BINNENLAND. de rechtbanken geveld zoozeer de verontwaardiging en den toorn der bevolking. Ware de poging gelukt, dan zou waarschijnlijk geen van de 40 moordenaars, die nog op hun vonnis wachten, den strop ontgaan zijn. Betreffende de vermoedelijke oor zaak, die prins Bismarck er toe brengt de portefeuilles van Binnen- landsche Zaken en Handel neder te leggen, verneemt men nu weder, dat er een ernstig verschil in den boezem van het kabinet gerezen is, vooral tusschen den Kanselier en von Puttkamer. De eerste moet ver klaard hebben, dat de Mei-wetten geenszins voor zijne verantwoorde lijkheid komen, daar hij in begin sel steeds tegen hare invoering ge weest is, en ze in der tijd slechts ambtshalve geteekend heeft. Tegen deze bewering kwamen natuurlijk de overige ministers op en de twist liep weldra zoo hoog, dat Bismarck eindelijk boos werd en het bekende besluit nam. Zoo gaat het meer. Wanneer de zaken verkeerd loopen, geeft de een graag zijn aandeel in de schuld aau den ander. De Germania bevat een artikel tegen de socialistenwet. Waarschijn lijk is dit eene zijdelingsche aan sporing* aan het adres van von Bis marck om zich met het centrum te verstaan, wil hij zich ten minste voor eene nederlaag in den rijksdag vrijwaren. No. 5 van het Noorweegsehe ministerie, die voor het rijksgericht is gedaagd, is evenals de heer Jo- hansen, tot eene boete van 8000 kronen en de betaling der gerechts kosten, 200 kronen, veroordeeld, zon der van zijne waardigheid vervallen te worden verklaard. De president der Vereenigde Staten zal aan de kamer der ver tegenwoordigers een crediet van 100 millioen aanvragen, om een scheep vaart-kanaal vrij van alle tollen, door de landengte van Nicaragua aan te leggen. Algemeen is men van gevoelen, dat dit voorstel op geen ernstigen tegenstand zal stuiten. Haarlem, 3 April 1884. Door wijlen Mejuffrouw B. G. Crommelin, alhier overleden, is o. a. aan het Nederlandsche Zendeling genootschap vermaakt duizend gul den, vrij van successierechten. Het 21e christelijk nationaal zen- dingsfeest zal op Woensdag den 18 Juni gehouden worden op het land goed Boekenrode bij Haarlem. Z. K. H. Alexander Prins van Oranje heeft, volgens het Ar. v. d. D.: het beschermheerschap aanvaard van de Zaanlandsche Zeil- en Roeiver- eeniging. Dezer dagen is gemeld, dat graaf de Mülinen, gezant van Oos- renrijk bij ons Hof, me* langdurig verlof deze residentie Weldra zou verlaten. Wij kunnen dit bericht op de meest stellige wijze tegenspreken. Van zulk een verlof is geen sprake; alleen zal graaf de Mülinen hoogst waarschijnlijk ook dit jaar weder van zijn gewoon verlof voor enkele weken gebruik maken. D. v. }sG. Maar. mevrouwsta melde George, die van de eene ver bazing in de andere viel en wiens verwarring grooter werd, naarmate dit pijnlijk onderhoud voortduurde. Djella vervolgde: In een oogenblik van opge wondenheid heb ik een geheim ver raden, dat gij nooit had moeten kennen. Ik doe een beroep op uwe loyauteit. Kan ik er op rekenen, dat gij, als man van eer, dit geheim stipt zult bewaren? Op mijn woord van eer, me vrouw, dat zweer ik u! riep de jonge Engelschman met vuur. Ik zou wel een zeer laag karakter moeten hebben, om een dergelijk geheim te verraden en daardoor een laffe meineedige te worden. Welnu, ik vertrouw u. Ver geet het verledene zooals ook ik het zal beproeven te doen. Huw de vrouw uwer keuze en van uw stand- huw Miss Marv Burtell en wees D® leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn tot her vatting der werkzaamheden op Don derdag 17 April a. s., des avonds ten 8 ure bijeengeroepen. