No. *2:33. Oplage 'JO00O Ex. Donderdag* 10 April 1884. RL EMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: "Voor Haarlem per maand 40 Cents. Franco door gelieel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drïïtters«TJitgeYers: BOMAIIS k Co., te Haarlem. ADVERT ENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHs. I'\ .TONES, Sucr., Parijs, 31 bis, Eaubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15. 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53* 8.38,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 615, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. W3NTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscfie Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder, Van Haarlem naar 6.51.10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2. 8.57. Station H. IJ. S. M. Van den Helder naar 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, Haarlem. 4.59, 8.3. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. .26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. ALGEMEEN OVERZICHT. De Franselie senaat zal het na tuurlijk wel weder danig' verkorven hebben bij de heftige woordvoer ders uit de kamer van afgevaardig den. En geen wonder. Tot twee malen toe heeft de kamer uitge maakt, dat de verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad zouden geschieden in vier districten, en tot twee malen toe verwierp de senaat dit plannetje, en had ten laatste zelfs de stoutigheid om de geheele wet te laten vallen. Het gevolg hiervan is nu, dat de geheele her vorming eerst over 6 maanden we derom aan de orde gesteld kan worden en alles gedurende dien tijd bij het oude blijft. De toon, welke de kamergezinde pers van deze stem ming tegen den Senaat voert, geeft genoegzaam te kennen wat er ge sproken zal worden, wanneer.de af- gevaardig'den na de paasch-vakantie hijeen zullen komen. Met meer aan drang nog, dan tot nu toe, zal men grondwetsherziening eischenten einde daardoor de macht van den wederspannige een weinig in te kor ten. De radikalen vooral zullen woe dend zijn, en hoogstwaarschijnlijk de noodzakelijkheid betoogen van het geheel opzijwerpen van het lichaam, dat zoo nu en dan nog al eens een schotje voor hunne dwaze v plannen heeft gestoken. Jammer echter, dat, volgens de thans nog "bestaande gronden, die opruiming niet kan plaats hebben, tenzij de veroordeelde zelf daartoe zijne me dewerking verleent, en het is waar lijk niet te voorzien, dat de achtbare senaatsleden het politieke leven zoo moede zullen zijn, dat zij op den eersten wenk eener vertoornde ka mer van hunne waardigheid afstand FEUILLETON. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT .ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 52) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER, Diella plaatste zich op een der treden van het granieten voetstuk van het beeld van Siva, om de me nigte heter te kunnen overzien en riep met luidklinkende stem uit, gelijk de trompet in den krijg tot den strijd opwekt: Broeders van het «Heilig Ver bondweet gij waarom ik u heden nacht hierheen heb doen komen? Het is om u een vijand, een over wonnen vijand over te leverenZo- zullen doen, of er in zullen toe stemmen dat men hunne macht aanmerkelijk vermindere. In ieder geval evenwel zal deze verwerping als gewoonlijk wel het sein wezen tot heftige aanvallen en beschuldigingen tegen den senaat, dië ten langen leste toch in het nadeel van het land zullen uitvallen. Te Parijs was in het begin der vorige week het gerucht verspreid, dat de militaire autoriteiten in Ton kin van oordeel waren, dat de ge heele onderneming weldra, men sprak zelfs van binnen vier of vijf dagen, beëindigd zou zijn. De in neming van Hang Hoa, was het laatste gewichtige werk, hetwelk den troepen nog te doen stond, en hiermede rekende men binnen den opgegeven termijn gereed te zijn. De Paris evenwel hecht weinig waarde aan die geruchten. Wel is het moeilijkste reeds gedaan, zoo verzekert zij, doch de ondervinding zal het leeren, dat de volkomen be vrediging van het gewest nog maan den lang de inspanning van het leger zal