BEURSBERICHTEN BURGERLUIE STAND. ten waren in werking gebracht. Tegen vier uur in den ochtend was Jmen den brandmeester. (N.R.Ct.) i Een jongeling, van diefstal ver dacht, zou van Zundert naar Breda {vervoerd worden. In de nabijheid van die gemeente gekomen, moest bet transport voor eene naderende kar wijkenvan dit gunstig oogen- blik trok de jonge gevangene partij, irukte zijne handboeien los, smeet zijne klompen weg, en was in een oogenblik uit het gezicht van zijne gewapende geleiders, die verbaasd stonden te kijken, toen zij den vogel eensklaps gevlogen zagen. De ont vluchte bevindt zich op Belgisch grondgebied. Een horlogemaker te Kaatsheuvel is verdwenen en heeft de hem ter reparatie gegeven horloges meege nomen. De aanranding van J. J. Voer mans uit Oorschotwaarvan vvij reeds hebben medegedeeld heeft zich, volgens de mededeelingen van Voer mans aan den wachtmeester der imaréchausée te Oorschot, volgen derwij ze toegedragen Twee personen kwamen Yoermans onder Moergestel tegen. Zij waren niet zwart gemaakt en verklaarden op de eendenjacht te gaan. Yoermans waarschuwde hen voor de vervol ging der politie. Die waarschuwing werd door de jagers euvel opgeno men. De een greep Voermans aan en de ander bracht hem met een mes eene snede door zijne jas toe. Dat er diefstal zou gepleegd zijn, is eene onwaarheid, uitgedacht door Voermans, om bij iemand van wien hij eene geit gekocht had, te ver krijgen dat hij deze zonder dade lijke betaling, zou kunnen meene men. Herhaaldelijk werden in den laat- sten tijd aan het spoorwegstation te Leeuwarden goederen vermist, 't zij uit de bagagewagens, 't zij van het stationsterrein. Na een uitgebreid onderzoek is het de politie geluk een drietal jon gens in handen te krijgen, die deze diefstallen pleegden, en omtrent een aantal feiten volledige bekentenis sen aflegden. (L. C.) GEMENGD NIEUWS. Voor ruim driehonderd jaar leefde te Hoorn de schatrijke Adriaan Win, onder meer waren 125 bunders van 't allerbeste land in N.-Holland zijn eigendomop dien rijkdom was Win buitengewoon hoogmoedig. In een zijner buitenverblijven liet hij zelfs een geschilderd glasraam plaatsen, dat een man voorstelde, hem zelf natuurlijk, op een paard. Daaronder stonden de hoovaardige regels: «Ich mag ryden, ich mag vliegen, ich mag gaen: Ich behoef nyemant ten dienst te staen.» Maar Win vergat als zoovelen, dat fortuin slechts met een voet op den bal staat en dat die bal soms kan kantelen. Door allerlei oorzaken, met. en zonder zijn toedoen, maar allen neven en nichten van den hoogmoed, ver viel hij tot groote armoedezoo zelfs dat niemand hem een brood te borgen geven wilde en hij ten laat ste, als landlooper en bedelaar, in den grootsten kommer stierf in de schuur van een zijner vroegere pachters. Den 26 April zal te Turijn een Tentoonstelling worden geopend, gedeeltelijk nationaal, gedeeltelijk internationaal, namelijk op het 'ge bied der electriciteit. Het Tentoon stellingsterrein ligt in het schilder achtigste gedeelte der stad, op de oevers der Pö in het park Valen tino, van waar men de met sneeuw bedekte kruinen der Alpen in de verte ziet. Een der merkwaardig heden bestaat in een dorp der XVe eeuw, met middeleeuwsch kasteel, al de herinneringen van dien tijd en zijn inwoners in middeleeuwsche kleederdracht. Bij de opening zal de Koningin in het kostuum van vorstin der XVe eeuw en gevolgd van al hare hofdames, over de groote op haalburg het kasteel betrekken. Al de vorstelijke hoven van Eu ropa hebben uitnoodigingen ont vangen, om bij de plechtigheid der opening tegenwoordig te zijn. De