BEURSBERiCHTEY. sociëteiten, ook in ons vaderland, wordt thans even hartstochtelijk gedobbeld als ooit aan een bank is geschied. Dit clandestine bank- spel gaf dezer dagen te Brussel aanleiding, dat een kapitein der cavalerie, die betrapt werd op valsch- spelen, zijn ontslag heeft moeten nemen, niet slechts als lid der club. maar ook van het leger. Lastige handelsreizigers. Een eigenaardig staaltje om zich van lastige handelsreizigers te ontslaan, gaf dezer dagen de bewoner van een onzer grootste dorpen. Een reiziger in manufacturen prees met een stortvloed van woorden zijn artikelen aan. Meer dan tienmalen werd de man verzekerd dat men niets noodighad. Toen hield hij aan en beg'on zelfs zijne stalen uit te pakken. Nu meende de heer des huizes zich ook even met de zaak te mogen bemoeien. «Snijd eens een paar flinke boterhammen» gelastte i. Eerst keek men vreemd op, doch 1 toen men zag, dat het ernst was. werd aan de zonderlinge opdracht voldaan. Mijnheer plaatste de boterham men voor den verbaasden reiziger en zei: «eet gerust als je zoo'n honger hebt! Geef er mijnheer een i kop koffie bij» sprak hij verder. «Maar wat moet dit alles betee- kenen?» vroeg de reiziger verblee- kend. «Omdat u zoo aandringt om iets te verkoopen en niettegenstaande er niets noodig is, ons uwe waar opdringt, moeten wij wel tot het I besluit komen, dat u erg veel hon ger hebt.» Driftig pakte de lastige man zijne artikelen bij elkaar, vertrok zwij gend en smeet de huisdeur nijdi; I achter zich toe. (Vl.bl.) Tot de spelen die bij ons meer eu meer, ook wel geheei en al in de open lucht plaats bebben en een flinke lichaamsbeweging bevorderen, wij hebben er tegenwoordig niet te veel van dien aard, behoort ook het kegelen, 't Is wel niet het meest g-ezochte, maar toch een spel dat heel wat oefening vereischt om er een matador in te worden. Die er in te huis zijn zullen dan ook gaaf toestemmen, dat alleen een kegelaar van gewicht het kon onder nemen met eenigen kans op goeden uitslag de volgende weddenschap aan te gaanIn één uur tijd maak ik 4000 punten of ik verbeur een som van zooveel. Gretig werd deze weddenschap aangenomen. De be rekening der punten zou plaats heb ben naar de gewone regelen, te Berlijn in zwang. Op den bepaalden tijd werd de opgenomen taak aanvaard en niet slechts ten uitvoer gebracht, maar er werden in het uur nog 1800 punten meer afgemaakt dan liet bepaalde aantal. De lauweren door dien flinken kegelaar behaald, ruischten zoo luide, dat zekere heer Rothe, te Rummelsburg, ook een ferme keg-e- laar, niet meer gerust kon slapen. Het g-evolg hiervan was, dat hij den Berlijnschen overwinnaar een uitdaging zond, die onverwijld werd aang-enomen. Onze Berlijnsche ma tador hield zich zoo verzekerd van zijn meesterschap, dat hij zich be reid verklaarde naar Rummelsburg te komen, ten einde zijn tegenstan der in tegenwoordigheid van vrien den en magen ten onder te brengen. Zijn val was niet zoo geducht eiv zoo noodlottig' als van Icares, maar toch moest hij den smaad verduren, dat hij onder de oogen van schier de gansche Rummelburgsche bevol king een neerlaag had, zooals wel licht nooit een overmoedigen kege laar was beschoren. Rothe maakte in één uur 7097 punten en toen hij dit kunststuk had volbracht, voegde hij zijne verpletten tegenstander deze korte woorden toe«Ten slotte zij u nog een kleine verrassing bereid en toen wierp hij, achtmaal achter een alle negen! In de geschiedboe- ken der kegelbaan staat geen tweede voorbeeld van virtuositeit van dien aard vermeld. Het kostbaarste zonnescherm, dat ooit vervaardigd is geworden, bezit zonder twijfel de Koningin van Engeland. Het is een geschenk van de rijke Oostindische Compag nie, en de stollen tot de vervaardi- ging' gebezigd komen