BINNENLAND. weinig politiek doorzicht blijk ge geven had, zoodat zijne houding als het ware het geheele geschil had uitgelokt. Natuurlijk heeft het ka binet van Washington zich die zaak aangetrokkenen beschouwt het ministerie deze beschuldiging als tegen zichzelf gericht. Immers De Sargent heeft in deze slechts dat gene gedaan, wat hem werd opge dragen. 't Schijnt echter dat men den gezant de keuze wil laten, van de maatregelen, die genomen moe ten worden om hem de noodige ge noegdoening te verschaffen. Althans hij heeft van zijne regeering een schrijven ontvangenwaarin hij wordt uitgenoodigd zelve de stap pen aan te geven, welke thans ge nomen dienen te worden. Wil hij dus de zaak tot het uiterste drij ven, dan zou eene afbreking van de betrekkingen tusschen Duitsch- land en Amerika wel eens het ge volg kunnen zijn van deze ondoor dachte woorden. Bismarck heeft het er met zijne verdediging niet beter op gemaakt, al is het te voorzien, ,dat de kwestie zoo hoog niet zal loopen. In Rusland heeft de financieele commissie voorgesteld, over te gaan tot de heffing van inkomende rech ten op ruw en bewerkt ijzer. Eens deels zou dit dan moeten strekken om de inkomsten van het rijk te vermeerderen, terwijl men daarmede tevens eene bescherming der bin- nenlandsche industrie beoogt. Haarlem, 19 Maart 1884. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Februari, kan het vol gende worden medegedeeld. Van volgens de wet besmettelijke ziek ten werden ter stedelijke secretarie aangegeven: 149 gevallen van ma zelen 2 gevallen van angina diph- therina en 2 van roodvonk. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 6 levenloos aangegevenen, bedraagt 112. Het sterftecijfer was zeer hoog en wel door de vermeerderde sterfte in het eerste levensjaar en van 15 jaren waarvan het totaal meer dan de helft van het getal deroverledenen bedraagt. Verhouding der overlede nen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maandberekend: 31.92. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan klierziekte 3, aan kanker 2, aan mazelen 9, aan stuipen 7. aan apop lexie 2, aan hersenziekten 7, aan croup 5, aan angina diphtherina 2, aan organische hartgebreken 4, aan ziekten der ademhalingsorganen 29 (waarvan 8 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 13, aan andere oorzaken 11 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden 1 jaar 32, van 15 jaren 27, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 12, van 5065 jaren 11, van 6580 jaren 17, boven 80 jaren 1. Geboren zijn 82 jongens en 71 meisjes. In de afgeloopen week is hier ter stede eene vereeniging opgericht, ten doel hebbende de beoefening der Nederlandsche taal- en letter kunde, en der uiterlijke welspre kendheid. Zij draagt den naam: «Bilderdijk», terwijl zij tot zinspreuk mompelde George. Maar, ver volgde hij, maar het komt mij voor, dat die ruïne geheel omringd van water is en in geen verbinding met den vasten bodem staat. Dat is ook zoo, Sahib. En is dat altijd zoo geweest? Neen, Sahib. Langgeleden, vóórdat de vaders van onze vaderen geboren waren, stond die tempel op vasten grond en had hij zijne eigen priesters, zijne naught-girls, zijne feestdagen en nachtelijke festijnen! Destijds voerde er een straatweg heen, gelijk aan dien, welke wij zijn afgekomen, liep midden door den vijver en verbond aldus het eilandje met het woud; maar heden ten dage is dat alles veranderdde tempel is ingestort: de weinige over blijfselen, welke gij nu nog ziet, duiden slechts de plaats aan waar eertijds een van Indië's heiligste gebouwen gestaan heeftde prach tige aangelegde weg is nu