Oplage 10000 Ex. Maandag- 14 April 1884. No. 230. FEUILLETON. LEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk u. 'maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Varschijnt Daga!i{ks uitgenomen lm- en algemssne Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. ADVEETENTIN van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiëu worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdasenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAIJBE Co, JOHn. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2 39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42. 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45,3.35,5.10,6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. Van Haarlem naar den Helder 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. I J. S. M. 7.55, 10.15, 11.38, 1.33, 4.59, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26 10.49, 12.42, 4.17, 6.15, 8,28. Wegens het JPaaschfeest aal het eerstvolgend Nummer a. s. Dinsdagavond worden uitgegeven. RECLAME. Wij leven tegenwoordig in eeu tijd, waarin het woord reclame een hoofdrol speelt. Groote letters, op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen zichtbaar, geheimzin nige advertentiëu, telkens en telkens weder herhaald, zonder dat het den oningewijde mogelijk is, de boteekenjp ervan te vat ten, voor het den steller goeddunkt het masker af te werpen, dat alles eu nog veel meer wordt door den koopman, den indus trieel aangewend, om de aandacht van het groote publiek op zijn bedrijf te vestigen. Zelfs wordt somtijds de decoratieve kunst te hulp geroepen, om eenige afwisseling te brengen, in de op den duur toch een tonige annonces, en niet zelden vraagt eene zinnebeeldige voorstelling van den een of anderen tak van handel, met meer of min der smaak uitgevoerd,onze opmerkzaamheid. Iiet is van algemeene bekendheid, dat het practisclie Amerikaansche volk zich het meest van de reclame bedient. Daar schijnt in de eerste plaats de regel te gelden, publiciteit leidt tot fortuin. Op alle moge lijke wijzen zoekt de Amerikaan de nieuws gierigheid te prikkelen, de belangstelling te wekken, en geene opofferingen zijn hem te groot, om dit doel te bereiken. En men behoeft waarlijk niette vragen of het resul taat aan de verwachtingen beantwoordt. De koning der reclame-makers, de we reldbekende Barnum, maakte onlangs zijn testament, dat hij wederom bij wijze van reclame den volke mededeelde en waaruit het ten duidelijkste bleek, dat het geld, door hem voor reclame besteed, geenszins als weggeworpen te beschouwen is. Van de nieuwe wereld is natuurlijk de reclame zij het dan niet in haren volmaaksten vorm, dan toch in vrij groote Volkomenheid naai de oude overgebracht, en menigeen, kooper zoowel als verkooper, zou het kunnen ge tuigen, dat zij ook hier niet vruchteloos heeft gearbeid. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. REN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 55) Eerste Gedeelte DE ONTWAAKTE SLAPER. George wilde zijn paard de spo ren geven, maar Kazil legde de band op de teugels en hield hem terug. Wat beduidt dat? vroeg George, en waarom houdt gij mij terug? Meester, gij hebt mij verzocht om u den weg te wijzen en dat heb ik gedaan. Welnu? Maar ik heb niet beloofd u Niemand zal het tien koopman euvel kunnen duiden, dat hij op deze wijze zijne waren aan den man zoekt te brengen. Het publiek toch, zal zeer spoedig ware roem van den glans, die van het klatergoud terugkaatst., kunnen onderscheiden en hij die alleen op de macht der publiciteit steunt, zonder daarbij rekening te houden met de belangen zijner cliënten, zal ten slotte, tot de ontdekking komen, dat het oude spreekwoord "eerlijkduurt het langst, een les bevat, die door alle tijden heen hare waarde behoudt. Wat voor de stoffelijke wereld waar is, gaat tot op zekere hoogte insgelijks door voor de wereld der ideeën. c Hoe vreemd het ook klinken moge; ook daar speelt de reclame een voornamen rol. De wijsgeeren van den nieuweren tijd, trach ten gelijk de koopman zijne waren, ook hunne ideeën aan den man te brengen, door holklinkende phrasen te gebruiken,die, hoe zinledig ook in wezen, den schijn van orakelspreuken hebben. Op onderscheidene bijeenkomsten komen zij telkens weder met hunne uitspraken voor den dag, en niet zelden gelukt het hunne volhardiug een schaar van volgelingen om hen te verza melen, die met gretigheid hunne woorden opvangen, met warmte hunne beginselen omhelzen. Moge in den aanvang de gemeenplaat sen, die men hoort gebruiken, eenigszins vreemd in de ooren klinkentracht de eenvoudige soehoorder in den beginne zich rekenschap te geven van