uitsluitend in de Indische koloniën voor. De zijde waarvan het bekleedsel is gemaakt, j is tot dusver in fijnheid van weefsel aanvaarden hunner betrekking den eed afleggen, dat zij den raad al tijd g-ehoorzamen, over ambtszaken steeds zwijgen en van niemand ge schenken zouden aannemen. Voor de kooplieden werd afzon derlijk gezorgd, daar een bediende telkens aan de beurs moest komen vertellenwanneer een postbode op het punt stond een reis te onder- nog niet geëvenaard en de zeld- zaamdste verven geven het de bontste kleurschakeering. De stok is geheel van ivoor en van het kunstigste snijwerk voorzien, de stangen zijn van massief goud, evenals de steel en de ring', die het scherm omsluit. Een aanzienlijk aantal diamanten en andere edelgesteenten, waarmee èn handvat èu ring bezet zijn, ver- nemen. Tijd van vertrek of aankomst hoogen de waarde van dit pracht stuk, dat de Koningin echter alleen bij bijzondere plechtige gelegenhe den draagt. was niet vast bepaald en port werd niet geheven. Eerst in 1516 werd cloor den vrijheer Franz Von Thurn und Taxia, ander de regeering van De akte van beschuldiging Maximilaan, een geregelde postdienst tegen de thans te Weenen terecht staande moordenaars Hugo Schenk eum suis, beschuldigt de gevange nen van moordpoging op den mole naar Todbera in April 1883van het in verdooving breng'en en be- rooven van den koetsier Kaiser, in dezelfde maand; van de vergiftiging en berooving van Josephine Timal, op 21 Mei 1883; van de vermoor ding van Katharina Timal, op 13 Juli 1883, door haar de keel at te snijdenvan de vermoording op 5 Aug. 1883 van Theresia Ketter! en van het dooden op 29 Dec. 1883 van een onbekende vrouw door mid del van bijlslagen. Bij de opening van het proces was de gerechtzaal propvol, 't Was stuitend Hugo Schenk, met gemoduleerde stem en goed geconstrueerde volzinnen zijn monsterachtige misdaden tehoo- ren verhalen, met een glimlach om den mond. Hij klaagde, dat hij licha melijke en zedelijke kwelling in de gevangenis had ondergaan, en dat men hem verboden had zijn gedenk schriften te schrijven, van welker opbrengst zijn vrouw zijn schulden zou hebben betaald (hoe consciënti eus!). De president deed opmerken dat men hem papier, pen en inkt had verschaft, doch hij had er een slecht g'ebruik van gemaakt tusschen Weenen en Brussel in gesteld. maar toch duurde het nog menig jaar, voordat de reizende mu zikanten, pelgrims en slagers geheel overbodig werden en zich niet meer met de bezorging der brieven be hoefden te belasten. Noord- Amerika. In de New Amsterdam Gazette van 29 Febr. leest men het volgende: «Het Nieuws van den Dag g*af on langs een ongunstig verslag van den toestand van handel en nijver heid in de Yereeenigde Staten, en verzekerde dat een algemeene stil stand in den arbeid de oorznak was geworden van groote moeielijkheden voor een aantal werklieden en boe renarbeiders, waardoor de Neder- landsche emigranten sterk leden. Andere bladen gaven soortgelijke verzekeringen. Zij spreken al de meening uit, dat emigratie naar de Vereenigde Staten onder de tegen woordige omstandigheden afgeraden moet worden. Het kan niet worden ontkend, dat onder de Hollandsche emigranten, in den laatsten tijd aan gekomen. op 't oogenblik een groo- ter aantal zonder werk is, dan een jaar geleden omstreeks denzelfden door.tijd, hetg'een duidelijk blijkt uit de aan een jeugdig persoon te verzoe- j talrijke en dagelijks voorkomende ken, hem in het bezit van vergift aanvragen om ondersteuning, ten te stellen. einde naar het vaderland terug te kunnen keeren. Intusschen moeten wij niet over het hoofd zien dat in de lente, die nu ophanden is, zeker lijk eene groote verandering ten goede komen zal, en dat dan dui zenden weder werkzaamheid zullen