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de op 10 April a. s. uitgeschreven aanbesteding van het ophoogen en aanleggen van het terrein en het opstellen van Nederlandsche bouwfragmenten bij de Rijks-Museumgebouwen te Am sterdam, waarvan melding is gemaakt in de Staatscourant van 29 Maart jl., tot nadere aankondiging is uit gesteld. St.-Ct Nadat de Nederlandsche Dier kundige Vereeniging verleden jaar had vernomen, dat zij op de inter nationale visscherijtentooustelling te Londen bekroond was, heeft zij thans van het Comité dier tentoonstelling twee eervolle onderscheidingen ont vangen: lo. een eere-diploma voor de ingezonden collectie Nederland sche visschen; 2o. eene gouden me daille voor hare collectieve inzen ding. Deze medaille is, blijkens een daarbijgevoegde missive, de hoogste onderscheiding, die op de tentoon stelling is verleend. Het is een prachtig bewerkt exemplaar, ver- toonende aan de eene zijde en relief het borstbeeld der Koningin van Groot-Brittannie en Ierland, met het omschrift Victoria Hegman, op de keerzijde een samenstel van zinne beelden, betrekking hebbende op het visscherijbedrijf en waarin bewerkt is het opschrift: International Fis heries Exhibition 1883. Dit een en ander is uit Londen toegezonden aan den heer A. A. Van Bemmelen te Rotterdam, als voorzitter van boven genoemde Vereeniging. (N. R. Ct.) Maandag jl. is op 7 7-jarig en leeftijd te Leuven overleden Mgr. J. T. Beelen, geboren te Amsterdam. Gisteren was het 40 jaar gele den, dat de heer W. J. Grippeling te Overveen zijn loopbaan als ge neeskundige aldaar aanvaardde. De ondubbelzinuigste blijken van hoog achting mochten den jubilaris ten deel vallen en eene commissie der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, afdeeling Haarlem en omstreken, kwam den heer Grip peling begroeten; en wij gelooven, dat het de wensch van velen zij, dat hij nog tal van jaren zijne dien sten aan de gemeente en allen, die hem tot zich roepen moge bewijzen. Te Zandvoort waren bij de aan besteding voor het bouwen eener nieuwe school in deze gemeente 9 inschrijvers. Van dezen was de laag ste inschrijver de heer A. Koper, te Zandvoort. voor f29.340. De be grooting beliep f30,000. Het werk is nog niet gegund. De Amsterdamsche Omnibusmaat schappij heeft gedurende het eerste kwartaal 1884 vervoerd 2,426,220 passagiers, tegen 1,238,284 in het zelfde tijdvak van 1883. In een huis op het Amstelveld te Amsterdam, is Maandag avond, terwijl de familie afwezig was. in gebroken. Uit eene chiffonnière is aan bankbiljetten en los geld p. m. f 1100 ontvreemd. Een jong Duitsch matroos trad in de vorige week een magazijn van gemaakte kleederen te Amster- gelukkig.Ik heb de dwaasheid gehad te willen liefhebbenik zal althans den moed hebben om te lijden en te blijven leven. Ja, om te leven, maar om mij te wreken,voegde Djella er bij zich- zelve bij. Op het oogenblik dat Djella, als bevestiging barer woorden, George Malcolm de hand reikte, werd er zachtjes aan de deur van het bou doir getikt. Djella trok haar half toegestoken hand terug en riep bevelend uit: Binnen! De deur werd geopend, de voor hang opgeheven en het bruine, brons- achtige gelaat van Saugor vertoonde zich onder de schitterende kleuren der draperieën, waaruit de portière bestond. Den jongen Engelschman bemer kende, trok de Hindoe zich haastig terug en wilde zich ijlings verwij deren, doch Djella weerhield hem. dam binnen en vroeg een kostuum te zieü. Toen hij dit aangepast had, maakte hij van een onbewaakt