onder heeft gekozen: «Onvermoeid vooruit» De vereeniging zal zich wijden aan het houden van voordrachten, in proza en poëzie en andere letter kundige werkzaamheden. Een 13tal leden hebben zich reeds aangesloten. Het bestuur is aldus saamgesteld: A. C. J. van Es, voorzitter; P. W. Hoorneer, secretaris, en H. N. van Ameron, penningmeester. Naar wij vernemen, zal de heer Spaan de volgende maand zijn 40 jarig jubilé als hoofdonder wijzer alhier vieren. De minister van financien maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist op 15 bedroeg: bij de Ne derlandsche Bank f3,925,035.35 en bij de betaalmeesters r2,275,725.341/2. Te zamen f 6,200,760.69Vs- Door bemidueling der Perma nente Militaire Spoorwegcommissie worden thans op alle spoorwegen in Nederland tegen den hal ven voor het publiek vastgestelden prijs ver voerd en wel in alle klassen, lo. alle militairen in uniform reizende, zoowel in als buiten dienst; 2o. alle militairen in burgerkleeding, mits in dienst reizende en onder gehou denheid van hun marscliorder of lastbrief te vertoonen; deze bepa lingen zijn geldig zoowel voor land macht als voor marine. De eenige uitzondering is gemaakt door de Spoorwegmaatschappij Grand Cen tral Beige. Op de door haar geëx ploiteerde lijnen toch zijn deze be palingen niet van toepassing op marine-officieren. Omtrent de Internationale Tuin bouwtentoonstelling en Congres te St.-Petersburg, wordt o. a. het vol gende medegedeeld. Alle voor de tentoonstelling be stemde voorwerpen moeten franco worden geadresseerd aan de Inter nationale Tuinbouwtentoonstelling te St.-Petersburg. Het inkomend recht moet worden voldaan van die artikelen, waarvan de wet zulks eischt. Wanneer de goederen terug gaan. wordt het bedrag dezer rech ten teruggegeven. Levende planten, bollen en zaden zijn niet aan inko mend recht onderworpen, en voor deze zijn ook voor Rusland) geene phylloxera certificaten noodig, maar wingerden of gedeelten daarvan mo gen niet over de Russische grenzen ingevoerd worden. Gedroogde bloe- menbouquetten, kransen en andere samenstellingen alleen uit gedroogde bloemen bestaande (met uitsluiting van alle kunstbloemen) betalen 45 kopeken goud per pud (van 16,4 kilogram) inkomend recht. De groote Russische spoorweg maatschappij van Wirballen tot Petersburg en van Warschau naar Petersburg verleent voor planten en andere voorwerpen voor de ten toonstelling voor de vracht heen en terug. 50 pet. reductievoor de in zenders, leden der jury of van het congres, van de vereischte stukken voorzien, echter slechts 25 pet. vrachtvermindering. Planten in knop van meer ver wijderde plaatsen afkomstig, kun nen in eene daartoe beschikbaar gestelde broeikas tot aan de opening der tentoonstelling tot verdere ont wikkeling gebracht worden, en zul len te dien einde reeds 17 April worden aangenomen, en daarna be hoorlijk verzorgd. Ten gerieve van het Russische publiek, zoowel als van de vreemde het watervlak weggezakt en kaaimannen alleen bewonen de diepe, droomerige, grondelooze wateren. De nieuwsgierigheid van George was voldaan, en hij weidde nu al zijn aandacht aan het levendige schouwspel, dat zich aan zijn oogen voordeed. Een groot aantal jagers en drij vers te paard allen in schitterende kleeding en tot alle kasten der Hin- doesche samenleving behoorende wachtte te midden van de open plek en boden door het in het oog val lend verschil in gelaatstrekken, als mede door de groote verscheiden heid der schitterende inlandsche kleederdrachten een eigenaardig schouwspel aan. Twee olifanten op wier ruggen torens tot berging van jagers waren bevestigd, stonden door hunne