ligt nog in het duister. Hoogstwaar-j de aanspraken van Frankrijk te er-1 republiek overschreden, ten einde! sckijnlijk zal men er niet veel ooren 1 kenuen. daar dit niet zou kunnen1 ontsnapte politieke misdadigers op I naar hebben. Het feit, dat het ontwerp der re geering in het Britsche parlement met zulk eene groote meerderheid is aangenomen, geeft genoegzaam aan. hoezeer de groote meerderheid van de noodzakelijkheid der hervor ming in het kiesstelsel is door drongen. I geschieden zonder de rechten te ver- i korten, die Spanje bezat. Toch zou uit dit verschil van meening wel eens kunnen voort vloeien, dat de kleine republiek als zelfstandige staat weldra tot de ge schiedenis zou gaan behooren, daar het in het belang van de goede verstandhouding tusschen beide rij ken wel eens noodig geacht koni te sporen. Met kracht heeft thans de Bondsraad tegen deze schending geprotesteerd, en het besluit geno men zich voortaan krachtig tegen elke poging van dien aard te zullen verzetten. opruiers echter konden geen werk den nacht in den hooiberg kan heb- meer bekomen. ben doorgebraeht. Toch zou voor dit ontwerp de worden, om den knoop door te hak- uitslag der stemming niet zóó gun- j ken en tot eene formeele inlijving stig geweest zijn, indien het rede naarstalent van den heer Gladstone niet zoo schitterend was, dat ieder, vriend zoowel als tegenstander, ver over te gaan. Gelukkig behoeft in dat geval geen vrees voor een ern stig verzet te bestaan, daar de be volking te zwak is om zich met baasd stond over hetgeen hij hoorde j eenige hoop op een goeden uitslag uit den mond van dezen grijzen j te kunnen verzetten, staatsman. Thans komt nog de ver deeling van het land in kiesdistric ten aan de orde, en het is zeer goed mogelijk, dat daar meer bij gekib beld. wordt, dan geschied is bij de behandeling der kieswet, waarvan zij een aanhangsel uitmaakt. De bijeenkomsten der heeren anar chisten te Roubaix zijn afgeloopen. Het slot kwam iu vele opzichten juist met het begin overeen, daar de mannen, die in een hunner plira- sen een algemeenen wereldvrede predikten, onder elkander vast maar eens duchtig aan het plukharen gingen. Zelfs buiten de vergaderzaal werd dit gevecht voortgezet, waarbij De iudustriëele crisis in Rume- nië is even spoedig*opgelost, als zij ontstond. Reeds gisteren deelden wij mede, dat de kamer van afge vaardigden een votum van vertrou wen zou schenken aan het kabinet, dat zich juist door «en daar geval len besluit gekrenkt gevoelde, en aan dit voornemen heeft zij gevolg gegeven. Thans heeft dan ook de, heer Bratiano zijne aanvrage om ontslag ingetrokken en zich bereid verklaard, op den ouden voet de zaken te blijven behartigen. Te Peking beraadslaagt men nog altijd zeer serieus over de vraag, het aan hartstochtelijkheden niet j welke houding men tegenover Frank- outbrak, en dat natuurlijk in vrij I rijk zal aannemen. Die besprekingen hooge mate de vroolijkheid van hetl schijnen nog al van lang'en duur publiek wekte. Teu slotte moest vooral mejuffrouw Paula Minck ondervinden, dat de vrouw uit de volksklasse het in geenen deele met haar eens is, en het haar nog groote moeite zal kosten,deze tot eene petro- leuse der toekomst te maken. Men wierp haar met slijk en het grauw maakte het ten slotte zoo bont dat dezelfde militaire macht, die BIMNEiVLAMD. Haarlem, 12 April 1884. Men leest in het D. v. N.: Gisterenavond werd ons eene ad vertentie gezonden, waarbij E. Does burg, Bikkersgraeht 68 te Amster dam, «voor haar en hare lieve kin dertjes en staat op het punt moeder te worden van het vijfde kind», enz. giften vraagt. De kleinste gift zou met een dankbaar hart ontvangen worden. De naam Doesburg boezemde ons argwaan in, en uit ingewonnen in- formatiën bleek ons, dat wij wèl deden deze