vinden. Onze vrienden in Nederland moe ten er aan denken, dat het arbeids veld in de Vereenigde Staten onein dig- grooter is dan dat in de Oude Wereld, en dat in zachter jaarge tijden voortdurend in de Vereen. St. nieuwe steden verrijzen, die niet minder behoefte hebben aan de krachten van eigenlijke werklieden als van landbouwers. Bovendien is de financiëele toestand van het land zoo bloeiend, dat men niet in 't min ste bevreesd behoeft te zijn, dat een betere stand van zaken niet spoedig zal terugkeeren. Tot op zekere hoogte is de strenge winter ditmaal de oorzaak geweest van den stil stand, waarvan de Hollandsche bla den gewagen. Tegelijkertijd mag men vragen Mag aan de V. S. het verwijt wor den gedaan, niet in staat te zijn aan de Nederlandsche emigranten werk te verschaffen? Geen verwijt kan het land in waarheid treffen, zoolang het Nederlandsche volk zijne aandacht schenkt aan sterkgekleurde voorstellingen, welke, meestal zon der goede trouw, alleen worden ge maakt in het belang van individuen, die ten bate van hunne eigen beurs, zonder eenig voorbehoud de land verhuizing naar de Vereen. Staten aanbevelen. In sommige bladen vonden wij in den laatsten tijd een enkel voor beeld van succes vermeld, waaraan niemand, die nog gezond verstand bezit, de minste aandacht behoorde te schenken Dit heeft niets te ma ken met den tegenwoordigen stand van zaken in de Unie. Wij keuren het in niemand af, dat hij eeuen prijs zet op de goederen, welke hij te koop biedt, maar de menschen behooren eerst de waarde der aangeboden ar tikelen of voorrechten te kennen, alvorens het geld er voor te betalen. Wij keuren het in de Nederlan ders zeiven af, dat zij niet beter hebben gelet op het uitvoerig op stel, dat eenige tijd geleden in het Nieuws van den Dag verschenen is. en later werd overg'enomen in een Ilollandschen Almanak teNew-York, waarvan een groot aantal exem plaren is verspreid over de Unie en over Nederland, en waarin een waar- DE POST. De oude Perzen waren de eersten, die een geregelden postdienst in voerden. Van Susa, de hoofdstad des rijks tot de Aegaëische zee, waren 111 fraaie stations gebouwd, die een dagreis van elkaar verwij derd, allen aan den g'rooten heer weg' waren gelegen. Dergelijke in richtingen bestonden ook toen reeds in het Hemelsche rijk en in het rijk der Mongolen. De Grieken echter stelden zich met hardloopers tevre den, die de berichten van de eene republiek naar de andere overbrach ten, terwijl van de Galliërs wordt verhaald, dat zij ook twee eeuwen voor Christus geboorte reeds bere den postboden hadden. Onder Augus tus namen de Romeinen de inrich ting der Perzen over en lieten de berichten door posterijen van het eene station naar het andere bren gen. Zoo ontving Augustus te Rome binnen 20 dagen brieven uit Azie binnen 5 dagen uit Pannonie (Hongarije). Deze inrichting werd alleen gebruikt door de regeering eerst onder Constantijn den Groote mochten ook particulieren, met vergunning des keizers, van deze postverbinding gebruik makei. De grondvester van hetDuitsche rijk Karei de Groote richtte eene reg-elmatige verbinding' in door het geheele rijk, voerde bereden post boden in en liet aan ieder station paarden en rijtuigen g'ereed houden. Maar na zijn dood spatte het on metelijke rijk uit een en g'ing' ook de geheele pos':inrichting weer ver loren. Langzamerhand ontwikkelde zich nu een verkeer door middel van boden tusschen de handelsste den, terwijl men ook veel van vee drijvers g'ebruik maakte om be- 'icliten naar elders te verzenden. De slagers moesten het vee van de eene plaats naar de andere drijven en belastten zich dan tevens met het overbrengen der brieven. Met officiëele brieven werden zij echter niet belast. Daarvoor dienden de keizerlijke