Donderdag" 27 Maart IN 84. Oplage JHMMM» Ex. Donderdag" '27 Maart 1NN4. No. 221. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD 11 V ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Erukkers-Uitgsvers: BOMAÏÏS Co., te Haarlsir.. ADVLRTENTIËN:- van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHn. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31bis. Faubouig Mrmtmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klass Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.5S, 4.15, 4.44. 5.42, 6.40, 7.13. 7.4i* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* S.33.9.4.10.13.12.12*, 12.46.1.53. 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, S.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5.11.50* 12.15. 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*. 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20*, 11.5, 1.23* 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,2$. ALGEMEEN OVERZICHT. De ongunstige berichten, omtrent den toestand waarin generaal Gor don zich op dit oogenblik binnen Khartoem bevindt, geven natuur lijk den dagbladen der conservatieve partij stof te over, om de Egyptische politiek der regeering aan eene scherpe critiek te onderwerpen. De uitkomst, zoo beweren zij, bewijst het op eene treurige manier, hoe verkeerd het gezien was van het kabinet Gladstone om te veel van de kracliten van het land zei ven, en van den goeden wil van den Khedive te verwachten. Had Engeland eer de verantwoordelijkheid voor alles wat in Soedan voorviel op zich genomen en zich formeel tot beschermer van Egypte geproclameerd, dan ware het wellicht zoo ver niet gekomen. Thans zal men den boeg moeten wenden nu het gevaar reeds zoo nabij ge komen is, dat alleen de uiterste krachtsinspanning eene algeheele schipbreuk kan voorkomen. In En geland zelf is de bevolking voor het grootste gedeelte van hetzelfde ge voelen. De aanvullingsverkiezingen, die zoo van tijd tot tijd plaats heb ben, bewijzen het voldoende, dat de meerderheid, die eenmaal de liberalen op het kussen bracht, allengs begint te slinken, en voornamelijk is het Egyptische vraagstuk de oorzaak van dit verschijnsel. Trouwens, zelfs de regeeringspartij is het niet in alle deelen eens met de houding door het kabinet aangenomen. Ook uit haren boezem gaan stemmen op, die met nadruk eene wijziging vra gen in den stand der zaken. Zij kun nen het niet goedkeuren dat geld en menschenlevens verspild worden voor een droombeeld, dat naar hunne meening nimmer werkelijkheid zal DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIK. 40) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. XXII. GEORGE EN KAZIL. Begrijpende dat het oogenblik van handelen gekomen was. had Georg-e g"een oog'enblik te verliezen, wilde hij niet door zijn gevaarlijken te genstander voorkomen worden. De revolver in de rechterhand houdende richtte hij het visier op den kop van den panter en drukte even bedaard af, alsof hij een ko nijn had willen raken. De afstand was zoo kort dat de worden. Egypte heeft een krachtige hand noodig die het bestuurt, en zoolang- deze zich niet doet gevoe len keert de rust waaraan het zoo zeer behoefte heeft niet terug. Men ziet het thans weder aan generaal j Gordon. Toen hij Soedan binnentrok, werd hij overai met gejuich ontvangen. I Zijne populariteit scheen krachtig genoeg om alle moeilijkheden te 1 overwinnen, doch nauwelijks heg'int hij er aan om eenige orde te bren- g*en in den warboel, dien hij vond, of weg is zijn invloed. Opstand tegen zijn gezag is thans aan de orde van den dag, en die muiterij gaat thans zelfs zoo verre, dat de oproerlingen den gouverneur in zijne eigen hoofdstad belegeren, en de tusschenkomst van generaal Graham waarschijnlijk noodig zal blijken om hem uit zijn benarden toestand te redden. De geheele streek tusschen Berber en Khartoem is, zoo verzekeren de spionnen, in op stand en de macht der belegeraars groeit met den dag. Misschien is een stoute tocht door de woestijn in staat het gevaar voor een oogenblik te bezweren, doch van blijvenden invloed kan hij nim mer worden, tenzij eene Britscbe bezetting blijvend in de steden van Soedan wordt gelegd. Zoo redeneeren