oogen blik, t.erwijl de winkelier een ande ren bezoeker hielp, gebruik, om de deur uit te snellen. Een jacht volgde nu op de straat naar den vluggen vluchtelingmaar in weerwil van al het geschreeuw wist hij te ontsnap pen. Het gelukte de politie echter eenige uren later om hem in het Zeemanshuis terug te vinden. Hij werd naar de cel gebracht. Ten gevolge der bezuinigingen op de Begrooting van Marine is de werktijd op 's Rijks Werf te Am sterdam met een uur verminderd. Gisteren avond, omstreeks acht uur, brak te Hilversum wederom brand uit in eene boerderij aan het begin van den 's-Gravelandschen weg. Hoewel de brand een zeer drei gend aanzien had, daar de vlam reeds het dak uitsloeg, mocht het der brandweer, die dadelijk ter plaatse aanwezig was, gelukken het vuur spoedig te stuiten. Het vee was terstond in veiligheid gebracht. Bij den aanleg der spoorweg HoornEnkhuizen had dezer dagen een droevig ongeval plaats. Een 18jarig jongeling, remmer der speciewagens, had net ongeluk van een der wagens te vallen, zoo dat zijne beide beenen werden over reden. Onmiddelijk werd hij naar 't gasthuis te Enkhuizen overge bracht, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Tot onderdirecteur in het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kindehuis te Leiden is benoemd de heer A. Spekschot, van Schiedam. 'LD.) De stoomtram Den HaagSche- veningen vervoerde in Maart 9783 personen, benevens 55,624 kilo vracht en bestelgoederen. Bij aankomst van trein no. 28 van Dordrecht aan het Centraal station te Rotterdam gisteren avond te 9,32 uurhad de treinsmid P. IT. de onvoorzichtigheid over de rails te gaan, met het noodlottig gevolg dat hij met dien trein in aanraking kwam en zijne beide beenen werden afgereden. Na nog ongeveer een kwartier te hebben geleefd, overleed de onge lukkige. Het zachte weder werkt zeer gun stig op de elftvangstDinsdag wer den te Kralingen 281 stuks aange voerd en verkocht tegenf 1,75 ?tf 1,80. Een bedelende knaap van nauwe lijks 7 jaren, met name A. J., wo nende bij zijn ouders in de Steen straat, kwam ten huize van den heer B., op de Kannemarlct te Nijmegen, met de vraag, of men ook iets voor hem te eten had. De heer B. liet hem daarop in zijne woning eten geven, doch de knaap wist van een onbewaakt oogenblik gebruik te maken, om den sleutel van den gasmeter weg te nemen, waarmede hij ijlings het hazenpad koos. Zich achtervolgd ziende, wierp hij den sleutel in een kelder. Dinsdag ochtend om half negen brandde in de buurtschap Nieuwen Enk, onder Apeldoorn, door onbe- Het komt er niets meer op aan, of die heer u herkent, want hij weet nu toch alles, -voegde zij hem toe. Saugor trad binnen, legde de lin kerhand op de borst en bleef in eerbiedig* gebogen houding zwijgend voor de prinses st&an. XXVI. DE LOTUSBLOEMEN. Saugor hield een ruiker lotus bloemen in de rechterhand. Djella scheen dien aanvankelijk niet op te merken, maar vroeg hem in een Hindoesch dialect, waarvan George Malcolm hoewel de taal van het land machtig, geen tittel noch jota ver stond Wat voert u hierheen en wat wenscht gij van mij? Saugor reikte Djella de bloemen toe en sprak zacht: Meesteres, deze bloemen zendt men u. De prinses ontroerde hevighaar zwarte pupillen schenen zich te ver kende oorzaak een huisje af, waar door weder twee gezinnen van het weinige dat zij bezaten bijna ge heel beroofd werden. Met moeite werd van de have van het eene gezin nog een weinig* geredde drie thuis zijnde kinderen kwamen naakt te voorschijn. Hunne kleertjes waren, vóór zij uit het bed en