schijnt hem er van te verdenken, dat hij hier niet met de noodige kracht is opgetreden. Ook de Russische bladen begin nen er thans op te wijzen, hoe goed de verstandhouding tusschen hunue regeering en die van Berlijn is. De welwillende toon der troonrede, waarmede de D uitsche Rijksdag werd geopend, de betuigingen van vriend schap en hoogachting, welke daarin gedaan worden,dragen in hooge mate de goedkeuring van het Petersburg- sche hof weg. Al is het gerucht, hetwelk het Engelsche blad de Stan dard de vorige week omtrent eene formeele overeenkomst tusschen beide rijken ook bezijden de waarheid, zoo als meer en meer waarschijnlijk wordt, toch strekken dergelijke ver klaringen tot een hechten waarborg van den vrede, zoo verzekeren zij. Als dat het gevolg is van de reis van den minister von Giers naar Berlijn en Weenen, dan is deze zeker niet te vergeefsch geweest. Nog altijd kan de Porte er zich niet mede vereenigen, dat Engeland weigert haar thans reeds een aan deel te geven in de bevrediging van Egypte, welk land zij nog altijd van haar afhankelijk rekent. Ver- toogen daaromtrent bij de Britsche regeering ingediend, helpen even weinig als die waarmede zij de an dere groote mogendheden van Europa lastig viel. Mussurus-bey ontving van lord Hartington slechts dit ant woord: als wij eerst in Egypte de zaken een weinig tot rust gebracht hebben, dan zullen wij u geenszins verhinderen uwe rechten op Soedan te laten gelden. BI\\E\LA\D, Haarlem, 13 Maart 1884. Door directeuren van de naam- looze veunootschap Handelskadete Amsterdam, is, onder leiding van den heer P. W. C. De Graaff, tech nisch ambtenaar der gemeente, aan de firma Gebrs. Figee, machinefa brikanten alhier, opgedragen het vervaardigen en plaatsen van de hydraulische los- en laadinrichtin- gen, benoodigd aan haar etablisse menten aan de Handelskade. In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier op straat aan gehouden S. Groos, oud 18 jaar, en J. R. Graal, oud 21 jaren, dragende een zak waarin negen lange tarwe- brooden, die zij even te voren had den ontvreemd uit een wagen voor de broodfabriek aan de Bakenesser- gracht. Reeds lang werden zij ver dacht zich aan dergelijke diefstallen schuldig te maken. Laatstg-enoemde heeft reeds meermalen gevangenis straf ondergaan. Vermoedelijk door onvoorzich tigheid met licht is gisterenavond omstreeks half negen een begin van brand ontstaan op de bovenvoor- kamer ten huize van den winkelier in gemaakte kleedingstukken Slui- zer, in de Kleine Houtstraat, waarbij eenige kleedingstukken zijn ver brand. Door krachtige hulp van eenige buren en een agent van po litie was de brand spoedig gebluscht. Door de regeering wordt het systeem Van Rijsselberghe, om ge lijktijdig te kunnen telegrapheeren en telephoneerenop verscheiden plaatsen in practijk gebracht. Thans is men bezig het dradennet van terug juist toen het eten op tafel werd gebracht. Laat ons even vermelden, dat hij, wijl het uur zijner terugkomst al tijd onzeker was, eens en voor al tijd het bevel had gegeven, nimmer met den disch op hem te wachten. Onmiddellijk zich naar zijn kleed kamer begevende, veranderde hij schielijk van kleeding en haastte zich zich bij zijn kinderen aan tafel te vervoegen. Naast zijn couvert lag een gekeele stapel brieven, wélke in den loop van den lag voor hem gekomen waren. Twee daarvan, welke zich van al de overigen door de dikte van het fijn gesatineerde papier en door de grootte der lakken, waarmede zij vergezeld waren, onderscheidden, vielen onmiddellijk in het oag. De een was van het welbekende wapen van Engeland voorziende beeltenis van eene denkbeeldige in- Noord-Holland op die wijze