POPULAIR ME» EI Oplage 10000 Ex. Zaterdag' 15 Maart 1884. No. 211. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Dru.kksrs»UitgsYers: BOMANS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale Je Pabiicité Etraagère G. L. DAUBE Co. JOHx. F. JONES. Sucr.. Parijs, 31bis, Faubourg M Jiitmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.50, 1.8, 2 39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De rnet een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50* 12.15, 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmau 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Herhaaldelijk wordt tot ons het verzoek gericht, om in ons Blad de ofliciëele Effecten- lijst van den dag op te nemen; echter zijn we telkens gestuit op enkele bezwaren en weldat daar voor te veel plaatsruimte van de Courant zou worden gevergd en deze nog bovendien aan een groot aantal onzer lezers te laat zou worden be zorgd. Om echter aan het verzoek van belanghebbenden te voldoen, zijn de Uitgevers voornemens, om bij ge noegzame deelneming de Effecten- lijst afzonderlijk te verstrekken. Aan geabonneerden op de Courant, per maand 10 Cts. Aan niet-geabonn. p. m. 25 Cts. Abonnementen worden aange nomen, aan het BureauKleine Houtstraat No. 9. DE UITGEVERS. ALGEMEEN OVERZICHT. De Britsche troepen en de henden van Osman-pacha staan, zoo luiden de berichten uit Egypte, strijdvaar dig tegenover elkander, zoodat elk oogenblik een beslissend gevecht tegemoet gezien wordt. Waarschijn lijk is het op dit oogenblik reeds beslist, wie daarvan de overwinning wegdraagt, en te Caïro en Londen maakt men zich daarover geenszins ongerust. De macht, waarover de gevaarlijke Soedaneesche oproerling te beschikken heeft, bedraagt hoogs tens 8000 man, waarvan stellig- geen enkele met de behandeling van het geschut vertrouwd is. Die lieden vertrouwen zich meer op hunne lan sen en spietsen, dan op de kracht van het kanon. In den slag bij Tokar hebben zij dit duidelijk bewezen, DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIE VAN XA VIER DE MONTÈPIN. 30) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Toen het dessert was afg-eloopen en de bedienden na wijn en likeur op tafel te hebben gezet, de kamer hadden verlaten, maakte de Civilian al voortpratende een voor een al de brieven open, die op de tafel voor hem lagen. De inhoud was voorzeker niet he- j langrijk, want hij zag ze slechts even in en wierp ze daarna op den grond. De twee, waarvan we hierbo-1 door hunne uitmuntende Krupp-ka- nonnen ongebruikt te laten, ofschoon de voorraad amunitie, die zij inder tijd op Baker-pacha veroverd 'hadden voldoende mocht heeten om daar mede het geheele Engelsche leger te verpletteren. De Engelsche ka nonniers daarentegen, zijn door" de geheele wereld beroemd om de juistheid, waarmede zij hunne scho ten kunnen richten, en om hunne kalmte, die zij zelfs te midden van het grootste gevaar weten te be^ waren. Zulke lieden zijn voorzeker opgewassen tegen eene geheele ar mee, die gelijk een wervelwind op hen afstuift, maar in den regel door de taal, waarmede zij hen uit de koperen monden toespreken, op eer biedigen afstand gehouden worden. Het is vrij zeker, dat generaal Graham thans alles zal doen wat mog-elijk is om Osman Digna, hetzij levend of dood in zijne macht te krijgen. Blijft deze onverzoenlijke Arabier op vrije voeten, en gelukt het hem naar het gebergte of naar de woestijn te ontkomen, dan levert hij een voortdurend gevaar op voor de rust van Soeakim, en is hij in staat het zelfs generaal Gordon vrij lastig te maken. Met hardnekkig heid blijft bij ten minste elk vredes voorstel weigeren. Omtrent den vermoedelijken troons afstand van den Khedive hoort men verschillend spreken. Volgens som migen staat bij Tewfik-pacba het besluit om zijne waardigheden neder te leggen onherroepelijk vast, en wacht bij