uit de reeds brandende wieg konden genomen worden, reeds verbrand. Door een drietal menschlievende dames wer den zij spoedig van kleederen voor zien. De have van den eigenaar is bijna geheel gered kunnen worden. Niets was tegen brandschade ver zekerd. De leden der Coöperatieve Win kel vereeniging «Eigen Hulp» te 's-Hertogenbosch hielden Donder dag-avond hun eerste algemeene vergadering. Luidens het door den secretaris uitgebracht verslag telde de ver eeniging, die 21 Mei 1883 met 91 leden werd opgericht, op 31 Decem ber 116 leden. Van 13 Juli 1883, den dag, waarop de winkel geopend werd, tot 1 Januari 1884 werd ver kocht aan leden voor f6444.50 en aan niet-leden voor f 3573.365. De netto winst op 1 Jan. was f215.325, waar van na aftrek van rente-betalingen op de aandeelen een som van f 128.87 als dividend zal worden uitgekeerd. Op de Kamper weekmarkt daal den Dinsdag de boterprijzen tot f 19 per 1/8 vat, d. i. ongeveer f 13 op die lioevoelüeid minder dan in Febr.jl. Men meldt uit Noordgouwe: Door een arbeiderszoon alhier, die niet lezen of schrijven kan, schijnt valschheid in geschrift te zijn gepleeg'd. In het najaar begon hij met een kameraad een handel in biggetjes. Zij leenden daarvoor f200 bij de Commandietkas te Zie- rikzee, terwijl beider vaders borgen waren. Toen nu een der vaders de schuld kwam afdoen, werd hem gevraagd of hij de tweede schuld bekentenis 'van f 130 ook wilde af lossen. Hij was met het bestaan dier schuld geheel onbekend en ver klaarde de handteekening* voor valsch. Hij deed nu zijn beklag* bij den officier van justitie, die de zaak onderzoekt. Aan boord der gisteren ochtend van Queensboro te Vlissingen aan- g'ekoöaen mailboot Prins Hendrik der Maatschappij Zeelandbevond zich o. a. Z. D. H. de Prins von Wied, die per aansluitenden trein de reis naar Duitschland voorzette. Men schijft aan de N. R. Ct. uit Maastricht Het aantal zieken in het militaire hospitaal, dat in gewone tijden 8 tot 15 bedraagt, is in de laatster dagen tot 75 gestegen. Meest alle lijders klagen over hoofd en buik pijn en komen uit de kazernes, ge legen in de Dries- en Jekerstraat. Het ware zeker niet overbodig, wan neer door bet geneeskundig Staats toezicht een onderzoek wierd inge steld naar de oorzaak dezer plotse linge ziekteverschijnselen. Het vee is in Friesland zeer goed koop. De huurboeren, die met'toog op Mei a. s. gaarne wat geld zou den maken, zijn daartoe niet in staat, want geen veekooper bezoekt hen. Ook de varkens zijn buitenge woon laag* in prijs. grooten en den ruiker aannemende, fluisterde zij zaclitkens, doch luid genoeg* om door Saugor te worden verstaan Lotusbloemen! Zinnebeeld van Siva, de g*od der verdelgingWat zou er gaande zijn? Saugor scheen te meenen, dat die vraag niet tot hem gericht was, althans hij bewaarde het stilzwijgen. Na de bloemen tusschen haar •vingers vernield te hebben, ver volgde Djella: Er waren vier bloemen? Ja, meesteres, antwoordde Saugor. Dus vier afgezanten? Ja, meesteres. Wanneer zijn zij aangekomen? Zooeven. Heeft niemand hen gezien. Niemand. Het is goed; zij moeten wach ten Keer tot hen terug Saugor, en zeg hun uit mijn naam dat liun GEMENGD NIEUWS. Js. van der Poel Jz., die met zijn* vader en negen broeders of zusters, eenige jaren geleden, van Rijsoord naar Chicago (Amerika) als werk man vertrok, is thans aan de aca demie aldaar als hoogleeraar-kunst schilder werkzaam. Zijn broeder C.J van der Poel, heeft na driejarige studie aan het Chicago College of Pharmacy, met goed succes examen' afgelegd als apotheker, en een an dere broeder Jn. van der Poel, heeft eene nieuwe stoommachine en nieu-j wen stoomketel opgericht (van eigen fabrikaat) tot het drijven der ma chines in zijne fabriek. Hij maakt! nu machines van 6 tot 50 paarden krachten. - Onder de 3739 personen, die: in 1882 in Nederlandsch-Indië een onnatuurlijken dood stierven, warenj niet minder dan 352 slachtoffers van wilde dieren, 342 stierven door deni bliksem, 1176 verdronken, 1461 stier-I ven door verschillende ongelukken,! 