recht. Zij acht zich dit iu het belang j de H. Maagd Maria. Men inag ver der menschheid verplicht. Dachtwachten dat dit gebouw, naar de men er in Amerika ook maar zoo i plannen te oordeelen, groote verfraai- over, zucht voorzeker menigeen in Engeland. BI\NE\LA\D. Haarlem, 18 April 1884. Het tweede concert, gegeven door de Haarleinsche liedertafel «Zang en Vriendschap» had gisterenavond in de sociëteit «Vereeniging» plaats. De vereeniging had voor dezen avontl uitgenoodigd den heer Völlmar en mevr. VöllmarFriese, van 's-Gra- venhage. De zaal was goed bezet. De beide solisten, mevr. Völlmar-Friese (viool) en de heer Völlmar (piano), brachten door hun spel de toehoorders in verrukking; vooral maakte het rus tige, medesleepende vioolspel een diepen indruk, en we bewonderen ook niet weinig het groote talent eu vooral de bewonderenswaardige teehniek waarover mevr. Völlmar beschikt. Het pianospel van den heer Völlmar was indrukwekkend schoon; eenige stukjes als: Zi- geunenveisea en «au bord (Tune sourcevoor piano, troffen bijzon der onze aandacht. De fantaisie «Othello», voor viool, muziek van «Ernst», deed ons een blik werpen in de groote bedrevenheid, die mevr. Völlmar kenmerkt, welk stuk ook in ademlooze spanning door het aan wezige publiek werd aangehoord, dat door een daverend applaus zijn ingeuomenheid te kennen gaf. Het koor der liedertafel opende met een eenvoudig doch keurig ge zongen stuk «Avondkoelte», dat, even als het daaropvolgende Meidrank veel bijval verwierf. Vervolgens werd gezongen het «les esprits de la nuiU Dit bijzonder moeilijke stuk werd zeer goed uitgevoerd: alleen moeten zal aanbrengen, vooral aan dat gedeelte der stad, waar thans ook een nieuwe brug in aanbouw is. Morgen zal in het gebouw van de Burgeravondschool op de Ged. Kraaienhorstergrachthet eerste (schriftelijk) gedeelte van het ver gelijkend examen plaats hebben voor de betrekking van hoofd derkoste- looze school letter E alhier. 94 sol licitanten zijn daartoe opgeroepen. Bij de gisteren door B. en W. j gehouden verpachting voor het loo- pende jaar, van twee kiosken in den 1 Hout, is de kiosk bij de pomp aan het einde van den Dreef, gegund aan E. Pinedo voor f 101, de andere in de nabijheid der muziektent van «Trouw moet Blijken» werd voor de som van f56.55 gegund aan C. Sipkes. Gisteren werd door het prov. bestuur van Noord-Holland aanbe steed en wel bij enkele inschrijving: De vernieuwing van het plankier tusschen het Wierlioofd en het einde der Jachthavendeel uitmakende van de werken der Rijks-zeehaven het Nieuwe Diep, (raming f30.000). Minste inschrijver de heer R. Kroon, te Buiksloot, voor f 29.600. Het ver- hoogen van den buitenberm van het zuidelijk deel der Pettemer zeewe ring, (raming f36.000). Minste in schrijver de heer J. P. D. Leeflang te Nieuw-Hellevoet, voor f 34.932. Het onderhoud van den zeedijk tus schen Naarden en Muiderberg, van de strandpalen te Muiderberg en van den zeedijk beoosten Naarden, van 1 Mei 1884 tot 1 Mei 1885, (raming f 600). Minste inschrijver de heer J. Willemse de Googer, te Naarden, voor f509. daaruit te stijgen, maar daarvoor! zooveel doenlijk de wisselplaatsen te kiezen, of gebruik te maken van het stilstaan van de rijtuigen, al moet men daardoor eenige passen meer te voet afleggen. Naar de Leidsche CL meldt, hebben twee der Leidsehe hoog leeraren, met name prof. Suringar en prof. Martin, het plan opgevat om, gedurende de aanstaande win termaanden een wetenschappelijke reis te ondernemen, naar de Neder- landsche bezittingen in den West- Indischen Archipel. Deze reis zal geschieden onder goedkeuring der