BEURSBERICHTEN. Bodega op het Damrak te Amsterdam werkzaam, is sedert eenig'e dag-en spoorloos verdwenen. Een vrij aan zienlijk bedrag- uit de g-eldlade en eenige flesschen Spaansche wijnen zijn tevens verdwenen. Een voorraad ledige flesschen was al wat hij in zijn woning achtergelaten heeft. De heer B., wonende op de Kei- yersg-racht te Amsterdam ontving Zaterdag een zoogenaamden brand brief, om dien avond op het Am- .stelveld f25 te brengen. Werkelijk stonden aldaar 'savonds drie personen te wachten, die deze som niet kregen, doch wel eene uit- •noodiging om naar het politiebnreau mede te gaan. Het waren ontslagen kolonisten. ,Een dier personen is vroeger huis knecht bij den heer B. geweest. aangehoudene was vroeger een wel gesteld landbouwer. Uit Hilversum wordt ons geschre ven: Zooals reeds is gemeld, wordt er een beroep gedaan op de alge- meene liefdadigheid, ter voorziening- in den nood der arbeiders van de door brand vernielde stoomspinnerij alhier. Groot zijn inderdaad de be hoeften, welke voorziening ver- eischen. Niet minder dan 450 per sonen zijn op eenmaal van hun mid del van bestaan geroofd, en daardoor ruim 900 broodeloos gemaakt. Tengevolge van den gedrukten toestand, waarin de industrie schier overal verkeert, is ook op andere plaatsen, waar dergelijke fabrieken bestaan, weinig of geen behoefte aan werkvolk, zoodat, althans in den eersten tijd, slechts enkele g*e- zinnen zullen kunnen verhuizen. Daarenboven is er in Hilversum zelf, tegenwoordig- bijna geen graaf- of sjouwerwerk te vinden. Wil men dus onderstand verleenen door werkverschaffing, dan moet dat werk opgezocht worden. Geld, veel geld is er dus noodig, en alleen door ruime bijdragen kan het mogelijk worden gedurende de eerste maan den eenigermate in den nood te voorzien. In dien tijd kan over het al of niet opbouwen der spinnerij zijn beslist, en kan er, zoo men hopen mag, tot hervatting der werk zaamheden in de gespaard gebleven weverij zijn besloten. In eenige aanzienlijke gemeenten des lands zullen sub-commissiën worden in het leven geroepen, die zich met het in ontvangst nemen van giften en het verstrekken van inlichtingen zullen belasten. {N. R. CL) Men schrijft uit Zaandam aan de N. R. CL: Eenig-e weken achtereen kwamen er alhier Zaterdagsavonds twee man nen uit de gemeente Koog-aan-de- Zaan, om la^gs de straat het week blad Recht voor Allen te verkoopen. Korten tijd ging dit goed, langza merhand echter begonnen eenige jongens hen, zoodra zij zich ver toonden, jouwend achterna te loopen. Dit was vooral het geval de avonden, dat er geen wind was, daar dan de meeste jongens in onze molen-stad vrij zijn en zich in grooten getale op straat bevinden. Zoo was liet ook Zaterdagavondnauwelijks vertoon den zich de colporteurs en boden luider stem hun blad aan, of de jon gens omringden hen onder het zin gen van het lied: «Hop! Hop! Hop! hang de' socialisten op.» Daar zij tevens met steenen begonnen te werpen, moesten de colporteux-s in het gemeentehuis de vlucht nemen. De politie liet zich niet zien. De tuinman De Jong in de Ma- lakkastraat te 's-Iiage, die sedert geruimen tijd door zieken uit eiken stand werd geraadpleeg-d, omdat hij de kunst zou verstaan, door aanra king en met eenvoudige middelen genezing aan te brengen bij de hard nekkigste kwalen, zal weldra voor den rechter moeten verschijnen, daar tegen hem proces-verbaal moet zijn opgemaakt wegens het onbevoeg-d uitoefenen van geneeskunde. Gedurende de Paaschdagen werd van de locaal treinen tusschen 's-Hage en Voorburg door 1400 personen gebruik gemaakt. De heer P. Krtiger is op den eer- aten Paaschdag in de avond-gods dienstoefening der Chr. Ger. Ge meente te Zaandam, na het