postboden, die met groote minachting op de «slagerspost» neer zagen. Een soort van officiéél karakter droegen de boden der Hanzesteden, die, door de kooplieden zeiven aan gesteld, van den raad der stad een kenteeken ontvingen. Zij droegen zilveren bussen, waarin ze de brie ven bewaarden en moesten bij het dig geestelijke van New-York de meest uitvoerige inlichtingen heeft gegeven over de soort van emigran ten, welke de Unie gebruiken kan, en die eene goede kans van slagen zouden hebben. De pers in Neder land kan er niet ernstig genoeg op bedacht zijn, om het uittrekken van mannen met huisgezinnen te voor komen, die zeer waarschijnlijk nim mer zullen slagen. De Westelijke Staten zijn reeds overladen met verscheiden honder-| den Nederlanders, te wier behoeve ondersteunings-fondsen moeten wor den gesticht. Maar laat diezelfde bladen de landverhuizing aanbe velen aan hen, die hier werkelijk noodig zijn, in denzin zooals blijkt uit het bedoelde opstel. De Vereen. Staten hebben nog ruimte voor duizenden en duizenden van zulke lieden. Zij mogen het een tijdlang moeilijk hebben, het einde zal den arbeid loonen. VARIA. Een geestelijke zou een jongen soldaat en een oude vrouw die grootmoeder was, begraven, eu bij ieder een woordje spreken. Hij be gon «Zoo heeft dan, lieve vrienden, de overledene, na een glorievollen veldtocht te hebben medegemaakt, in een ontijdig graf....» De koster fluistert hem toe: «het is de groot moeder.» De geestelijke vervolgt: «in een ontijdig graf haar laatste rustplaats gevonden. Ja, ik zeg «g'lorievollen veldtocht,» want welke veldtocht is glorievoller als het menschelijk leven, en ik zeg: «ontijdig graf,» want wat is ze ventig jaar voor een grootmoeder.» Het beste. Toen Jerrold eens met een Franschmau politiceerde, die zich bijzonder ingenomen toon de met het tusschen Engeland en Frankrijk gesloten handelsverdrag, merkte hij droogjes op: «Het bes te wat ik tusschen Engeland en Frankrijk ken, is de zee! RECHTSZAKEN. De mispla.it.sto trots van kootsiers van equipages, welke nu eenmaal schijnt voor te sehrijvcn dat zij een gewoon rijtuig of slee perswagen, liet koste wat het wil, rnoeteu voorbijrijden, bracht gisteren den koetsier ran een aanzienlijk ingezetene van den Ilaag voor dc strafkamer der rechtbank aldaar. Ten einde met zijn tweespan den 15nEebr. jl. in de Zeestraat een vraohtwagen te kunnen voorbijrijden, kwam deze koetsier met. zijne koets op de smalle kleine steentjes terecht, reed een voorbijgaand heer omver, die tegen het trottoir werd geworpen en vrij ernstig letsel bekwam, en vervolgde zijn weg zonder zich verder om iets te bekommeren. De getuigen waren eenstemmig in lmnne verklaringen, dat de beklaagde keetsier de paarden in sterken draf over de kleine straat- steenen liet rijden, beide welke overtredingen de bckl. ten stelligste ontkende. Tegen den ouvoorzichtigen koetsier vroeg de subst..-off. Mr. Pape eene celstraf van S dagen en f8 boete wegens het uit gebrek aan voorzorg veroorzaken van kwetsuren, in zijn requisitoir er op wijzeude hoe hij door het eischen van deze vrij strenge straf eene les wilde geven aan de koetsiers, die niet schijnen te kunnen verdragen, dat een ander voertuig op straat naast het hunne rijdt. «Voor hoeveel kan ik met je schuit mee naar Amsterdam komen?» vroej een werkman aan een schipper. «Wauneer je in de schuit gaat kost het tien stuivers, als je aan de lijn wilt neem ik je voor niemen dal mee.» Twee menschen, beiden aan doof heid lijdende, werden onlangs in den echt verbonden. Eendergetui gen maakte de opmerking dat de aanspraak door den ambtenaar van den burgelijken stand tot de jong gehuwdengehouden, voor hen inder daad ongehoord was. Een dronkaard nam eensklaps het besluit om de echtelijke woning te verlaten en elders fortuin te gaan zoeken. Hij nam plaats op een schip, dat juist uitvoer, en schreef deze woorden van afscheid aan zijne vrouw «Mijn beste Ka, ik ga naar Ame rika op een schip van vijfhonderd ton. Als ik rijk ben kom ik terug. Houd maar g-oeden moed!» «Een schip van 500 ton!» riep de vrouw, na den brief gelezen te heb ben «als de reis wat lang duurt, zal hij nog niet eens genoeghebben.» Notaristot een vrouw die haar testament laat maken. «Maar, moe dertje ik dacht niet dat je zoo rijk waart. 