advertentie, berekend op de beurzen van een medelijdend pu bliek, niet te plaatsen. Aan ons adres zijn in drie weken tijd drie gelijkluidende advertentien bezorgd door denzelfden E. Does- wel de derde maal met van 16 blauwe postze- burg, en bijvoeging gels, daar evenwel de naam ook ons verdacht voorkwam, hebben wij de advertentie niet geplaatst en later op verzoek de postzegels aan het adres per post teruggezonden. te zijn, want reeds sedert weken is dit het eenige bericht, wat uit China tot ons kwam. Thans heet het, dat er besloten is zich slechts tot eene verdediging te bepalen, in geval het rijk werkelijk aangevallen Tan HH. MM- de Koning en de Ko ningin hebben gisteren middag met talrijk gevolg de godsdienstoefening in de Kloosterkerk, onder gehoor dr. Van Gheel Gildemeester, ter voorbereiding tot het Heilig Avond maal, bijgewoond. HH. KK. HH. Prinses Hen drik, de Erfgroothertog en de Erf- groothertogin Van Oldenburg heb ben Donderdagavond de Voorbe- mooht worden. De oorlogspartij, die onmiddellijk den krijg wilde aan vaarden, bleef in de minderheid. Eenige plaatsen in de nabijheid der zij in hare redevoeringen zoo had j Tonkinsche grenzen zullen nu ver- veracht haar ten slotte nog in j sterkt worden, terwijl men de gar- bescherming moest nemen. Jammer j nizoenen verdubbelt, 't Is echter zeer reiding in de Duitsch-Evangelisclie is het, dat dit lesje zoo bitter wei-goed mogelijk, dat die steden geen kerk, onder, het gehoor van ds. Mar- nig zal helpen. j enkel Frauseh soldaat te zien zullen ^UB> bijgewoond, tetwijl D Bij de kamer van afgevaardigden krijgen, daar de regeering te Parijs is een voorstel der regeering inge-1 er eer over denkt sommige plaatsen komen, waarbij zij een crediet van aan zee te bezetten, dan nog dieper 785,000 francs vraagt ten behoevelandwaarts in te dringen. van de zending van den heer Sa- vorgan de Brazza in het Congo- gebied. Sommige Engelsche bladen wijden een woord van waardeering ten aan zien der deelneming, die ook de Fran- sche natie heeft betoond bij het overlijden van den hertog van Al bany. De Daily Telegraph staat daar bij vooraan, en betoogt dat de plicht van dankbaarheid de Britsche re geering oplegt, ook op de wenschen en de belangen van Frankrijk te letten bij de regeling der Egyptische zaken. De kwestie tusschen Spanje en Frankrijk gerezen, over de repu bliek Andorra, is nog geenszins uit de wereld. Te Madrid wijdde de ministerraad een geheele zitting aan deze aangelegenheid en besloten werd, met kracht te protesteeren tegen het eigenmachtig optreden der Frausche overheden in deze aan gelegenheid. Aan eene ruiling van grondgebied werd in de verste verte niet gedachtzoodat alles wat hier omtrent is medegedeeld tot het ge bied der fabelen behoort. Ook was de regeering in geenen deele bereid dig om mij met witte haren naar Benares te doen terugkeeren. Indien zulk een wonder ge beurde, vriend Stop, hernam George, dan zoudt gij bepaald bii den ruil winnen, maar daar gij er zoo op gesteld schijnt uw geel haar te behouden, volg mij dan niet ik laat u volkomen vrij. Dring met •mij door tot het kerkhof of blijf hier zoo gij wilt, maar ik verbied u alleen om mij nog langer met dien zottenklap lastig te vallen. Ik zal Uwe Hoogheid volgen, maarvoor de gevolgen sta ik niet in, zuchte Stop. De paarden bleven achter onder de hoede van een der Hindoes. De andere nam eene toorts op, die hij met zich genomen had en volgde met de overigen Kazil naar het kerkhof. De maan was verborgen achter de hooge rotsen, die den nauwen doorgang vormden, zoodat daarin Waarschijnlijk zal in het begin der volgende week het beleg voor Hang Hoa geslagen worden. De Zuid-Amerikaansche republiek Peru heeft de diplomatieke betrek kingen met alle buitenlandsche mo gendheden afgebroken, tot tijd