POPULAIR 1EU1- Ei Vrijdag' 28 Maart 1884. No. 222. FEUILLETON. Oplaat- 10000 Ex. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeens Feestdagen. Voor Haarlem per maand40 Cents. e. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Franco door geheel het Rijk r>. maand 5o Afzonderlijke Nommers 5 DruIikers^UitgeYersBCMAHS k CoM te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale Je l'nlilicitc Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHs. I'. JONES. Sucr.. Parijs. Slbis. Eaubouy H^ntninrtrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, S.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.5S, 4.15. 4.44. 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30* 8.10, ,8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30,9.50,11.—. WINTERDIENST. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10.9.10.10.20*. 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7-20, S.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlei naar den Helder 6.51. 10.7,1.37. tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38. 1.83, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De discussien in den Duitschen Rijksdag over het voorstel der regee- riag om de socialistenwet wederom voor twee jaren geldig te verklaren en het bekende besluit, waarbij dit naar eene commissie van 21 leden verwezen werd, leveren den bladen stof te over tot allerlei besprekingen betreffende den politieken toestand, die op dit oogeublik aldaar heerscht. Sedert de vorming van eene groote liberale partij zijn de verhoudingen in den Rijksdag eenigszinsgewijzigd. Evenals in onze Tweede Kamer vindt men aldaar van die partijen, die echter ieder op zich zelve meer aaneengesloten zijn, dan dit hier het geval is. Geen hunner evenwel, is in staat de meerderheid te vormen; zoodat steeds het samengaan van twee fracties wordt vereischt om een wetsontwerp aangenomen te krijgen, 't Is natuurlijk dat het cen trum van dezen toestand partij zoekt te trekken, teneinde eene wijziging in, of wel algeheele opheffing van de kerkelijke wetten te verkrijgen. De verschillende concessien, die in de laatste twee of drie jaren reeds door de regeering zijn gedaan, waren dan ook voornamelijk aan deze om standigheden te danken, en op dit oogenblik wordt wellicht tusschen Bismarck en Windhorst weder druk onderhandeld over den prijs tot wel ken het centrum de conservatieven in hunnen veldtocht tegen de soci aal-democraten zal ondersteunen. Algemeen houdt men het er dan ook voor, dat het voorstel om het wetsontwerp naar eene commissie te verwijzen geen ander doel had, dan tijd te winnen voor deze be sprekingen. Het hangt er nu slechts van af, of men het onder elkander eens kan worden. Gelukt het eene j schikking te treffen, die het cen trum voorloopig bevredigd, dan is he'; voorstel gereed en het gevaar •voor eene ontbinding van den Rijks- dag afgewend. Opmerkelijk is het, dat thans juist uit Rome het bericht 1 komt, dat Z. D. H, kardinaal Ledo- chowski door Z. H. tot aartsbisschop van Lissabon is benoemd, zoodat jdeze prelaat derhalve de onderhan- I delingen geene moeilijkheden meer in den weg legt. Wanneer Mgr. Melchers, aartsbisschop van Keulen, i nu op dezelfde of eene soortgelijke wijze van het bestuur van zijn tegen- I woordig bisdom wordt ontheven, dan is men stellig eene belangrijke schrede nader tot eene goede op lossing, gekomen. De regeering toch van haren kant zal onder de tegen woordige omstandigheden niet wei geren insgelijks gewichtige conces sien te doen, daar haar, zooals wij straks reeds aantoonden, zeer veel aan den steun van het Centrum gelegen is. De katholieken in Duitschland zullen zeker hoogelijk met eene schikking ingenomen zijn, wanneer het gelukt, die tot stand te brengen. De expeditie in Tonkin is nog niet geëindigd, of reeds heeft de Fransche regeering zich gehaast belooningen uit te deelen aan hen, die veel tot het voorloopig succes der onderneming- hebben bijgedra gen. Generaal Millot en Negrier hebben beiden het grootkruis van het legioen van eer ontvangen, terwijl een aantal officieren en minderen tot ridders werden verheven en overi gens aan alle militairen eene medaille zal worden uitgereikt. Toch mag men hieruit nog niet opmaken, dat de regeering den tocht als afgeloo- pen beschouwt. Verscheidene moei- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË TAN XA VIER DE MONTÊPIN. 41) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Die wraak was harer niet noodig. Haar stonden andere en doeltreffen der middelen ten dienste. Zij zinde slechts op die wraak, die niet alleen het lichaam doodt, maar tegelijker tijd het hart doet breken. Ziehier haar plan. Fier en trotsch op haar overwel digende schoonheid, kende zij daar van de onwederstaanbare macht en zij wist dat geen man, hoe stand vastig hij ook zijn mocht, op den duur in staat was, haar te weerstaan. Zij was dau ook vast besloten haar ontrouwen minnaar door alle mo gelijke kunstgrepen der vrouwelijke koketterie aan haar voeten terug te brengen, en dat dacht haar niet moeilijk, te meer wijl George haar nooit anders dan met een masker had ontmoet en dus nog nimmer de volle uitwerking van haar verblin dende schoonheid had ondervonden. En was George Malcolm steeds eenmaal smoorlijk op haar verliefd, hetgeen voorzeker niet zou uitblij ven, en waaraan zij dan ook geen oogenblik twijfelde, dan zou zij zon der medelijden zijn en hem al de folteringen van liefde, welke ver smaad wordt, doen doorleven. Ter volvoering van dit plan alleen had zij Sir John en zijne beide zo nen tot deelneming aan de panter- jacht uitgenoodigd. Zij smachtte van verlangen George te ontmoeten, ten einde met haar lïjkheden zijn er nog te overwin nen, voor en alleer men de taak in Tonkin volbracht kan noemen. Zelfs is het nog geenszins onmo gelijk. dat het leger het ook nog met de Chineezen te kwaad zal krijgen. Immers de stemming daar te lande wordt met den dag- slech ter. Het volk eischt openlijk dat men den gehaten vreemdelingen den oorlog zal verklaren, en het kost de regeering groote moeite hare onderdanen in bedwang- te houden. Wat Frankrijk zelf zal doen is nog onzeker. De gematigde republikein- sche organen geven der regeering den raad, zich van eiken overijlden stap te onthouden en geduldig af te wachten wat China zal doen. Wanneer wij ons slechts meester maken van den binnenlandschen han del over Tonkin met het Hemel- sche rijk, dan zullen wij ruimschoots schadeloos gesteld worden voor het nadeeldat wij hebben geleden door de hulp der benden der zwarte vlaggen verstrekt. Het heffen van hooge invoerrechten aldaar zal ons zulke groote voordeelen opleveren, dat wij de uitkeering eener vaste som in eens kunnen ontberen. In Tonkin zijn wij op ditoogen blik sterk; daarbuiten is het nog twijfelachtig of wij zullen overwin nen. Het is zeer waarschijnlijk, dat het ministerie dien raad zal opvolgen. De toestand op Madagascar is van dien aard, dat het expeditie-leger ook aldaar spoedig zal moeten op treden, en wanneer Frankrijk op die wijze gedwongen wordt zijne krach ten te verdeelen, dan is de overwin ning nog zoo zeker niet. De discus sie, welke in de kamer van afge vaardigden gevoerd is, over de cre- dietaanvrage in betrekking tot de moeilijkheden op Madagascar, heeft het bewezen, dat men in Frankrijk wraakzuchtig plan een aanvang te kunnen maken. Men zegt dat Frans de Eerste eens een diamanten ring van den vinger nemende, daarmede het vol gende tweeregelig versje op een glasruit schreef: Souvent femme vorie Bien fol est qui "s y fie Het is ons niet bekend of aan dit verhaal onvoorwaardelijk geloof moet worden gehecht en of deze zoo uiter mate ridderlijke koning zich wer kelijk aan zulk eene onbeleefdheid tegenover het schoone geslacht heeft schuldig gemaakt, maar hoe dat ook zij, zeker is het, dat wel nimmer eene gedachte, welke zooveel waar heid bevat, in zulken korten, juisten vorm is weergegeven. Niets is inderdaad zoo verander lijk als de vrouw in het algemeen, waarvan prinses Djella, wier plan nen op eenmaal zulk eens wijziging het van het hoogste gewicht acht tegenover de weerspannige Hora's eene krachtige houding aan te ne men, daar anders het ontzag voor Frankrijk gevoelig nadeel zou kun nen lijden. Te Madrid begint men een wei nig den draak te steken met de ge wichtige ontdekkingen, welke de politie beweert gedaan te hebben aangaande het bestaan eener repu- blikeinsche samenzweering. Een aan- j tal dergenen, die