0000 gulden voor je neef en 4000 gulden voor je nicht. Heb je uit de loterij getrokken?» Vrouw. «O, neen, mijnheer, ik heb geen geldik bezit niets 't is maar dat zij mijn goeden wil zou den zien.» In een muziekhandel werden de pas verschenen muziekstukken van den Oldenburgsche Pott voor de glazen gelegd. Is dat van denzelfden Pot, die zooveel aardige Pourris geschreven heeft t vroeg' iemand. KERKNIEUWS. Israëlietischc Iverk. Iu de te Meppcl gehouden vergadering van afgevaardigden der Isr. kerkbesturen in deze provincie is de heer dr. D. Cohen, te Assou, herbenoemd als lid der centrale com missie van het Isr, kerkgenootschap in Neder land. STOOMVAARTBERICHTEN. I Het stoomschip «Prinses Amalia*, pas- i seerde 17 Maart Aden naar Amsterdam. Het, stoomschip «Madura" is 15 Maart van Port-Said vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina", van Java naar Amsterdam, passeerde 17 Maart, des ochtends ten 9 ure. het eiland Wight. Ilet stoomschip «Gelderland", arrivoefde 16 Maart van Ned.-Indie via Marseille en Nieuwe Waterweg te Hotterdam. Het stoomschip «Noord-Brabant*, van Rot terdam naar Java, arriveerde 16 Maart, des namiddogs te Southampton. Het stoomschip "Soerabaya van Rotterdam arriveerde 15 Alaart te Batavia. Het stoomschip «Schiedam", kapt. d'Ha- mecourt, van Rotterdam naar New-York, passeerde Maandag 17 Maart, des ochtends 4'/?- uur, Lezard. Matige ZO. koelte, mooi RIVIERBEFÜSUTSfi, Vreeswijk, 17 Maart. 2.12 M. boven AP 4.40 M. onder N. P. Keulen, 17 Maart. 2.24 M. boven 0. Amsterdam, 17 Alaart 1S84. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudlecuim*5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.in pap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl.lS53-80. 3 bij Hope Comp. Oude Rassen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buiteul. 1867, 1871 75 1' Obl. buit, 1.S762 «(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 250001' Obl. biuul. f1000- 5000 1', Obl. Alg. Sch. 1865. 5 Portugal. Rusland. Spanje Turkije. 1869. Egypte. Obl. Leen. 1876. N.-Amerika. Obl. Ver.-St.lS76. 1877. Columbia. Obligatiëu Peru. Leening 1S70 i 1S72 i Oostenrijk. A and. Nat. Bank. di' Nederland Holl.IJz. sp.Aand. M. tot Expl. St. spw. Aaud. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aaud. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel 01)1. Boxtel Wezel Obl. 1875 i Italië. Zuid-ltal. Spw.Ohl. 1 Rusland Gr.Spw. Mts.Aand. i Bait, spw. Aand. Jelez Griasi Obl. Kicw-Brest Aaud. i Kursk Chark. Obl. f1000. Morscbansk Syaran Aand ltiasclik Wiasma Aand.. i Amerika Chicago N. W. Cert. Aand. di1 N.-York Lake Erie W. S- Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas 'Texas Obl. Cert 02' 16 98»/« 83V< 66" 16 50'°/ij 98" g 94'm 24'. 3 45' 57'/. 8' Hl', 3 •i 2S' 5 IIs s 9' 8 117' 4 157 illS 73'/. 156 110 - 18**4 53' 87s i 90 ||5S1B, ia 577* i 145 '/a I 239/„i 135-4 7 406' a PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 11 OS3 u Rotterdam 3 102' u Gem. Crediet. 3 I 94',, Belgie. Stad Antwer pen 18743 97' Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 102' i860. 5 112' 1864.... ,141'., Rusland. 186a. 5 431 1S665 1126', Geldkoers, prolongatie 3'/- pCt.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3