BIXXEXLAXD. deelig zou zijn om het feit, dat op dit oogenblik geen enkele partij in staat zou zijn de teugels van het bewind te aanvaarden daar geen hunner over eene voldoende vast aaneengesloten meerderheid kan be schikken. Met belangstelling ziet men aldaar den loop der gebeurte nissen in deze kwestie tegemoet. De N.-Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken heeft aan het huis der vertegenwoordigers de gewisselde stukken overgelegd, die betrekking hebben op de zaak van het adres dezer vergadering aan den Duitsche rijksdag. Naar aanleiding van hetgeen die stukken behelzen, betoogde de mi nister, dat er geen enkele reden bestond om het beleid van den ge zant aan het hof te Berlijn te laten; evenmin als het der regeering noo- dig voorkomen, was de weigering van Von Bismarck om dit adres den Rijksdag toe te zenden, tot een onderwerp van nadere bespreking te maken. In den loop der volgen de week zal waarschijnlijk een be sluit genomen worden over het voorstel, om zich thans rechtstreeks tot den Rijksdag zeiven te wenden; algemeen houdt men het er voor, dat dit voorstel met overgroote meerderheid aangenomen zal wor den. Koning Oscar van Noorwegen heeft in de zaak van den veroor deelden minister Selmer een besluit genomen, dat men onder de tegen woordige omstandigheden, zeker wel het beste mag rekenen. Het aan geboden ontslag van den minister heeft hij aangenomen, zoodat hier mede de vrees verdwijnt, dat het tusschen den koning en de volks vertegenwoordiging tot eene botsing zou komen. Intusschen houden de manifestation ten gunste van de ver oordeelden nog steeds aan. Haarlem, 14 Maart 1884. In prettig formaat, met duidelijke letter gedrukt, geeft de heer H. J. Tjeenk Willink alhier de artikelen onzer bestaande Grondwet uit, naast de voorschriften, zooals zij door de Commissie voor de herziening zijn voorgedragen. Hedenmorgen is uit den Kin derhuissingel opgehaald het lijk van de sedert 14 Febr. jl. vermiste juf frouw W. v. S. Heden had de Burgwal een feestelijk aanzien. Van een aantal huizen aldaar in den omtrek wap perde de driekleur; terwijl ons een sierlijke eerepoort van groen met goud voor het huis van den heer Hangjas, koopman in antiquiteiten in het oog viel. 't Is ter eere van het gouden feest van de echtelieden Hangjas dat dit alles plaats vond, 't geen wel ge tuigd van de achting, die men het feestvierend echtpaar toedraagt. Naar het Vaderland verneemt, hebben veertien leden van de lin kerzijde der Tweede Kamer in eene afzonderlijke nota, welke bij het af- deelingsverslag zal worden gevoegd, hun bezwaren tegen het ontwerp van wet voor eene klassenbelasting geformuleerd. In die nota wordt, naar men ons mededeelt, aangedrongen op eene herzieniening van de belas- Vleier, zeide zij waarschu wend, pas op. Oechte dochter van Eva, antwoordde George, gij weet maar al te goed, dat hetgeen ik zeg, tot anderen gericht, wellicht vleierij, bij u en Heva echter niets dan waar heid bevat! Heva en Marv schudden onge loovig het hoofd en wezen die eer nederig van de hand, met dat ge volg dat Edward zich geheel aan de zijde van zijn broeder schaarde en geheel hetzelfde beweerdewaar door er eene van die lieve scher mutselingen tusschen de verliefde paartjes ontstond, welke naar onze meening onder de lieftalligste ta bleaux op dit aardsche tranendal moeten gerekend worden. Sir John, op wiens oordeel men zich na eenige oogenblikken beriep, maakte aan hun strijd een einde, door te verklaren, dat George en Edward gelijk hadden en de beide tingplannen der Regeering in dien zin, dat de Regeering de geheele op brengst van het personeel voor het Rijk zou terugnemen, en dan eene