Regeering, en met financiëelen steun van het Aardrijkskundig Genoot schap. Een verslag der reis zal later in het tijdschrift van dat Genoot schap worden medegedeeld. Naar wij vernemen, zijn de nieuwe internationale aansluitingen voor den aanstaanden zomerdienst op de spoorwegen van Middel-Europa thans definitief vastgesteld, en wel met gedeeltelijke afwijking van het geen bij het protocol van Berlijn was bepaald. De laatste conferentie over de financiëele belangen der Zuidafri- kaansche Republiek heeft gisteren te Amsterdam plaats gehad. Naar het D. v. N- verneemt, zal hetgeen in die conferenties over den toestand en de toekomst der Transvaal is aan het licht gekomen, weldra bekend worden gemaakt in eene brochure, welke tijdens de af wezigheid der Deputatie zal ver schijnen, en die dienen zal tot ver duidelijking van eene circulaire, waarin de plannen voor de spoor- wegleening zullen worden ontwik keld. rapporteerd, dat de audiëntie bij den Minister van Waterstaat in zake de dienstregeling der Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij niet het gewenschte gevolg had, doch dat er eenig uitzicht geopend is op betere aansluit'ng en versneld verkeer over de Zuiderlijn. Een adres van de Kamer te Schie dam over de opheffing van het stel sel van afmaking van verdacht vee in het spoelingdistrict, met verzoek om adhaesie ingezonden, vond geen genoegzamen steun, omdat het ge voelen over de afmaking zeer ver deeld is, en de landbouwmaatschap- pijen en vele veehouders de afma king aanprijzen, en de bijzondere toestand in het spoelingdistrict aan de leden niet voldoende bekend was. Verder besloot de Kamer, op eene desbetreffende vraag der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijrerheid, te antwoorden dat het handeldrijven in steenkolen door den stationschef alhier, voor voover haar bekend is geworden, nooit aanleiding gaf tot eenige re clame over bevoorrechtingof bemoei lijking van andere handelaren bij het vervoer per spoor. Het verslag, door het bestuur fit van de werklieden-vereeniging Eigen I Hulp te Goes uitgebracht over' de drie eerste maanden van dit jaar. vc luidde in meer dan één opzicht ver blijdend. Het aantal gewone leden is met 8 vermeerderd, en bedraagt V thans 27. Als buitengewone lede* re lieten zich een vijftal inschrijven, fli zoodat hun getal nu 34 is. Aan v< contributiën enz. werd f 136.72 ont- P vangen. Aan ziekengeld etc. werd f47.07 uitgegeven, zoodat, met het saldo van 31 Dec., nu f 537.801/* p in kas is. Twee gewone leden ont- bj vingen, gedurende hunne ziekte, fc< eene uitkeeringéén tot een bedrag van ruim f17. De vereeniging gaat h dus langzaam vooruit, en begint blijkbaar bij de werklieden meer ft sympathie te vinden. Ten behoeve g'1 van de weduwe en kinderen van V' den onlangs overleden secretaris J der werklieden-vereening te Deven- ter, geschiedde eene inzameling, die P1 f 2.70 opleverde. Eenige voorstellen g van het bestuur werden aangehou- den. {si HH. MM. de Koning en de Ko ningin verlaten Maandag a. s. met wij ons de opmerking veroorloven, een extra koninkl. trein omstreeks dat we de bromstemmen dezen win-110 uur de residentie, ten einde op ter wel iets beter hebben gehoord, en een enkele dissonant wel iets van de schoonheid van het stuk verloren deed gaan. Prachtig werd na de pauze het stuk «Super flumïna Babylonis», een oude bekende der liedertafel, voor gedragen. De schoone melodie moet onwillekeurig een diepen indruk op de aanwezenden hebben gemaakt en we hopen dat de liedertafel het bij eene volgende gelegenheid nog eens ten beste zal geven. Ten slotte werd gezongen «Broederliefde ran Gevaerh. Ook hierover kunnen we een woord van lof niet onthouden, en 't bevreemd ons geenszins dat dit stuk «op verzoek» werd gezon gen, daar de schoonheid ervan daar wel aanleiding toe geeft. Ten slotte mogen wij den geach- ten directeur, den heer Robert, een warm woord van waardeering over zijne uitstekende leiding van en toe weiding aan de liedertafelniet onthouden, en ook aan deze zelve, die geene kosten te groot heeft geacht en geene moeite heeft ont zien, om de avonden van kunst genot, die wij dezen winter mochten genieten, weder met een te ver meerderen. mag onzen dank niet worden onthouden. Hedenmorgen ten 10 uur is de hoofdsteen der nieuwe R. K. kerk aan het Spaarne op plechtige wijze gelegd, door Z. D. Hoogw. den bis schop van Haarlem. De kerk zal worden toegewijd aan een schildpadden lorgnet op den neus plaatsende. Het geldt hier dokter den aan val in het boschje. Gij waart er dien nacht bij en hebt persoonlijk buitengewone blijken van moed aan den dag gelegd door een boomstam, dien gij voor een Hindoe aanzaagt, stevig te knevelen. Ouder algemeen gelach werd deze aardigheid aangehoord. De Fransclie dokter was in het minst niet gebelgd over het gelach te zijnen koste en hernam: 't Is waar, zeer waar! maar het was mijn schuld nietgij weet dat ik zeer bijziende ben. Vervolgens bevestigde hij in bijna dezelfde bewoordingen het verhaal van luitenant Midley. En nu, bracht een derde officier, Steward genaamd, in het midden, en nu denken wij ons gek op nieuwe listen, ten einde die schelmen t. vangen. Oranjc-Nassau-oord verblijf te gaan houden. Te 's Hage wordt verwacht graaf Van Dutermonde, uit België. Het doel van zijue komst zou in verband staan met het bezoek, dat HH. MM. de Koning en de Koningin aan den Koning en de Koningin der Belgen zullen brengen. D. Met den trein van 10 ure 40 min. kwamen gistervoormiddag aan het Rijnspoorstation te 's Hage aan de graaf en de gravin van Bentheim. Zij werden namens HH. MM. ont vangen door den majoor Bentinck, Zr. Ms. adjudant, en vervolgens in een hof-berliner naar het Paleis ge leid. De graaf en de gravin hebben een bezoek gebracht aan het Huis ten Bosch, en varvolgens een rijtoer gemaakt over Scheveningen en door een gedeelte van de staden brach ten ook een bezoek aan H. K. H. Prinses Hendrik. Gistermiddag hebben zij de resi dentie weder verlaten. Het bestuur der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft het met de tram rei zend publiek opmerkzaam gemaakt op het nadeel, dat de trampaarden ondervinden door het veelvuldig opnieuw op gang brengen van de tramrijtuigen, en een ieder beleefd, maar dringend uitgenoodigd, de wagens zoo min mogelijk te doen stoppen, door niet op elk willekeu rig punt op de tram te stappen of Gij zult zien, hernam Dieu- donné, dat wij ons nog op den een of anderen dag in rotsen, rhinoce- rossen of apen zullen moeten ver mommen. Dokter, riep miss Ellen schaterend van het lachen uit, een aap met een lorgnet op, dat zou u wel goed staan! Waarlijk miss, gij vleit mij, antwoordde de dokter. Op hetzelfde oogenblik naderden bedienden met ververschingen be laden het troepje. De jonge dames vlogen er met wonderbaarlijke eenstemmigheid op aan. O! sandwiches, daar ben ik dol op! riep miss Nancy uit, terwijl zij dit bewees door er twee te nemen. En mij, sprak miss Lovel, terwijl zij een vol glas champagne frappé greep, mij smaakt niets beter dan champagne. Ja, waarlijk j Merkwaardig is het, hoe de bloemisten te Hillegom er tegen zijn. dat de bloemen van daar ver zonden worden naar de Londensche markfci Op een bollenveiling te Over- veen