i populair mm i Oplage 10000 Ex. Woensdag 12 Maart 1884. No. 208. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkeruitgevers: BOM AH S Co., te Haarlem. ADVEETENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangèrc G. L. DAUBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Mantmartre. VERTREKUEEN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32. 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. WLNTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33 4.59, 8.3. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Herhaaldelijk wordt tot ons het verzoek gericht, om in ons Blad de of&ciëele Effecten- lijst van den dag op te nemen; echter zijn we telkens gestuit op enkele bezwaren en weldat daar voor te veel plaatsruimte van de Courant zou worden gevergd en deze nog bovendien aan een groot aantal onzer lezers te laat zou worden be zorgd. Om echter aan het verzoek van belanghebbenden te voldoen, zijn de Uitgevers voornemens, om bij ge noegzame deelneming de Effecten- lijst afzonderlijk te verstrekken. Aan geabonneerden op de Courant, per maand 10 Cts. Aan niet-geabonn. p.m. 25 Cts. Abonnementen worden aange nomen, aan het Bureau: Kleine Houtstraat No. 9. DE UITGEVERS. ALGEMEEN OVERZICHT. De Engelsche regeering heeft, zooals lord Harting'ton in het Lager huis verklaarde, aan generaal Gra ham het bevel gezonden, geen enkele stap tegenover Osman Digna te doen, tenzij hij de zekerheid heeft, dat hij als overwinnaar uit den strijd te voorschijn zal komen. Ofschoon men nu van de voorzichtigheid en het beleid van dit legerhoofd mag verwachten, dat hij uit zich zeiven wel zoo wijs zal zijn, niets te onder nemen, waarvan de uitslag twijfel achtig kon zijn, meende de regee ring toch, dat het haar plicht was, de aandacht der Britsche autoritei ten in Egypte nogmaals te vestigen op het gevaar, hetwelk voor Enge land in een mogelijk échec gelegen is; daar het zeer goed zou kunnen DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÈPIN. 27) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. George ving aan een weinig spot tend te lachen. En weet zij van wie wij spre ken, hernam hij, weet zij, dat ik aan het dezen avond tot tweemaal toe herhaalde signaal, geen gevolg heb gegeven? Zij weet het. En heeft zij u dan nog be volen mij te gaan halen? Ja: «Ga! heeft zij mijge- gebeurendat het eens behaalde voordeel tot eene geringschatting van den vijand en daardoor tot on beraden stappen aanleiding kon ge ven. Trouwens, de generaal had vóór hij dit uitdrukkelijk bevel ontving, reeds eene dépêche afgezonden waarin hij mededeelde, dat de eigen lijke veldslag nog wel eenige dagen kon aanhouden, aangezien het hem onmogelijk geweest was de geheele krijgsmacht in een paar dagen te ontschepen. Uitstel is evenwel geen afstel, en het laat zich op dit oogen- blik niet aanzien, dat de opstande lingen zich door de bedreiging van generaal Graham, dat hij hunne benden met geweld zou uiteendrij ven, zullen laten afschrikken en den tegenstand opgeven. Waarschijnlijk zal het nu in het midden dezer week, tot een hernieuwd treilen komen, waarvan men zoowel te Londen als te Cairo de beste verwachtingen koestert. Intusschen zijn er opnieuw onderhandelingen met den koning van Abessynië aangeknoopt, om met dezen een verg-elijk te treffen. Hem zou, ing'eval hij de voorstellen van Engeland aanneemt, eene kustplaats aan de Roode zee, benevens eenig grondgebied worden afgestaan, waar voor hij dan de Egyptische regie ring zou bijstaan in hare onderne mingen tegen de rebellen. Enkele Londensche bladen maken het plan openbaar, dat, naar zij voorgeven, door de regeering in zake deze vrij gewichtige kwestie is ontworpen. Verdient het eenig vertrouwen, dan zou men mogen aannemen, dat de grenzen van eigenlijk Egypte eene aanmerkelijke inkrimping ondergaan, terwijl een tweetal nieuwe rijken zouden worden gesticht, een met de hoofdstad Khartoem, waar