in te richten. Naar wij vernemen zal te 's-Hage door het dames-comité, dat zich gevormd heeft na het gehou den Congres tegen de prostitutie, een Doorgangshuis voor gevallen meisjes worden opgericht. Het uitvoerend comité bestaat uit zeven dames en wordt bijgestaan door een hulp comité van negen andere. Tot presi dente is benoemd mevr. de douairière Collot d'Escury geb. van Rappard, tot secretaresse jonk vrouwe J. de Savornin Lohman, e» tot thésaurière mevr. de Bruyn Kops, geb. Stratenus. T Men deelt ons mede, dat de onderhandelingen over de sluiting van een handelsverdrag tusschen Nederland en Frankrijk ten einde loopen. De Fransche regeering heeft er in toegestemd met Nederland te contracteeren op den voet der meest beg-unstigde natie; de in Nederland ingevoerde Fransche producten zou den datzelfde voorrecht genieten. Deze grondslagen zijn vastgesteld. Zonder onvoorziene omstandigheden zal het daartoe betrekkelijk protocol eerlang door de gevolmachtigden worden onderteekend. (D. v. Z.-H.) In antwoord op het adres van de voornaamste Londensche bankiers en handelaren, waarin aangedron gen werd op verbetering der tele- graphische gemeenschap met Ne derland, heeft de Engelsche minister Fawcett volmondig den gebrekkigen toestand der kabels erkend en ver klaard, dat een verbetering van den toestand hem reeds lang ter harte ging. Thans hebben de gedane stap pen tot een goed einde geleid, en onverwijld zullen maatregelen ge nomen worden om het telegraphisch verkeer op duurzaam bevredigende wijze te herstellen. De N. R. Ct. verneemt dat de Britsche regeering van plan is een nieuwen telegraafkabel te leggen tusschen de Engelsche en Holland- sche kusten, om één der beide oude kabels te vervangen. De tweede oude kabel zou hersteld worden. Nu de Maatschappij van Welda digheid zich mag verheugen in ver nieuwde belangstelling hier te lande, zegt het Hbl. van heden, is het niet zonder belang te wijzen op de fa briek van verduurzaamde levensmid delen, die in Frederiksoord sedert eenigen tijd is gevestigd. De directeur der Maatschappij, de heer F. B. Lohnis, heeft in het Jaarboekje dier Maatschappij, Erica 1883 aangewezen, hoezeer de ves tiging dezer fabriek te Frederiks oord op de bevordering van den tuinbouw aldaar een gunstigen in vloed heeft. Immerszoolang de daar gevestigde vrijboeren en kolonisten geen weg van uitvoer kenden voor tuinvruchten, werd slechts zóóveel door hen aangekweekt, als ze voor eigen gebruik bezigen konden. Door de oprichting der genoemde fabriek is nu voor vrijboeren en kolonisten de gereede gelegenheid tot verkoop der tuinvruchten ge opend, op de plaats zelve, in hunne nabijheid, waardoor een bron van inkomsten geopend is, die menig gezin daar ten goede komt. Aan vele banden geeft het gereedmaken der groenten werk en loonjongens en meisjes leveren door deze ver diensten niet onbelangrijke bijdra gen tot het bestaan hunner ouders, terwijl het verzenden der goederen, anderen een gewenschte kostwinning verschaft. dische godheid met talrijke hoofden en honderde ledematen was in het zegel van den tweeden afgedrukt. Nadat Sir John ter loops de adres sen had bekeken, wierp hij de brie ven ongeopend ter zijde en riep lachend uit: Zaken komen later! Mij dunkt, dat ik nu wel eens een paar uur rust mag nemen na een vermoeien- den rid van twintig mijlen in een ondragelijke hitte, die zelfs de bron nen aan het koken brengt en de eieren der krokodillen doet uitbroe den! De Civilian van Benares is uitgehongerd gelijk een wolf of veelmeer gelijk een peon wiens gor del plat is, dat geheel op het zelfde neerkomt. Disch dus spoedig op, indien gij niet wilt, dat ik van honger