Oplage 10000 Ex. No. 2*27. Doiulardag' 3 April 1S84. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJ S: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIES: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiëu worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dc i'uhlieitr Et.rangère G. L. DAUEE Co. JOHx. F. JONES. Sucr.. Parijs. 31bis. Faubourg Mjntiiiartrc. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. W1NTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, S.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56. 1.8, 2.39* 3.53, 4.15. 4.41. 5.42. 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33.9.4,10.13.12.12*, 12.46.1.53. 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7.30* 8.10, 8.30, 9.35. 9.50,11.5,11.50* 12.15. 1.5. 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45. 5.20», 7.30, S.30,9.50.11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10. 6.27*, 7.2P. S.50, 9.50*. D< \ertrek uren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2. 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. AI. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59. 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49. 12.42, 4.17, 6.15, 8,2S. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is, als wilden de Egypte- naren bij elke gelegenheid het be wijs leveren, dat zij bet minst krijgshaftige, het meest lafhartige volk ter wereld zijn. Toen generaal Baker-pacha voor Tokar verslagen was, ondanks het gering getal zijner vijanden, meenden enkelen, dat deze nederlaag slechts te wijten kon zijn aan eene verkeerde leiding. Thans evenwel is in de nabijheid van Khar toem een ander staaltje geleverd, dat het eerste nog verre overtreft. De herhaalde aanvallen waaraan de hoofdstad van Soedan reeds gerui- inen tijd van de zijde der opstande lingen bloot stond, de onmogelijkheid om den voorraad levensmiddelen aan te vullen zoolang de vijandige stam men zich nog in den omtrek bevon den, deden generaal Gordon het plan opvatter. eene poging te wagen ten einde den omtrek van hunne tegen woordigheid te zuiveren. Met eene macht van"3000 man, twee kanon nen en eenige bachi-bozoeks toog de moedige man op weg, doch het duurde vrij lang, eer hij den vijand ontmoette. Eindelijk daagde er een kleine schaar ruiters, wier getal hoogstens op een 60 of TOtal ge schat wordt, op en viel het leger aan. In plaats nu van zich tegen dien aanval te verzetten, sloegen de helden, voorafgegaan door hunne even dappere Egyptische officieren, op de vlucht, zoodat Gordon, wilde hij zicli niet roekeloos aan het ge vaar blootstellen om door die woeste horde neergesabeld te worden, insge lijks met achterlating der kanonnen een goed heenkomen moest zoeken. Stellig heeft de generaal nog nim mer eene dergelijke nederlaag ge leden, en wij kunnen het ons voor- FEUILLETON. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDJÖS VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 46) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Hij vond, en niet zonder reden, den toestand, waarin hij door het toeval geplaatst werd, alleronaan genaamst en verwensche met hart eu ziel den hevigen hartstocht, welke hij die onbekende PotipJiar had ingeboezemd en waardoor, wilde hij niet van trouwloosheid verdacht worden, hij genoodzaakt werd een allerbelachelijkst figuur te maken. Deze gedachten vlogen George stellen,hoe woedend hij geweest moet zijn op de lafaards, die haar moge lijk maakten. In Engeland acht men deze gebeurtenis een bewijs te meer voor de bewering, dat het hoog tijd wordt, oin Gordon een korps Britscne soldaten onder zijne bevelen te geven. De conservatieve dagbladen achten het onverantwoordelijk den goever- neur over te laten aan de bescher ming van zulke lieden, met wie blijkbaar niets is aan te vangen. Gordon zelf evenwel aebt zijn toe stand nog geenszins gevaarlijk. Bin nen Khartoem kan hij het nog lan gen tijd uithouden, en in die maanden of weken, die de insluiting nog zal duren, hoopt hij gelegenheid te heb ben zijn leger te hervormen en het aan té vullen uit de bewoners van Soedan, wien het waarlijk niet aan moed ontbreekt. Ook de bevolking ziet den toestand nog geenszins zoo donker in, ten minste als het waar is wat daaromtrent döor enkele