Oplage 10000 Ex. Dinsdag 11 Maart 1884. No. 207. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand.40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie- Générale cle Publicity Etraagère G. L. DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Sucr„ Parijn, 31bis, Faubourg M.^ntroartrc. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, S.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, l.S, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN d«r SPOORTREINEN. WINTERMEN ST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45,3.35,5.10,6.27*, 7-20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20* 7.30,8.30,9.50,11.—. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Herhaaldelijk wordt tot ons het verzoek gericht., om in ons Blad de oflieiëeleEffecten- lijst van den dag op te neme»; echter zijn we telkens gestuit op enkele bezwaren en weldat daar voor te veel plaatsruimte van de Courant zou worden gevergd en deze nog bovendien aan een groot aantal onzer lezers te laat zou worden be zorgd. Om echter aan het verzoek van belanghebbenden te voldoen, zijn de Uitgevers voornemens, om bij ge noegzame deelneming de Effecten- lijst afzonderlijk, te verstrekken. Aan geabonneerden op de Courant, per maand 10 Cts. Aan niet-geabonn. p.m. 25 Cts. Abonnementen worden aange nomen, aan bet BureauKleine Houtstraat No. 9. DE UITGEVERS. ALGEMEEN OVERZICHT. Vrij heftig beeft de liberale partij in den Duitschen Rijksdag de hou ding van Prins von Bismarck, in zake bet adres der Amerikaanscbe volksvertegenwoordiging aangeval len. Hare woordvoerders ontkenden ten stelligste bet recht van den kanselier om te bandelen, zooals hij gedaan bad, terwijl zij tevens niet in gebreke bleven, om te wijzen op de nadeelige gevolgen welke een dergelijk besluit voor bet land kon hebben. Natuurlijk bleef de regee ring* op dezen aanval bet antwoord niet schuldig. De minister vanbin- nenlandscbe zaken, Bismarck was niet aanwezig, -- verklaarde, dat in deze de kanselier aan niemand dan aan den keizer verantwoording verschuldigd was, over zijne regee- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÈPIN. 26) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Zij zeide dit zoo binnensmonds dat Saugor niets dan eenig onver staanbaar gemompel vernam. Zich tot den Hindoe keerende zeide zij dien: Saugor? Meesteres. Gij gaat naar den Bengalow.... Ja. Gij zult een middel vinden om door de afsluiting te komen en de woning binnen te dringen. Ja, meesteres. ringsdaden. Geen enkel lid der volks vertegenwoordiging zelfs niet de geheele rijksdag, had bet recht aan merkingen te maken op deze hou ding, daar alleen de wetgevende macht aan de volksvertegenwoor diging was opgedragen, en de uit voerende bij den keizer en zijne raadslieden berustte, 't Is te begrij pen dat eene dergelijke uitlegging van de bepalingen der grondwet een heftig protest van de zijde der oppositie uitlokte, doch daarbij bleef het dan ook voorloopig. Met bet doen van een formeel voorstel wilden de liberalen wach ten, tot de Amerikaanscbe gezant persoonlijk nadere stappen bad ge daan, om bet besluit van de volks vertegenwoordiging zijner natie of ficieel ter kennis van den Rijksdag te brengen. Men verwacht, dat bij dan tevens zal protesteeren tegen de voor zijn land beleedigende arti kelen, welke schier dagelijks in de officieuse bladen voorkomen waarin de geheele kwestie als een soort van revolutionnaire aanslag wordt voorgesteld. Het centrum beeft in dezelfde zitting, waarin dit alles voorviel, nogmaals eene pogingge- daan om eene der drukkende bepa lingen van de kerkelijke wetten, die, waarin bet mislezen aan geestelij ken, welke niet door de regeerin^ zijn erkend, wordt verboden, opge heven te krijgen. Ditmaal vond bet daarbij steun in de Fortschritts partij, doch ook die steun kon het voorstel Windhorst niet redden, daar bet met kleine meerderheid verworpen werd. De verkiezingen voor bet bureau der vergadering leverden