bezwijk. Mary schonk hem een glas xeres in. Drink deze hartversterking vader, zeide zij met eeu liefe lijken glimlach hem het glas toe- Directeur der fabriek is de heer; W. Sepp. Op de Internationale Tentoonstel-1 ling, hier in het vorige jaar gehou den, werd het fabrikaat bekroond. Aan den door de Jury gestelden i eisch, dat in het najaar van 1882 eenige bussen, behoorlijk verzegeld, met het stoomschip Prins Hendrik de reis naar Indië heen en terug zouden maken, om daarna g-ekeurd te worden, is daarbij voldaan. Dat is een gunstig teeken, want de bloei dezer fabriek bevordert tevens den bloei der Maatschappij van Welda digheid en de welvaart harer inge zetenen. Een bekend kunstliefhebber, de heer T. H. Wente, werd voor eenigen tijd eigenaar van een drietal schil derijen, waarvan een Koekkoek hem het meest aantrok, voor den prijs van f600.-Er was een paneeltje bij met twee paarden, een wit en een bruin, die op een weide staan te droomen. Toen de stoflaag, die het bedekte, weggenomen wras, bespeurde men de handteelcening in den rech ter benedenhoek van P. P. (Paulus Potter). Alle kunstkenners, die het daarna zagen, herkenden, zoowel in de figuren als in de stofleering, de hand van dien meester. Hier had men dus met een stuk van groote waarde te doen. De heer Wente is nu met verscheiden koopers en liefhebbers in onderhandeling over den verkoop. De prijs, die er voor gevraagd wordt, is f 100,000, en 't heeft allen schijn, dat binnen korten tijd het kostbare stuk naar het buitenland vertrekken zal. Van het gebeurde met een stroo- per in Den Haag, geeft het Vad. de volgende lezing: Verscheidene malen reeds had men in de Scheveningsclie Boschjes, ongeveer op dezelfde plaats, op het zelfde uur en steeds op Dinsdag avonden, schoten hooren lossen. Dit gaf den boschwachter Snoek aan leiding om Dinsdag jl. met drie an dere politie-dienaren, op verkenning uit te gaan. Zij verborgen zich in hinderlagen, in de nabijheid van de verdachte plaats, en bleven daar af wachten wat gebeuren zou. Inder daad, tegen 7 ure naderde de ver dachte persoon, met een pak bij zich en eene revolver in de hand. Onmiddellijk kwam nu Snoek alléén te voorschijn, en hield den onbekende staande. Deze zette hem het pistool op de borst, Snoek sloeg het vuurwapen naar beneden, juist toen het schot afging. De kogel ging hem door de voorzijde van het been, en kwam er aan den achterkant uit. Met een gil viel de man neder. De moordenaar trachtte te vluch ten, maar Have, een van de andere veldwachters schoot tee, en greep hem aan. Er volgde eene worsteling. De revolver, nog met vijf schoten geladen, werd daarbij gelukkig aan den onbekende ontwrongen, maar voordat de beide andere makkers waren toegesneld, had zich de moor denaar losgerukt, en het pak, dat hij droeg, wegwerpend, zette hij 't op eeu loopen, en hij was weldra uit het oog. Het pak bevatte geen bijzondere aanwijzingen, alleen eenige klee dingstukken. Men verkeerde dan ook omtrent den voortvluchtige in voL komen onzekerheid, evenals ten aan zien van het motief van zijne ver schijning in de Boschjes, ofschoon reikende, dat zal u goed doen! Dank u lief kindhernam de Civilian, terwijl hij, na een teug van het heerlijk vocht gedronken te hebben, een kus op het blanke voorhoofd van het meisje drukte, maar dit zal mij nog meerg-oed doen! Vermoeienis, honger en dorst, alles vergeet men voor een kus van eene geliefde dochter! Maa* vadervroeg George, is het mogelijk, dat gij heden twintig mijl hebt afgelegd? O ja, zeker! zoo niet meer. Maar hoe kunt gij uw leven zoo roekeloos wagen? Gij ziet wel dat dit niet het geval is en dat ik er heelhuids ben afgekomen, zelfs zonder een