werd op geen enkelen bol ge boden, eenvoudig omdat de eigenaars de afgesneden bloemen naar Londen verzonden. Bekend is het, dat de bollen aan gekocht worden om de bloemen; zend men nu bloemen weg. zonder meer. dan kan 't dus niet uitblijven of de bollen moeten in waarde da len. (D. v. s-G Te Zaandam hebben zich bij het verschijnen der uitventers van Recht voor allen de ongeregeldheden van verleden week herhaald. De verkoo- pers werden achtervolgd eu feitelijk uit de gemeente verjaagd. Den 25 dezer zal er, onder leiding van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats hebben van vertegen woordigers der verschillende spoorwegmaatschappijen, ter bespre king van de aanstaande zomerdienst- regelingen. De heer Van Vlijmen, te 's-Hage, zal, naar het Handelsblad verneemt, op het eergisteren vermelde rapport der commissie van onderzoek aan gaande den bouw der koninklijke stallen binnenkort antwoorden, dan ook de door genoemde commissie erklaringen wederleggen. In de vergadering van de Kamer van koophandel, Woensdag te Delft gehouden, weid onder meer door de daartoe benoemde commissie ge en ik heb er mijn redenen voor. Vooreerst houd ik er van en ten tweede willen toegevende aanbid ders wel beweren, dat champagne mij lief en geestig maakt. Zij heb ben het wellicht mis, maar wat zal ik u zeggen, ik hoor het hen gaarne beweren beide redenen zijn af doende genoeg zou ik meenen Miss Lovel ledigde haar glas in één teug en voegde er daarop met nedergeslagen oogen zedig bij: 't Is slechts om te proeven. Te zelfder tijd mompelde miss Ellen Dat is heerlijke, echte, Jamaica rhum, die voorzeker wel twintig jaar heeft gelegen. Ik geloof wel dat de cham pagne goed is, hernam miss Lo vel, met den tong tegen het ver hemelte klappende, zeker zonder twijfel maar om er zeker van te zijn, zou ik nog eens moeten proe ven. Woensdag voormiddag 91/a uur zou te Alplien en Riel een lijk ter aarde worden gesteld Zekere A. Jacobs moest met 2 andere perso nen voor die plechtigheid de klokken luiden. Daartoe stond hij ter hoogte van ongeveer 3ys meter in den to ren, naast een geopend luik. Nieuws gierig om te weten wie er passeerde keek Jacobs naar beneden door het luik, met het noodlottig gevolg, dat hij voorover viel en met het hoofd op den hardsteenen vloer terecht kwam. Bewusteloos bleef hij daar liggen. Hij werd, zwaar aan het hoofd gewond, opgenomen en in eene nabijzijnde woning g-ebracht, waar hij des nacht aan de gevolgen overleed. Op den 31n Maart wandelde Bouwe Vogelvang, gepensionneerd militair, langs den Jutphaascheu weg te Utrecht. Bouwe mist zijn rechterbeen, hij verloor het in den bekenden veldslag van Samalangan. Dit verhinderde hem echter niet, zonder de minste aarzeling in het water te springen, toen hij een kindje van twee jaren in het water van de vaart langs dien weg zag val len. Hij had de voldoening het kind te redden en kroop met moeite op den wal, nam het wichtje op den arm en ging naar den vader, die baas is aan een steenoven. Toen de vader zijn dochtertje aannam van den flinken maar armen man, riep deze uit den grond zijns harten «Zeg, help mij nu ook!» Woensdag is eene groote uitge- <1 strektheid gronds, behoorende bij jk het landgoed Sonsbeeh te Arnhem, ih onder 's hands voor ongeveer een half millioen verkocht aan den heer A. E. Cohen c. s. Het terrein wordt begrensd door den Zijpschen en den Amsterdamschen weg, met uitzon dering van Mariënberg, Rozenberg en da rustplaats van Sonsbeeh. Het plan bestaat om den grond als bouw terrein te exploiteeren. H. M. de Koningin van Enge- 1 land vertrok Woensdag ten 10.45 h ure van