cornacs bewaakt onbewege lijk op eenigen afstand terzijde en deden onwillekeurig aan forten van grijs graniet denken. bezoekers, zullen voor elke inzending borden met Fransche en Russische opschriften worden gereedgemaakt, die aan de inzenders tegen betaling van 1 roebel (1.20 Ned. Ct.) per stuk zullen worden ter hand gesteld, om na afloop der bekroningen aan de inzendingen te worden gehecht; andere aankondigingen zijn niet ge oorloofd. De buitenlandsche gasten worden aan het station door leden der com missie van ontvangst begroet, en hun verblijf in hotels of particuliere woningen wordt hun aangewezen. Door den President S. A. von Greig wordt voor de beste groep bloeiende bladplanten, in plaats van eene gouden medaille, een zilveren beker beschikbaar gesteld. Alle bezendingen van levende planten, die door Duitschland of Oostenrijk gaan, moeten van een Pkylloxera-certificaat voorzien zijn. Den inzenders wordt verzocht zich in tijds met de gedelegeerden der Russische Tuinbouwmaatschappij in betrekking te stellen (voor Neder land de heer J. H. Krelage te Haar lem.) Op het Congres zal door de vol gende plantkundigen over de bij gevoegde onderwerpen het woord gevoerd wordenCaptain Elwes, Cirencester, over Lilium; N. Zabel, Moscou, verspreiding van inlandsche en ingevoerde houtgewassen in Rus land; ontwikkeling van den ooft bouw in Rusland; zwavelkoolstof als middel tegen insectenCarl Han sen, over Kopenhagen, over ge kweekte planten; N. Von Seidlitz, Tiflis. kweeking van den theeboom in RuslandR. I. Lynch, Cambridge (Engeland), kweeking van water en moerasplanten. Zaterdag-namiddag omstreeks 6 uur meldde zich een persoon van niet al te gunstig uiterlijk, gekleed in een schoorsteenvegerspak, op den Singel bij de Heisteeg te Amsterdam (boven huis) bij twee alleen wonende dames aan. Op de vraag wat hij hebben moest of te doen had, verzocht hij om even op het dak te mogen gaan, om'naar den schoorsteen te kijken, doch kreeg ten antwoord, dat er niets aan den schoorsteen mankeerde en daar de trappen pas schoonge maakt waren, geen werkvolk naar boven werd gelatenwaarop hij echter antwoordde, dat hij zijn schoe nen zou uittrekken. Het gelukte hem evenwel niet -binnen te komen. De flinke houding van de oude dames was van dien aard dat hij stilletjes afdroop. Hoogstwaarschijnlijk had de man kwaad in den zin. Men zij dus op zijn hoede, misschien her haalt hij zijn bezoek elders! AmstCt.) Zaterdagavond is het lijk van een bediende in een koffiehuis aan het Damrak, op vermoeden van vergif tiging door den commissaris van politie der 2e sectie verzegeld en ter beschikking gesteld van de jus titie, ter gerechtelijke schouwing. Van den Heldersclien trein, die Maandagavond ten half-elf te Am sterdam moest aankomen, doch eerst te half één aankwam, ontspoorden twee geladen veewagens. Alle aan sluitingen ook die der postadmini stratie, werden daardoor gemist. De commissie van beheer voor de afdeeliDg Openbare Speeltuinen, van Verderop zag men een groep sterk gespierde dienaars, bronsachtig* van kleur, wier eenige kleeding in een helder witten lendendoek en een vuurrooden tulband bestond, zich inspannen de nauwelijks in bedwang te houden houden vast te houden, welke alle voorzien van ijzeren, scherp gepende halsbanden er even bloeddorstig en wreed uitzagen als de tijgers of panters waarop zij jacht moesten maken. Aan koppels vastgestrikt, maakten zij onder een woest geblaf, de wildste sprongen om los te breken. Nog een weinig verderop op eer biedigen afstand van die groote, woeste ontzaggelijke honden, hiel den stalknechts in rijk Oostersch en en Europeesch