einde der leerrede van den predikant, voor de vergaderde schare opgetreden, en heeft naar aanleiding van Rom. 8 vs. 23 een ernstig woord tot haar gesproken. De door den president der Trans- vaalsche republiek gekozen tekst luidt: «En niet alleen dit, maar ook wij zeiven, die de eerstelingen des geestes hebben, wij ook zeiven, zeg ik, zuchten in ons zeiven, verwach tende de aanneming tot kinderen, na melijk de verlossing onzes lichaams». pv. N.) De burgemeester van Edam heeft een man in hechtenis laten nemen wegens bedelarij; later bleek dat hij ook met kwakzalversmiddelen (Haarlemmerolie enz.) ventte. De Een schipper, die met zijne schuit aan de Bierkade te 's-Hage lag-, kwam gisteren tol de onaangename ontdekking, dat hem eene som van f 40 en eenige gouden voorwerpen waren ontvreemd. De dader is on bekend. Zaterdagavond is in de Wagen straat te 's-Hage een welgekleed heer, die in zóó hevig- beschonken toestand verkeerde, dat hij het niet langer op de beenen kon houden, gevallen, waardoor hij een belang rijke wonde aan het hoofd bekwam. Hij bleef voor dood op de straat lig gen. Op een wagen werd de be- schonkene naar zijn woning over gebracht. Een individu heeft Zaterdag-mid dag in den Schouwburg te 's-Hage de laagheid gehad, de vellen van een stel pauken met een mes door te snijden, waarmede hij aan de Maatschappij de Toekomst een schade van p. m. f40 heeft berokkend. Ter gelegenheid van het tien jarig- bestaan der afdeeling 's-Hage en omstreken der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde, zal op 10 tot en met 13 Juli; a. s. in 't gebouw van Kunsten en Weten schappen van wege de atdeeling eene tentoonstelling worden gehou den van rozen en leliën, tegelijker tijd met de tentoonstelling van plan ten als proefstuk gekweekt, en van planteekeningen, reeds vroeger door de Maatschappij uitg-esclireven. Het programma bestaat uit 64 nommers, waarvoor tal van medailles zijn uit geloofd. Iedereen kan mededingen. Bij genoegzame deelneming en on dersteuning zal aan deze tentoon stelling eenige feestelijkheid -worden verbonden. De studenten-roeivereeniging Njord te Leiden, heeft, ter viering van haar tienjarig bestaan, aan de verschil lende binnen- en buitenlandsche roeivereenigingen eene uitnoodig-ing gezonden tot deelneming aan een internationalen roeiwedstrijd, den 8n Juni a. s. op den Rijn te houden. Het prog-rarnma is als volgt 1. Vierriemsgiehen(Seniores), iu- leggeld f10. Prijs: een voorwerp in zilver of ander metaal, of de waarde van f200, en 5 zilveren medailles. Premiede inleggelden. 2. Vierriemsgiehen. (Juniores). In- leggeld f 5. Prijseen kunstvoorwerp en 5 verg. zilv. medailles. Premie, de inleggelden. 3. T'weeriemsgiehen(Seniores). In- leggeld f 10. Prijs: een voorwerp in zilver of ander metaal, of de waarde van f150 en 3 zilv. medailles. Pre mie: de inlegg-elden. 4. T'weeriemsgiehen. (Juniores). In- leggeld f5. Prijs: 3 verg. zilveren medailles. Premiede inleggelden 5. Sloepen. Geroeid en gestuurd door leerlingen der kweekschool voor zeevaart te Leiden. Prijs: f35 en een voor den stuurman en eiken roeier. Premie: f 15. De lieeren J. Ph. Koelman en Yog-el te Leiden, hebben zich tot de commissie voor het gedenkteeken van Leiden's ontzet gewend met een schrijven, waarin zij betoog en, dat indien het monument met de front zijde naar het noorden wordt ge plaatst, het voor de kunst verloren zal zijn. Volgens hunne meening mag geen enkel standbeeld in dusdanige richting geplaatst worden. weg en in het dorp. Niettegenstaande deze drukte eenigszins op die van Pinksteren geleek, had er geen wan orde plaats. Door een talrijke menigte werd eersten en tweeden Paaschdag Sche- veningen bezocht; tal van trams