weinig ver andering op. Evenals bet vorige jaar werd ook thans een conserva tief tot eersten en een lid van bet centrum tot tweeden voorzitter be noemd, terwijl de nieuwe vrijzin- Dan begeeft gij u tot George Malcolm en deelt hem mede, dat ik hem wacht; dat ik hem wil zien; dat bij u moet volgen; bet moet, verstaat gij Ik zal hem dat alles zeggen, maar. Hier hield Saugor op. Welnu?ga voort! riep de onbekende ongeduldig uit, ga voort, Saugor, ga voort. Maar indien hij weigert? De onbekende wierp opniëuw een blik in den spiegel en een trotscbe glimlach vertoonde zich op baar lippen. Wees gerust Saugor, her nam zij, bij zal niet weigeren! De Hindoe boog, de onbekende vervolgde Rijd zoo snel mogelijk, mijn trouwe dienaar, baast u en kom nog spoediger terug, want de minu- ten, die gij wegblijft, zullen mij uren toeschijnen. nige partij een barer leden tot der den kandidaat zag verkozen. Alleen in die laatste keuze beeft er dus eene afwijking plaats gehad. De herbaalde vertoogen tot de Zwitsersche regeeriug gericht met betrekking tot de bescherming, welke men tot beden den voornaamsten woelwaters der groote revolution naire partij aldaar verleende, schij nen toch iets geholpen te hebben. Althans in Bern hebben op dit oogenblik verschillende arrestatien plaats van personen, die men bet gevaarlijkst rekende voor de binnen- landscbe rust van naburige staten. Mag men den berichtgever van een Duitscb blad gelooven, dan is men daarbij op bet spoor gekomen van eene wijdvertakte samenzweering, die wellicht ernstige gevolgen ge- bad zou kunnen hebben. 't Is te hopen voor de rust van Europa, dat men te Bern op den ingeslagen weg voortga, en iedere regeering zooveel mogelijk baar best doe, om de lieden, die onder het masker van vrijheidsliefde in troebel water pogen te visscbeu, zooveel mogelijk onschadelijk te maken. Het volk toch, dat zich in den regel blindelings aan hunne leiding over geeft, wordt gewoonlijk de dupe van hunne aanslagen; terwijl flinke hervormingen juist door hunne mis daden worden tegengehouden. Ook in Oostenrijk-Hongarije legt men tegenwoordig den anarchis ten het vuur na aan de schenen. De arrestatie van den moordenaar Kammeier, waarvan wij de vorige week gewaagden, beeft verscheidene anderen ten gevolge gehad, en men beeft alle hoop de voornaamste lei ders der ontevredene partij weldra in banden te hebben. Ook bet Oos- Nanw bad zij uitgesproken, of Saugor verwijderde zich gehoorzaam, zonder een woord in bet midden te brengen. De afstand tusscben bet paleis en den Bengalow bedroeg hoog stens een halve mijl, maar wanneer Saugor er George heen g'eleidde, maakte bij talrijke en groote om wegen, beschreef allerlei cirkels, kwam tienmaal op dezelfde plaats terug, alles om dezen omtrent de ligging van bet paleis zooveel mo gelijk in bet duister te laten en hem in den waan te brengen, dat bij hem ver van Benares voerde. Dezen naclit bestond er geen en kele reden om niet den kortsten weg te nemen en rende hij dan ook rechtstreeks op zijn doel af'. Hij liet de paarden den vrijen teugel en dezen snelden voort gelijk het denk beeldige strijdros uit Burger's be roemde ballade. De Hindoe steeg af op de gewone tenrijkscbe Heerenbuis beeft met bijna algemeene stemmen de uitzon der ing*smaatregelen tegen de socia listen, door de regeering voorgesteld, goedgekeurd, en de politie bescliikt derhalve thans tegenover dit volkje over eene macht, waardoor bet haar mogelijk wordt bet geheel onder den duim te krijgen. Dat zij van die macht een goed gebruik zal maken, valt niet te betwijfelen. De Pester Loyd, bet oflieiëele orgaan der Hongaarscbe regeering, bevat een vrij vinnig* artikel tegen de staatkunde van Rusland in Azië, naar aanleiding van bet feit, dat deze mogendheid Merw beeft bezet. Meer en meer, zoo betoogt de schrij ver daarvan, nadert Rusland het doel door Peter de Groote voor bare staatkunde vastgesteld. Het telkens voortdringen der kozakken, zoowel in de richting van