inkomsten- of klassenbelasting zou heffen, van welkeropbrengst9/10 aan de gemeenten zou worden uitgekeerd. De heer H. K. Koning, oud zeeofficier, Rechtboomsloot 13, te Amsterdam, heeft zich bereid ver klaard ten behoeve der Transvaal- sche deputatie alle zoodanige mede- deelingen en opstellen te verzame len, die tijdens haar verblijf in open bare geschriften en dagbladen ver schenen en op dat verblijf betrek king hebben. Het plan is daarvan eenige albums te vervaardigen en die aan de leden der Zuid-Afrikaan- sche deputatie te doen toekomen. Wenschelijk zal het dus zijn van ieder stuk een zestal afdrukken aan genoemd adres te zenden. Voor het gerechtshof te Am sterdam is den 13den Maart 11. den heer L. Rinkel, uit Hilversum, als advocaat en procureur beëedigd. Op verzoek van verschillende eigenaars van pluimvee in Neder land om eene nationale tentoonstel ling van pluimvee te Rotterdam te houden, omdat bij de Internationale Landbouw-tentoonstellingte Amster dam 1884, naar men verneemt, geen afdeeling pluimvee daaraanom verschillende redenen, is gevoegd, werd Woensdag eene bestuursver gadering der Rotterdamsche Post- duiven-vereenigingPro Patria gehouden, welke ten doel had eene dusdanige tentoonstelling aldaar te organiseeren, te meer daar verschil lende liefhebbers met het oog op eene eventueele tentoonstelling vele inkoopen in het buitenland hadden gedaan en alsnu teleurgesteld wer den, hun pluimvee ten toon te stellen. Dientengevolge werd besloten dat door de vereeniging «ProPatria» eene dusdanige tentoonstelling op groote schaal aldaar zal worden gehouden op den dag waarop door de Maat schappij van Landbouw, afdeeling Rotterdam, hare harddraverij in de maand Mei a. s. zal worden uitge schreven. -Met Juni a. s. zal op den H. IJ. spoorweg de wagon-salon worden ingevoerd. Hij moet inge richt zijn voor 28 personen eu in renaissance-stijl gemeubileerd we zen. Men zal, naar wij vernemen, 50 cent extra vragen voor de reis RotterdamAmsterdam en 30 cents voor tusschenstations. Bij de toeneming van het ver keer tusschen de verschillende rij ken van Europa, worden deeischen van het reizend publiek steeds drin- gerder, en de spoorweg-maatschap pijen vanzelf gedwongen, daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het groot aantal rechtstreeksche biljetten, dat van en naar de voor naamste steden in ons vaderland reeds verkrijgbaar is, wordt met den 15en dezer wederom uitgebreid. Zoo zal men te Rotterdam, Den Haag. Amsterdam en Utrecht, van dien datum, plaatsbewijzen le en 2e kl. voor een enkele reis, in eens door, kunnen bekomen naar Bern, Lucern. Bellinzona, Chiasso, Lugano en Zu rich in Zwitserland, en naar Brindisi, Genua, Messina, Milaan en Rome in Italië. Een reis naar Rome met zulk een plaatsbiljet zal van Rot terdam bijv. f 104.45 en f73.65 voor le en 2e kl. kosten. Ook bagage kan rechtstreeks worden ingeschre ven. 'meisjes zich slechts behoefden te vertoonen om door jeugd en beval ligheid alle andere vrouwen te over treffen en de kunst niets vermocht om den diadeem van jeugd en schoon heid, welke haar omgloorde, te over treffen en te overschaduwen. Hoe weet Lord Singleton, dat ik hier ben, vroeg George. Dat heb ik hem persoonlijk eenige dagen geleden medegedeeld, was Sir John's antwoord, en tevens, dat ik de bedoeling had u eerstdaags aan hem te komen voor stellen. Ik heb het willen doen en ben hem dat verschuldigd, doch ik heb er nog geen tijd voor gehad, en dat spijt mij genoeghoe wij dat onwillekeurig verzuim her stellen hoe beter. Gaat dus morgen mede. Is Lord Singleton een buiten gewoon man? Is hij bekwaam? Daarop kan ik bezwaarlijk een rechtstreeksch antwoord