en rijtuigen bewogen zichop den O uden Gedurende de beide Paaschdagen I zijn aan het station te Delft afge geven 2321 plaatskaarten. Op den tweeden Paaschdag- vertrokken al daar 49 treinen, waarvan de laatste des nachts te 12.3 in de richting van Rotterdam. Op den tot dusver onbesmetten stal van den veehouder G. v. d. Most te Schiedam is ook een longziekte voorgekomen. Gisterenochtend zijn door de politie in beslag genomen twee koeien van den veehouder D. Iloogeboezem al daar, die hij zonder vergunning uit voerde van zijn ingesloten erf. Een meisje, dat op den eersten Paaschdag in de groote kerk te Nij megen de godsdienstoefening bij woonde, nam, naar de kwade ge woonte van vele vrouwen, eene speld in den mond, en slikte die bij onge luk in. Door haar gegil bracht zij eenige opschudding onder de andere toehoorders teweeg. Zij is onmiddel lijk onder geneeskundige behande ling- gesteld. Omtrent het medegedeeld geval te Varseveld, meldt de Zutph. Cl. dat de justitie uit Arnhem onder zoek heeft ingesteld met drie ge- neesheeren, die eenparig constateer den, dat de dokter, die de vrouw behandeld had, geheel onschuldig was aan haar dood. de grooter, naarmate de lente reeds zoo vroeg en veelbelovend begon nen is. L. C. Dezer dagen werd door baron Adolf de Rotschild te Parijs voor zijn collectie op een veiling- aange kocht een glaasje op voet (genaamd bergkristal of cristal de roche), ge monteerd met 3 gouden randjes en geëmailleerd, uit de 15e eeuw, voor den prijs van honderd duizend gulden. Tegen een notaris in Gelderland is onlangs, naar aanleiding van ar tikel 34 der wet op het notarisambt, proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in eene akte volg-ens de nieuwe spelling vijfhonderd in één woord geschreven heeft, terwijl het bestuur der registratie beweert, dat dit uit twee woorden moet bestaan! Te Westergeest zijn 8 kinderen van één echtpaar nog in leven, die te zamen 624 jaar tellen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Sappemeer op de open bare straat het lijk gevonden van een man, uit Hoogezand afkomstig. Of hier aan misdaad of aan een on geluk moet gedacht worden, is nog niet uitgemaakt. De justitie heeft de zaak in handen. Een verschrikkelijke brand heeft bij De Punt, in de nabijheid van Groningen, den stoom olie- en koren molen van den heer W. Baving ge heel vernield. Oorzaak onbekend. Een trein, met steenen beladen, is gisterenochtend tusschen 5 en 6 uren nabij het te Loppersum in aanbouw zijnde station der lijn Groningen Delfzijl ontspoord, naar men zeg't tengevolge van verkeerden wissel stand, doch van een wissel, die niet gebruikt werd. De locomotief is blij ven staan, doch de wagens met de steenen liggen over den weg. Twee personen zijn bij dit ongeluk gedood, een derde is zwaar aan het hoofd gekwetst en heeft ook een been gebroken, en enkelen zijn licht gewond. De zwaar gekwetste is dade lijk verbonden door de heeren dr. Siemens, van Appingedam, en Van Huiten, van Loppersum, en daarop naar Groninger, vervoerd. Er waren ruim dertig personen op den trein, doch vele zijn er af gesprongen, zoodra de ontsporing plaats had. De officier van justitie uit Gronin gen heeft op de plaats zelve een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. GEMENGD NIEUWS. Met den Noordenwind komen in de laatste dagen de buien uit zee op, die op den dag de lucht bedekken en tegen den avond weg drijven, waarop bij een helderen nachtvorst ontstaat. Heden nacht althans heeft het hard gevroren; het weiland was met eene laag- ijs bedekt. Dat het weer niet zoo warm kon blijven, bijgevolg de groei zaamheid zou afnemen.' werd ver-i wacht, doch als de temperatuur j zoo laag- wordt, dat de bloesems! der