datgene, wat hij als onomstootelijke waarheid hoort verkon digen, niet zelden is die bevreemding van korten duur, en eiudigt hij er mede zonder uader onderzoek vertrouwen te stellen in de apostelen der nieuwe leer. Het ligt echter voor de hand, dat wij hier te doen hebben met eene reelame, die in hare gevolgen nadeelig voor de maatschappij kan worden. Hebt gij u, door de verlokkelijke annon ces van den eeneu of anderen bedrieger laten verleiden, om eens bij hem ter markt te gaan, dan zult ge zeer spoedig tot de ontdekking komen, dat ge bekocht zijt, en gij zult u wel wachten, u voor de tweede maal aan denzelfden steen te stooten. Het eenige nadeel, hetwelk ge van uwe licht- aan noodelooze gevaren bloot te stellen. Wat bedoelt gii? Ik bedoel, dat gij bier in de scbaduw van deze rotsen voor ie ders oog verborgen, met de paar den moet blijven wachten en dat ik eerst alleen bet kerkhof zal betre den en dat verkennen. Ilc zal u dan meedeelen of gij zonder met uw leven te spelen, den toegang kunt doorgang. Maar welk gevaar zou er kun nen bestaan? De fakirs dulden nu eenmaal geen oningewijden bij hunne gods dienstplechtigheden. Misschien staan er verborgen schildwachten bij den ingang gereed om eiken nieuws gierigen waaghals, die in de nabij heid komt, onverbiddelijk te dooden. Welnu, wat zou dat? vroeg George ongeduldig. Gij weet dat bet gevaar mij aantrekt. Dat weet ik, meester, dat hebt geloovigheid, van uw goed vertrouwen op de eerlijkheid uwer medemenschen onder vindt, bestaat slechts in eene financicele schade, die u wellicht weinig hindert, en binnen betrekkelijk korten tijd te herstellen is. Zelfs de onnoozelste onder de onnoo- zeleu zal het gelukken, na korteren of lan- geren tijd, waarheid van schijn te onder scheiden; daar de ondervinding in deze ook hem tot leermeester verstrekt. Niet alzoo evenwel is het op geestelijk gebied. Het herhaaldelijk aanhooren van dezelfde machtspreuken brengt bij het eenvoudige volk ten langen leste een vertrouwen op hare waarheid, op hare kracht voort, die van een grondig onderzoek terughoudt, en daardoor juist hoogst noodlottig voor de maatschappij kan worden. Wij behoeven in onzen tijd niet verre te zoeken om dezen vorm van reclame te ontdekken. Bijna in alle landen van Europa voeren op volksvergaderingen onderschei dene personen het woord, die op hoogen toon een algeheele verandering van ver schillende maatschappelijke toestanden eischeu. Toestanden, die sinds menschen- heugenis, ja door alle tijden heen hebben bestaan, vinden in hunne oogen geen ge nade meer, en hoewel zij in gebreke blij ven' om met juistheid te omschrijven wat zij daarvoor in de plaats wenschen te zien of den weg aan te wijzen, waarlangs men tot het begeerde doel traeht te komen, gaan zij desniettegenstaande voort met overal aanhangers voor hunne leer te wer ven. De reclame waarvan zij zich bedienen, zijn de schoone beloften, die zij geven, de rooskleurige toestanden, die zij der goede gemeente voorspiegelen voor het geval, dat hunne lifcbtkasteelen eens werkelijkheid mochten worden. Alle menseher. zijn gelijk, ieder heeft dezelfde rechten, bezit is mis daad; zietdaar de phrasen waarvan zij zich bedienen om de eenvoudige hoorders tot de overtuiging te brengen, dat zij het recht aan liunne zijde hebben. Werpt men den heeren socialisten, want de lezer heeft''zeker reeds begrepen, dat wij dezen op het oog hebben, tegen, dat hunne ideeën in de praktijk nimmer aan de verwachtingen zullen beantwoorden, daar zij bij kuune beschouwingen uitgaan van het verkeerde begrip, dat alle men- ge mij gisteren nog bewezen, toen gij mij het leven reddet,maar ik wil niet dat gij voor mijne oogen, heimelijk door een onzichtbare hand gelasseerd of door een dolkstoot, verraderlijk wordet getroffenzou dat een waardig, einde voor een leven als het uwe zijn? Aldus te sneven is uwer niet waardig!! Hij heeft gelijk!!! die kleine Hindoe heeft gelijk!! riep Stop opg-ewonden uit.Wij zijn voor grootscher daden in den wieg ge legd JWij zijn nuttig en on misbaar voor de maatschappij en mogen niet nutteloos ons leven op het spel zetten!! Wij kunnen niet verzekeren of George Malcolm zich door die mooie redeneeringen zou hebben laten over halen, maar zeker is het, dat hij toegaf, toen Kazil hem verzekerde, dat in geval hij George zijn verzoek niet inwilligde, hij hem den weg niet verder wilde wijzen. schen volmaakt zijn, en ieder bereid is, zijn plicht te vervullen, dan blijven zij u het antwoord op deze bedenking schuldig of maken er zich van af, door te heive ren, dat hun stelsel daardoor nog geens zins veroordeeld is. Al gaan er 1000 jaren over heen, alvo rens de