BINNENLAND. telijk vroolijk maken met diemtoorn, overtuigd als ze zijn, dat, door den nood gedrongen, de kanselier zeer spoedig een toontje lager zal zingen. De Rijksdag is nu eenmaal een lastig meubel, doch men is er mee opgescheept en het gaat niet zoo heel gemakkelijk zich er van te ont doen. Geheel in overeenstemming met de oude taktiek intusschen is het gerucht, dat de keizer zou wei geren de door denkanselierge wenschte kabinetswijziging goed te keuren. Natuurlijk zou dit slechts met wederzijdsch goedvinden geschieden, en zou de geheele poging dus slechts hierop neerkomen, dat Bismarck den volke weder eens liet zien, hoe on misbaar hij is. De manoeuvre is meer vertoond, als alles niet naar den zin ging. Dat het in Cuba weder niet ge heel rustig is, blijkt uit verschillende berichten, die daaromtrent over Ame rika tot ons komen. Herhaaldelijk maakt men gewag van vrijbuiters benden, die door de geregelde troe pen worden achtervolgd en soms met deze handgemeen worden. In den regel waren deze teekenen de voorboden van ernstige onlusten. Toch hoopt de Spaansche regeering dat het haar zal gelukken ook thans dit gevaar te bezweren. Aan de militaire overheden op het eiland is last gegeven, met kracht tegen de vrijbuiters op te treden en ze zoo mogelijk uiteen te jagen. Jammer maar dat een dergelijk gebod in den regel spoediger gegeven, dan uitgevoerd is. De inhechtenisneming te Bir mingham van den vermoedelijken medeplichtige aan de jongste dy- namietaanslagen; heeft tot eene tweede arrestatie aanleidiug gege ven, terwijl de politie hoop schijnt te hebben, dat zij thans op het spoor van het geheele complot gekomen is. Natuurlijk komen daarbij de oude grieven tegen Amerika weder ter sprake, en prijpt men deze ge legenheid met beide handen aan, om nogmaals bij dezen staat aan te dringen op het nemen van krach tige maatregelen tegen O'Donovan Rossa en consorten. Of het veel zal helpen? Sedert de bezetting van Merw door de Russen, dringt men er in Britseh-Indië op aan, dat ook En geland zich van een deel van Af ghanistan meester maakt. Op deze wijze zouden de beide groote con currenten zeer spoedig in elkanders onmiddellijke nabijheid komen, en het gevaar voor eene botsing groo te r worden. Haarlem, 16 April 1884. Een talrijk publiek bevond zich gisterenavond in de groote zaal der sociëteit «Vereeuiging» bijeen tot het hij wonen van het concert gegeven door de liedertafel «Crescendo». Voor dezen avond waren uitgenoodigd Mej. D. van Roosendael, sopraan, en de heer Jos. M. Orelio, bariton, eerstgenoemde uit Rotterdam, laatst genoemde uit Utrecht. Reeds in het eerste stuk: Scènes uit deFrithjof sagehadden wij ruimschoots de gelegenheid beiden te bewonderen. Het krachtige geluid en de schoone voordracht van den zanger als Frithjof, oogstte algemeenen bijval ontdekkiugen van Sir John Malcolm had bevat. Bij het betasten en omwoelen van die koude asch, zonder iets meer te vinden dan voor drie-vierden en meer verkoolde bladzijden, ving George aan te wanhopen iets te zullen ontdekken. Niets! niets! mompelde hij, Geen enkel woord! het vuur heeft alles verteerd. Tot drie malen toe en zonder ander resultaat verzamelde hij nieuwe overblijfselen. Hij begon reeds ontmoedigd te worden, toen hij een blad in handen kreeg, slechts over de halve breedte verbrand en; veel meer geel dan bepaaldelijk zwart geworden. Ha! riep hij met herle vende hoop uit, ziehier eenige regels nog geheel onaangetast. Licht bij, Kazil De knaap hield de fakkel in de onmiddellijke nabijheid van het blad in. De fraaie sopraan van Mej. van Roosendael als Ingeborg, deed zich vooral in de5de scène bizonder schoon hooren, waarna weder de Frithjof, afgewisseld door het koor der liedertafel de toehoorders in ver rukking bracht. «.Be schimmen van den nacht daaropvolgend, voor koor, maakte een diepen indruk en werd met veel gevoel gezongen, wat ons weder een blik deed werpen in de geoefend heid der zangers en ook in het talent vol beleid