vruchtboomen en de spruiten der boven den grond gekomen aar- dappelen afvriezen, dan is de scha Het Dynamiet-Komplot. De Engelschfc politie schijnt den draad van het geheime komplot. dat in den laatsten tijd de bevolking van Londen door zijn aanslagen ver ontrustte, thans in handen te hebben. Zooals men namelijk weet, legde zij te Birkenhead de hand op zeke ren Daley, een herculisch gebouw den kerel van omstreeks 40-jarigen leeftijd. Sedert deze bij zijn vriend Egan te Birmingham zijn verblijf had opgeslagen, had de politie, welke reeds lang vermoeden tegen hem koesterde, een huis aan de overzijde gehuurd, om hem beter te kunnen bespieden. De gewone uitstapjes van Daley golden kroeg-en en biljart zalen, doch nu en dan maakte hij excursies te voet naar Wolverhamp ton, 12 mijlen ver, om vrienden te bezoeken. Daarbij schijnt hij zorg vuldig de spoorwegstations te heb ben vermeden, waar hij steeds ge vaar liep geheime politie-ag-enten aan te treffen, die hem konden her kennen. De politie wist sedert ge ruim en tijd, dat hij een der voor naamste leden was van de «Iersch- Amerikaansche broederschap.» In zijn vroege jeugd was Daley betrok ken in de beweging- der fenians en in 1867. toen de onder-officier Brett te Manchester vermoord werd, stond hij bij de politie bekend als een dergenen, die bij de op dien moord gevolgde ongeregeldheden buiten Dublin een hoofdrol speelde. Hij was toen ongeveer 25 jaar oud. Spoedig na deze gebeurtenis ver dween hij uit Ierland, en liet later te New-York van zich hooren. De reden, dat hij Ierland verliet, be stond hierin, dat hij door de revo lutionaire afdeeling, waartoe hij be hoorde, verdacht werd van verraad, van aanbrenging bij de Engelsche Regeering. Te New-York sloot hij zich aan bij de uiterste partij, en de vermoe dens, door zijn kameraden opgevat, bleken ongeg-rond te wezen. Van nu af was Daley een vertrouwd leider, en reisde hij sedert steeds heen en weer tusschen de beide middelpun ten als een invloedrijke agent. Behalve Daley is te Birmingham ook, als zijn medeplichtige, de klerk James Francis Eg'an, gearresteerd, en tegen een tweeden vrieud van Daley, den onder-officier Hogan, had de politie van Birmingham mede argwaan gekregen. Een te zijnen huize ingesteld onderzoek bracht evenwel niets compromittee- rends aan het licht. Evenwel is Ho gan door den commandant van zijn regiment hij behoorde tot het le Rifle Volunteers van Warwickshire geschorst. Hogan lieeft reeds 21 dienstjaren achter den rug-. Eindelijk zoekt men ook verband tusschen deze arrestatie en die van zekeren Fitzgerald, die Donderdag jl. te Londen in hechtenis genomen en naar Ierland overgebracht werd, beschuldigd van betrokken te zijn in een samenzwering, om verschei den personen te Tubbercurry in het graafschap Sligo, te vermoorden. Behalve bescheiden, heeft de po litie nog niets in Egan's woning kunnen vinden, maar zij vermoedt, dat dynamiet en helsche machines begraven liggen in den aangren- zenden tuin, en derhalve worden ijverige nasporingen gedaan. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 16 April. Aangev. 12 koeien. Prijs f 240 tot f160 u paard. v stieren. - - tr - vaarzen. - u - r pinken. u - - vette kalv. - - v 5 gras kalv. - 60 - 50 n 67 nuckt kalv. n - S y - 4 u 56 schapen. u - 30 u - 20 v lammeren. n - n - biggen. - - - a - varken. u Haarlem. 16 April. Aangevoerd en verkocht 12 stapels kaas, uitmakeudc 1109 kazen, wegende 2214 kg. Hoogste prijs per 50 kg. f 34. Amsterdam, 16 April. lie prijzen der Aardappelen waren ais volgt: KatwijkerZand f a Noord- wij ker Zand f a Hillegommer dito f a Geldersche Jammen f a dito Blauwe f a Eriesche Hamburgers f a' dito Jammen f 1.40 a 1.50, cüto Engelsche fl.