andere politiek volge. Eene tijdelijke bescherming, zoo betoogen zij, zal op de duur onhoudbaar blijken, en voor het tegenwoordige slechts strek keu om den loop der zaken slee- peude te houden. Alleen de vesti ging van een blijvend protectoraat kan den rust van dit rijk verzeke ren, en hoe eerder het kabinet daar toe besluite, hoe beter het voor Egypte en Engeland beiden is. De offers welke de natie al heeft ge bracht, vorderen het, dat men het eens behaalde voordeel niet zoo spoedig prijs geve. Trekt Engeland hare troepen van de boorden van den Nijl terug, dan zal het land weder spoedig aan den toestand van verwarring worden prijs gegeven, daar de ondervinding van den laat- sten tijd het heeft bewezen, dat de Khedive geenszins beschikt over de middelen, om zijn gezag op den duur te handhaven. Voor het oogen- blik evenwel, schijnt de regeering te Londen daar anders over te den ken. Gladstone is bepaald afkeerig van het denkbeeld eener blijvende bezetting van Egypte, 't Is evenwel zeer goed mogelijk, dat het kabinet ten slotte ook hieromtrent van ge voelen verandert, daar de ondervin ding het duidelijk bewijst, dat de meerderheid van het volk geheel met deze beschouwingen instemt. Zelfs toonen de laatste verkiezingen aan. dat de liberale partij door de vasthoudendheid der regeering aan het eens genomen stelsel, groote verliezen heeft geleden, en deze er misschien toe zou kunnen leiden, dat de volgende algemeene verkie zingen de meerderheid in het par lement aan de conservatieven be zorgde. Uit Hongkong wordt aan de Daily Aews gemeld, dat de vijan delijkheden tegen Bac-Ninh reeds een aanvang genomen hebben. En kele schermutselingen tusschen de voorposten van het Fransche leger en de benden, die in den omtrek der vesting zwerven, hebben reeds plaats gehad, en binnen zeer korten tijd verwacht men den eigenlijken aanval. Hoogstwaarschijnlijk is de volgende week het pleit reeds be slist. Er valt evenwel niet meer aan te twijfelen, dat er zich binnen de stad verscheidene regementen gere gelde Chineesche troepen bevinden, doch hunne aanwezigheid geeft wei nig reden tot ongerustheid, daar hun aantal te gering is om de in neming der stad te beletten. De Madagascar sche kwestie heeft in de kamer van afgevaardigden aan leiding gegeven tot een vrij heftig debat. De radikalen beklaagden er zich over, dat de regeering den af gevaardigden geene voldoende in lichtingen verschafte, en enkele der stukken, die daarop betrekking heb ben, achterwege liet. Minister Ferry bestreed die bewering, en verze kerde, dat hij steeds bereid was tot spreken, waar hem dit mogelijk kon zijn. Intusschen werd de behande ling der voorgestelde interpelatie op zijn verzoek en met goedvinden van den voorsteller uitgesteld, tot over 14 dagen. Tijd gewonnen is veel gewonnen! aangegeven 34 cand., en wel 20 mann. en 14 vrouwel. In de voor- bereidings klasse wenschen toege laten te worden 24 leerlingen, en in de hoogere klassen 10. Het toelatings examen zal in het laatst dezer maand gehouden worden. De inrichting telt tegenwoordig 66 kweekelingen. Bij koninklijk besluit van 23 Fe bruari jl. Staatsblad no. 35) is be paald, dat de lichting der nationale militie voor het jaar 1884 zal be dragen 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst der zee. Blijkens een bij dat besluit ge- voegden staat is de verdeeling voor de versohillende provinciën aldus: N.