geven. Mis- Men kan over Cleve, Emmerik of Venloo reizen, en ook op de verdere reis uit verschillende routen een keuze doen. Op een bovenkamertje in een perceel op den hoek van Vijzel straat en Kerkstraat te Amsterdam, schijnt in den vorigen nacht eenige brandbare stof in aanraking te zijn gekomen met de kachel, die nog niet geheel was uitgedoofd. De rook heeft den dood ten ge volge gehad van een meisje, dat op dat kamertje sliep. Door eenige leden van de Sociaal- Democratische Vereeniging te Am sterdam is een Debating-club opge richt, waarin verschillende vraag punten besproken zullen worden en waarvan het doel hoofdzakelijk is geoefende sprekers te vormen. In de Wagenaarstraat te Amster dam viel Woensdagavond eene vrouw bezig met goed uit te hangen, uit het venster der derde verdieping op de binnenplaats. De ongelukkige, moeder van drie kinderen, ligt hoogst bedenkelijk. In overleg met de Zuidafrikaan- sche deputatie zal door de zooge naamde Emigratie-commissie, te Amsterdam binnen acht dagen, wor den bekend gemaakt, welke voor uitzichten er zijn, inzonderheid in de Zuidafrikaansche republiek en welke personen met eenige hoop op goed gevolg derwaarts zouden kun nen vertrekken. In geen geval kunnen op dit oogenblik emigranten worden aan gemoedigd, die geen middelen heb ben om den overtocht te betalen. Aan anderen zal in bovenbedoeld stuk een adres worden opgegeven, waar zij zich zullen kunnen aan melden. In de Purmerender cementfabriek wordt tegenwoordig voortreffelijke cement bereid uit slib, afkomstig uit de haven van Monnikendam. Het slib komt in die haven in zoo groote hoeveelheid voor, dat bij ge woon tij zelfs botters soms moeilijk aan wal kunnen komen. Een dichte drom verdrong zich gisteren in Leiden's straten, om de Transvaalsche deputatie te verwel komen. Eene eerewacht van studen ten, twee muziekkorpsen, die om beurten hunne feesttonen deden hoo- ren, stonden gereed om de depu tatie aan 't station af te halen. In de wachtkamer vond het col legium reeds de drie afgevaardig den aanwezig, daar dezen hunne komst hadden vervroegd; de heer De Haas heette der deputatie aldaar hartelijk welkom, zoo ook uit naam van het geheele Leidsche studen tencorps. De heer Dutoit dankte daarvoor in keurige bewoordingen. Na de voorstelling van eenige eere- ledeu van het collegium en de heer L. Evekink ging het onder de luide brave's der bovengenoemde eere wacht over het Stationsplein. Het orkest speelde het Transvaalsche volkslied, verscheidene vereenigin- gen waren vertegenwoordigd. Zoo trok de stoet langs den bepaalden weg naar het stadhuis, waar de deputatie door den burgemeester en den raad werd verwelkomd. Op een hartelijke toespraak van schien munt hij minder uit in die hoedanigheden, welke dadelijk den staatsman doen kennen en wier be zit deze zijn omgeving doet beheer- schen en dezen dat zedelijk over wicht geeft, noodig voor diens moeie- lijke en hooge betrekking, maar als mensch, wat zijn edel, degelijk, dap per karakter en zijn goed ontwik keld, hoewel niet bepaald zoo bij zonder schitterend verstand, aanbe langen, schat ik hem hoog; en mocht hij, hetgeen de Hemel ver hoede, eenmaal onverwachts voor hachelijke omstandigheden gesteld, geroepen worden Engelands gezag te handhaven omstandigheden waarin het van zijn beleid alleen zou afhangen Indië voor Engeland te behouden, dan zou hij waar schijnlijk niet die wilskracht, die ontembare, doortastende geestkracht weten te ontwikkelen, welke de ge beurtenissen bedwingt, en ondanks allen tegenstand ter overwinning den burgemeester antwoordde de heer Kruger in bewoordingen, die een levendig applaus verwekten. Hierna hadden