dan Zebehr-pacha het bewind zou voe ren en een bestaande uit het tegen- zeg'd; gij moet hem zien en hem sprekenHij moet vernemen dat ik hem verwacht en dan zal hij ko men. George bewaarde eenige oogen- blikken het stilzwijgen. Kom, Sahib, vervolgde Saugor, de paarden staan gereed op de u bekende plaats, en in wei nige oogenblikken zijn wij waar wij wezen moeten. Vertrek zonder mij, ant woordde George, ik ga niet mede. Verstomd zag Saugor hem aan, hij geloofde zijn ooren niet en vond het onaannemelijk, dat iemand ter wereld er ernstig aan denken kon een der bevelen der onbekende te wederstreven. Ik ben gekomen om den Sa hib te halen mompelde hij. Ik heb zeer goed begrepen, dat dit uwe bedoeling is, zeide de jongeling, maar alles wat men zich voorstelt, geschiedt daarom niet woordige Kordofan met den Mahdi Mahomed-pacha tot sultan. Beide rijken zouden dan onder Britsche bescherming' staan, maar overigens geheel onafhankelijk van Egypte zijn, zoodat zij met de re geering van den Khedive niets te maken hebben. Wat hiervan aan is, weet men niet. Naar alles wat er echter in den laatsten tijd is gebeurd en de houding van generaal Gordon, zou men mogen besluiten, dat de berichtgever niet zoo heel ver be zijden de waarheid is. Omtrent den Khedive wordt nogmaals ver zekerd, dat hij de regeering geheel moede is. Hij zou er ernstig over denken, zijne waardigheid neder te leggen, om als ambteloos burger te Londen of elders de rust zijner da gen te slijten. Vooral aan den tegen stand, welke dit plan bij de vrouw van den onderkoning onderv'ndt, zou het zijn toe te schrijven, dat het nog niet tot uitvoering is ge bracht. Men verzekert zelfs, dat deze laatste bij het vernemen van dit voornemen zich ten teeken van rouw het hoofdhaar heeft afgesneden en de kleederen gescheurd, en dat de Khedive tengevolge van dit alles tot heden nog geen besluit g-enomen heeft. Ook hieromtrent is het noo- dig, dat men eene nadere bevesti ging van dit bericht dient af te wachten, alvorens men het gelooft. De Times blijft nog steeds verstoord op het kabinet ter oorzake van de vasthoudendheid, welke het omtrent zijne Egyptische politiek aan den dag legt. Vroeg of laat, zoo meent het blad, zal de heer Gladstone door den loop der gebeurtenissen gedwon gen worden, de noodzakelijkheid te erkennen van het inslaan van een anderen weg in deze aangelegen heden. Als het dan maar niet te laat zal zijn. altijd! Alleen zijt gij gekomen en alleen zult gij vertrekken. Saugor schudde zeer ongeloovig het hoofd. Maar dat is niet moj zeide hij. Waarom niet? Mijne meesteres heeft bevolen en zij moet gehoorzaamd worden, riep Saugor met dweepzieke geest drift uit. Gijdie haar gehoorzaam heid verschuldigd zijt, voldoet voor zeker uw plicht met aldus te spre ken en te handelenhernam George, gij zijt een trouwe die- naai en verdient een goeden mees ter. Indien gij soms te eeniger tijd uw tegen woordigen dienst mocht verlaten, kom dan tot mij, dan zal ik u in den mijnen nemen. En eene lade openschuivende, nam hij daaruit een handvol goud stukken, die hij den Hindoe toe reikte. De voorgestelde bepalingen om trent de belemmering van den invoer voor het buitenlandsche vee, brengen te Londen vele hoofden en pennen in beweging. Groote vergaderingen worden uitgeschreven, en daarin op de noodlottige gevolgen gewezen, die het vaststellen van dergelijke bepalingen voor de bevolking hebben moet. Het vleesch waarmede de Londenaar zich voedt, komt grooten- deels uit het buitenland, en wil men dien invoer tegengaan, dan zal het blijken dat de Britsche veestapel niet bij machte is in de behoeften te voorzien, zoodat een halve hon gersnood daarvan het gevolg moet zijn. Het contract tusschen de Britsche regeering en die van Portugal ge sloten in zake de Congokwestie vindt vooral onder de conservatieven hevige bestrijders, die beweren dat de belangen van den handel daarbij slecht zijn bedacht. De regeering