in Engeland de ontevredenen, en het moet gezegd worden, dat de gebeurtenissen van de laatste dagen hen werkelijk reden tot klagen geven. Yan ter zijde heeft men thans eenig nieuws ont vangen,betreffende de plannen, welke de regeering met betrekking" tot dit vraagstuk heeft. Is de bericht gever goed ingelicht, dan zou zij den Khedive hebben aangeraden, j eene proclamatie uit te vaardigen, waarbij hij afstand doet van zijne volle laag, zoowel kruit als lood, I het dier in deu muil drong, hetwelk I van smart brullende zijn sprong deed. Maar George had reeds zijn re- j vol ver laten vallen en zijn karabijn, waaraan zooals wij weten zijn harts vanger was vastgehecht, gegrepen en aan den dij gelegd. De panter schoot op hem toe en stortte met volle zwaarte op deze geïmproviseerde bajonet. De schok j was zoo hevig dat de hartsvanger: geheel in het lichaam van het dier verdween en bij den greep afbrak.1 Het was een vreeselijk oogenblik; geen pen is in staat de hevige ont roering van de aanwezigen toeschou wers te beschrijven. George stond ontwapend, mach teloos tegenover zijn vijand, wiens doodstrijd zonder twijfel verschrik kelijk zou zijn. Niemand kon hem te hulp ko-j men. rechten op Soedan; Eng'eland de vrije hand laat in de maatregelen, welke deze mogendheid in het belang der orde zal nemen en eene amnestie alkondige voor allen, die aan den opstand hebben deelgenomen, mits zij thans de wapens nederleggen. Verder zou in dat geval generaal Gordon als goeverneur van Enge land worden vervangen door eenen mahomedaanschen sheik, die de ach ting zijner geloofsgenooten en hun I vertrouwen verdient. Deze zou zich dan moeten verhinden de rust bin nen Soedan te herstellen, deEgyp- tenaren, die zich daar nog bevin den, vrijen aftocht te verleenen en zooveel mogelijk den slavenhandel tegen te gaan. Het plan is goed, doch of het zoo gemakkelijk zal vallen dit ten uitvoer te brengen, wordt zelfs door de vrienden der regeering betwijfeld. In Frankrijk houdt de werk- j staking te Anzin nog steeds aan. Van verschillende zijden ontvangen de werklieden bewijzen van sym pathie en wat voor lien van nog" Imeer belang is, geldelijke onder- I steuning. Op den duur evenwel kan dit zoo niet gaan. De patroons ver- klaren, dat zij niet bij machte zijn de eischen, die hen gedaan worden in te willigen, terwijl omgekeerd de werklieden van geen toegeven willen weten. Zondag 11. is te Parijs eene druk bezochte vergadering gehouden waarvan de opbrengst moest strek ken ter ondersteuning van de werk stakers. De voornaamste heethoofden der werkliedenpartij waren aanwe zig en het heeft er natuurlijk weder niet aan redevoeringen ontbroken, waarin de «tirannie van het kapi- I taal» enz. enz. duchtig werd dpor- j gehaald. De slotsom was de aan- De tijd ontbrak tot het nemen van beschermende maatregelenaan eene algemeene charge was geen denken, wijl men gevaar liep met den panter tevens George te raken. Sir John was doodsbleek. Zijne handen balden zich krampachtig. Hij sloeg" de oogen wanhopend ten hemel en smeekte in stilte God om redding voor zijn zoon. Prinses Djella zag er uit als een doode en dacht er niet aan haar ontroering, welke haar het hart bijna deed breken, te verbergen. Edward Malcolm vouwde biddend de handen, terwijl de trouwe Stop met roerenden ijver nederknielde en alle heiligen aanriep zijn meester in j deze ure bij te staan. Van al de omstanders, die zich op de plaats des onheils bevonden was George Malcolm wiens leven aan een zijden draad hing voorzeker het bedaardste. Alles wat wij hier beschreven. neming onder groot tumult met bijna algemeene stemmen van eene motie, waarbij de houding der werklieden te Anzin werd goedgekeurd en zij I werden aangespoord geen hunner 'eischen te laten vallen. Wanneer j toch zal men eens wijs beginnen te worden en inzien, dat op den weg, dien men thans bewandelt, geen voordeel te behalen is en alleen een eendrachtig samenwerken tus schen patroon en ondergeschikten in staat is eene voldoende oplossing voor de arbeiders-kwestie te geven. In Frankrijk vooral legt die tijd i nog in het verre verschiet. Van generaal Millot is te Parijs j eene dépêche ontvangen, waarin hij de regeering