eenige wederzijd- sclie voorstellingen plaats. De heer Beelaerts van Blokland vergezelde steeds de deputatie. Door de leer lingen der meisjes-hoogere burger school werd den heer Kruger een krans toegeworpen. Op het Wijhen- burg werd der deputatie van wege de burgerij een dejeuner aangebo den, alwaar zang en toasten elkan der afwisselden. Thans is het aan de heeren Ver- nee, commissaris van politie te Sche- veningen, en Dietz, hoofd-inspecteur van politie te 's-Hage, gelukt, den werkelijken bedrijver van den ge- pleegden moordaanslag in de Sche- veningsche Boschjes op den veld wachter Snoek, aan te houden. De persoon op wien de hand werd ge legd als verdacht de daad te hebben bedreven, is bij onderzoek gebleken, er zich niet aan te hebben schuldig gemaakt. De thans gearresteerde, die reeds tot bekentenis is gebracht, is een Hagenaar, genaamd D. B. Op zeer eigenaardige wijze is het den bovengenoemden ambtenaren met het onderzoek der zaak belast, gelukt den dader in handen te krij gen. Tijdens zijn vlucht wierp de man een pak kleederen weg. Daar onder bevond zich eene broek, waar van de knoopen bijzonder de aan dacht trokken van den heer Vernée, hetgeen hem er toe leidde ze te ver gelijken met die van een vest, waar van de eigenaar bij hem bekend was Zijne scherpzinnigheid bleek hier al weder niet te hebben ge faald. De heer Dietz wist toch den bedoelden persoon op die gegevens te arresteeren. De gemeenteraad te 's Hage heeft in hare vergadering van den 13en dezer besloten tot het aang-aan eener geldleening groot f2,600,000. De bewoners van een dorp in de nabijheid van Delft waren in het laatst der vorige week niet weinig vereerd door het onverwacht bezoek der Transvaalsche deputatie. Een dichte menigte verdrong zich voor het koffiehuis, waar ie helden van den Spitskop en den Langnek waren afgestapt. Hier en daar werd nog in allerijl de vader- landsche driekleur uitgestoken. De leden der deputatie betuigden luide hun erkentelijkheid voor de belang stelling, hun betoond. Toen zij vernamen, dat er dien dag in het dorp raadszitting was, lieten zij zich per rijtuig naar het gemeentehuis brengen. Daar bood hun de voorzitter aan, geenszins den eere wijn, maarhen door den veldwachter buiten de deur te laten zetten, ingeval zij voortgingen door hunne luidruchtigheid den gang der beraadslagingen te verstoren. De vermeende Transvaalsche de putatie was een clubje studenten, die een rijtoer maakten. (N. D. Ct Liefhebbers van spelevaren kun nen tegenwoordig alle daaraan ver bonden lasten en moeielijkheden ontgaan door zich een kano of bar kas aan te schaffen, bekend onder den naam van Clark's geoctroyeerde electrische booten en uit Engeland ingevoerd door den heer Jos. Levelt, te Rotterdam. Deze vaartuigjes, die van 4 tot 6 Engelsche mijlen per voert en zoo noodig is om aan den drang der verwikkelingen het hoofd te biedenmaar hij zou zijn plicht doen en zich liever laten dooden dan een stap terug te wijken, daarvan houd ik mij overtuigd. Zóó beoordeel ik en ik geloof onpartijdig, Lord Singleton als ambtenaar, als goeverneur van de residentie Benares. Wat zijn persoon, als man van de wereld betreft, daarop is niet het minste aan te merken. Zijn wellevendheid, zijn voorkomen de, innemende manieren, zijn rid derlijkheid, in één woordzijn aan gename persoonlijkheid hebben er hem in doen slagen, de inlandsche patricische familien, welke recht streeks afstammen van de vroeger geregeerd hebbende Indische vorsten huizen, en waaronder er zijn, welke dood en verdelging aan de Ensrel- overheersching gezworen hebben, althans schijnbaar eenigszins met den bestaanden toestand te verzoe- uur afleggen, worden