van den directeur. Verder hoorden we nog eenige fraaie stukjes keurig voorgedragen door Mej. van Roosendael, waarin vooral het Geistliches Wiegenliedbijzonder onze aandacht trok. Ook de prach tige stem van den heer Orelio kwam in den «Erlkönig» weder schitterend uit. Als slot werd door de lieder tafel «de Rots in zeen gezongen, waarna de talrijke toehoorders onge twijfeld zeer voldaan huiswaarts keerden. De bekende dief W. Schrier, oud 22 jaren, is gisteren weder door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht. Thans had hij door middel van braak verschillende goederen ontvreemd uit een schip liggende in den Kin derhuissingel, waaronder een hok met kippen, een klok, kleedingstuk- ken en eenig geld. Teu gevolge der onaangenaamheden, die de ingezetenen van Haarlem onder vinden door de ondoelmatige uitlating van rook en damp aan de Engelsche Gas fabriek (gelijk zij beweren in strijd met de algemeene politie-verordening), alsook met bet oog op het voorgestelde lucht- spoor naar die fabriek (betgeen zij be schouwen als in strijd met de belangen van het nieuwe kwartier der stad, van bet Wilsouspleiu naar de Zijlbrug), is door een groot aantal belanghebbenden het onderstaande adres aan den Gemeenteraad ingediend: Aan den raad der gemeente Haarlem. De ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Haarlem, nemen de vrijheid, uwe vergadering bet volgende onder de aandacht te brengen en in ernstige over weging te geven. Ten gevolge der gunstige beschikking van nu wijlen den beer John Waterloo Wilson, vroeger fabrikant alhier, is bot onze stedelijke Regeering mogelijk gewor den om de terreinen van de gewezen fa briek van den heer Wilson te herscheppen in een der fraaiste en ruimste kwartieren onzer goede stad. Wanneer wij de ruime Wilhelminastraat, met hare prachtige buizen en niet minder ruime schoollokaleu doorwandelen, wan neer wij in de omliggende straten een tal van buizen zien verrijzen cn de wan deling van de vroegere Raambarrière naar de nieuwe Zijlbrug zien als een der ge liefdste voor onze wandelaars te voet en te paard, dan rust ons oog met welgevallen op bet prachtig geheel, dat zich aan ous oog vertoont, en met dankbaarheid her inueren wij ons allen, die biertoe zooveel bijbrachten. Doch wat zien wij daarachter! De onzindelijkste onzer fabrieken, de Engelsche Gasfabriek, die voortdurend rook en vuil over die praabtige omgeving uitbraakt, in strijd met art. 25deralgem. politieverordening, de naaste straten tot een vergaarbak van vuil ea kolen maakt, ons plantsoen doodt, de lucht, welke wij inademen vtrpest. Mogt die fabriek'baar zin krijgen, dan nog zou zij, na eerst onzen grond te heb ben bedorven, nog een ritje door de lucht willen maken en ons haar koleu storten over het lijf of in de rijtuigen, die bier een wandelrit maken. Niet zelden zieu wij nu, dat wolken van vuil eu smerige rook uit de daken dezer fabriek opstijgen en nederslaan en als door een koker lang3 de Gedempte Raaks den wandelaar bet //tot biertoe en niet verder» toeroepen en zich vandaar papierhetwelk George tusscheu zijn bevende handen hield. Welnu, meester? vroeg hij, welnu? Welnu, Uw Hoogheid? sprak op zijn beurt Stop, bij wien de nieuwsgierigheid in dit oogen- blik de overhand kreeg boven zijn gevoelens van schrik en aandoe ning. George ging voort: -Het schrift van mijn vader!.... ja jaHet is zijn schrift!.... Ha! indien ik slechts eenig spoor vinde Zijn blikken verslonden de be houden gebleven regels, daarop sta melde hij geheel er. al ontmoedigd Komaan, ik had te snel ge hoopt Losse woorden zonder beteekenis geen enkelen naam Overluid las hij Een uitgebreide samenzwering verbrand, overigens verbrand! Wacht, deze woorden ook nog: de ziel der langs de Gedempte Gracht een uitweg zoeken of de tuinen en speelplaatsen onzer scholen verpesten. En dat alleen bierdoor omdat, in strijd met art. 125 eu 126 der algemeene politie verordening, dc rook dezer fabriek niet door booge scboorsteenen, doch