en wijle deze de nieuwe regeering waarvan generaal Iglesias het hoofd erkennen. Er schiinen aan die erkenning eenige bezwaren in den weg te staan; althans zij wordt van dag tot dag uitgesteld. Alleen En geland maakt daarop eene uitzon dering, daar deze mogendheid reeds voor enkele weken haren vertegen woordiger te Lima bevel gezonden heeft, officiéél generaal Iglesias als president der republiek te erkennen. De Zwitsersche regeering, die zich in den laatsten tijd nog al flink heeft gedragen ten aanzien der anarchisten en gevaarlijke woelwa ters, die zich op haar grondgebied bevinden, meent thans met recht eenige reden vau ontevredenheid te hebben tegen Baden. Zonder de Bondsraad hierin te kennen, hebben enkele beambten der Badensche politie de grenzen der Prinses Hendrik daarna aan de viering van het H. Avondmaal deelnam. Gisteren voormiddag waren Prin ses Hendrik, de Erfgroothertog en de Erfgroothertogin Van Oldenburg weder bij de godsdienstoefening in de Duitsche kerk tegenwoordig. Blijkens bericht van den Duit- schen gezant bij het Nederlandsche Hof zullen, ingevolge een overleg met de Regeeringen der verdere tot de druifluis-overeenkomst toegetre den rijken, aardappelen, knollen, wortelen, knolzelderij, mierikswor tel, rammenas, radijs, eetbare uien, preien, knoflook, champignons en truffels tot het vrije verkeer worden toegelaten en alzoo,zoowel in Duitsch- land als in de andere rijken, zonder overlegging van de iu art. 3 der Berner-conventie bedoelde verkla ringen, kunnen worden in- en door gevoerd. Woensdag avond i* te Hilversum op uitnoodiging van den burgemees ter eene vergadering gehouden van een honderdtal ingezetenen, om te beraadslagen over de middelen, aan te wenden ter onderiteuning der werklieden van de afgebrande stoom spinnerij. Na langdurige beraad slagingen is beslotenle een beroep te doen op de algemeene liefdadig heid, 2e in de volgende week alhier eene collecte te houden, 3e de per sonen, die elders werkzaamheden kunnen bekomen, door het verschaf fen van reisgeld in de gelegenheid te stellen te verhuizen, eu eindelijk om, zooveel mogelijk, onderstand te verleenen door werkverschaffing. Ter voorbereiding en uitvoering van een en ander, zijn eene hoofd commissie en diverse sub-commis- siën benoemd. Met den trein van 1 uur 39 m. zijn gisteren uit Leiden naar het huis van arrest te 's-Hage overge bracht T. A. B. en C. v. O., die onlangs bij den goudsmid Du Cr., op de Aalmarkt aldaar, eene ruit insloegen en zich van eenige zilve ren voorwerpen meester maakten waarschijnlijk met het doel om onder dak te komen. Een tragisch-komisch tooneeltje werd eergisterenochtend aan den Saksen-Weimarlaan aan de Veen- kade te Den Haag afgespeeld. Een werkman kreeg twist met zijn huis vrouw, die zoo hoop liep, dat de vrouw voor de oogeu van haar man en haar vier kinderendie luid schreiende aan den wal stonden, in 't water sprong. De gracht was ge lukkig niet diep en hulpvaardige menschen genoeg bij de hand. De vrouw werd spoedig met vereende krachten aan den anderen kant weer op 't droge gebracht en toen zij bibberende en druipende van het koude bad, vasten grond onder zich voelde, wat was haar eerste werk? Zich om te keeren en grimmig de vuist te ballen tegen haar echtvriend aan de overzijde. Uit de Israëlitische kerk in de Wagenstraat te 's-Hage is gisteren onder de godsdienstoefening ont vreemd een wandelstok met gouden knop. Gisteren is door den commissaris van politie der 2e afd. in Den Haag proces-verbaal opgemaakt van den effecten- en gelddietstal ten huize van de wed. R., in het Huygens- park aldaar. Donderdagavond werd in de Bar- berstraat te Amsterdam eene vrouw, vermoedelijk door een Duitscher met een messteek gewond. De on bekende dader is voortvluchtig. De gewonde werd in