zij in haren al te grooten ijver heeft gearresteerd, zijn reeds weder op vrije voeten gesteld: j daar zij bij een nauwgezet onder zoek volkomen onschuldig bleken, aan datgene wat men hun ten laste legde. Zelfs had men hooggeplaatste per sonen in hechtenis genomen, die niet eens als republikeinen bekendston den en derhalve van den prins geen kwaad wisten. Wel heerschte er onder de militairen eenige ontevre denheid, doch deze was zoo weinig ernstig, dat de eigenlijke samen zweerders er verbaasd over stonden, hoeveel werk men van hunne klach ten maakte. Een en ander werkt er evenwel niet toe mede om het vertrouwen in de tegenwoordige re geering, dat toch al zoo heelgroot niet was, te versterken. Eerst waren het de krasse maat regelen tegen de pers genomen, en thans de tamelijk dwaze vertooning welke de politie op last der regee ring heeft gemaakt, die een geest van ontevredenheid in het leger roepen. Generaal Graham zal waarschijn lijk in het laatst dezer week andere maal tegen Osman Digna optrek ken, daar spionnen verzekeren, dat deze rebel zich nog altijd in de na bijheidvan Tainanieb bevindt. Om trent de macht waarover hij be schikt, verkeert men nog in het onzekere Terwijl sommigen bewe ren. dat zij minstens 5000 man be draagt, zijn er anderen die verze keren, dat hij hoogstens een 800-tal getrouwen om zich heeft kunnen verzamelen, zoodat hij dan ook aan geen ernstigen tegenstand zal kun nen denken. Hoe dit zij, zeker is hetdat de Britscheauto riteiten er ernstig naar verlangen dezen onruststoker iu handen te krijgen, omdat hij in ieder geval gevaarlijk is en blijft voor de rust van Egypte. Nu hij toch op weg is, zal Graham dan tevens beproeven om den weg naar Berber weder veilig te maken. Van generaal Goidon zijn nog altijd geen officiëele mededeelingen ontvangen. Alleen door tusschen- komst van den Franschen zaakge lastigde is men te weten gekomen, dat Khartoem aan drie zijden inge sloten is door oproerige stammen. Het wordt meer en meer waarschijn lijk, dat eene expeditie noodig zal zijn tot ontzet van den generaal. De Britsche regeering Koopt, dat zij daarmede tot het najaar zal kunnen wachten, daar het zomerklimaat in Soedan bijna onoverkomelijke bezwa ren oplevert. Koning Oscar van Zweden en Noorwegen, is bij zijne komst te Stokholm door de bevolking met ongewoon eerbetoon en talrijke be wijzen van hartelijke ingenomenheid ontvangen. Waarschijnlijk heeft de bevolking der hoofdstad den vorst daardoor het bewijs willen leveren, dat zij zijne houding tegenover de radikale meerderheid in Noorwegen goedkeurt. Trouwens ook de Zweed- sche Kamer mocht wel eens een ondergingen, ons nu weder opnieuw het bewijs zal leveren. De behendigheid en onverschrok kenheid, door George aan den dag gelegd, eerst in het temmen van Djali en later zijn heldendaad met den panterhadden een geheele ommekeer in haar denkwijze en be sluiten teweeggebracht. Zij gevoelde in het diepst van haar gemoed wederom denzelfden hartstocht ontwaken, welke slechts door één blik op George geworpen, toen hij in den tempel van Siva lag te slapen, zoo hevig was opgewekt geworden. Nog immer was het haar bedoe ling het hart van den jongen En- gelschman te winnen en hem voor haar door de betoov rende macht harer schoonheid en verleidelijke be koorlijkheden een hartstochtelijke liefde in tt boezemen, maar het wa ren niet langer gedachten van wraak, die haar daartoe dreven, maar het verlangen om te beminnen en om bemind te worden. Zij bezat niet meer dan wil, noch de kracht hem opzettelijk te doe* lijden. Zij verlangde en hoopte hem nu aan haar voeten te zien om zijne liefde met al den gloed harer zui delijke natuur te kunnen beant woorden, om hem, gelijk eertijds Armide deed met Renaud, voor al tijd te wikkelen in een keten van liefelijke bloemen, hechter en ster ker dan eenig andere, al ware die ook van ijzer. Wij weten echter dat de gevoe lens van George voor Mary Burtell de vervulling van dien droom on mogelijk zouden maken. Na afloop van het maal gaf de prinses een teeken, waarop de paar den weder werden voorgebracht. Djella en haar gasten stegen op en de jaeht begon opnieuw. Ditmaal waren de jagers geluk-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1