bla den is gezegd, dat een inlandsch bankier Gordon eene som van 1000 guinjes heeft geleend. Van Osman Digna verneemt men thans, dat hij zicli wederom in de vallei van Tama- nieb heeft vertoond omgeven door een klein gevolg van gewapen de lieden. De Engelschen maken zich even wel over deze verschijning al bitter weinig ongerust, omdat zij de over tuiging hebben, dat zijnen aanhang zoo gering is, dat hij geen enkelen aanval op de eene ol andere ver sterkte plaats zal kunnen onderne men. Het plan schijnt te bestaan om Soeakim voortaan aan de be scherming van een inlandsch gar nizoen onder Britsche officieren over te laten. Voor alle zekerheid even wel zal een oorlogsschip in de haven gestationneerd blijven, om zoonoodig de muiters in bedwang te houden, en het gezag* der officieren te steu nen. De ondervinding heeft geleerd, j dat dergelijke maatregel noodzake- I lijk is. In Engeland zelf maakt de plot- selinge dood van den jongsten zoon der Koningin zeer veel indruk. De goede hoedanigheden van den her tog van Albany worden zoowel in courantenartikelen als in particuliere gesprekken breed uitgemetenen algemeen houdt men het er dan ook voor, dat zijn dood ook voor het land een groot verlies te achten is. Zijn stoffelijk overschot zal waar schijnlijk de volgende week in het koninklijk familiegraf te Windsor plechtig worden bijgezet. Te Cincinnati in de Vereen. Staten van Amerika, is onlangs een oproer uitgebarsten, dat in den be ginne een dreigend karakter aan nam. De ontevredenheid der bevol king was in liooge mate gewekt door de uitspraak eener juri, die een persoon, beschuldigd van moord, tot eene geringe straf veroordeelde. Het gepeupel met revolvers, bommen, ja zelfs met dynamiet-patronen ge wapend, bestormde de gevangenis en richtte daar groote verwoestin gen aan. Slechts met groote moeite gelukte het de in allerijl ontboden militaire macht, de overhand te be houden op het woedende grauw, doch niet dan nadat twee honderd der aanvallers gesneuveld waren, terwijl ook verscheidene soldaten meer of min ernstig gekwetst wer den. De justitie besloot den veroor- j deelde naar eene andere stad over i te brengen, doch nu trachtte het volk dit te verhinderen, door liet spoorwegverkeer te stremmen. Een hernieuwd en verwoed gevecht was hiervan het gevolg, doch ook thans door het brein in veel minder tijd dan wij noodig hebben om neer te schrijven en hij besloot zoo spoedig mogelijk een einde aan deze hin derlijke houding te maken. Dientengevolge haastte hij zich aan zijn gelaat eene treurige uit drukking te geven en gelaten sprak hij Na hetgeen gij mij zooeven verteld hebt, mevrouw, moet ik hoewel mijne nederigheid er zich tegen aankant, wel niet de minste hoop meer voeden, dat gij u kondet vergist hebben; maar de persoon, wier tolk gij wel hebt willen wezen, maakt zich te mijnen opzichte illu sies, welke alleen door een harts tocht als de hare kan verklaard I worden. Men wil wel beweren, dat de liefde blind is; niets is minder waar dan dat gezegde; zij ziet al leen maar slecht. Indien zij blind jware, zou zij niet lang den naam van liefde voeren. Ik moet dus wel aan die door u gemaalde liefde ge- looven, maar de hemel gave, dat het niet zoo ware, want ik ga daar diep onder gebukt. Diep onder gebukt! riep Djella met klanklooze stem uit. Helaas! ja. mevrouw... Waarom dat? Omdat ik die liefde, welke ik voorzeker niet verdien, onmogelijk kan beantwoorden. Wat verhindert u daarin? vroeg de prinses ongeduldig. De zeer geldige reden, dat mijn hart niet meer vrij is en ik eene andere vrouw liefheb. Ik kan mijn hart niet tusschen twee vrou- I wen verdeelen en iemand die, zooals ik, werkelijk en oprecht lief- i heeft, geeft zich geheel en onver- I deeld. Djella haalde onmerkbaar de schouders op en vroeg met eenen spottenden glimlach op ironisehen toon weder bleven de autoriteiten mees ter van het terrein, en gelukte het hun den moordenaar uit de handen der verwoede menigte, die de lynch wet op hem wilde toepassente redden. De laatste berichten verzekeren, dat nog wel altijd eene groote gis ting in de stad heerscht, doch dat de orde niet meer verstoord werd. De Fransche kamercommissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken der arbeiders-crisis, zet haar onderzoek