slechts op bet geschikte oogenblik om het ten uitvoer te leggen. Anderen evenwel zijn er, die beweren dat de Britsche invloed vooral bet nemen van een dergelijken maatreg-el heeft voorkomen. Wel is bij den Khedive de gedachte opge komen zich uit bet bestuur te trelc- ven de groote roode zegellakken vermeld hebben, bleven alleen nog ter lezing over. Sir John verscheurde de enveloppe, ontvouwde het zware velin papier en las den brief met meer aandacht dan al de vorigen. Lieve kinderen, zeide hij ten slotte tot Ie jonge meisjes, -die brief geldt meer u beiden en zal naar ik geloof uw hartje van vreugde doen kloppen. Wat staat er in? vroegen Mary en Heva, wier nieuwsgierig- beid geprikkeld was, beiden tege- ïijk. Eene uitnoodiging. O, hoe heerlijkriep Mary uit, hoe prettig! misschien wel voor een bal? Ja voor een groot feest De jonge meisjes klapten van vreugde in de banden. En, vroeg Heva, en wie is die beleefde gentleman, die de ken, omdat bij meende, dat hij bij de meerderheid van het volk niet gezien was, en zijn aanblijven alzoo eene spoedige oplossing der bestaande moeielijkheden in den weg stond, doch zi]ne Engelsche raadslieden hebben hem van bet tegendeel over tuigd, en hem er op gewezen, dat juist zijn heengaat! oorzaak zou kunnen worden van groote verwar ring. Wie van deze nu gelijk heeft, valt voorloopig moeielijk uit te ma- keu. Zeker is het evenwel, dat Tewfik tot heden al zeer weinig pleizier van zijne regeering heeft gehad, daar de binnenlandsche aan gelegenbeden hem niet zelden in zulke moeielijkheden brachten, dat hij zich niet zonder vreemde hulp, in den regel, daaruit kon redden, 't Is gemakkelijk te begrijpen, dat iemand op deze wijze er spoedig zijne bekomst aan krijgt. De herhaalde zeerampen, waar door de Engelsclie koopvaardij vloot in de laatste jaren getroffen is, heeft de regeering een onderzoek doen instellen, naar de oorzaken, die daaraan ten grondslag konden liggen, en zij is daarbij helaas, tot de treurige ontdekking gekomen, dat enkele reeders gewetenloos ge noeg zijn om onzeevaardige schepen, hoog geassureerd uit te zenden, met het doel de assurantiepenningen machtig* te worden. Of zij daarbij het leven der schepelingen roeke loos in gevaar stellen, daarover schijnen die lieden zich minder te hekommeren. Thans heeft de mi nister Chamberlain een wetsontwerp in gereedheid gebracht, dat ten doel heeft, aan dergelijke kwade hande lingen voor goed een einde te ma ken. 'tls wel waarschijnlijk, dat hij daarbij vooral in het oog der reeders een weinig ver gegaan is, en de goede ingeving heeft een feest te geven en ons daarop te noodigen? Sir John las overluid: «Lord Singleton, namens de Indische Compagniegoeverneur van de residentie Benaresheeft de eer Sir John MalcolmSir George MalcolmSir Edward Mal colmMiss Alary en Heva Barte 11 nil le noodigen lot het balhetwelk hij voornemens is, Zaterdagden 8- September 1830 in het goever- nementspaleis ie geven O, een hal hij Lord Singleton in diens paleis, van welks groote zalen en uitgestrekte tuinen men zulke wonderen verhaalt.Wat zal dat heerlijk zijn! riep Mary levendig uit. Ja, lieve kinderen, meer dan heerlijk, antwoordde Sir John, betooverend, want ik verzeker u dat Lord Singleton in rijkdom of i J vrijheid aan deze heeren te zeer I aan banden heeft willen leggen, althans een storm van verontwaar- I diging gaat van die zijde tegen zijn ontwerp op. Zelfs hebben enkele der meest invloedrijke firma's ge- Idreigd, dat zij, wordt dit ontwerp tot wet verheven, voortaan hunne schepen onder vreemde vlag zullen laten varen, zoodat daardoor de roem van Engeland's zeevaart geschaad zou kunnen worden. Wanneer nu langs een anderen weg de volks- meening zich niet krachtig voor den minister verklaard, zou het best kunnen gebeuren, dat de minister genoodzaakt wordt, zijn ontwerp in te trekken, zoo hij daaruit al geen