zonne steek op te loopen. Dat is meer geluk dan wijs heid, maar u zult zien, dat het nog eens slecht zal afloopen! Kom, kom, beknor uw vader maar niet. Het ergste is voorbij men vermoedt, dat hij jacht maakte op eenden en ander wild. De commissaris van politie te Scheveningen en de commissaris, chef der recherche, waren natuur lijk ijverig in de weer om den moor denaar op te sporen, en gistermor gen is hun dan ook gelukt hem te arresteeren. Gelukkig is ook de toe stand van den boschwachter Snoek niet zorgwekkend. Een interessant voorbeeld van toenemende beschaving onder de dienstboden gaf dezer dagen een keukenmeid te 's-Hage, die van haar meesteres verlof eisch te om twee maal in de week uit te gaan, ten einde dansles te nemen. Eeu niet minder interessant voor beeld is een dienstmaagd hier ter stede, van wie wij dezer dagen ver namen, dat zij haar vrije avondje gebruikte om aan het huis harer ouders privaatles te ontvangen in het pianospel. In het Notarishuis te Rotterdam deed zich gisteravond bij eene ver- kooping van een huis aan den Goud- schenweg het zeldzame geval voor, dat toen de Notaris de som genoemd had, waarvoor het pand in trekgeld stond en er bij zeide: «nu vraag ik er nog f5000 boven.» terstond «mijn» geroepen werd. Een alge meen applaus was de belooning voor den royalen kooper. Te Charlois is de huisvrouw van Pieter Lems bevallen van drie wel geschapen meisjes. Te Nijmegen worden pogingen aangewend tot vorming eener com missie, om de Transvaalsche depu tatie, bij haar voorgenomen bezoek aan de Weesinrichting te Neerbosch, dat tot deze gemeente behoort, pas send en feestelijk te ontvangen, en om haar tevens tot een bezoek aan de stad zelve uit te noodigen. He den (Donderdag) zal op initiatief van ds. Ter Haar in het hotel Place Royale daartoe eene vergadering van ingezetenen plaats hebben. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch, ontving, op zijne uit- noodiging aan de Transvaalsche deputatie tot een bezoek aan de Weesinrichting, bericht, dat zij hier aan op een nader te bepalen dag hoopt te voldoen. Dinsdagnacht is in den stoom- molen, genaamd Castereus Molen te 's-Bosch, door het uitsnijden van een glas, uit een aldaar staanden lessenaar ontvreemd eene som van f96. De dader of daders zijn nog niet gevonden. Door het bestuur van het water schap «De Oostpolder» wordt in de Ommelanden Courant gevraagd, om met 1 Mei a. s. in dienst te tre den «een mollenvanger, op een jaar wedde van twee honderd gulden en een premie van 5 cents voor iedere aan den dijk gevangen mol». Men schijnt dus aldaar nog zeer weinig doordrongen te zijn van het nut der mollen. Sedert den 8en Maart wordt te Hindeloopen vermist de heer J. P. S., wethouder, oud 61 jaren, van mid delbare lengte, aangezicht vol, kleur gezond, haar en wenkbrauwen don kerblond, oogen lichtblauw, voor hoofd hoog, neus gebogen, mond eerstdaags pluk ik de vruchten van hetgeen ik gezaaid heb. Hetgeen u echter niet zal be letten om morgen dat vermoeiende leven, alsof er niets gebeurd ware, weder van voren af aan te begin nen. Neen! daar vergist gij u in. Hoezoo Morgen rust ik uit. Gij! uitrusten, gij! riep George op ongeloovigen toon spot tend uit. JaJaJa antwoordde Sir John lachend. Ja. honderdmaal ja, mijnheer mijn zoon, morgen rust ik uit. Ik zou veel willen geven om het te kunnen gelooven, maar wat wilt gij, ondanks mijzelven komt het mij onaannemelijk voor. Dan hebt gij het toch mis Dan moet gij wel zeer ver moeid en afgemat zijn? Volstrekt niet, maar heden heb gewoon, kin rond, gekleed als volgt: 7\ pet, linnen buis, wit linnen broek, zwarte klompen, zijden doek om den *l hals, rood wollen