door middel [i* van een hoogst eenvoudig werkende electrische batterij voortbewogen en 111 bieden, naar de heer Levelt mede deelt, zooveel gemak, zooveel voor deel en genoegen aan, dat alles van dien aard er bij in de schaduw T< wordt gesteld. Voor den rechter van instructie jj? te Dordrecht zijn eenige personen uit Oud-Beierland gedagvaard, we- r! gens het afscheuren van pokken- y briefjes en verzet tegen de politie 01 tijdens de heerschende pokken-epi- demie. P lei In de gisteren gehouden verga- v dering van den gemeenteraad te p Iloogblokland is het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld tot j. een bedrag van f836. In geen 33 13 jaar was alhier eene hoofdelijke om- T' slag geheven. jn Uit de Maas te Eisden is opge haald een kinderlijkje, waaraan tee- D kenen van een gewelddadigen dood r zijn waargenomen. De justitie doet T onderzoek. 11 De laatste veroordeelde wegens het oproer te Venendaal, zekere H. Bouwman, die zich buitenslands had 0 begeven en wiens opsporing en aan- 1 houding door den officier van ju- c stitie bij de rechtbank ':e Arnhem y was verzocht, is thans te Arnhem N achter slot gebracht. Zekere G. S. te Termunten, eige- naar. en bestuurder van een markt- 1 scheepje, waarmede wekelijks Win schoten en andere plaatsen worden r bezocht en dienende voor het ver- I voer van goederen en het waarnemen van commissiën, kwam Maandag voor dat doel in laatsgenoemde ge- J meente aan. Den volgenden dag wachtte de scheepsjongen te vergeefs op de te rugkomst van zijn schipper, en na verschillende informatiën o. a. aan j het spoorwegstation, verkregen be- i langhebbenden zekerheid van 's mans aftocht met den tweeden trein in de richting van Bremen. Eenige hon derden guldens, hem toevertrouwd om te Winschoten aan leveranciers I te betalen, schijnen den voorgeno men tocht mede te maken, want wel de rekeningen maar niet de specie werden in de gewone bewaar plaats gevonden. Door den gemeenteveldwachter C. J. Laman, te Kapelle a/d IJsel en den aldaar gestationeerden Rijles- I veldwachter v. d. Zeeuw is tegen den tapper W. D. aldaar proces- I verbaal opgemaakt, ter zake dat hij, I tegen het verbod in, tijdeus den brand aan een aantal personen jene- ver heeft geschonken, en daardoor de oorzaak was van het rumoer en de dronkemansschaudalen, die in de gemeente plaats grepen. Aan het flink optreden van deze twee politie-ambtenaren heeft men het te danken dat de orde spoedig in de gemeente was hersteld. Nader vernemen wij, dat de brand is begonnen in den schoorsteen in de woning van den arbeider P. van Stein. Vier arbeiderswoningen zijn I vernield. De huizen waren tegen brandschade verzekerd, de inboedels I niet, zoodat vier gezinnen van dak en goederen zijn beroofd. De beien- dende perceelen zijn door het flink optreden van den burgemeester nog 1 behouden gebleven. Vijf brandspui- I nen.Ik geloof niet dat er op den geheelen aardbol een volmaak ter, netter gentleman aan te wij- I zen is dan Lord Singleton en houd I mij overtuigd, dat niemand er zelfs aan denken zou dit laatste oordeel te weerspreken. Weet gij wel vader! riep George uit, weet gij wel, dat I de beschrijving, die gij van Lord Singleton geeft, al uitermate vleiend voor hem is Ja zeker, dat weet ik zeer I goed en het zou mij dan ook innig leed doen indien het anders moest wezen. Ik schat Lord Singleton zeer I hoog; ik gevoel voor hem een le- I vendige sympathie en draag hem daarenboven een oprechte genegen heid toe, en ik heb alle reden om te gelooven, dat hij van zijn kant mij wel met eenige blijken van j vriendschappelijke gevoelens wil veréeren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2