generaal-veldmaarschalk, graaf Moltke, heeft in zijne hoeda nigheid van hoofd van den genera- len staf van het Duitsche leger be kend gemaakt, dat bij de samen stelling der thans voltooide beschrij ving van den oorlog van 1870/71 het denkbeeld is gerezen om ook eene volledige beschrijving te geven der oorlogen van Frederik den Groote De generale staf wenscht thans daaraan gevolg te g*even, en ver zoekt mitsdien alle autoriteiten, ver- eenigingen, familiënen particulieren, die in archieven of in persoonlijk eigendom dienaangaande papieren, kaarten of plannen bezitten, deze voor zoover zij nog* niet open baar in druk zijn verschenenten dien einde tijdelijk ter beschikking* te stellen. Staten en steden hebben, gelijk menschen, hun tijd van bloei en gaan eindelijk te niet, zoo is de al- gemeene regel, waarop uitzonderin gen voorkomen, als bij voorbeeld Athene, Konstantinopel, Parijs, die duizenden jaren blijven bestaan; maar anderen hebben ter nauwernood het aanwezen kunnen rekken gedurende het gemiddeld aantal jaren van een menschelijk leven. Nergens ter wereld wordt mis schien een oord gevonden, dat den bezoeker zoovele jeugdige afgeleefde steden doet aanschouwen als 't ge val is in 't oliegebied van Pensyl- vanië. Daar treft men een menigte steden aan van buitengewoon ran ken, schitterenden bloei, wier rijk dom, wier welvaart even spoedig voorbij g'ing en voor wie alle hoop, alle uitzicht op verlevendiging voor goed is verloren gegaan. Toch zijn nog treffender voorbeel den van snelle lotverwisseling aan te wijzen dan het genoemde oliege bied van Pennsylvania. In Nevada ligt de stad Virginea City. Acht jaren geleden had deze beroemde stad der Bonanza-rnijnen ruim 85,000 inwoners. Men vond er een© menigte woningen, wier inrichting* over de 100,000 doll, had gekost. Handela ren in groot aantal trof men er aon, wier bedrijfskapitaal 1,000,000 doll, bedroeg. De kosten van den bouw van een der hotels met inbe grip van de inrichting, hadden ruim 300,000 doll, beloopen. Dage lijks verschenen er drie couranten. Er woonden meer dan twintig mil- lionnairs, waartoe onder anderen behoorden: Mackay, Fair en meer dergelijke Bonanza-koningen. En wat is er van dien glans over gebleven? De bevolking telt thans geen 5000 zielen meer. De paleizen staan ledig of worden tot kosthui zen der arbeidende klassen gebezigd; vele dier prachtige gebouwen zijn reeds voor afbraak verkocht en een veel grooter getal is onverkoopbaar want alle schatrijke en zelfs de ge goede inwoners uit de dagen van haren bloei hebben aan de 3tad den rug* toegekeerd. De groote winkels van eertijds zijn gesloten; de gas maatschappij en de oprichter der dagbladen zijn failliet gegaan en voor de grondeigendommen in en om de stad zijn koopers noch huur ders te vinden. Met zekérheid kan worden gezegd, dat de vroeger zoo bloeiende stad, eer wij tien jaren verder zijn, tot een puinhoop zal zijn vervallen. De herinneringskerk aan Gar field te Washington is onlangs in gewijd. In half Gothischen stijl is die kerk gebouwd, terwijl zij tevens aan de achterzijde voorzien is van een groot vertrek voor de Zondags school. Het gebouw kost ongeveer f 150,000, welke som uit vrijwillige bijdragen ontvangen is. De inwij- dingspreek werd gehouden door pre sident Pendleton van het Benthany College in W. Virginie. De president der Vereenigde Staten Arthur en de secretaris van Staat Frelinghuysen waren onder de aanwezigen. De president had vooraf een prachtige verzameling van bloemen gezonden, ter versiering van den predikstoel. De bekende groote kastanje boom in den Tuilerieëntuin