BINNENLAND. ten evenredig nan elks krachten zij, en er niet, zooals dit bij ons tegenwoordig belas tingstelsel het geval is, op den schouder van den een meer wordt geladen, dan hij in staat is te dragen. Den bezitters vooral zij in onzen tijd de overweging van deze waarheden aan bevolen. Wanneer bij het volk de over tuiging zich vestigt, dat zij ook in dit opzicht de eerlijkheid betrachten, dan zal die overtuiging het beste middel zij* om de ontevredenheid en daarmede de revolu tie te bestrijden. Een volgende maal rich ten wij onzen blik op een andaren tak van ons staatsbestuur. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Twee hoogstbelangrijke tijdingen heeft de telegraaf ons heden ge bracht; namelijk de inneming van Bac-Ninli, door de Fransehe troe pen in Tonkin en de nederlaag van Osman Digna in de nabijheid van Soeakim. "Vooral het eerste, hoe lang reeds met ongeduld te gemoet ge zien, verrast op dit oogenblik zeker nog menigeen. De berichten omtrent deze expeditie waren in den laatsten ti]d zoo schaarsch, dat men niet wist, wat er van te denken. Enkelen begonnen daarom ook reeds eenig wantrouwen te koesteren, omtrent den loop der gebeurtenissen aldaar, en alleen de gerustheid, welke men in de Parijsche regeeringskrïngen toonde, hield hen er van terug, on gunstige gevolgtrekkingen te ma ken. Thans evenwel is alles in orde. De Fransehe dagbladpers is natuur lijk met deze nieuwe overwinning van het leger bijzonder ingenomen, en prijst het beleid van de opper bevelhebbers, den moed en de stand vastigheid der minderen om het zeerst. "Voor zoover wij uit de telegram men, die uit den aard der zaak slechts zeer onvolledig-e mededeelingen ga ven, kunnen opmaken, is deze over winning minder het gevolgvaneen hevig gevecht, dan wel het uit vloeisel van zeer oordeelkundige maatregelen, die de belegerden tot de overtuiging brachten, dat alle tegenstand volkomen nutteloos zou zijn. Generaal Nignier had in last de omtrekkende beweging der ves ting ten uitvoer te brengen, en on danks de moeielijkheden, die hem daarbij in den weg stonden, gelukte het hem zoo snel dien last te vol brengen, dat de Cbineezen zich van alle zijden ingesloten zagen, voor zij het konden vermoeden. Het was daarom dan ook, dat zij zoo spoedig I mogelijk een goed heenkomen zoch ten en de verdediging der stad over lieten aan de enkelen, die dit zouden willen beproeven. Dat de verovering toen vrij gemakkelijk viel en den Franschen slechts geringe offers kostte, is zeer natuurlijk. De ver-j moeienissen, die het leger in dezen strijd heeft doorstaan, hebben alzoo het gewenschte resultaat opgeleverd, en wij mogen verwachten, dat de opperbevelhebbers hunne manschap pen binnen Bac-Ninh eenige rust) zullen gunnen, alvorens zij de ver dere operatien zullen hervatten- Welke houding zal China thans aanne men Zietdaar de vraag, van welker beantwoording zeer veel voor de toekomst zal afhangen. Zal het, in het besef zijner onmacht, de handen in den schoot leggen, en in de nood zakelijkheid berusten; of bestaat te brak de zegels, las hem vluchtig door en riep verrast uit Alweder eene uitnoodiging. Voor een bal, vroegen de jonge meisjes. Neen, kinderen-lief, voor een feest van geheel andereu aard en waarop gij beiden niet zijt uitge- noodigd. Wat is het dan? vroeg George nieuwsgierig. De Civilian las overluid: Prinses Djella verzoekt Sir John Malcolmprocureur-generaal van Benaresmei zijne beide zonen, Sir George Malcolm en Sir Edward Malcolmhaar de eer aan te doen een anterjacht bij te wonen, welke Donderdag, den 6. Augustus IS30 in het Peravaansche woud zalplaats hebben. De plaats en het uur der bij eenkomst is bepaald des ochtends ten negen uur op de open plek