214 werden vermoord, en 197 sloegen de hand aan hun eigen leven. Herman Grunack, schoenma-i ker van beroep, oud 31 jaar, was| te Berlijn sedert korten tijd gehuwdj met een 20jarig vrouwtje. Zij vond' aanleiding echtscheiding aan te! vragen, en deze zou weldra uitge sproken worden, toen Grunack Za-j terdag de woning zijner vrouw bin nendrong. Zij zat daar met twee zusters van 22 en 40 jaar, hare moe der was afwezig. Hij wierp zich met een slachtersmes op zijn vrouw en doodde haar, dooi een diepe snede in den hals en een steek in het onderlijf. Daarop gal hij de 22-jarige eene doodelijke snede in den .pols, en daarop stormde hij op de derde zuster los. Terwijl hij haar een meststeek gaf, die gelukkig) niet doodelijk was, stormde een buurman, een 63-jarig man, naar binnen en wilde den woestaardhet mes ontnemen, maar ook hem wer den een paar vreeselijke wonden toeg*ebracht, zoodat hij.willende vluchten, in een aangrenzende kamei neêrviel en bezweek. De vrouw van Grunack had zich nog een eind weegs voortgesleept en was op den trap bezweken. Inmiddels waren veel menschen toogestroomd, maar niemand durfde het verschrikkelijke onmensch te naderen, nog' veel minder aangrijpen, Bij het naderen der politie liep hij naar buiten, en gaf zich over in het nabijzijnde politiebureau- Toen de moeder van vrouw Gru nack tehuis kwam, vond zij haai twee dochters vermoord, de derde was naar het ziekenhuis vervoerd en Schöters lijk naar zijn -woning. Men zegt, dat de jonge vrouw, ter wijl het scheidingsproces hangend) was, haar hartstochtelijken man aanleiding tot ij verzucht hadgegeven De ontdekking dat de Maan bewoners heeft, was voor 1 Apri 1884 weggelegd. In een curieus be richt deelt Berl. TageUatt mede dat op de Berlijnsche sterrewacht deze allergewichtigste ontdekking gedaan is door dr. Blendmann. Dezf astronoom hield er zich reeds sedert jaren mee bezig om de bevestiging te vinden van zijn vermoeden, da het gemis van een atmospheer rond om de Maan slechts praatjes waren Na honderden proeven en een taa geduld 'is het hem nu dan ook ge bleken, dat alleen de enorme licht uitstraling van de maan-atmosphee: deze voor de aardbewoners onzicht baar *maakt en hem te gelijk eei geduld niet al te lang op den proe zal worden gesteld. De Hindoe boog en verwijderd) zich buigend zooals hij gekomen was Ofschoon dit gesprek zeer kor van duur was geweest, waren dit weinige oogenblikken genoegzaan geweest om de prinses te doen be komen van haar ontroering*, welk) de onverwachte aanblik der lotus bloemen bij haar had opgewekt ei nauwelijks was de portière dan ooi achter Saugor nedergevallen of zi naderde met eenen vriendelijkei glimlach George Malcolm en vroe< op hoffelijken, zeer natuurlijken tooi) Dus dat is goed, niet waar? Wi blijven toch goede vrienden na al het geen er gebeurd is en nu het misver stand, dat een oogenblik tusschen on bestaan heeft, is opgehelderd?Gee mij uw arm, Sir George en geleid mi naar het terrasmijne gasten zullei niets van onze lange afwezighei) begrijpen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2