vereischen. Ook betwijfelt zij het of Hang Hoa zoo spoedig genomen kan worden, als men voor geeft, daar het toch "bekend is, dat de bezetting dezer vesting vrij sterk is en voor het grootste gedeelte uit geregelde Chineesche troepen be staat. Gevaar, dit stemt zij volkomen toe, levert de toestand 'daar ginds niet op, doch men moet zich er wel voor wachten, het volk iets voor te spiegelen, wat onmogelijk te be reiken is, en daardoor op teleurstel ling zal uitloopen. In Egypte verergert blijkens de laatste berichten de toestand met den dag. Bijna dagelijks worden de gelederen- der opstandelingen ver sterkt, doordat zich andere stammen, nen van- Bowhanie, gij zult aan schouwen hoe Bowhanie gerechtig heid oefent. Men vernam nu op het kerkhof den tred van een paard, dat Saugor aan den teugel voerde. De menigte week uiteen om het door te laten en toen het dier in 't midden van den lichtkring trad, door het schijn sel der vlammen voortgebracht, ont waarde men dat het een mensche- lijke last droeg. Dat was Sir John Malcolm, stevig aan het zadel vast gebonden, de handen op den rug g'ekneveld, een doek voor de oogen en eene prop in den mond, zoodat hij geen enkel geluid kon voort brengen. Op den aanblik van den aldus geknevelden man ging er eene hui vering door de gelederen der Hin does. Bevrijdt hem van zijne handen en doet zijn blinddoek af! beval Djella gebiedend. die zich tot heden rustig hielden, bij hen voegen. Geheel Soedan, zoo verzekert de correspondent van een der Engelsche bladen, is wederom in volslagen opstand, en weldra zullen ook Berber en Kordofan groot gevaar loopen om evenals Khartoem geheel door den vijand ingesloten te worden. Waar het heen moet op deze wijze, weet niemand. Van generaal. Gordon ontving- men sinds 21 Maart geen enkel bericht, hoe wel men reden heeft te veronder stellen, dat hem thans nog onmid dellijk gevaar dreigt. Intusschen wordt het meer en meer waarschijn lijk, dat Engeland spoedig gedwon gen zal worden, eene keu&e te doen tusschen een krachtig optreden met Europeesche troepen tegen de re bellen, of eene schikking te treffen met de rebellen, waarbij dan na tuurlijk geheel Soudan aan haar overgegeven zal moeten worden. Hoe langer men die keuze uitstelle, hoe moeilijker zij zal vallen, daar de eischen van den vijand met el- ken dag hooger stijgen. Op dit oogenblik schijnt de Brit- sche regeering nog veel heil te ver wachten van de zending waarmede admiraal Hewitt is belast, die zal trachten, de Abissyniërs voor de zaak van Egypte te winnen, en hen over te halen de Soedaneezen te "bevrij den- Door het Britsche Lagerhuis is het wetsontwerp op de kieshervor- ming met groote meerderheid, 340 tegen 210 stemmen, in tweede lezing aangenomen. Thans moet het nog eenmaal de revue passeeren, hij welke derde behandeling misschien nog enkele amendementen zullen worden voorgesteld en de conser vatieven zeker niet zullen nalaten, nog'maals eene poging te wagen om het te doen vallen. Men gelooft Oogenblikkelïjk werden de koor den, welke Sir John aan zijn ros ketenden, losgemaakt; stevige armen lichtten hem uit den zadel, en voer den hem voor Djella, terwijl hem intusschen zijn blinddoek afgedaan en de prop uit den mond werd ge nomen. De civilian keek verstomd en on zeker eenige oogenblikken in het rond, doch tengevolge van den plot- selingen overgang van licht en dui ster, waaraan zijn oogen werden blootgesteld, kon hij niet terstond onderscheiden, waar en voor wien j hij zich bevond. Waar "ben ik? vroeg hij op krachtigen toon. Wie zijn die I menschen, die mij omringen? Waar j hen ik en wat verlangt men van I mij Djella deed een paar schreden voorwaarts en antwoordde j Dat zal ik u zeggen, John I Malcolm. evenwel niet, dat dit hun gelukken zal; zoodat bijna niemand er aan twijfelt of de heer Gladstone zal vóór zijn aftreden, indien hij daartoe werkelijk mocht besluiten, nog de voldoeningsmaken, ook deze belang rijke hervorming tot stand gebracht te hebben. 