hemd, blauw wol- len trui, grijs flanellen boezeroen, blauw bever onderbroek, zwarte kou- ir. sen en dito sokken. Hij leed aan vlagen van melancholie. Men houdt f* het er voor, dat hij zich in zee w heeft verdronken. Voor het aanbren- P1 gen van het lijk te Hindeloopen is 'e door de familie f100 uitgeloofd. P* ff Op de jaarmarkt te Maastricht werd Dinsdag van een veehande- w laar f 685 aan bankpapier gerold. P Hij had dit geld in een ongesloten taschje, dat om zijn schouder hing. GEMENGD NIEUWS. Uit een schrijven van den heer Von Hulsen aan de artisten der Berlijnsche Opera blijkt, dat den pianist Hans Von Büllow geen pro ces, wegens Von Hulsen-Beleidigung gisteren door ons meegedeeld, zal worden aangedaan. Doch Ven Hul- sen behoudt zich voor, te onderzoe- ken, of de aanvallen van Von Büllow tegen den intendant-generaal der door Pruisen gesubsidieerde konink- lijke theaters vereenigbaar zijn met b zijn functiën aan het hof van Mei- ningen, waar Von Büllow directeur is der groothertogelijke kapel. Hier mede zou het incident dus een di- 1 plomatieke phase intreden, en dat alles om een ommelet. Maandag heeft de onderkoning w van Britsch-Indië de tentoonstelling van Calcutta, in tegenwoordigheid van een voorname, doch niet tal rijke schare, gesloten. De luitenant- goeverneur, den Onderkoning toe sprekende, verklaarde, dat het getal betalende bezoekers van 5 Dec. tot 4 Maart 817,000 was, zoodat, de nietbetalende medegerekend, het totaal getal bezoekers circa een millioen bedragen heeft. Het dage- lijkscke gemiddelde cijfer was ruim 6000, meer dan indertijd te Sydney i en te Melbourne. Lord Ripon wenschte het Bengaalsche goever- nement en de ondernemers der ten toonstelling met hun succes geluk, wees vervolgens op de voordeelen van tentoonstellingen, en sprak daar na de sluiting uit, welk fe:t de ka nonnen van fort William terstond aan de stad boodschapten. Een sneeuwval, van Alta ko mende, in een klein mijndistrict van Utah gelegen, heeft Vrijdag-avond de gebouwen der Nieuwe «Emma Mine-Company» verwoest en 11 per sonen gedood. De sneeuw ligt 60 voet diep. Alle lijken, op één na, waren Maandag gevonden. Een dergelijke ramp had plaats in een goudmijn-district van Wyo ming, waar een tiental personen sedert 14 dagen vermist worden. Vermoedelijk verloren ook zij hun leven in den sneeuw. Van verschil lende zijden zijn pogingen aange wend, om hen op te sporen, doch tevergeefs. De Engelsche natie is zeer ontevreden over Binus, haren nieu wen beul. Het blijkt dat deze amb tenaar zich niet kan afwennen, in min of meer beschonken toestand op zijnen post te verschijnen, en dat hij bovendien een knoeier is, die zijn handwerk maar half verstaat. Zoo verkeerde ook weder onlangs, bij eene terechtstelling te Liverpool, de heer Binus «in kennelijken staat», terwijl de strik, van welken hij zich bediende, twee voet te lang was. Het gevolg van deze laatste onbe hoorlijkheden was, dat er bij den patient nog gedurende dertien mi nuten na de operatie hartkloppingen ik eene zeer gewichtige inlichting verkregen waarvoor ik mij reeds geruimen tijd veel moeite had ge geven, doch steeds te vergeefs. Nu kan ik de zware taak, die ik had ondernomen en waarmede ik u eerst daags zal bekend maken, in mijn studeervertrek voltooien. O vader! riep George uit, dat is een heerlijke tijding, nu blijft gij dus voortaan rustig bij ons en behoeven wij niet meer als vreem delingen in een huis te wonen waar de gastheer altijd afwezig is. George was de tolk van alle fa milieleden en het middagmaal was door die aangename mededeeling van Sir John dan ook buitengewoon opgewekt. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2