in Peking het voornemen werkelijk, om gevolg te geven aan de door' Markies Tseng herhaaldelijk geuite bedreigingen. Algemeen houdt men echter het eerste voor waarschijn lijk. Vooral leidt men deze gevolg trekking daaruit af, dat slechts een zoo gering aantal geregelde Chi- neesche troepen zich binnen Bac- Ninh bevonden, ofschoon de Fran schen de regeering overvloedig den tijd gelaten hadden om eene ge duchte macht in of om deze ves ting samen te trekken. Zonder de hulp van China nu, zal het Fran sehe leger het zonder groote moeite met de benden der zwarte vlaggen klaar spelenvooral doordat deze, zooals men verzekerdgeen vol doenden steun bij de bevolking zelve vinden. Eenige vliegende kolonnes zullen Tonkin wel van hunne tegenwoor digheid zuiveren; zoodat men er dan aan kan beginnen te denken, in het land zelf een geregeld bestuur onder Europeesche opperheerschappij te vestigen. Het tweede heuchlijk nieuws is, zooals wij reeds zeiden, de hernieuw de nederlaag'van den onverzoenlijken Osman Dig'na. De mededeeling'en van generaal Graham aan de Brit- sche regeering doen ons zien, dat de strijd hier vrij wat ernstiger was, dan die voor El Teb in de nabij heid van Tokar. Met grooten moed, en ware doodsverachting wierpen de dweepzieke Arabieren zich op de Eng'elsclie kolonnes, die, ondanks hunne kanonnen, hunne mitrailleu ses en het snelvuur hunner Remming- ton-geweren nog vrij wat moeite hadden zich staande te houden. Let terlijk maaide het Britsche lood den vijand weg, doch de gevallenen wer- 'den even spoedig door dichte drom men van nieuwe aanvallers op ge volgd, wien het natuurlijk niet beter verging. Een oogenblik evenwel scheen het twijfelachtig wie de zegen zou toebehooren. Het was Osman Digna gelukt een der twee carrés welke men tegenover zijne benden had opgesteld te verbreken, de mitrailleuses te bemachtigen en eeni ge verwarring te brengen onder de Engelsche gelederen. Spoedig even wel herstelden deze zich van den schok en na een hevig gevecht, waarin van beide zijden wonderen van moed en doodsverachting- ver richt werden, gelukte het den Hoog landers de geleden schade te her stellen, en het geschut te heroveren, thans evenwel was de strijd beslist. De Arabieren vluchtten in allerijl in de richting van Sinkat, waar men natuurlijk van hunne woede het ergste ducht. Generaal Graham heeft hun dan ook aanstonds twee divisien ruiterij achterna gezonden, deels met het doel hun de terug tocht af te'snijden, deels ter bescher ming- van het garnizoen en de be volking dezer stad. Intusscken kam peert op dit oogenblik de overwinnaar op dezelfde plaats waar eergisteren nog het leger van Osman Digna zich bevond en de tallooze lijken, die men daar opgestapeld vindt, ge ven er het duidelijkste bewijs van, dat het gevecht bij uitstek hevig geweest is. Ook liet Britsche leger heeft zware verliezen geleden, die nog wel niet in hun geheel te over zien zijn, doch hoogstwaarschijnlijk ruim twee honderd man aan dooden, en evenzooveel aan gewonden be dragen. Waar Osman Digna. het hoofd der opstandelingen, zich op dit oogenblik bevindt, weet men niet het woud waar de bestrate weg eindigdvlak bij de lempelruïne van Kali. Na ajoop der jacht zal het der prinses eene eer zijn haar gasten aan een souper op haar buitenver blijf Shahabad te vereenigen Een panterjachtriep George met schitterend blikken verrukt uit.Ovader, geeu tijding ter wereld is mij zoo welkom. Mary was doodsbleek geworden. Maar daar is gevaar bij! stamelde zij verschrikt. Mijn God, die jacht boezemt mij vree® in! Indien een van u eens een ongeluk overkwam Stel u gerust, beste meid, antwoordde Sir John, stel u ge rust, werkelijk gevaar bestaat er inderdaad niet, dat kan