mededeelt, dat de troepen na een korten doch heftigen strijd weder eene vesting- op de I zwarte vlaggen hebben veroverd.Het leger gaat op deze wijze steeds voort om geheel Tonkin van den vijand te zuiveren. Zoo nu en dan stuit het het daarbij op geregelde Chineesch troepen, die echter even min als de oproerlingen tegen bet vuur uit de kanonnen bestand blij ken. Zondag ging' te Parijs het ge rucht, dat de regeering hevel ge geven had het eiland Hanoi te bezetten, in afwachting dat eene schikking met China over de han gende kwestiën getroffen is. Al zeer spoedig evenwel werd dit van offi cie use zijde tegengesproken. De crediet-aanvrage ter bestrijding-van de onkosten, welke de expeditie naar Madagascar veroorzaakt, vindt bij de kamercommissie, in wier handen zij gesteld is, een gunstig onthaal. Slechts een lid verklaarde er zich in beginsel tegen, terwijl de anderen alleen eene nadere bepaling om trent het bedrag, hetwelk zal wor den toegestaan, wenschelijk achtten. Nog altijd leveren enkele artikelen hebben had in veel minder tijd plaats dan wij noodig hebben te verhalen. De hevige gemoedsangst, welke al de aanwezigen ondervonden duurde nauwelijks het vierde van één se conde. De panter was aan de voeten van George Malcolm terug gevallen, zoo dicht nabij dat deze de hortende ademhaling van het dierwelks lichaam door hevige stuiptrekkingen werd geschud, gevoelde. Geen twijfel of het maakte zich opnieuw voor den sprong gereed om zijn heldhaftige tegenstander met zijne scherpe klauwen en puntige tanden te verscheuren. Maar daar kwam niets van. Eene hevige rilling deed nog een maal al de leden van het dier be wegen. De gekromde rug ont spande zich; hij strekte zich uit. verstijfd. De staart zweepte niet langer rusteloos zijn flanken. De panter bewoog niet meer. van de onlangs goedgekeurde ge meentewet punten van geschil op tusschen den senaat en de kamer. Zij betreffen vooral het hoofdstuk eeredienst. De kamer heeft gewei gerd de veranderingen, door den Senaat in het oorspronkelijke ont werp gemaakt, goed te keuren; zoo dat deze aldaar weldra weder in discussie zullen komen. De Germania spreekt ten stelligste het gerucht tegen, als zou de Duit- sche regeering op het vatikaan een ultimatum hebben ingediend. De gezant von Schlöser heeft eenvou dig aan Z. H. namens zijne regee ring medegedeeld, dat deze het plan had belangrijke wijzigingen in de kerkelijke wetten voor te stellen, welke dan voornamelijk die artike len zouden betreffen, die over het kerkelijk gerechtshof en het recht van veto bij de benoemingen van geestelijken handelen. Aangaande 't voorstel der regeering omtrent de verlenging der socialisten-wet, ver neemt men nader, dat zij het stel lige voornemen heeft tot eene ont binding van den Rijksdag" over te gaan, wanneer deze weigert, dat voorstel goed te keuren. Zooals onze lezers weten, hangt het lot dezer wet vooral af van de houding, welke j het centrum zal aanuemenals Bis marck een weinig toegeeflijk is, op het stuk der Meiwetten, dan zal deze partij hem zeker gaarne een I wederdienst bewijzen. De heer Lieb- knecht een der sociaal democrati- I sche afgevaardigden, vestigde bij de discussie de aandacht van den voor- zitter op de aanwezigheid van eenige politieagenten in de zaal, die, vol gens zijne meening, uitsluitend zich daar bevonden om hem en zijne geestverwanten te bespieden. De voorzitter beloofde in liet vervolg Hij was dood. De punt van het gebroken in zijn lichaam gedrongen wapen, had het i hart geraakt. I liet was alsof eene zware last van het hart der omstanders werd afgewenteld. Kreten van geestdrift en verruk king ontsnapten aan aller mond. Zoowel inlanders als Engelschen juichten den moed door George be- toond en den gelukkigen afloop van dien verschrikkelijke® strijd van harte toe. George trad zonder eene enkele j schram uit het strijdperk, j Hier en daar bespeurde men slechts eenige droppels bloed van den pan ter op het wit linnen zijner klee deren. Prinses Djella had haar gewone zelfbeheersching, weder herkregen, j ofschoon eene hooge purpere blei haar wangen kleurdeen onwille- I keurig legde zij de hand op haar

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1