het gasthuis op genomen. Naar het D. v. N. verneemt, heb ben de werkstakers aan de in aan bouw zijnde gasfabriek buiten de Wil lemspoort den arbeid hervat. De Aan den Bezuidenlioutschen weg te 's-Hage, niet ver van het Huis ten Boschgeraakte gister ochtend te zeven uren op een bouwhoeve een hooiberg in brand. De klok van het Huis ten Bosch werd onmiddel lijk geluid, met het gevolg dat weldra zes spuiten, waaronder die van het politie-posthuis tegenover den Schenkweg, aanrukten, aan wie het mocht gelukken den voortgang 'van den brand te stuiten. De geheele hooiberg werd echter een prooi der vlammen. De schade wordt op f 5000 I k 6000 geschat. Het vee was in tijds uit den stal verwijderd en in de weide gedreven. De brand zou naar men ver- I moedt ontstaan zijn door vonken I uit de pijp van een landlooper, die De tentoonstelling van plantan, bloemen, bolgewassen, enz., die heden namiddag te 1 uur in den Doelen ii geopend en tot Dinsdag namiddi te 2 uren toegankelijk zal zijn, zeer schoon. Het aantal inzendin-j gen is zóó groot, dat men aan d< groote Doelenzaal niet genoeg heei om alles te plaatsen, en nog een< tweede zaal in beslag heeft moetei nemen. Uit den Haag, Utrecht, Apel doorn en Velp zijn fraaie verzamel lingen bloeiénde planten ingezonden Inzenders uit de omstreken van Haar lem, Alkmaar, enz., hebben keui van bolgewassen geleverd, en Gen is ruim vertegenwoordigd door rijke inzendingen van azalea's. Ook bouquetten en afgesneden bloemen zijn er vele. Kortom, dez< tentoonstelling is zeker eene de: sehoonste, welke ooit te Rotterdan werd gehouden. Ook de Rotterdamsche bloemistei en liefhebbers hebben tot het wel slagen dezer tentoonstelling zeer veel bijgedragen. De klacht, dat zooveel personen geen gebruik maken van hun stem recht, wordt dikwijls gehoord. De leden van het Rotterdamsche Lees kabinet, 1600 in getal, zijn blijkbaar ook geen liefhebbers van stemmen: bij de jongste verkiezing van 13 commissarissen werden 20 stemmen uitgebracht. Men meldt uit Dordrecht: Gisteren had hier een trearig on geluk plaats. Een jongeling van 16 jaar, eenige zoon, zou voor zijn vader en meer arbeiders, allen werkzaam aan de spoorweglijn alhier, koffie halen. Toevallig kwam er een zand- trein aan, de knaap wilde op een der zandwagens .springen, doch ge raakte er onder, en werd aan beide j beenen deerlijk gewond. Hij werd door zijn vader en twee mede-ar beiders naar het gasthuis gebracht' LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Men schrijft aan. de „Leidsche Ct.": De crocussen waren apoedig uitgebloeid, toen April was aangebroken. Zelden was het zoo warm in het begin van deze maand. Den 3en toch teekende de thermometer op den middag 70° Fahr., eene warmte zooals van Juni kan worden verwacht, doch dan dikwijls ontbreekt. Weldrastonden de tulpen en hyacinten iu vollen bloei, en waren de pereboomen met geopende bloemses als over laden. Nu stelde de landman niet lauger uit zijn vee in de weide te doen, want er begon gras genoeg te komen, terwijl de voorraad in den hooiberg opkortte. Do warmoezierJ die reeds lang met zijne akkers gereed was, gepoot en gezaaid had, liet een klaagtoon hooren. Als liet weer zóó door ging, zou er geen geld van de groenten te maken zijn, alles kwam dan opeens, en het weer was al eene maand vooruit. Met Vrouwedag toch had men het gewaagd bloemkool te poten, en do planten hadden daarna van vorst haast niets geleden; dat was ongehoord. En wat men zich dan nog op voorspellingen kaa verlaten. Een Berlijnsche professor had in Februari voorspeld, dat in Maart nog strenge koude met veel sneeuw was te wachten, hetgeen deze geleerde in verband had gebracht met meer dan gewone zonnevlekken, die ontdekt waren. Maart, die anders zoo luimige maand, deed juist nu altijd maar zijn best, een dag of acht met wat koude eu buien uitgezonderd, door mooi, warm weder, een goeden naam te verwerven, en de geheele voorspelling viel in duigen. Met Nieuwjaas was roeds uit Varseveld eene stem vernomen, die //afgaande op jaren lange waarnemingen" nu eu dan wat koude verwaohtte, doch geen koude van langen duur. Maar, dus sprak het orakel, in het begin van de leute valt ons de nijdige N.