Britscb- Indië, als in die van Konstantinopel is wel in staat de bezorgdheid der overige" Europeescbe mogendheden te wekken, en is bet daarom, dat in tijds maatregelen genomen moeten worden om aan dat streven paal en perk te stellen. Oostenrijk vooral, dient er zich met kracht tegen te verzetten, dat de regeering van den Czaar zich meester maakt van de geheele Zwarte zee; terwijl de En- gelsche regeering van bare zijde op bare hoede behoort te zijn en be hoort te waken voor bare Indische belangen. Bijna algemeen hebben deze beschouwingen in de diploma tieke wereld groot opzien verwekt, daar bet bekend is, dat de Pester Loyd betrekkingen beeft onder de hoogste rangen der Oostenrijksche en buitenlandscbe staatslieden. De Spaansche Cortes zijn door den Koning ontbonden, en de nieuwe verkiezingen in het begin der vol- plaats; ontdeed zich van zijn wij den witten mantel, welke hem mis schien in zijn bewegingen zou kun nen belemmeren en hem bij een waarschijnlijk niet te vermijden be klimming zou kunnen bemoeielijken. Hij sloeg vervolgens den hollen weg in en zocht naar eene opening in de haag. Toen bij die gevonden bad, kronkelde bij zich gelijk een slang tusscben de saamgevlochten takken door, maakte zich zonder geraas een opening, wijd genoeg om er zich doorheen te wringen, kroop er door en bevond zich nu in den tuin van den Bengalow. Recht voor hem uit aan gene zijde van den tuin lag de woning, waar in verscheidene vertrekken nog licht brandde. XV. SAUGOR EN GEORGE. Dat de Hindoes voorzichtig ge lijk de slangen zijn, is spreekwoor- gende maand uitgeschreven. Het kabinet, welks regeeringsdaden reeds zooveel aanstoot gaf aan de liberalen en de republikeinen, vertrouwt er op, dat de meerderheid der keizers zijne staatkunde zal goedkeuren. Uit alles wat men daaromtrent in den laatsten tijd zooal vernomen beeft, mag men opmaken, dat bet niet in gebreke zal blijven, om op die ver kiezingen tot zijn eigen voordeel zooveel mogelijk invloed uit te oefenen. Met belangstelling wacht men nadere berichten af, omtrent de houding welke de republikeinsche partij daarbij zal aannemen. Hoogstwaarschijnlijk is generaal Graham beden op nieuw tegen Os man Digna opgerukt. De vredes voorstellen welke de Britscbe autori teiten dezen opstandeling hebben ge daan, vonden bij hem weinig gehoor; want hoewel de witte vlag reeds twee,dagen van de muren van Soea- kim wappert, beeft zich tot beden geen zijner afgezanten vertoond. Algemeen houdt men bet er voor, dat hij er evenmin aan denkt den strijd te ontwijken. Wellicht koestert bij de hoop thans gelukkiger te zijn tegenover zijne tegenstanders. De Britsche officieren evenwel twijfelen geen oogenblik aan den uitslag van een nieuwen slag; daar de ondervinding in den veldslag bij El Teb ben de over tuiging gegeven beeft, dat de gere gelde Engelsche troepen gemakke lijk in staat zijn een veel sterkeren vijand, die van de nieuwerwetscbe oorlogskunst niet bet minste ver stand beeft, te verslaan. De Engelsche dagbladen, onder ben de Times vooraan, blijven bet wenscbelijk achten, 'dat de regee ring ten opzichte van Egypte een dehjk geworden en wij zijn. zelfs geneigd te gelooven, dat zij daarin die kruipende dieren nog verre over treffen. Saugor verloochende zijn ras in dit opzicht niet en zijn eerste werk was dan ook geen enkel spoor ach ter te laten. In stede van regelrecht op de Bengalow af te gaan ende voetpaden te volgen, waar hij den indruk zijner voeten in bet fijne zand zon achterlaten, droeg bij zorg steeds op de grasranden te stappen, wel wetende dat bet platgetrapte gras zich door den ochtenddauw weder opricht. Hij volgde dus de grasper ken, sprong waar bet noodig was over de paden en kwam aldus zon der gerucht te maken bij bet ge bouw. Verscheidene kamers waren, zoo als gezegd, nog verlicht; van de rez-de-cbaussée, bet studeervertrek van Sir John, en van die op de eerste verdieping, de vertrekken der

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1