te Parijs, die telken jare op 20 Maart begint te bloeien, heeft dit jaar de ver wachting bedrogen, want hi: is nu reeds vol bladeren en knoppen. Even als andere Staten heeft thans ook Duitschland toezegging gedaan van deelneming aan het in ternationaal congres ter beraadsla ging over bescherming van letter kundigen en artistieken eigendom. De regeering zal aan de Kamers voorstellen, aan de tentoonstelling een subsidie te verleenen van 300,000 franken. Tot regeeringscommissaris wordt benoemd deheerEugèneRom- baut, ingenieur, bekend als Belgisch commissaris ter tentoonstelling van Amsterdam. Er zal eene loterij wor den gehouden, behoudens nadere goedkeuring der vertegenwoordiging tot een bedrag van één millioen franken. Bepalingen zullen worden gemaakt betreffende vrijdom van rechten en vermindering van vracht. De uitnoodigingen aan buiten- landsche regeeringen zullen worden verzonden in April, na vaststelling der circulaires en reglementen. Door tusschenkomst van de te Londen gevestigde maatschappij tot uitroeiing van den slavenhandel en de slavernij is te Caïro een vereeni- ging tot stand gekomen, die zich ten doel stelt het oprichten van een asyl voor vrijgelaten slavinnen. Door een commissie van invloedrijke en verm®g*ende mannen, aan het hoofd waarvan zich bevinden de bekende menschenvrienden W. E. Forster en sir Thomas Buxton is een beroep gedaan op de krachtdadige hulp en medewerking van allen, die de menschheid van deze schrikkelijke kwaal willen verlossen. Deze poging is niet tevergeefs gedaan, want thans is aan jaarlijksche bijdragen reeds een bedrag beschikbaar van onge veer 100,000 gulden. Aan het hoofd dier vereeniging te Caïro bevinden zich de onder secretaris van Staat voor buitenl. zaken, de heer Clifford Lloyd, kolo nel Moncrieff, professor Schweinfurt en de heeren Amos, een der Engel- sche leden der rechterlijke macht in genoemde hoofdstad. De zaak vindt te Caïro onverdeelden bijval onder het ontwikkelde gedeelte der bevolking en wel vooral onder de aldaar gevestigde Europeanen, die een dringende behoefte hebben aan beschaafde vrouwelijke bedienden. Met het volste recht mag worden gezeg*d, dat deze vereening, welke op werkelijk practischeg'rondslagen is gevestigd, het ware middel mag worden genoemd, om verbetering te brengen in een toestand, die zijn verontschuldiging vindt in de aloude zeden en gebruiken van het Oosten, maar onvereenigbaar is met de vor men der tegenwoordige maatschappij. VARIA. «Jongen, Doris, 't is toch jammer, dat je al je geld zoo aan drank ver teert en niets voor den ouden dag bespaart!» «Ik zou niet weten waarom men sparen zou, als men drie hui zen heeft.» «Drie huizen en waar staan die dan? «Wel, het armhuis, het zieken huis en het tuchthuis.» Vrouw. Je moest toch eens aan den dokter vragen hoe het komt dat onze Willem zoo klein blijft. Man. Ik heb het al gevraagd. De dokter zegt dat het van het groeien komt. Iemand schreef een zeer slechte verhandeling over de Klaagliederen van Jeremias. Toen hij er een ge leerden Rabbijn diens oordeel over vroeg, zeide deze: «Het is jammer dat Jeremias niet meer leeft, dan kon hij nieuwe Klaagliederen dich ten over deze verhandeling.» Aan de Grenzen. Rijksveldwachter. Waar hebt gij uw pas? Een van het rondreizend muziek gezelschap. Enne bas hiivven wei nicli, wei doen nichts maken alsj blaosmoeziek. digde. Ja; Jan Pluk daar heb ik twee jaar geleden aan zijn vrouw geholpen en daar neemt hij nou wraak over. Kapitein. Hoeveel hemden, heb je? Soldaat. Drie, kapitein. Kapitein. Waar zijn ze? Soldaat. Hier kapitein (toont een versteld