ik u tot uwe geruststelling verzekeren, want al is de panter een gevaarlijk dier, bij zulk een vorstelijke jacht als die met zekerheid. Men geeft echter den I moed niet op, hem nog in handen te krijgen; doch in ieder geval is dit zeker, dat deze schitterende over winning van grooten invloed zal zijn op den verderen loop der ge beurtenissen in Egypte. Het ver trouwen toch, hetwelk de Arabieren op de heiligheid hunner zaak en de overwinnelijkheid hunner wapenen J stelden, is een gevoeligen schok j toeg-ebracht; zoodat zij zich nu nog wel eens tweemaal zullen bedenken, alvorens zij zich nogmaals tegen over het Engelsche leger zullen stellen. Ook aan generaal Gordon zal dit succes ten goede komen, dat het zijnen invloed op de machtige stammen, die nog altijd hoopten op eene nederlaag hunner vijanden, aan merkelijk zal verhoogen. Intusscken heeft de regeering in het Lagerhuis de verklaring afge legd, dat zij vooral in den eersten tijd eene blijvende bezetting van de kustlanden der Roode zee in het belang van den Engelschen handel noodzakelijk acht. Zoolang in Egypte geen bestuur is gevestigd, dat proefondervinde lijkheid heeft bewezen, zoowel de oproeren van binnen, als de aanval len van buiten weerstand te kunnen bieden, mag Engeland zich niet terug trekken. Voor ernstigen tegenstand van de zijde der overige mogend heden, was de regeering geenszins beducht, daar zij volkomen vertrou wen stelde op de welwillendheid der kabinetten van Europa. In den Duitselien Rijksdag heeft prins von Bismarck het noodig ge oordeeld, zelf zijne houding in zake het adres der Amerikaansche ver tegenwoordiging te verdedigen, te genover de vrij scherpe aanvallen, waaraan deze vooral van den kant der liberalen heeft blootgestaan. Hij begon met te verklaren, dat hij g-eenszins onverschillig is om trent de goede verstandhouding, die ten allen tijde tusschen Duitschland en Amerika heeft bestaan. Ook op dit oogenblik laat deze niets te wen- schen over. De reden waarom hij, hoe ongaarne ook. tot de terugzen ding van het adres had moeten be sluiten, was gelegen in de zinsnede van dat adres, waarbij het streven van Lasker als hoogst voordeelig voor het laud werd gekenschetst. Daar nu deze afgevaardige zich ten allen tijde tegen de politiek van de regeering des keizers had verklaard, mocht hij als kanselier het niet toe staan, dat in een officieel stuk die politiek zijdelings werd veroordeeld. Hij vertrouwde dan ook dat het gezond verstand der Amerikaansche Senaatsleden dit ten slotte zelf zou inzien en uit deze gebeurtenis men daarginds niet het bewijs zou trek ken voor eene minder gunstige ge zindheid van de keizerlijke regeering tegenover de bevriende republiek. Eindelijk laakte hij nog in vrij scherpe bewoordingen de houding der politieke vrienden van den heer Lasker, die zelfs aan het graf de politiek niet konden laten rusten, en aldus verhinderden, dat ook diens teg-enstanders aldaar recht konden laten wedervaren aan de ongetwij feld groote talenten van den over ledene. Door minister Selmer een eervol ontslag toe te kennen als raadsman der troon, in stede van hem door liet bekrachtigen van het vonnis van het rijksgericht eenvoudig van tot welke wij nit genoodigd zijn, worden alle voorzorgen genomen om mogelijke ongelukken zooveel mo gelijk te voorkomen, waardoor zij dan ook slechts uiterst zelden een ongelukkigen afloop heeft. - Maar vader, u stemt dus toe, dat ongelukken, hoewel zij zeldzaam voorkomen, daarbij toch mogelijk zijn! hernam Marv. Maar kindlief, overal' en ten allen tijde zijn wij in deze wereld aan gevaren blootgesteld, maar wij zijn in Godes hand en daar zijn wij immers veilig. De Almachtige Heer- scher van hemel en aarde waakt