't Schijnt, dat enkele buitenland- sche mogendheden tot de Italiaan- sclie regeering vriendschappelijke vertoogen gericht hebben, in verband met de bekende uitspraak der Ro- meinsche rechtbank in zake de goe deren der propaganda. Althans de minister Mancini verklaarde in de kamer, dat de regeering het voor nemen had, die uitspraak zoo zacht mogelijk toe te passen. Het ging evenwel niet aan, meende hij, voor eene thans nog in te dienen wet de uitvoering van dit vonnis te ver hinderen. Dat zou den eerbied voor de rechterlijke uitspraken te groot nadeel toebrengen. Hoogstwaar schijnlijk maakt men zich in Rome wel een weinig ongerust over het plan, dat in den laatsten tijd her haaldelijk geopperd is; namelijk het overbrengen van den pauselijken zetel naar eene andere plaats, buiten Italië gelegen. Ongetwijfeld zou dit de hoofd stad aanmerkelijk schade berokke nen, daar de toevloed van vreem delingen, die gereg'eld elk jaar de heilige stad bezoeken, voornamelijk aan de aanwezigheid van het pau selijk hof te danken is. De gevolgen konden dan ook wel eens zoo nadee- lig voor den staat worden, dat de regeering het wenschelijk zou ach ten eenigszins gematigder tegenover de kerk op te treden, en de secula risatie der kerkelijke goederen, niet tot het uiterste door te zetten. De procureur-generaal koneenen verbaasden uitroep niet onderdruk ken. Gij hier! prinses Djella! riep hij uit. Ja, ik. Waak of droom ik? Neen. gij droomt niet. Maar dan is het duideliik dat ik niets te vreezen heb, hernam John Malcolm, en dan heeft er zeker een misverstand, eene vergis sing plaats gehad, waarvan ik het slachtoffer "ben. Wellicht kunt gij mij dan ook ophelderen, prinses, waarom er eene bende woestelin gen twee uren geleden mijn rustige, vreedzame woning is binnengedron gen, en mij opgepakt, gekneveld, op een paard gebonden en hierheen gevoerd heeft. Djella antwoordde bedaard en op kalmen toon Het zal u voorzeker verwon deren, niet waar, John Malcolm, Te Madrid heeft de politie we derom eene zeer (belangrijke ont dekking gedaan. Bij een horloge maker vond zij onder den grond eene aanzienlijke hoeveelheid ont plofbare stoffen, die daar echter reeds zoo lang- verborgen geweest waren, dat zij totaal onbruikbaar gerekend werden. Het ijzeren omkleedsel van de bommen was geheel doorgeroest, en ook het kruit, hetwelk men vond, had volstrekt geen waarde meer. De dagbladen steken dan ook met deze ontdekking duchtig den draak, en maken er de justitie een verwijt van, dat zij niet eer op het spoor ven dit geheime arsenaal gekomen was. Over het geheel slaat men daar evenwel meer acht op de toebereid selen, die elk der partijen neemt, -ten einde bij de aanstaande verkie zing-en goed "beslagen ten ijs te ko men. De vooraaamste leiders hebben hunne verkiezingsmanifesten reeds uitgevaardigd, die natuurlijk in vele opzichten lijnrecht tegenover elkan der staan. Hoogstwaarschijnlijk even wel zal de republikeinsche partij zich huiten den strijd houden, als protest tegen de maatregelen welke de re geering hij haar optreden tegen hare aanhangers meende te moeten nemen. Turkije kon het nog maar altijd niet verkroppen, dat de Britsche re geering' in Egypte geheel zelfstan dig handelt, zonder haar, die zich toch altijd nog als de suzerein van dit land beschouwt, in een enkel opzicht te kennen. Herhaaldelijk heeft zij daaromtrent reeds vertoo gen tot de overige Europeesche mo gendheden gericht, doch geen barer heeft er veel zin in, om ten gerieve der Porte zich onaangenaamheden met Engeland op den hals te halen. "Voornamelijk heeft de Duitsche indien ik u zeg, dat dit op mijn bevel is geschied. Ja, mevrouw, zeker, zoo zelfs dat ik het waag dat in twijfel te trekken. En toch is het zóó, John Mal colm; ik herhaal, zij die u hebben opgelicht, hebben slechts mijne be velen opgevolgd. Uwe bevelen! Maar waarom deze ge welddadigheid jegens iemand, die gisteren nog als een vriend aan uwen disch heeft gezeten? Dat zal ik u zeggen. Ik luister Dat alles is geschied om uwen dierbaarsten wensch te vervullen. Hoe zoo! Mijn dierbaarsten wensch! herhaalde de procureur- generaal. Ja. Ik hoor het u zeggen, me vrouw, maar ik begrijp u niet. Een oogenblikje geduld, ik zal het u duidelijk maker.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1