gewaad gedoscht, de prachtige van ongeduld trappende volbloed paarden, door prinses Djella ten gebruike van haar gasten be stemd, bij den teugel. Wij schetsen slechts in ruwe trek- de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak, te Amsterdam, heeft reeds veel voldoening van hare bemoeiingen. In het vorige jaar mocht zij in de twee bestaande speeltuinen ruim 17,300 kinderen gelegenheid geven tot ontspanning. De commissie wendt pogingen aan, nog in den aanstaanden zomer een derden speeltuin te openen. In de Hemonystraat te Amsterdam is eene dienstmeid verdwenen. Er wordt f 100 uitgeloofd aan dengene, die eenige aanwijzing kan doen, welke tot ontdekking leiden kan. Men zegt, dat het meisje ontvoerd is. In den toestand van den hoofd conducteur, die Zondagavond nabij het station Helder van den trein was gevallen, is eene gunstige ver andering gekomen, zoodat men hoop heeft dat hij herstellen zal. Men schrijft aan de Leidsche Cl. Maart moet volgens oude overle vering negen zoinersche dagen bren gen, gelijk er van Februari drie verwacht worden. Februari bleef dit jaar niet achter en gafer zelfs nog over. Van Maart zijn spoedig de negen dagen bereikt, als het mooie weer nog maar eene korte poos aanhoudt. Met eene blanke lucht, eene zacht koeltje uit het zui den en eene warmtegraad op den middag van 65 Fahr. stelt Maart zomer voor bij het nog bladerloos geboomte. Dat Maart, zooals het vorige jaar, niet één zomerschen dag geeft, is bij zijne welbekende luimigheid begrijpelijk. Dat hij er enkele geeft, die voor zomersch kunnen doorgaan, is aannemelijk, maar zelden of nooit viel hij in zoo uitersten als dezer dagen. De bloeiende crocussen staan dan ook wijd open in den warmen zonne schijn en de bloesems van den pruim zijn met die van den perzik ook opengesprongende pruimenboom is wit van bloesems, terwijl de knop pen van den kastanje hunne schub ben loslaten. Appelen en peren werden er in het vorige jaar over vloedig g'eplukt: thans staan de talrijke bloesemknoppen van de perea alweer op het opengaan. Het is vroeg lente in den boomgaard en op het veld, en onder de vogels, die zingen en nesten bouwen, terwijl de ooievaar het zijne opknapt, dat na verloop van bijna een jaar ook niet zoo haveloos kan worden aan vaard, neemt de bedrijvigheid toe. De lcoopmam A. W. begaf zich Maandag laatstleden van Abben- broek naar Rotterdam ten einde daar betalingen te doen. In een zakboekje had hij ruim achthonderd gulden aan bankpapier. Alvorens zijne zaken te doen, ging hij eens kijken naar den intocht der Transvalers. Toen hij door het gedrang was, miste hij zijn geld. Of het hem ontstolen is, dan wel of hij het verloren heeft, weet hij niet. Aan de Maasbode wordt gemeld, dat twee onder-inspecteurs van po litie te Rotterdam een tweegevecht hebben gehouden, met het gevolg, dat een, eenige lichte kwetsuren bekwam. De eene, zekere G., zou ontslagen zijn, terwijl de andere eene geldboete zou hebben opge- loopen. Uit Rotterdam wordt nog bericht De Transvaalsche gasten hebben ken hetgeen Geoige Malcolm aan schouwde, toen hij zijn blikken in het rond liet waren, maar onze pen is te zwak om het schilderachtige, het bezielende, levendige van de geheele omgeving weer te geven.1 Lord Singleton hoewel deze reeds meermalen zulk een feest had bijgewoond bleef evenmin onge voelig voor het opwekkende schouw spel en zich tot den aanstaande van Mary Burtell wendende, vroeg hij dezen hem met een gebaar het levendige gewoel aanduidende Wel, Sir George, wat zegt gij er van? Ik geloof, Milord, ant woordde de jonge Engelscliman, ik geloof, Milord, dat een goed schilder, indien