immers voortdurend dag en nacht over ons zwakke, weinig vermo gende menschenkinderen en Hij staat niet toe dat zijne kinderen vóór den door hem bepaalden tijd sterven. Ach vader, ik bid u ga niet naar die jacht. Ik heb zeer gewichtige rede nen om die uitnoodiging aan te ne- zijne waardigheid vervallen te ver klaren, heeft de koning van Noor wegen zich de verbolgenheid der liberalen op den hals gehaald. De dagbladen van deze partij blijven dan ook niet in gebreke om dit be sluit scherp af te keuren, en zij gaan daarbij zelfs zoover, dat de justitie zich de zaak aangetrokken heeft en de redacteuren aangeklaagd zijn we gens hoogverraad. Hoe dit nog zal afloopeu, weet niemand. De meer derheid in de Lantsthing zal haren partijgenooten zeker niet in den steek laten; zoodat hieruit een nieuw conflict dreigt te ontstaan, dat wel eens ernstige gevolg-en na zich kon slepen. Op den duur wordt dan ook de toestand, zooals die op dit oogen blik is, onhoudbaar. In het Congoland is, zoo meldt de heer Stanley aan de Britsche regeeriug, oneenigheid ontstaan tus schen de inboorlingen aan de eene, en de Hollandsche en Portugeesche kooplieden aan de andere zijde. Een hevig gevecht, waarin van beide zijden dooden vielen, moet reeds geleverd zijn, en de inboorlingen moeten de vreemdelingen binnen hunne versterking formeel belegeren. Op het oogenblik evenwel, waarin de heer Stanley zijn bericht afzond, was men voor het ontzet in aantocht, en had men de hoop eene verzoe ning tot stand te brengen. Haarlem, 15- Maart 1884. In 1883 werden hier ter stede door de geneeskundigen 1460 vac- cinatiën verricht. In verdeeling naar den leeftijd was het getal der ge- gevaccineerden als volgt: beneden 1 jaar 324. van 13 jaar 650, van 36 jaar 344, van 612 jaar 77, boven 12 jaar 65. De minister van Oorlog- noo- digt de militieplichtigen voor de lichting- van 1884, die als telegrafist werkzaam zijn, en in aanmerking wenschen te komen voor de opleiding- tot vesting-telegrafist,zoomede diege nen hunner, die tot milicien-opzichter der genie wenschen te worden opge leid, uit, daarvan te doen blijken, door zich voor 1 April 1884 schrif telijk tot het departement van Oor log te wenden, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats met aanduiding van straat en nommer, van de g-emeente, waarvoor geloot is, van het lotingsnommer, van hun lengte (zonder schoeisel), en van hun tegenwoordige betrekking. Gistermorgen wapperden de vlag gen van de beide fabrieken der firma Van Zuylekom, Levert Conip. in de Westerstraat te Amsterdam. De firma herdacht gisteren het twee honderdjarig bestaan van hare li keurstokerij. Gisterennacht is de aaukoraende goederentrein der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij nabij Amster dam, ontspoord, op de hoogte van den Overweg bij den Cruquiusweg (bij liet exercitieveld in hetFunen) ongeveer op dezelfde plaats waar verleden jaar onsporing beeft plaats gehad. Drie goederenwagens zijn omvergeworpen en ten deele zwaar beschadigd, de rails zijn van den weg- afgerukt en verhogen. Persoonlijke ongelukken zijn niet men en kan dus hoe gaarne ook uw verlang-en niet inwilligen. Ach beloof mij dan ten minste toch zeer voorzichtig- te zullen zijn. Odat beloof ik u, hernam Sir John lachend, noch ik. noch George of Edward zullen ons leven wagenDe liefde en het voor uitzicht van hun aanstaand geluk zal hen wel voorzichtig leeren zijn en ik zelf ben te veel aan u be iden gehecht om mijn dood te willen ver haasten en naar eene eeuwige schei ding te verlangen. Komaan, zeide Mary, ter- w^l zij een traan afwigchte, welke aan haar lange wimpers ontsnapte, komaan, uwe belofte stelt mij eenigszins gerust, maar wij zullen dit toch niet