te Lissabon, zoo verzekeren zij, heeft haar land daarbk" schoonelijk be voordeeld, zonder dat het daarop eenig recht had. Bovendien munt de houding van Portugal ten opzichte vau Engeland niet uit door groote welwillendheid want de hooge invoerrechten, door dezen staat gegeven, maken het den Britschen koopman bijna onmogelijk op Lissabon zaken te drijven. Of het de oppositie zal gelukken het con tract vernietigd te krijgen,is nog zeer de vraag. De regeering zal hare voordracht natuurlijk met hand en tand verdedigen en wel gronden weten te vinden, om daarop eene gunstige beschouwing óver dit vrij afgezaagde onderwerp te bouwen. Met nadruk komt thans ook de Pester Loyd in navolging van de Gij hebt mij zoo menigmaal tot gids verstrekt en nog heden avcnd hebt gij u, door hierheen te komen, om mijnentwille aan erns tige gevaren blootgesteld.Dat veldient eene belooning, ziehier. Dit zeggende, wilde George den Hindoe de goudstukken in de hand stoppen, doch deze zag hem een oogenblik verwonderd aan en eene uitdrukking van onuitsprekelijke minachting verscheen in zijn trekken. Hij schudde de hand, als ware deze door de aanraking van het goud bezoedeld geworden, zoodat dit op den grond rolde. Wat doet gij? riep George uit. Sahib, antwoordde Saugor fier, mijn meesteres bezit meer geld dan de goudmijnen uit Galconde opleveren en is edelmoediger dan god Wischnoe zelf! Het goud stroomt rijkelijk door haar vingers, gelijk het water uit eene bron ontspringt Noord-Duitsche bladen op tegen de geruchten welke in den laatsten tijd omtrent een Russisch-Duitsch-Oos- tenrijksch verbond de ronde deden. Van eene dergelijke overeenkomst, zoo verzekert ook dit blad, is nim mer sprake geweest. Wel is de ver houding tusschen de drie keizers en hunne .raadslieden op dit oog-enblik zeer vriendschappelijk, doch de be langen der rijken loopen op vele punten zoozeer uiteen, dat van eene blijvende overeenkomst geen sprake kan zijn. Wanneer onze lezers zich herinneren, wat wij in het nummer van gisteren hebben medegedeeld omtrent het oordeel van het boven genoemde blad over de politiek, die thans in het Czarenrijk wordt ge volgd, dan zal deze verklaring hun geenszins vreemd voorkomen. Daarin toch was niet de minste zweem te erkennen van eene welwillendheid ten opzichte van den oostelijken na buur. Veeleer zou men daaruit mo gen opmaken dat de toestand hoogst gespannen te achten is. Uit Rome wordt aan de Xö'ln. Zeitung geseind, dat hoogstwaar schijnlijk eene schikking tusschen de Duitsche regeering en Z. H. den Paus in zake de afzetting van Msr. Ledochowski op handen is. Wanneer de kanselier er toe kan besluiten eenige consessiën te doen ten opzichte van de benoeming en de opleiding der geestelijken, dan zou Z. II. niet ongenegen zijn Ledochowski als bis schop van Gnesen te ontslaan en hem te benoemen tot patriarch van Jerusalem. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat het nog onzeker is, of men te Berlijn hiertoe te bewegen zou zijn; doch het vertrouwt dat tegen de inwilliging van het bovenstaande verzoek geene overwegende bezwa ren zich zullen voordoen. Zoo lang- Goud is zulk een dagelijksch artikel in haar paleis, dat zelfs de gering ste dienaar er bijna geen waarde meer aan hecht. Vreemd volk! dacht George bij zich zei ven, terwijl hij den Hin doe aankeek. Vreemd volk!Tot in de slavernij hoogmoedig! En luid voegde hij er bij Het is de gewoonte in mijn land om bewezen diensten zoo goed mogelijk te beloonen. Ik handelde gelijk ik met een landgenoot zou gedaan hebben en meende niet n daarmede te kwesen. Dat heeft Sahib ook niet ge daan, antwoordde Saugor eer biedig buigende. Sahib heeft zich slechts vergist, dat is alles. Hij naderde daarop het venster, keek naar buiten en ziende dat de maan reeds ter kimme daalde en nog nauwelijks boven de toppen der hooge boomen uitkwam, zeide hij nogmaals

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1