meusckheid rijp is om te leven in een 6taat met socialistische wetten, dan nog, zoo zeggen zij, zijn wij verplicht reeds thans dien toestand voor te bereiden. Intusschen vergeten zij dat de menschen van de 19de eeuw leven in eene maat schappij, die naar de tegenwoordige be grippen is ingericht; zoodat zij nog geens zins kunnen profiteereu van de zegeningen, die de 29ste wellicht zal aanbrengen. Bij dit al, wordt evenwel bij de eenvoudige, klassen, die niet zoo scherp werkelijkheid van verbeelding kunnen onderscheiden een geest van ontevredenheid over het bestaande, een zucht naar verandering, ja, zelfs het verlangen naar eene omwenteling gekweekt, die ongetwijfeld noodlottig voor de maat schappelijke orde moeten wordenDe ver- standigen zullen zich ongetwijfeld niet door de schoonklinkende woorden, waarvan de woordvoerders dezer partij zich bedienen, laten verleiden, doch wij mogen niet ver geten, dat minstens de helft dergenen, die zich onder het gehoor dezer redenaars be- viuden niet in staat is een helder oordeel te vormen over de stellingen, die worden verkondigd en de gevolgen, die hunne toepassing voor de samenleving moet heb ben. Men behoeft slechts de gesprekken, die na afloop van dergelijke samenkomsten worden gevoerd, opmerkzaam na te gaan, om tot de ontdekking te komen, dat de massa gevolgtrekkingen maakt, die zelfs den ijverigsten doch eerlijken voorstanders van het socialistische stelsel verderfelijk zonden voorkomen. In dit geval derhalve is de reclame afkeurenswaardig. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is der Engelsche regeering toch ten lange leste mogen gelukken Arabi-pacha, den Egyptischen eer- Tegen dit argument was niets in te brengen. Kazil steeg van zijn paard en begaf zich naar den ingang van het kerkhof. Meer dan tien minuten bleef hij weg, welke tien minuten den jon geling in zijn ongeduld nog langer toeschenen; te meer omdat hoe hij ook luisterde, in den ganschen om trek geen spoor van menschelijke wezens meer vernamofschoon de fakirs toch niet zeer ver van hem verwijderd konden wezen. Ten langen leste kwam Kazil te rug en met een kloppend hart vroeg George levendig: Welnu, hoe is het? Gij kunt komen, meester. Alzoo het gevaar Bestaat niet meer. En het «Kerkhof der olifan ten» Is geheel verlaten. En de fakirs sten minister te bewegen, zijne aan vrage om ontslag in te trekken, ook zonder dat de heer Clifford Loyd naar Engeland teruggeroepen werd. Als men mag aannemen wat de correspondent van de Daily Netvs dienaangaande mededeelt, dan zou Nuhar met zijn heengaan slechts een meer beslissenden stap der Euro peanen hebben willen uitlokken. Toen hij evenwel tot de ontdekking kwam, dat men hem geenszins on misbaar achtte, begon hij al spoedig een toontje lager te zingen en toonde hij zich bereid aan het bestuur te blijven, wanneer enkele hervormin gen van weinig beteekenis werden ingevoerd. Uit een en ander zou men mogen opmaken, dat de geheele zaak niet meer of minder dan een soort van Van generaal Gordon is deze week wederom iets naders verno men. De goeverneur van Khartoem meldde aan den Khedive, dat hij den vijand wederom belangrijke verliezen had toegebracht bij de kleine schermut selingen, die er hebben plaats gehad. Intusschen, zoo verzekert hij, is de toestand in de nabijheid der hoofd stad nog' geenszins rooskleurig en wemelt het er nog van Bedouïnen- stammen, die blijkbaar niets goeds in hun schild voeren. Naar men ver zekert, heeft Zebehr-pacha den Khe dive aangeboden, om de gevangenen zonder bloedvergieten te verlossen want als zoodanig beschouwt d meerderheid der Egyptenaren dee generaal en al zijne aanhangers, din binnen Khartoem zich bevinden. Ale wederdienst eischt hij de teruggavs der bezittingen, die hem ontnomee zijn, terwijl hij zelfs aanbood in dn gijzeling te blijven of zijn zoon daare toe aan te wijzen. Welk antwoord-' de regeering hierop zal ontvangen Zijn verdwenen. Stop lachte in zijn vuistje en wreef zich vergenoegd de handen, terwijl zijn meester daarentegen te leurgesteld uitriep: Dat treft allerongelukkigst Ik, die zoo vurig verlangde eene godsdienstplechtigheid der fakirs bij te wonenMaar er is niets aan te doen!! In stede van fakirs zullen wij ons dan maar met geraamten van olifanten moeten tevreden stel len. Stop schrikte en maakte zulk een heftige beweging, dat zijn paard aanving te steigeren. Geraamten van olifanten! riep hij bevend uit. Heb ik dat goed verstaan, Uw Hoogheid? Er bevinden zich daar geraamten? Wis en zeker. En wij gaan daar binnen? Ja, waarom niet. Och, Uw Hoogheid, Uw Hoog heid, er is niet veel meer toe uoo-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1