geheel en al zijn, vóór dat wij u weder gezond en wel van dit feest bij ons terug hebben. Wie is eigenlijk die prinses Djella, vader? vroeg George. Zij stamt rechtstreeks van de te betreuren. De lading bestond! meerendeels uit Twentsche manu facturen, naar Indië bestemd, en eenige andere stukgoederen, die be trekkelijk weinig hebben geleden, een waggon steenkolen werd ookj over den weg geworpen. De ontspoorde waggons stonden midden in den trein. De oorzaak, zegt men, is vermoedelijk het los« raken van een wielband. De weg werd gisteren weer her steld. Het geval heeft gisterenoch tend in den dienst eenige vertraging ten gevolge gehad. De directeur der Fransehe opera liet gisteren avond door een civiel muziekkorps eene serenade brengen aan de zangeres mad. Albani voor het Hotel den Ouden Doelen opliet Tournooiveld. De kapel, begeleid door lantaarndragers, voerde eenige stukken uit, terwijl mevr. Albani zich beneden aan het geopende ven ster vertoonde. Hoogst verrassend was voor de kunstenares een vuur werkje, dat op een gegeven oogen blik ontbrandde, en hare naamcijfers E. A. B. te aanschouwen gaf in eene draaiende, in kleurschakeerin- gen zich vertoonende zon. Tegelijk liet de muziek het God save the Queenen vervolgens het Nederland- sche volkslied hooren. Eene g-roote menigte was op de been. Tijdens de serenade maakten ver schillende kunstminnaars bij de zan geres hunne opwachting. Men leest in de Haagsche Cl.: «Naar wij vernemen, zal de zan geres Albani niet optreden bij de soirée misicale ten hove, welke 17 dezer zal plaats hebben. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de beroemde zangeres zich niet hebben kunnen vereenigen met een der aan dit op treden verbonden voorwaarden, om nl. op den dag van de soirée aan een repetitie ten paleize deel te ne men. Toen de Koning dit vernam, zou Z. M. hebben gezegd, dat de zangeres zich dan ook maar niet 's avonds moest komen vermoeien. En men weet wat dit beteekent. Een uitgezocht en kostbaar geschenk een zilveren servies was, be halve het groot honorarium, reeds voor Albani bestemd.» De Vereeniging van kleinhande laren in s'.erken drank «Onderling belang» te 'sHage, heeft Donder dagavond, in eene door 50 personen bezochte vergadering, als candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren H. J. C. de Charro en jhr. Hora Siccama. Naar het Vaderland verneemt, moet de voorloopige instructie tegen De Bruin, die, onder verdenking van poging tot moord in de Sclie- vening.che boschjes op den bosch wachter Snoek gepleegd, in hechte nis was genomen, geen voldoende gronden hebben opgeleverd om zijne gevangenhouding te bevelen. De feitelijke toedracht der zaak toch zou hierop neerkomen, dat De Bruin, die zich wel is waar in het onge oorloofd bezit van een geladen vuur wapen in de Boschjes bevond, on verhoeds aangegrepen, zich met dat vuurwapen zou hebben verdedigd. In elk geval moet er geen enkele aanwijzing aanwezig zijn, die op voorbedachtelijke of zelfs opzettelijke poging tot moord duidt. Onder deze omstandigheden is De Bruin gisteren namiddag reeds, of wordt hij althans Tamerliden af; dat kunt gij zien aan het cachet: dathonderdarmige afgodsbeeld stelt evenals hij ons Europeanen haar geslachtswapen voor. Is zij rijk? Onnoemelijk! Zoo onmetelijk rijk, dat wij, Europeanen, er ons geen denkbeeld van kunnen vormen. Geheele residenties behooren haar toe en daar oefent zij bijna onbe perkte macht uit. Het paleis, dat zij te Benares bewoont is een acht ste wonder, maar zij heeft in de meeste andere groote steden van Indië eveneens haar paleizen, zoo als te Calcutta, Ayra, Deli, La hora, Hyderabad en nog meer. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2