— a L10, Zeeuw- sclie Spuische Jammen fl.50 a 2.50, Blauwe fl.75 a 2.10, Elakkeesche Jammen fl.30 a 1.50, Pooters f0.90 a 1.Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f 2.15 a 2.30, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Tin. Bauka f53, Billiton f51, termijn f511/:- Petrolcum willig; loco f 0'/a E., Sept./ Dec. Tarwe op levering hooger, Nov. f237. .Rogge in leoo zonder noteeriug. Tegen a.s. Maandag, 21 dezer, aijn in pu blieke veiling anugeslagen circa 40 last Ja- dutaa, 16 1. Machinaja cn 42 1. Welogorca Grutten, alhier gezolderd. Noteoring vuil de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering Mei onver anderd, Oct. iets lagor. Mei f156, 155, Oct. f159. 158. Noteering van Meune Thole. Koolzaad op 300 KG. Olie vast, Oct. f350. Lijnzaad vast. Heunepolie vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f100 a 105 per 1040 stuks, Lijnkoeken f 10.50 a 13 per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aaugevoerdrette kalveren, te kwal. f 0.2e kwal. f 0.per kg. - Gras- f a 191 nuchtere dito f 4.a 6.77 schapen cu lammeren fa vette varkens 38 a 47 ct. per kilogram- biggen f a paarden f a 657 ruudereu, le kwal. f0.87, 2e kwal. f0.75, 3e kwal. f0.68 per kg. melk- en kalfkoeien f 110 a 330 p. at. Alkmaar, 12 April. Ter veemarkt aauge voerd: 4 paarden, vette kalveren, 114 nuohtere dito, 60S schapen9 lammeren, - vette varken, 114 magere dito, -243 biggen, 17 bok en geiten, 44 koeien en ossen. De prijzen waren als volgtvette kalveren f a nuchtere dito f4 a 36, schapen f28 a 31, lammeren f 8 a 12, vette varkens a cents per kg., magere dito f13 a 22; bok of geiten f4 a 9, koeien cn ossen f180 h 295, paarden f 95 a 150, biggen f5 a 8, allen per stuk. Schiedam, 15 April. Moutwijn f 12.Jene ver flS.75, Amst. Proef f19.Spoeling f 0.40, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereenigiug f0.30. Amsterdam, 15 April 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer- pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sck. 2' 665/s v 3 787,, ii. i 1027/, Hongarije. Obl. Leening 1867- 5 973 Goudleening 5 83"/, Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 a h zilv.Jan.-Juli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1S77 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1> Obl. buit. 1876. 2 u //(Perpetuele) 4 h binnl. f12500- 250001' Obl. binnl. f1000- 5000 l'/i Obl. Alg.Sch. 1865. 5 portdgal, Rusland. Spanje. Turkije. Egyete. II1 Obl. Leen. 1876. 4 67 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/u 111 1877. 4 121 Columbia. Obligatiën41 29'/, Peru. Leeniug 1870 6 105/. 1872 5 8'/,, Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 1181/,, Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. 154 M. tot Expl. St. spw. Aand. tt Cent.spw. gest.Obl. u Ind. spw. Aaud.u Rijn spw. volg. Aandu Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-Itnl. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Knrsk Chark. Obl. f 1000. Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid, N.-York Lake Erie W. S. Aaud.u Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Lot. Amst. f100 3 k u Rotterdam 3 Gem. Crediet3 Belgie. a Stad Antwer pen 18743 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 1860. 5 1864. Rusland. v 1864. 5 1866. 5 Geldkoers, prolongatie S1;'., pCt. Italië. Rusland. Amerika. 65',, 66' 51"/.. 45 58 V, 119 72s/, 157 116 l«»/4 581 a 20' 127 108 100 95s/. 103 113 142 134 1281 a ONDERWIJS. Tot laden van het bestuur der Noori- Hollandsehe afdeeliug vau de opgerichte vcr- oenigin» van leeraren cn onderwijzers asn inrichtingen tot opleiding van onderwijzer»

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3