-Brabant 1174, Gelderland 1329, Zuid-Holland 2158, Noord-Holland 1847, Zeeland 544, Utrecht 519, Friesland 981, Overijsel 739, Gro ningen 702, Drente 338, Limburg 669. Het heeft de aandacht ge trokken. meldt de Arust. Ctdat op een dezer dagen door den president des tweede kamer ter eere van de Transvaalsche deputatie gegeven soirée, waar het corps diplomatique aanwezig was, de Britsche gezant ontbrak. Zaterdagochtend geraakte de En- gelsche stoomboot Jason nabij Zand- voort aan den grond. Twee man van de equipage zijn aldaar aan strand gekomen. De boot werd later met behulp van eene sleepboot met hoog water weder vlot gebracht en is te IJmuiden binnengeloopen. Naar het D. v. N. verneemt, be staat er uitzicht op, dat een der leden van de Transvaalsche deputa tie, op verzoek van 't bestuur van «Burgerpligt# te Amsterdam, in die vereeniging zal optreden om te spre ken over de hulpbronnen van de Zuidafrikaansche republiek, in ver band met de door Nederland op han dels- en industrieel gebied met Trans vaal aan te knoopen betrekkingen. om iets er van te vernemen bleven vruchteloos. Door de moeder van den bediende is intusschen de schade vergoed. *De sociaal-democratische, vereeni ging te Amsterdam is eigenares ge worden van een perceel aan de Brou wersgracht aldaar, dat ingericht zal worden tot het houden van hare bij eenkomsten en ook voor andere ver gaderingen. Het huis zal verbouwd worden, en dan twee vergaderloka len bevatten, het eene voor 700, het andere voor 300 personen. Met het stoomschip Zaandam kapitein E. M. Chevalier, zijn Zater dag vertrokken van Amsterdam naar New-York 275 volwassen personen. 65 kinderen van 110 jaar en 21 zuigelingen. Er waren voorts 2 pas sagiers le klasse aan boord. BUVNEXLAND. Haarlem, 10 Maart 1884. Yoor den nieuwen cursus aan de normaalschool alhier hebben zich Zaterdag werd te Hilversum de iaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap «Herstellingsoord de Trompenberg» gehouden. De finan- ciëele uitkomsten over het afgeloo- pen jaar zijn, zoo tengevolge van minder aantal gasten als van hooger exploitatiekosten van het pension, minder gunstig dan over 1882, zoo dat slechts drie percent dividend kan worden uitgekeerd. De aftredende commissaris, dr. J. F. van Hengel, werd als zoodanig herkozen. Het bestuur deelde nog mede, dat eerstdaags het pneuma tisch Kabinet in werking zal worden gesteld, en dat daaraan verbonden zal worden een electriseertoestel. Iemand te Hilversum zond verleden week eene kist met klee- dingstukken naar Leiden, om ze daar fe laten verven. Bij aankomst bleek echter, dat de kist onderweg geopend was en eenige stukken daaruit ontvreemd waren. De politie doet ijverig onderzoek. In de vorige week werd door eene firma te Amsterdam een be diende met brieven naar het Post kantoor gezonden. Daaronder was er een met geldswaarde ten bedrage van f 160, die moest worden aan- geteekend. De man kwam terug en zeide, dat hij dien brief met de andere tegelijk in de bus had gedaan. Da delijk werd alles in het werk ge steld om den brief terug te bekomen en men kreeg de belofte van de postdirectie, dat onderzoek zou wor den gedaan. Ongelukkig kwam de brief niet terecht, noch aan zijn adres, noch ten postkantore, en alle pogingen In de vorige week is het bestuur van den lokaalspoorweg Medemblik Hoorn te Medemblik weder ver gaderd geweest. Yele opmetingen hebben plaats gehad en, naar wij vernemen, bestaat er met medewer king van de betrokken gemeente en polderbesturen zeer veel kans voor de totstandkoming. Voorzeker zou dit spoor in eene dringende behoefte voorzien. In eene streek, waar g-roote welvaart hearscht en de grond tot de vruchtbaarste van Noord-Holland behoort, is eene betere gemeenschap eene zaak van het hoogste belang; terwijl, met het oog op de spoedige voltooiing van het rijks-krankzinnigengesticht, er