uit de daken zich ontlast, even boven de gewone hoogte onzer woonhuizen, vandaar neder- slnat en alles met haar giftigen damp be zwangert. Nu zal men ons misschien toevoegen, dat de scboorsteenen dezer inrichtingen ons niet hinderendie is zeer juist. Doch iu plaats van een paar goede hooge scboor steenen, die de schadelijke dampen en vuilen rook zouden wegvoeren, zien wij een geheel gebouw van eenige meters hoog, doch een veel grooter aantal meters lang en breed, dienst doen als schoorsteen; alles in strijd met art. 125 en 126 der algemeene politieverordening. Als al onze industrieëelen hunne daken schoorsteendienst lieten doen, dan zouden wij voorzeker geen last meer van hunne scboorsteenen hebben, doch volgens woord en geest der algem. politieverordening zou den wij dau toch mogeu eiscben, dat die rook -en vuiloutlastiug door daken niet geoorloofd mocht wezen. Herhaaldelijk is over bet ongerief ge klaagd, dat die scboorsteendienstdoende dakeu vau eenige meters boog en zoovele meters lang ons aandoen, zeker meer dan 20 (linke fabriekscboorsteenen ons kunnen berokkenen, doch de goede en geduldige bewoners van bet kwartier der stad tus scheu bet Wilsonsplein en de Zijlbrug wachten nog steeds op verbetering in dezen. Het blijkt ons ook niet, dat de Engel sche Gas-Maatschappij eenige moeite doet om verbetering in dezen toestand aan te brengen: integendeel, vaak in strijd met de daarop bestaande orders de dakramen of glazen vensters van het rookverbreidend gebouw openzet. Redenen, waarom wij de aandacht vau uwe vergadering daarop vas- tigen, met bet beleefd verzoek om hierin to laten voorzien en. met de algemeene politieverordening in de hand, de admi nistratie der betrokken fabriek te gelas ten, binnen een door u te bepalen tijd scboorsteenen aan te breugeu, van zoo danige» omvang en zoodanige hoogte, dat dit belangrijk deel onzer stad niet langer 2+ uren in rook en vuile dampen worde gebuid, om bet voordeel te kunnen ge nieten eenige weinige uren dienst te heb ben van bet licht, dat de fabriek ons kan verschaffen. Wij willen ongaarne eene nuttige in dustrie, zij bet ook eene vreemde, iu den weg staan, doch eene industrie die zich onder ons vestigde om ons hare diensten aan te bieden (dus voor zich uit winst bejag, voor ons om ons tegen vergoeding van dienst te zijn), eene industrie, die ons veel last aandoet, die steeds op stelligen toon verklaart, alles te willen doen om (lieu last weg te nemen, doch onderwijl niets doet dan ons wetenschappelijke ver- toogen zendeu om te bewijzen, dat die last niet weg te nemen is (dus baar eigen verbanuingsvounis uitschrijft), en onder onderwijl nalaat het eenige middel toe te passen, dat dien last weg kan nemeu (d. w. z. wijde en booge scboorsteenen te bouwen, die rook en «lamp in het lucht ruim voeren, gelijk andere fabrieken dit doen), deze industrie moest begrijpen, dat zij bet ons zoo lastig kan maken, dat wij elk middel zouden aan vatten om dezen lastigen buurman te verwijderen en te vervangen. Het zal ons aangenaam zijn, te verne men, dat uwe vergadering ons verzoek wil ter harte nemen en de administratie der vuil, rook en besmetting verspreidende cn het plantenrijk doodende fabriek te herinneren, dat zij voortaan, evenals alle burgers dezer stad, zich zal hebben te ge dragen naar de bepalingen der stedelijke politieverordening. De klacht, die wij hier ter plaatse in brengen, is niet nieuwreeds herhaaldelijk werd op dit ongerief gewezen, dat de En gelsche Gasfabriek ons aandoet, doch tot beden waren wij niet zoo gelukkig te ont waren, dat eenige poging werd gedaan om hierin te voorzieni n t eg e n (1 ee 1, wij zien de betrokken fabriek, iu strijd met onze beweging zetelt in Benareszie daar allesvoor mij' hebben die woorden geen enkelen verstaanba- ren zin. Wat te denken? Hoe te vinden? Hoe achter de waarheid te komen? Vader, moeten dan die mon sters ongestraft blijven? Neen, nooit! dat mag niet! Vaarwel va der, aanvaard den eed, welke