Oplage 10000 Ex. FEUILLETON. Vrijdag 4 April 1884. 1N«». 228. HAARLEM'S DAGBLAD A BONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aiyemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co, JQHk. E. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis. Eanhourg Mantniartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WINTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*. 3.53, 4.15. 4.44. 5.42. 6.40, 7-13. 7.44* 8.54,9.46.10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4.10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16. 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15. 7.30*. 8.10, 8.30, 9.35. 9.50.11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26. 3.45, 4.30. 4.45. 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7-20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder. 6.51.10.7,1.37, tot. Alkmaar, 5.2. S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, S.3. Van Zandvoort naar Haarlem. S.26 10.49, 12.42. 4.17, 6.15, 8.2S. ils. vervolg op ons eerste bericht, in liet onlangs aan onze abounds verstrekte boekwerk kunnen wij thans mededeelendat door de Administratie is aangekocht, om te dienen als premiewaarover het lot zal beslissen«een prachtige echte Si i iger-Naainuichine, com pleet met alle apparatenin massief notenhouten afsluit/tast» Zooals men weetzijn deze machi nes het vorige jaar op de Internatio nale Tentoonstelling te Amsterdam bekroond geworden met den hoogsten prijs Eere-diploma Gen oemde machine zal van af heden avond ter bezichtiging zijn gesteld bij den heer BrandtHoofdagent voor Haarlem en omstrekenvan de Singer- Manufacturing Cyte New- Yorkin de Schagchelstraaf door mien, bij al- dien het wordt verlangd, aan den prijswinnende gratis onderricht zal ■worden verstrekt- Be trekking zal plaats hebben 1 Augustus a- s., maarvoor eerstdaags loten aan onze aboline's zullen morden verstrektterwijl de verloting ten overstaan van een bevoegd persoon zal plaats hebben. DE ADMINISTRATIE. ALGEMEEN OVERZICHT. Nauwelijks hebben de Britsche troepen, die te Soeakim in garni zoen lagen, zich ingescheept, of aan stonds acht Osman Digna de kans gunstig om andermaal eene poging te wagen ten einde zich van de stad meester te maken, of ten minste den omtrek daarvan te verontrusten. Blijkens een telegram, door den Engelschen bevelhebber afgezonden, verscheen hij voor de derde maal in de vallei van Taman'eb, omgeven door een lOOOtal zijner aanhan- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. J8EN ROMAN CIT ENGELSCH INDIË VAN' XA VIER DE MONTÊPIN. 47) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. Neen! riep zij, door ijver zucht gedreven, hartstochtelijk uit, neen, dat is onmogelijkGij be mint haar niet! neen, gij kunt haar niet beminnen! Vergeet dat kind. wij zullen wel een anderen echt genoot voor haar vinden, die haar 6poedig genoeg zal troosten in dien dit zelfs wel noodig is.Sir George, wees niet zoo wreed voor i trot^che, hooggeplaatste vrouw, gers en gereed zich op de bevriende stammen te wreken. Thans zal het moeten blijken, of de Egyptische bezetting, welke de stad verdedigt, aangevoerd door Engelsche officie ren in staat is, het werk door ge neraal Graham begonnen te vol tooien. Bijzonder veel verwachting heeft men er te Londen niet van. Er heerscht aldaar ten minste op dit punt eenige ongerustheid en men vreest dat voor de derde maal eene expeditie noodig zal blijken, die dan wel eens door eene blijvende be zetting- gevolgd zou kunnen wor den. Hoe dit zij, dit is zeker, dat het daar in Egypte een warboel is, die Engeland nog menig moeilijk oogenblik zal bezorgen. Zij, die er van te voren meermalen voor ge waarschuwd hebben, dat alleen een krachtig bestuur, dat voor doortas tende maatregelen niet terugdeinst, in staat is, eenige orde te brengen in dien chaos, waren naar oogen- schijn dichter bij de waarheid, dan de heer Gladstone, die een zachtere politiek alleen wenschelijk achtte. Waarschijnlijk heeft de onoverwin nelijke afkeer, die de grijze staats man voor elke annexatie koestert, hem in dit geval parten gespeeld. Het is dan ook niet onmogelijk, dat hij ten slotte tot de overtuiging komt in deze gedwaald te hebben, en hij