waarlijk behoefte bestaat Medem blik niet het spoorwegnet te ver binden. Let men daarenboven op de uitmuntende haven dezer plaats, dan zal, bij eene totstandkoming, eene stoomvaartverbinding met Friesland ook niet achterwege blijven. Hierdoor vervalt gedeeltelijk de uit voering van het plan tot den bouw eener groote nieuwe mouterij. Aan de bestaande mouterij zullen nog een paar eesten bijgebouwd en week bakken toegevoegd worden, terwijl de graanzolder tot moutvloer wordt ingericht. {Fabriehsb.) Aan de Ned. Gist- en Spiri tusfabriek te Delft is opnieuw eene onderscheiding ten deel gevallen. Volgens ontvangen telegraphiscli bericht zijn hare producten op de wereld-tentoonstelling te Calcutta in Engelsch-Indie met de gouden medaille bekroond geworden. Naar men verneemt, is de straf van den candidaat in de medicijnen J. C. B. te Utrecht die wegens de bekende zaak van de Baarnsche kostschool voor de rechtbank te Utrecht heeft terechtgestaan, en on langs aan den koning een request om gratie indiende verminderd ^an 8 tot 3 dagen celstraf. Een 5-jarig ziekelijk knaapje uit een arbeidersgezin te Ridderkerk zat met een stoel bij het vuur. Zijne kleederen vatten vlam, en de moeder, die ongesteld te bed lag, kon geen hulp verleenen, zoodat het kind spoedig geheel door de vlammen werd omringd en zulke hevige brand wonden bekwam, dat het eenige uren later onder smartelijk lijden bezweek. personen, die verdacht worden in betrekking te staan tot den in het bi postkantoor aldaar gepleegden dief stal. Een hunner behoort tot hetfii het personeel der brievenbestellers, ju de andere is als meesterknecht de werkzaam in eene te Breda geves- le tigde sigarenfabriek. Waarschijnlijk w is men tot deze arrestatie overge-p. gaan naar aanleiding van dezerhc dagen bij den offic.er van justitie d* en den commissaris van politie in<k j de bus geworpen naamlooze brieven,) I inhoudende mededeeling, dat de di daders van den diefstal niet in de d< verte, maar van nabij moeten ge- k zocht worden. {cl di Te Eelen, nabij Maaseijck, heeft loi men andermaal eene groote hoe- LSi veelheid Romeinsche oudhedenont- dekt, bestaande uit fraaie urnen, zeldzaam glaswerk en bronzen en ijzeren voorwerpen. De plaats, waar deze oudheden zijn gevonden, schijnt te hebben gediend tot het verbran- o den van lijken. Uit de gevonden |o: munten is af te leiden, dat ten tijde E van Vespasianus daar ter plaatse v eene Romeinsche kolonie was ge- j o vestigd. li De heer v. G. te Oldenzaal vond Yrijdag morg-en bij zijn ontwaken de achterdeur zijner woning en alle kamerdeuren geopend en voetstap pen in den tuin. Bij nader onderzoek bleek een kabinet ook open te staan, waaruit f 17 aan contanten gemist werden, doch eene portefeuille met bankpapier onaangeroerd werd be vonden, terwijl de overjas in de gang den weg der voetstappen schijnt te zijn opgegaan. De politie doet onderzoek. Bij den steeds toenemenden om vang van het bedrijf der Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft, wordt telkens het bezwaar van beperkte ruimte tot lossen en laden voordon hoofdingang der fabriek ondervon den Tal van spoelingschouweu. graanschepen en pakschuiten liggen elkaar daar telkens in den weg. Met het oog vooral hierop is aan de Singelzijde voor de nieuwe fa briek de thans voltooide haven uit gegraven, die de oliefabriek van den heer Luyten scheidt ran het terrein, dat een paar jaar g-eleden door de vennootschap der gistfabriek is aangekocht. Het voornemen be staat, op dit terrein een groot graan- pakhuis te bouwen, dat, behouden: goedkeuring van het Del ftsche ge meentebestuur, zal worden