uw zoon u zweert op uw verstijfde ban den Ik zweer u uw moordenaars tot bet uiterste te zullen vervolgen, ben te zullen vinden, ben te zullen straffen! Alleen de dood zal mij kunnen verhinderen dezen eed na te volgen! Stop weende over zijn ontvallen meester. Een wilden glimlach speelde op bet bronsachtige gelaat van den Iïindoeschen dienaar en verleende daaraan eene vreemde valscbe uitdrukking. Kazil was ontmoedigd en ver lichtte met de toorts in de band dit treurige tooneel. politieverordening, steeds voortgaan op de zelfde wijze. Redenen, waarom wij een be roep doen op de welwillende medewerking van onzen gemeenteraad, niet twijfelende, of bij, zal in onze bezwaren tegemoetkomen, en dat te meer, nu wij aantoonen, dat bier grove schending bestaat door de Engelsche Gasfabriek vau een der voornaamste be palingen van eene verordening, waarnaar wij alleu gehouden zijn ons te gedragcu. 'tWelk doende: Volgen de bnudteekeningen. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Maart, kan bet vol gende worden medegedeeld. Van volgens de wet besmettelijke ziek ten werden ter stedelijke secretarie aangegeven: 71 gevallen van ma zelen en 1 geval van roodvonk. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 8 levenloos aangegevenen, bedraagt 97. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar over deze maand berekend: 25.9.Aan lichaams zwakte stierven 10, aan kanker 2, aan mazelen 5, aan apoplexie 5, aan hersenziekten 12, aan croup 5, aan organische hartgebreken 6, aan ziekten der ademhalingsorganen 30 (waarvan 11 aan keel-en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 8, aan andere oorzaken 6 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden 1 jaar 27, van 15 jaren 19, van 514 jaren 1, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 15, van 5065 jaren 12, van 6580 jaren 11, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 102 jongens en 76 meisjes. Onderstaande mededeeling ont vingen wij van den secretaris der comm. van toezicht op bet lager onderwijs alhier. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs beeft in hare vergadering van 4 April jl. besloten, een onderzoek in te stellen naar de vorderingen der leerlingen van de hoogste klassen der koste- looze scholen en der tusscbenscbool. Aan ben, die aan de eiscben bij dit examen gesteld op voldoende wijze hebben beantwoord, wordt een getuigschrift uitgereiktwaarop hunne vorderingen in liet lezen, schrijven, rekenen en de Nederland- sche taal vermeld zijn. Indien de werkgevers later met de verkregen getuigschriften rekening houden en de ouders daarin een aansporing vinden om hunne kin deren niet ontijdig de school te doen verlaten, dan zou het doel, dat de commissie zich met dit examen voor stelt, bereikt zijn. Behalve de leerlingen, die thans het onderwijs in de hoogste klasse volgen en met het einde van dit schooljaar worden ontslagen, kunnen ook aan dit examen deelnemen, zij die in den loop van het jaar 1884 de school bereids verlaten hebbeD. De commissie stelt zich echter voor in het vervolg in den regel slechts eerstbedoelde leerlingen tot het on derzoek toe te laten. De Transvaalsche deputatie be zocht Maandag den planten-en vo- geltuin bij Arnhem en 't gesticht Bronbeek. Daarna reed zij, te 5 uur, naar het kasteel Rozendaal. Aanstaanden Donderdag vertrekt de Deputatie naar Antwerpen, waar groote voorbereidselen zijn gemaakt om haar feestelijk te ontvangen. Zaterdag na den middag en Zon dag wordt een bezoek gebracht aan Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN J AGARNAÜT11 XXXII. HF.T VERHAAL VAN LUI TENANT MIDLEY. Het was negen uur in den avond. Geheel Benares: huizen en straten waren schitterend verlicht ter eere van het prachtige feest, hetwelk Lord Singleton zooals wij hem aan prinses Djella hebben hooren vertellen den overheden der Oost- Indische compagnie en derHindoe- sche aristocratie aanbood. Een wezenlijk tooverachtig en schitterend schouwspel boden dien avond