-O. passaat naar gewoonte weer op 't lijf. Naar gewoonte kan men zich ook vergissen, want de nijdige passant kwam nog niet. de diepste duisternis lieerschte. Van de talrijke oneffenheden van den weg" was daardoor niets te bespeu ren. Kazil deed de toorts ontsteken om het moeielijke pad te kunnen volgen. Eindelijk betrad men het kerkhof. George stond aanvankelijk ver stomd. toen hij te midden van de vreemde, woeste omgeving, het ons reeds bekende indrukwekkende na- tuurtooneel aanschouwde; hetwelk hem nog meer aanlokkelijk en in teressant toescheen nu de geheel onbewolkte maan haar stroomen van zilverlicht uitstortte over de zwarte rotsen, waartegen de verbleekte ske letten scherp afstaken, terwijl het afschuwelijke, onnatuurlijke beeld van Siva op dat uur en in het maan licht zoo mogelijk nog afkeerwek- kender scheen. Het is grootsch!mompelde onze held, maar wanhopig som ber! Men zou zich verplaatst mee- nen op den morgen na den zond vloed. waarop de nog vochtige aard bol overal het schouwspel biedt van de misvormde geraamten en over blijfselen der omgekomen monsters. nik gevoel mij hier als het ware buiten de werkelijkheid, in een too- veroord verplaatst; ik gevoel, dat de betoovering van deze omgeving zich van mij meester maakt en mij begoochelt. Zonder verwondering zou ik het aanzien, dat deze ge raamten aanvingen te leven en hun gebeenten bewogen. Stop stond te klappertanden en beefde over het geheele lichaam. Ach, Uwe Hoogheid, ik bid u in naam van alle heiligen van Engeland, spreek toch niet aldus stamelde hij. Ik geloof, dat ik nog krankzinnig zal worden, en dit is zeker, dat mijn beenen mij den dienst weigeren. En waarlijk, de arme knecht kon bijna niet meer voort. Zijn onder 1 deelen bogen hoogst onrustbarend onder de zwaarte van zijn welge daanheid. George naderde nu het beeld, be klom de treden van het granieten voetstuk en daar op dat oogenblik de maan juist achter een wolk schuil 'ging, nam hij uit de handen van den Hindoe de toorts over en ver lichtte daarmede zeer oneerbiedig Het gelaat van het afgodsbeeld, j Deze vermetelheid, welke aan Kazil uitermate goddeloos en hei ligschennend voorkwam, deed hem j ten zeerste ontroeren en het hoofd j afwendenterwijl de Hindoesche dienaar dadelijk een bijgeloovige litanie aanhief. George zette inmiddels zijn onder- zoek voort en bleef het beeld aan 1 alle zijden beschouwen. Welzoo, welzoo, riep hij I lachend uit, dus dit leelijk man- i netje, wiens geele neus tusschen een paar groote, roode-groene wan gen prijkt, is dus die almachtige, gevreesde god, Sival! Ik kan niet zeggen, dat ik hem mijn compli ment lean maken!! Hij had waar lijk wel een weinig zijn almacht mogen aanwenden om zich zelf een weinig minder leelijk en afzichtelijk te maken!! Indien ik ooit naar En geland mocht terugkeeren, dan zal ik god Siva medenemen en hem als vogelverschrikker in mijn tuin zetten en ik houd mij overtuigd dat dan de meest onverschrokken en op roof beluste musch wel van mijne kersen zal afblijven. Kazil en de Hindoe wierpen een onwillekeurigen en steelschen blik op het beeld in de heilige overtui ging, den bliksem uit de oogeu van liet beeld te zien schieten om George Malcolm neder te vellen. Maar het scheen wel dat de god zich boven die spotternij verheven waande, want er gebeurde niets van dat alles. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2