hij slechts getrouw, zonder eenige verbeeldingskracht weergaf, wat wij hier aanschouwen, dat hij dan een prachtig meester stuk zou leveren. Voorzeker, een Wouverman's gisteren morgen den tocht door j stad voortgezet. In de eerste plaa werden de havenwerken op Feijei oord in oogenschouw genomen. Si* gebruikte den lunch in Fritschy koffiehuis bij de Maasbrug en g noot van het prachtige riviergezicl Van hier begaf men zich naar fabriek der Ned. Stoombootmas schappij, waar het klinken en ijza gieten zeer de aandacht trok. tegenwoordigheid der bezoekq werden de woorden «Leve De Trail; vaal» in ijzer gegoten. Daarop brac men een bezoek aan de Hooge Burgerschool voor meisjes, waari Transvalers met veel huldebetoi werden ontvangen en hun door leerlingen een aantal kransen we den aangeboden. Behalve deze inrichting voor o? derwijs werden er nog vele andei bezocht. Zoo o. a. de bijzonde school van het Diakoniebestuur een openbare school. Overal zonge de kinderen liederen en juchten de Transvalers toe. Generaal Sn was steeds door de kleinen omring Daarna had een bezoek plaa aan de doofstommen-schooien daam begaf men zich naar de Diergaard Het was er stampvol en de gees drift was er zóó groot, dat Kriig tot matiging aanspoorde. Door t Transvaalsche gasten werd voor sociëteit een boom geplant, die d Transvaalboom zal heeten. De gasten brachten verder nq een bezoek bij ds. Lion Cachet e gebruikten het middagmaal bij de Burgemeester. Jn het verkooplokaal werd tej slotte gisteren avond door een vier. tal rechtzinnige vereenigingen eeni hulde gebracht, en een bijbel me; zilveren beslag aan «excellentie» Kriiger aangeboden. De. zaal was zoo stampvol en d menigte zoo buitensporig geestdrii tig, dat van de toespraken, zelfs va: Krüger en den Burgemeester, vee verloren ging. Bij hun vertrek naar het statioJ geleidde hen eene ontzaglijke jubel lende menigte. In het station betuigden Krüge en Smit hun warmen dank, ooi aan de politie. Op straat is dan ooi niet een zweem van wanorde ge weest gedurende deze twee dagen Overal onder alle rangen en stan den heerschte de beste opgewekt! nationale geest, die wanorde van zelf buitensloot. Dit gelukkig ver schijnsel mag wel geboekstaafi worden. Eene in het Koloniaal Militair In validenhuis vervaardigde sloep me Chineesch tuig, voor den koning ei de koningin bestemd, werd giste morgen op den Rijn voor Arnken door den ontwerper en den invalid! vervaardiger beproefd, en zal daarm in den Planten- en Yogeltuin te: bezichtiging liggen, totdat zij naar Oranje Nassau wordt vervoerd. De heer O. Carré heeft vergun ning aan het gemeentebestuur vau Arnhem gevraagd om met zijn cir cus voorstellingen te geven van 2$ Juni tot 11 Juli e. k. Dinsdagochtend, tusschen 4 en 5 uur, hoorde de vrouw van den sta tionschef te Nieuwerkerk a/d. IJsel. eenig onraad. Nadat zij haren man hierop opmerkzaam had gemaakt, spoedde deze zich naar het bureau, waar hij echter niets vernam. Bij onderzoek bleek echter, dat het raam van de 2de klasse -wachtkamer was opgeschoven en men zich toegang had verschaft tot het bureau. Niets werd er echter vermist. Als een merkwaardige bijzonder heid van de zucht, die te Nijmegen heerscht om te verhuizen naar de buitenwijken, kan dienen, dat vol waardig. George boog toestemmend. De goeverneur keek op zijn hor loge. Het is al later dan afgespro ken is, hernam hij de beweging I van den wijzer op de wijzerplaat volgende. De koningin van het feest laat zich wachten, veegde hij er aan toe. Lachend .beantwoordde Sir John deze uiting van ontstemdheid van I Lord Singleton. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2