aan zijnen opvolger de taak zal overlaten zooveel mogelijk de gevolgen van deze mistasting te herstellen. Reeds nu spreekt men er van, dat hij zich uit het openbare leven zal terug trekken, en met den titel van Hertog als erfelijk Pair in het Hoogerhuis zitting zal nemen. Sommigen zelfs beweren, dat hem vsn wege de Koningin dit aanbod reeds is gedaan, doch dat hij daarop tot heden geen besluit genomen heeft. Misschien zou hij vóór zijn die door liefde gedreven, zich zoo ver vernedert, dat zij u om weder liefde smeektStoot die vrouw niet terug, welke door de liefde nederig u biddend te voet valt Versmaad haar niet!George George hoor mij aan luister naar mij ik bemin u Gij, mevrouw? gij sta melde de jongman in stomme ver bazing, welke gemakkelijker te be grijpen dan te beschrijven is. Ja, riep Djella door haar hartstocht vervoerd, vurig uit, ja, ikik die u reeds heb toebehoord en die u voor eeuwig wil toebe- hooren. Zie! De vorstin voor wie j iedereen zich in het stof buigt, ligt J smeekend aan uwe voetenDe tranen van prinses Djella bevoch tigen uwe handen; vergeet niet dat ook gij eenmaal biddend voor mij laagt ter neder geknield toen I een masker mijn gelaat bedekte i bedenk dat gij in mijne armen aan aftreden nog gaarne zijne laatste politieke hervorming, de wijziging in bet kiesstelsel, ten uitvoer bren gen. Jaren lang heeft hij ze reeds voorbereid, 'en nu eenmaal de tijd gekomen is. dat zijn lievelingsdenk beeld werkelijkheid zou kunnen wor den, is bet waarlijk ook wel wat veel van hem gevergd, thans reeds de teugels van bet bewind uit de han den te geven, en anderen de vruch ten te laten oogsten van zijn arbeid. De Fransclie kamer van afge vaardigden heeft na lang aarzelen eindelijk besloten, met betrekking tot de gemeentewet toe te geven aan de eischen van den senaat. Met eene betrekkelijk aanzienlijke meer derheid keurde zij ten slotte ook de wijzigingen goed, dat dit lichaam daarin had gebracht, zoodat thans, gelukkig voor de regeering, ook deze kwestie in der minne is bijgelegd. De werkstakers te Anzin, die zich in den eersten tijd van hunne strike nogal rustig hielden, beginnen een weinig woelig te worden. Enkele ongeregeldheden vielen er voor, die gelukkig door het verstandig en tactvol optreden der autoriteiten in hun begin werden gestuit. In den aanvang hadden zij alle ondersteu ning, die hun van buitenlandsehe vereenigingen was aangeboden, ge weigerd, doch thans, nu de zaken zoo langen tijd sleepende blijven, hebben zij besloten, hunne nationale trots er aan te geven en de hand, die hun ter hulpe wordt aangeboden, te vatten. Intusschen verbetert de toestand er daardoor volstrekt niet op. Met verlangen zien én de regee ring én de werkgevers naar het oogenblik uit, waarop eene schik king getroffen zal worden; terwijl ook het belang der arbeiders zelve, met eene bevredigende oplossing zeer gebaat zal'zijn. Op den duur toch kan het zoo niet blijven. Reeds geruimen tijd maakte bij de kamer van afgevaardigden de kwestie omtrent de verkiezing voor den Parijschen gemeenteraad een onderwerp van ernstige beraadsla ging uit. Enkelen wilden de hoofd stad in arrondissementen verdeelen en aan elk dezer het recht toeken nen eenige leden naar den raad af te vaardigen, terwijl anderen het i stelsel hier te lande in gebruik, j aanbevalen. Thans is hierin eene I voorloopige beslissing gevallen. Met betrekkelijk groote meerderheid be- i sloot de kamer het voorstel van den j heer Vilain in overweging te ne men, dat ten doel had, de 80 leden waaruit dit college bestaat, door al de kiezers over de geheele stad te doen aanwijzen. Intusschen, al ver meerderen door dit besluit de kansen voor dit plan aanmerkelijk, het is vooral in Frankrijk daardoor nog niet uitgemaakt, dat het werkelijk zal worden aangenomen. De expeditie in Tonkin zit niet stil, zooals uit een telegram van generaal Millot duidelijk blijkt. Of- schoon het regenseizoen reeds is iugevallen, zoo bericht daarin de opperbevelhebber, wordt de inneming van Hang Hao met kracht voorbe reid, zoodat eerstdaags de troepen naar deze vesting zullen oprukken. Intusschen gaat te Parijs het ge rucht dat de onderhandelingen met China weldra weder een aanvang zullen nemen, daar