hemd.) Kapitein. Dat is er maar een; waar zijn de anderen? Soldaat. Daar heb ik dit meê ver steld, kapitein. KOLONIËN. Batavia, 6 Febr. Men schrijft aan het Bat. Hbl. Men schijnt hier in de ambte naarswereld zeer bevreesd te wezen voor onzen nieuwen landvoogd, den heer Van Rees. Op bijna alle bureau's heerscht thans een ongekende drukte met afdoening van zaken en vooral op ruiming van oude onafgedane stuk ken. Zoo vernemen wij, dat ambtena ren, die vroeger gewoonlijk eerst tegen hen of elf uur op het kan- taer verschijnen, nu vóór half negen zelfs reeds achter hun lessenaar te vinden zijn en achtereenvolgens zit ten te werken, enkelen zelfs tot vier h vijf uur in den middag, met slechts hoogstens een half uurtje tusschen- ruimte om voor den inwendig'en mensch te zorgen. Er is een vsorloopig verslag van het centraal-comité voor de noodlijdenden door de uitbarsting op Krakatau verschenen. Menver- wachtnogeen aangekondigd eindver slag over eenige maanden. De wijze, waarop in deLampongs de vergoedin gen berekend en aangewend zijn, wordt in dit voorloopig verslag uit- voerig*er vermeld dan die voor Ban tam; daarentegen vindt men voor Bantam een eindcijfer van 6 ton aan ondersteuning; voor de Lam- pongs vindt men nog geen eindcij fer; waarschijnlijk zal dit tusschen 3 en 4 ton zijn. STOOMVAARTBERICHTEN. Het nieuw gebouwde stoomschip „Oranje Nassau", 13 Maart van IJmuiden naar ae Noordzee vortrokken, tot het doen eener proeftocht, is weder teruggekomen en heeft uitmuntend voldaan. Het stoomschip „Prinses Marie", is 13 Maart te Marseille aangekomen van Amster dam naar Batavia. Het stoomschip „Soerabaya", van Rotter dam naar Java, vertrok 12 Maart van Padang, Het stoomschip „P. Calaud", kapt. Bonjer, is Woensdag 12 Maart van New-iork naar Rotterdam vertrokken. Het stoomschip „Prins van Oranje" pas seerde 13 Maart Dungeness, des namiddags te drie uren, naar Amsterdam. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Een aandeelhouder in de geldleening, in 18S2 gesloten ten behoeve der administratie van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden, heeft zijne aandeelen in die leening aan de administratie voornoemd ten geschenke aangeboden, welk blijk van ge negenheid natuurlijk onder dankbaarheid en erkentelijkheid door kerkvoogden is aanvaard. ARMENZORG. Door den heer P. K. Postma, onlangs te Roodahuizum overleden, is een legaat van fSOO, vrij van successierecht, vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. gem. aldaar. AANBESTEDINGEN. WOENSDAG 19 Maart. 's Gr a ve nil age, 11 ure. Het minist. van waterstaat, handel en nijverheid: het verdiepen van het groot scheepvaarwater aan het boveneind van het Scheur, tegeuovor de Vergulde Hand, voor de verbetering van den wafer weg langs Rotterdam naar Zee. Begr. f148,000. Nog niet beter. Gerrit. Dokter, u is zeker zoo moe als een hond? Dokter. Gerrit, Gerrit zoo spreekt men toch niet tot zijn meester. Gerrit. Ja, dokter, ik vroeg* zulks omdat u zweet als een os. «Men moet den blinden man, die geen oogen heeft, een stok geven,» zei een handwerksman, toen zijn kost vrouw hem een zeer magere soep voorzette, en stak er zijn vork in. tt i t j Vreeswijk, 13 Maart. 2.20 M. boven AP Rechter. Heb je iets op de ge- 4 32 M- onder N. P- tuigen aan te merken? Beschul-, Keulen, 13 Maart. 2.36 M. boTen 0. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 14 Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: KatwijkerZand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommcr dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.50 a 1.80, dito Engelsche fl.30 a 1.40, Zeeuw- sche Spuische Jammen fl.SO a 2.50, Blauwe f2.20 a 2.30, Elakkeesche Jammen fl.50 a 1.70, Pooters f a Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.25 a 2.40, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Tabak. Bij inschrijving werden verkocht 27S pn. Koeion D J, ex Prins Hendrik150 pn. Koelon/D J L, ex Prins Frederik en 205 pn. Koelon D(scrubs), ex Prins Hendrik. Niet gegund werden doch later uit de hand verkocht 944 pn. V L T(scrubs), cx Lennatar. Petroleum kalme stemming, loco f9a/» E, Scpt./Dec. flO'/j- Tin. Loco Billiton f52, Juli-lcv. f52'/ Bauka f53'/s. Tarwe op lev. onveranderd, Nov. f256. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering najaar iets lager, Maart f158, 159, Mei f161, 160, 161, 162. Oct. f165, 166. Noteering van Menne Thole. Koolzaad zonder handel. Raapolie stil. Schiedam, 13 Maart. Moutwijn f 11.75, Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 18.50, Spoeling f 1.80, idem door de Schiedamsche Spoeling- Verecniging f 1.60. Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Amsterdam, 13 Maart 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers. Nederland. Cert. Werk. Sch. 2' 3 4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening5 83'/- Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 653/4 zilv.Jan.-Juli) 5 66" Obl. buitl. 1853-80. 3 50";, bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1S67, 1871 75 HZ, 24', Obl. buit. 1S762 45', „(Perpetuele) 4 57;i, t binnl. f12500- 250001'' Obl. binnl. f1000- 5000 1'/, Obl. Alg. Sch. 1865. 5 3" 1869. 6 8!1 s Obl. Leen. 1S76. 4 663 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/.. lil''- 1877. 4 Columbia. Obligatiën4>/s 273/< Peru. Leeuing 1870 6 ll»/8 1S72 5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 117s/8 Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. 156'/; M. tot Expl. St. spw. Aand. 118 Cent.spw. gest.Obl. 73~/ia Ind. spw. Aand.156 Rijn spw. volg. Aand1103/* Boxtel Wezel Obl. 4' 19 Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f 1000. 893/a Morschansk Syaran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 5613/,« Chicago N. W. Cert. Aand. divid. N.-York Lake Erie W. S. Aand. 24', Illinois Cert.Aand. 135'. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 ilOS'/s Rotterdam3 101'/a Gem. Crediet3 95 Belgie. Stad Antwer pen 18743 98 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 102'/, 1860. 5 112" 8 1864. 141 Rusland. 1864. 5 129 1866. 5 (123 Geldkoers, prolongatie 3 pCt. Italië. Rusland. Amerika. Commissariaat van Polis te Intiem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een gouden potloodhouder, een zijden doek, een tabakspijp, een duimstok, een rijtuigmoer, een R. K. gebedenboekje, een schildersst«p- raes, een overschoen, een knipmesje, een Duitsch boek em eenige losse sleutels. Vo»rts te bevragen: een zak met wasch- goed bij H. P. Kloos, Witstraat 23 en een lijn (touw) van een bleekorswagon bij L. van der Putten, brugwachter aan de Melk- brug. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een entonscas. RIVIER8ERICHTEN. BEVALLEN 12 Maart. H. Kuijper, geb. Dernisou, d. - M. van Vliet, geb. Wesselink, z. -13. M, G. Blom, geb. Daaten, z ONDERTROUWD 13 Maart. J. G. van Aken en H. C. Jacobs. - N. D. Vermeer en J. Buijs. GETROUWD I 13 Maart. W. Bosman en A. C. van Roon. - D. A. W. Henskes en G. Lasschuit. OVERLEDEN I 11 Maart. S. Duijker, 2 j. d., Raamsteeg. - S. Versteeg, 1. md, z., Hecreusingel. -12. M. van Alphen, 6 md. d., Kromme Elle boogsteeg.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3