aanleiding neemt, zijn ontslag bij de koningin in te dienen. De ge schiedenis toch van de kwestie met het Snez-kanaal heeft ons reeds vroeger doen zien, over hoeveel macht de reeders en handelspartij in het Britsche parlement beschikken. De Spaansche regeering heeft, officieus mededeeling gedaan, dat de begrooting voor het volgende dienstjaar vermoedelijk een tekort van 80 millioeu zal bedragen. De minister van financien is ijverig bezig' de noodige maatregelen te nemen om daarin te voorzien. Waar schijnlijk zal daartoe eene nieuwe leening worden uitgeschreven, en nieuwe belastingen worden voorge steld teneinde het mogelijk te maken, evenwicht tusschen de ont vangsten en uitgaven te brengen. Naar men verneemt, zijn door Duitschland met de overige mo gendheden onderhandelingen aan geknoopt, over de beantwoording der vraag, hoe men het best er toe zal geraken, eene internationale overeenkomst te treffen, ten einde weelde voor de rijkste oostersche vorsten niet onderdoet en dat hij het daarbij verstaat de eer der En gelsche vlag zoo hoog op te houden, dat deze nimmer door anderen over schaduwd en de meest eischende nationale eigenliefde bevredigd wordt. En zal dat hal aanstaanden Zaterdag plaats hebben? vroeg- Mary. Ja. Het is nu Maandagdan hebben wij juist tijd genoeg om onze toiletten gereed te maken. Wat zijn die meisjes toch ko ket. merkte George lachend op. Dat is heel wel mogelijk, mijn heer mijn aanstaande, antwoordde het jonge meisje, maar wij moe ten toch ook het onze bijdragen om de eer der vaderlandsche vlag op te houden. Gij moet trotsch op ons kunnen zijn en wij verlangen alle mogelijke radjahs de oogen te ver blinden en hunne begums allen in de misdadige dynamiet-aanslagen der ontevredene partij tegen te gaan. De berichtgever voegt hieraan toe, dat de meeste kabinetten zich be reid verklaard hebben, dit vraag stuk ernstig in overweging te ne men. Waarschijnlijk zal een con gres daarvan het uitvloeisel zijn en zal de tijd weldra aanbreken, dat men een meer nauwlettend toezicht begint te houden op de handelin gen, die zich de raddraaiers der dynamiet-partij veroorloven. De Russische politiek in Azie is het voorwerp geweest van een geduchten aanval van lord Lytton in het Britscrhe lagerhuis. Deze spre ker wees op het gevaar, hetwelk er in het streven van Rusland al daar voor de Engelsche belangen gelegen is, en betoogde de wen- schelijkheid om van deze zijde nauw lettend toezicht te houden op de handelingen van de vertegenwoor diging van den Czaar bij de vorsten der Indische staten. Nimmer, zoo besloot hij zijne rede, mag Enge land dulden, dat de invloed der Russische regeering op Afghani stan die van Hare Majesteit over- vleugele. In het Italiaansche parlement is de toestand er in den laatsten tijd niet op verbeterd. De oppositie aldaar maakt het der regeering' vrij lastig, en somtijds vindt zij steun hij de lieden op wie het kabinet meende te mogen rekenen. De president heeft zijn ontslag genomen, omdat de meerderheid den heer Farina toestond zijne vrij heftige rede te vervolgen, niettegenstaande hij dien spreker het woord had ontnomen, 't Zou niet onmogelijk zijn, dat een en ander eene ministrieele crisis ten gevolge had, welke niet minder na den schaduw te stellen. In één woord, wij willen mooi, heel mooi zijn Is u dat volle ernst? vroeg George lachend. Ja bepaald! Gelooft g-ij bij ge val, dat ons die zoo heel moeilijk zal vallen? Ik geloof dat zoo weinig, dat ik u om die reden een goeden raad wil geven. Een goeden raad? J a. En dat is? Om de schoonste onder de schoonen, om oogverblindend en schitterend, in één woord om de «reines» van het feest te zijn, be hoeft gij niets anders te doen dan. Dan? Dan te blijven zooals gij nu zijt. Mary dreigde haar verloofde met een bekoorlijk glimlachje met den wijsvinger.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1