verbon den met de mouterij en met den molen, door eene overdekte gang, die dwars over den Singelweg op eene hoogte van 5 meter zal wor den aangebracht. De graanschepen, welke in de haven liggen, zullen dan onmiddellijk kunnen gelost worden in dat magazijn, waaruit de granen weder door eene bijzon dere inrichting zullen vervoerd wor den naar de mouterij en den molen. Naar men verneemt, heeft het 1 Transvaalsch gezantschap het be stuur der philanthropische instel lingen te Deutichem bedankt voor de uitnoodiging tot een bezoek, we gens gebrek aan tijd. Alleen de lieer Du Toit, superintendant van het onderwijs, denkt te komen. Zooals is g'emeld, werd J. Roele te Oosterhout. die zich in den avond van 26 F«br. 11. op de rails had te slapen gelegd, door de stoomtram j overreden, tengevolge waarvan hem een been moest worden afgezet. Thans is ook het andere been afge- j zet geworden. Ofschoon naar ora- standigheden tamelijk wel, vreest men toch voor zijn leven. Te Venloo kon een nieuw ge- o bouwd heerenhuis met annexe fa- briek en tuin, dat ruim f 52,000 t gekost heeft, dezer dagen in publieke I d veiling slechts f9000 opbrengen. v Dat het spreekwoord «stel niet uit tot morgen wat gij heden kunt doen» een wijs woord is, heeft een ingezetene van Breda tot zijne groote schade dezer dagen ondervonden. Den avond vóórdat de diefstal aan het postkantoor aldaar plaats vond, ontving bedoelde heer eene kennis- 1 geving om een aangeteekenden brief j van het postkantoor af te halen. Hij I stelde dit echter tot den volgenden morg'en uit. en vernam toen wat er 's nachts had plaats gehad, waarbij ook zijn brief was verdwenen. Men zegt dat hij eene schade heeft van I ong-eveer f15000. Gisterenmorgen zijn door de raa- I réchausée te Breda in voorloopig arrest genomen twee aldaar wonende beide zusters en de slaapkamer van George. In de vertrekken van Edward waren de lichten uit; dooF minder beslommeringen dan zijn broeder gekweld, had hij zich reeds sedert laug te ruste begeven. Er was voor Saugor geen denken aau den Bengalow binnen te drin gen, daar hij onbekend met de in richting van het huis niet alleen gevaar liep George's kamer niet te bereiken, maar ook plotseling voor den een of anderen bediende te staan, die dan zeker alarm zou maken en hem daardoor dwingen onverrichter zake de vlucht te nemen en dan ware zijn geheele nachtelijke tocht vruchteloos geweest. Toch moest hij weten wie zich in het gebouw bevond. Hij richtte zijne schreden dus naar een der verlichte vensters der rez-de- chaussée, drukte zijn gelaat tegen den Chineeschen store en verkende zoo goed en kwaad als de slechts ten deele doorschijnende afsluiting het toeliet, het inwendige van het vertrek. Hij zag een man, van reeds be daagden leeftijd, aan eene groote met papieren en bescheiden beladen schrijftafel, zatten. Het was Sir John Malcolm. Dat is de vader, mompelde Saugor en volgde den muur van den Bengalow om zijn onderzoek voort te zetten. Zoo kwam hij ten slotte onder het openstaande venster van George's kamer, waarvan de store was opge haald. Hij onderscheidde duidelijk hoe iemand zenuwachtig in het vertrek op en neder ging. Dat moet het zijn, dacht de Hindoe. Alle kamers der eerste verdieping hadden een balcon. Klimop en kost bare hangplanten, waarvan de In dische flora zulk eene groote en I rijke verscheidenheid aanbiedt, groei den langs aangebracht ijzer netwerk naar boven en herschiepen daar de j balcons in liefelijke bloemenmandjes. Niettegenstaande zijn reusachtige j gestalte, paarde Saugor aan de le- uigheid van den panter, de vlugheid van den aap. Een der stijlen van j liet