de in eene zee van licht her schapen tuinen van het paleis aan. Gekleurde lampions hingen kwistig verspreid tusschen het lommerrijk geboomte en guirlandes a la giorno waren langs de paden aangebracht. De fonteinen mede schitterend verlicht en welker waterstralen al de kleuren van den regenboog Brussel, waar drie commissien elk een der feestelijkheden zullen bestu ren. De geheele bevolking, zonder onderscheid van partijen, sluit ziclt bij de betooging aan. Als in Belgie de feesten zijn af- geloopen, gaat de reis naar Parijs. Ook daar zal de deputatie door de Hollanders, daar verblijvende, wor den ontvangen. Na het bezoek aan Portugal zal zij terugkeeren naar Nederland. Dan zal de deputatie o. a. nog een bezoek brengen aan de stad Hoorn, en de gemeenten Abbekerk en Twisk, om daar, onder meer, de kaas-en botermakerij te bezich tigen. Er zal, zoo mogelijk, eent tentoonstelling van vee en land bouwproducten gehouden worden, en op geheel landelijke wijze zal de deputatie met Noord-Hollandsche sjeezen van het station Noordschar- woude worden afgehaald, waar heen een extra-trein, door de Holl. Spoorwegmaatschappij welwillend aangeboden, haar zal brengen. De deputatie wenscht, als blijk barer hooge erkentelijkheid voor de uitmuntende ontvangsthaar door de geheele bevolking, zonder onderscheid bereid, eene zilveren herinneringsmedaille te vereeren aan de gezamenlijke Nederlaudsche scherpschutters. Zij stelt zich voor, dat deze medaille zabbewaard wor den door die vereeniging-, welke op den aanstaanden grooten schiet wedstrijd te Bussum het hoogste aantal punten zal behalen. De medaille wordt vervaardigd door den welbekenden graveur, den beer Posthumus, Warmoes straat alhier. D. v. N, Aau den heer H. Mohrmanu, die gedurende 31 jaren als gods dienst-ouderwijzer is werkzaam ge weest in de cellulaire gevangenis te Amsterdam, werd den len dezer onverwachts zijn eervol outslag uit die betrekking thuis gezonden. De ontslagene, die zeer aan zijn func tie was gehecht, wendde zich tot de commissie van administratie met het verzoek, de redenen van dit onvoorzien en ongevraagd ontslag te mogen kennen. De commissie verwees hem naar den Minister van justitie, die hem op zijn beurt naar de commissie verwees, onder mededeeling evenwel, dat gebrek aan samenwerking tusschen die commissie en hem Mohrmann de oorzaak van het ontslag was ge weest. De commissie bestaat tegen woordig voor het meerendeel uit orthodoxen, de heer Mohrmann be hoort tot de leden der Vrije Ge meente. Reeds onder liet bestuur van den Minister Modderman heeft de com missie gepoogd den heer Mohrmann te verwijderen, doch toen tever geefs. Een scheerder in de Von Zesen straat te Amsterdam, die met Pa- schen eene oude tante van hem over had, vond haar Zondagmorgen op hare kamer opgehangen althans zoo hij voorgeeft. Men gelooft ech ter hier niet aan zelfmoord te moe ten denken. De politie doet onder zoek. De openbare veiling van de hee- j ren hofstede Marienbosch groot 39,1 17, 18 II.A. gelegen onder Voge lenzang (gemeente Bloemendaal) heeft gisteren opgebracht f 45.960. Kooper is de heer J. Th. Blans, te Schooten. Zekere Wilhelm Koppen, een Duitschcr, voorheen op de Tentoon stelling, daarna als bediende in een weerkaatsten, verhoogden niet wei nig het glansrijk geheel, terwijl de schitterend verlichte gevel van het wit marmeren paleis op den achter grond de prachtvolle omlijsting van het tafereel voltooide. En te midden van deze too ver- I achtige omgeving, onder het lom merrijke dak der honderdjarige hoo rnen, op de zachte smaragd-groene grasvelden, bewoog zich een bonte, woelende menigte, waaronder de roode uniformen der Engelsche offi ciereu sphitterend afstaken bij de rijke overdadige kleeding der Hin- doesche dames en radjahs. Door het heerlijke zachte weder en den prachtvollen sterrenhemel uitgelokt, waren de gasten van Lord Singleton de benauwde warmte der danszalen ontvlucht. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2