nog altijd met groo- ten ijver voort. Bijna dagelijks wor den andere personen door haar ge hoord; doch de inlichtingen welke zij den heeren verschaffen, breugen niet veel nieuws aan den dag. Zij bevestigen slechts, wat iedereen in het land reeds weet, dat er gebrek aan arbeid iieerscht; doch het aan wijzen der middelen, waardoor men dit gebrek zou kunnen verhelpen, blijft in den regel achterwege. Het is daarom dan ook, dat de commis sie geweigerd heeft overeenkomstig het voorstel van den heer Clémen- ceau, eene deputatie naar de werk stakers van Anzin te zenden, om ook deze zaak te onderzoeken. De tegenstanders meenden terecht, dat zij voldoende bekend was en men toch de middelen niet had, om de kwaal te verhelpen. Het geschil tusschen de Fransche regeering en den bisschop van Seo d'Urgel, betreffende de aangelegen heden der republiek Andorra, is nog geenszins uit den weg geruimd. Van beide zijden houdt men aan zijne oorspronkelijke eischen vast, en het Spaansche kabinet, dat in deze be middelend optreedt, heeft, naar men uit Madrid verzekert, thans eene andere regeling voorgesteld. Het zou aan Frankrijk hebben voorge- Zeker uw bruid, Miss Mary Burtell, niet waar? De minachtende uitdrukking waarmede zij deze vraag deed, ont ging George niet. Juist, mevrouw; bet behoort aan mijne bruid, Miss Mary Bur tell, antwoordde hij waardig en op Hinken toon. De prinses begreep, dat zij den Engelschman in zijne eigenliefde doodelijk had gekwetst en eene on vergeeflijke fout had begaan. Zij beet zich op de lippen en haastte zich er bij te voegen Hoewel Miss Mary mij per soonlijk onbekend is, weet ik toch heel goed, dat zij zeer mooi isal thans naar de beschrijving, die men mij van haar gegeven heeft, moet zij er allerbekoorlijkst uitzien en eene liefelijke verschijning zijn. Ik twijfel er dan ook geenszins aan. of de keus van een man als gij, Sir George, kan niet anders dan goed steld van hare souvereiniteitsrech- ten op deze kleine republiek afstand te doen, en in ruil daarvoor den af stand hebben aangeboden van een gedeelte der Arran-vallei, hetwelk" tot Spanje behoort, doch op de Fran sche helling der Pyreneeën gelegen is. Hoe dit voorstel te Parijs ont vangen is, daarover zwijgt de be richtgever. Het gerucht, dat Prins Bismarck van de portefeuilles van binnenlandsche zaken en van handel, welke hij in den Pruisischen staat voert, af stand zou willen doen, om zich al leen aan zijn rijkskanselierschap te wijden wordt nader bevestigd. Omtrent de oorzaken van dit be sluit, verneemt men tegenstrijdige verklaringen. De prins zelf geeft als reden op, dat zijne hooge jaren eene vermindering van zijnen arbeid noodzakelijk maken: doch over het geheel slaat men daaraan weinig geloof. Anderen daarentegen brengen dit besluit in verband met den ker- kelijken strijd en verzekeren, dat Bismarck hiermede eene vastere po sitie tegenover het centrum zoekt te verkrijgen. Von Puttkamer wordt reeds genoemd als de vermoedelijke opvolger van Bismarck. Het Noorweegsche rijksgericht heeft minister Johansen veroordeeld tot de betaling eener boete van 1000 kronen, doch hem niet van zijne waardigheid vervallen verklaard. Hij komt er derhalve beter af dan zijne ambtgenooten. Waarschijnlijk zal hij nu ook wel in het nieuwe kabinet, zijne plaats blijven behou den. Heette het eerst, dat de bezetting van Merw door de Russische troe pen op verzoek van de bevolking zijnMaar op den leeftijd van Miss Mary is de vrouw bijna nog een kind dan weet zij nog niet recht wat liefde eigenlijk is.Miss Mary bemint u nietdat is te zeggen, zij kan nog niet anders dan een kalme, koude genegenheid voor u koesteren.Ik ben er zeker van, dat zij in den bruidegom nog niet veel meer dan een broeder of goeden vriend ziet. Des te meer, mevrouw wedersprak George haar, indien haar hart nog niet gesproken heeft, indien haar natuur nog slaapt, dan zal ik haar leeren. wat liefde is. Liefderiep Djella eenigs- zins opgewonden uit, liefdewat i weten Engeland's koele, kalme doch- I teren, die bewoonsters der koude, mistige streken van het Noorden, i van liefde? Wat weten zij van liefde, I vergeleken bij ons, kinderen van i het Zuiden, wier bloed warm en bruischend door de aderen jaagt

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1