van het hof te Peking daaromtrent nadere voorstel len zijn ingekomen. De regeering zelve houdt zich hieromtrent stil. Zij spreekt het gerucht niet tegen, doch zij wacht er zich insgelijks voor, het nader te bevestigen. Waar schijnlijk wacht zij daarbij een dezen boezem hebt gerust en dat mijne gloeiende kussen uw hoogste wellust waren.Herinner u dat verleden.Denk George, denk, denk aan die uren van heerlijk sa menzijn Herinner u die zalige stonden van weleer en heb mij we der lief zooals eertijdsGeorge, gij zijt mijn alles!... Ik kan niet buiten uO, laat mij leven en gelukkig zijn Mevrouw, ik smeek u, wees kalm! riep George uit, gij doet mij het hart breken, uwe tra nen maken mij wanhopend. Gij alleen kunt ze drogen! Wees de mijne? Ik zweer u bij al wat heilig is. dat ik dat zou willen, maar het is te laat; het is onmogelijk,... ik heb een ander lief! Wederom die gehate woorden Altijd diezelfdenriep Djella de handen wringende stampvoetend uit. gunstiger oogenblik af, om met meer zekerheid, dan zij thans heeft, op de desbetreffende vragen te kunnen antwoorden. Te Roubaix houden de heeren socialisten thans weder eens eene algemeene vergadering, waarop het zoo nu en dan vrij heftig toegaat. Natuurlijk zijn die lieden een en al afkeuring voor den stand van zaken, zooals die op dit oogenblik is, en eischen zij op hoogen toon, dat men hunne eischen recht late wedervaren. Hunne redevoeringen zijn evenwel al zeer wéinig geschikt om den vrienden van orde vertrou wen voor hunne plannen in te boe zemen. Onder meer, keuren zij de handelingen der nihilisten in Rus land volkomen goed en betuigen zij openlijk hunne sympathie met de dinamiet-partijdie reeds zooveel misdaden op haar geweten heeft. Om minder zou men hen reeds ge vaarlijk achten. De berichten uit Cincinnati in Amerika luiden voor dit oogenblik tamelijk gunstig. Dank zij de krach tige maatregelen, door de regeering genomen, is de rust voorloopig her steld, en hebben er geene nieuwe vijandelijkheden plaats gehad. Trou wens de schade aan gebouwen toe gebracht, het verlies aan menschen- levens geleden is van dien aard, dat het den bewoners nog lang zal heugen. De geheele militie van Ohio is onder de wapens geroepen, wel een bewijs? dat de opstand zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien, en men den toestand nog geenszins volkomen vertrouwt. De talrijke misdaden, waarvan de stad in den laatsten tijd getuige ge weest was, hadden de gemoederen zeer verontrust, en daarom vooral verwekten de zachte vonnissen door Ja, mevrouw, nogmaals ja en J altijd ja. want zelfs de Almachtige God, al beproefde Hij mijne gevoe lens te doen veranderen zou niet in staat zijn mij een oogenblik te doen wankelen en mij mijn gelofte te doen verbreken. Het gelaat van de prinses, reeds van nature mat. werd loodkleurig; eene diepe groef vertoonde zich tus- sehen de zich onheilspellend samen trekkende wenkbrauwenterwijl haar oogen eene woeste, wilde uit drukking verkregen. Een oogenblik dacht George dat zij door de in haar binnenste op gehoopte gevoelens van hartstocht en jaloezie overweldigd, in een ver- schrikkelijken aanval van woede en I wanhoop zou uitbarsten. Maar hij j bedroog- zich. j De prinses bezat over zichzelve 1 eene groote mate van zelfbeheer- sching en wilskracht en hoeveel i inspanning het haar ook kostte, haar wil was sterker dan haar droefheid gene behield de overhand. Zij be dwong zich bewonderenswaardig snel en bezwoer de stormen, welke in haar woedden. Zij beteugelde haar gedachten, hart en zenuwen, en herkreeg schijnbaar na verloop van 'enkele oogenblikken have gewone kalmte en bedaardheid. Op haar gelaat was geen spoor meer van den hevïgen, in haar binnenste ge- voerden strijd, te onderkennen. Een ijskorst had den vulkaan bedekt. Schijnbaar was zij kalmtc nauwer- nood kon men haar neusvleugels nog zien trillen en haar bleek geworden lippen nog een weinig zien beven. Sir George, sprak zij zacht en langzaam, zonder haar blikken op te heffen, Sir George, ik was daareven krankzinnig; eene onver klaarbare vervoering liad zich van mij meester gemaaktdat ik mij zóó vergeten heb! Wilt gij mij dat vergeven

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1