netwerk, welke te licht sche nen om het gewieht van zijn lichaam te kunnen dragen, tot steunpunt nemende, bereikte hij met een en kelen sprong het balcon. waaraan hij zich met beide handen vast klemde. Het hoofd over de ballustrade heenrekkende, overtuigde hij zich dat zijn gevolgtrekkingen juist wa ren geweest en hij zich in de on middellijke nabijheid van George Malcolm bevond. Hij wachtte totdat de jonge En- gelschman, die op en neder ging, hem den rug toekeerde en maakte daarop van die gelegenheid gebruik om over de ballustrade te klimmen j en het eerste wat George, zich om- j keerende, zag, was de Hindoe, die statig en onbewegelijk in de open- i staande deur stond. George had Saugor nooit anders gezien dan gehuld in een wijden mantel, welke hem van hoofd tot voeten bedekte. Hij herkende hem I dan ook niet dadelijk en wij moe ten er bijvoegen dat de reusachtige 'gestalte van den Hindoe en diens woest uiterlijk in dit nachtelijk uur niet geschikt waren om hem gerust te stellen. Ten zeerste verwonderd en een weinig over deze onverwachte ver schijning ontsteld, hield George stand en opende reeds den mond tot het slaken van een alarmkreet, terwijl hij naar het wapenrek greep. Met een gebaar hield Saugor hem tegen en fluisterde: Roep niet om hulp. Gij be- GEMENGD NIEUWS. Weder wordt het publiek gewaar schuwd voor een «heer», zich voor doende als Franscliman, die goed Hollandsch spreekt en toevallig in België woonachtig is, die per rijtuig vooral de buitenplaatsen afreist, met een flux de louche fijne zakdoeken en kleinere zaken voor een spotprijs te koop aanbiedt en daarna voor eenige honderden frank linnen aan prijst, dat men dan dikwijls niet wil koopen, omdat de prijs te hoog f is; doch de koopman, die denkoo- per in de qualiteit voor de grootste helft van den prijs heeft bedrogen, is direct bereid een acceptatie des- noods op een jaar té nemen, die j hij door den bedrogene doet teeke- j nen en waarmede hij vertrekt, ter- wijl de kooper te laat inziet dat hij deerlijk om den tuin geleid is. De jongelieden van Zuid-Afrika die een wetenschappelijke opleiding willen genieten, noodig voor de be kleeding van verschillende betrek- I kingen in de maatschappij, trekken thans meerendeels naar de hooge- 1 school van Edinburg. Wat hen weer houdt de Nederlandsche hoogescho- len te bezoeken, waar velen zeker gaarne zouden willen studeeren, zijn vooral de bezwaren welke de eischen voor de toelating tot de Nederland sche universiteiten in den weg leggen aan degenen die in het buitenland hun voorbereidende opleiding heb ben genoten. I Men verneemt echter, dat de su- j perintendant voor het onderwijs in de Zuid-Afrikaansche republiek, de heer Dutoit, met den minister van binnenlandsche zaken in overleg is I getreden over het wegnemen dier I bezwaren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de regeering zal trachten daartoe doer een wijziging in de wet op het hooger onderwijs den weg te banen. Aan de bedenkingen, die tegen de bestaande regeling van de eind examens aan de gymnasia zijn ge rezen, zal dan wellicht tevens wor- j den te gemoet gekomen. hoeft u niet te verdedigen. Ik ben geen vijand. Wie zijt gij dan? vroeg George. Ik ben degene, wiens aange zicht gij niet kent, doch wiens stem gij u toch wel zult herinneren, de gene die u te vergeefs heden avond op den hoek van den hollen weg heeft gewacht. Mijn geleiderriep George uit. Ja. Ea wat voert u in den nacht hierheen Ik zocht u. Met welk doel? Met het doel u naar het ren- dez-vous te geleiden. Wie zendt u? Zij. (Wordt vervolyd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2