de haven van Flissingen 1 per extratrein naar Darmstadt. Tot het laatste oogenblik bleef het in cognito ten strengste gehandhaafd. De Koningin reist onder den naam van gravin van Balmoral met hare dochter prinses Beatrix en gevolg, bestaande uit douairière markiezin van Ely, lady Churchil, burggraaf Bridport, generaal sir H. F. Pon- sonby, Hr. Ms. adjudant, en dr. Reid. Het jacht Osbornedat gekomman- deerd wordt door kolonel Holland, vertrok gister morgen naar Ant werpen. Het was begeleid door drie jachten, de EnchantressGalathee en Albertha. De twee eerstgenoem- den bleven op de reede voor anker, het laatstgenoemde kwam in het dek binnen. Alle schepen waren in rouw, de versiering aan de stevens met rouwfloers overtrokken en het verguldsel zwart geschilderd. Woensdag' te 71/3 uur is een ge deelte van de bekende tribune op de groote wedrenbaan van den heer Bert Brouwer te Nijmegen door brand vernield. Door de afwezig heid van water, [in de nabijheid daarvan, ging de blussching zeer moeielijk, zoodat men, om bet voort woekeren der snel om zich heen- grijpende vlammen te stuiten, een vak tusschen het brandende punt en het onaangetaste gedeelte moest wegbreken, waarna men het bran dende vak omverhaalde en met zand doofde. De soldaten van het 5e re- gement infanterie hebben daarbij goede diensten bewezen. De oorzaak is alsnog onbekend. Zij wenkte daarop een bediende, nam een tweede glas en ledigde dat gelijk het vorige onmiddellijk. Waarde miss Lovel, voegde de jeugdige Steward haar toe, neem er een paar sandwiches bij, dan smaakt de champagne nog beter. Daarin zoudt gij wel gelijk kunnen hebben, antwoordde miss Lowel, de gelegenheid aangrijpende om nogmaals een paar sandwiches te bemachtigen. Ik zal dadelijk uw raad opvolgen. En zich tot den knecht wen dende, voegde zij dezen toe: Sandwiches, als het u blieft. En geef mij dan nog een wei nig rhum. want die is waarlijk overheerlijk, zeide miss Ellen. Dokter Dieu-donné's gelaat ver kreeg eene komische uitdrukking van angstige bezorgdheid. Zijn be wegelijke trekken drukten ongerust heid en tevens misnoegen uit. Op den dag na Paschen werd de zoon van den landbouwer A., aan den Ivoudekerkschen straatweg on der Vlissingen, in de nabijheid zijner woning, in tamelijk benevelden toe- stand aangetroffen, zoodat men van de hofstede hulp ging halen. Toen men van daar terug kwam was hij niet meer te ontdekken, en tot nog toe weet men niet waar hij gebleven is. Zijne pet werd in de watering 1 drijvende gevonden, doch het ver moeden dat hij zal verdronken zijn, is nog niet bevestigd geworden. Terwijl een ijzige Oostewind over de vlakte strijkt en de winter nog eens aan zijn bestaan herinnert, ko men nog eenige achterstallige vroeg- i zomer-berichten aanzoo, dat i* Groningen nieuwe aardappelen, naar i eene nieuwe methode gekweekt, uit I den kouden grond zijn gerooid, en dat te Oranjewoud een rhododen- Ten langen leste kon hij zich niet meer inhouden en zijne handen i ten hemel slaande, gelijk een too- i neelspeler van de oude school zou j gedaan hebben, dié op het punt staat eene vervloeking van zich af te slingeren, riep hij uit Ongelukkige kinderen! wat doet gij? Eten en drinken, zooals gij ziet, antwoordden de jonge meis- i jes lachend. Ja, helaas, dat zie ik wel, maar hoe ondoordacht. Waarom? c' Bedenk d verschrikkelijke gevolgeu, die g i ongetwijfeld op den hals zult i. Wees da&.]o- aar niet bezorgd I ntwoordde hem 1 vollen mond, t ongerust, zij o. •dt vervolgd.) vet over. dokter, miss Nancy, ^ie wees maaie]| zijn licht te v on i h.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2