De vorst van Montenegro, in naam onbeperkt gebieder over zijn niet al te uitgebreid rijk, heeft blij kens een bericht uit Weenen beslo ten, zijn volk een grondwet te geven, waarbij dan een gedeelte der wet gevende macht op het volk zou worden overgedragen. Zoo langza merhand verdwijnen op deze wijze de weinige overblijfselen eener staat kunde, die tot in de vorige eeuw algemeen werd aangetroffen. De toe komst zal het nu moeten leeren of de bewoners der Zwarte Bergen thans reeds rijp zijn om te leven onder eene wet, die ook hun een aandeel in de regeering verzekert. In den eersten tijd althans zullen de kamers van afgevaardigden nog al eene zonderlinge collectie van afgevaardigden vertoonen. Servie en Rumenië strekken daarvoor ten voor beeld. De koning van Zweden en Noor wegen gaat voort met den door het rijksgericht afgezetten ministers de bewijzen te geven, dat hij hunne diensten het land en den vorst be wezen, op prijs weet te stellen. Thans weder heeft hij een hunner, den heer Ivierulf, benoemd tot ridder der orde van Karei XIII. Natuur lijk ergert dit alles de radikale meer derheid in den Lantsthing op eene vreeselijke wijze, en zal het er niet toe bijdragen om deze tot toege vendheid voor de overgeblevene, tot welwillendheid jegens de nieuwe ministers te stemmen. B1\\E\LA\I). Haarlem, 22 April 1884. Als een verblijdend verschijnsel in den vooruitgang onzer stad, ver nemen wij dat de Nederl. Bell- telefoon-maatschappij bezig is om in een der lokalen van het gebouw «Felix Favore» een centraal-bureau op te richten. Weldra zullen dus ook zij, die zich willen abonneeren, kier ter stede het gemak en het nut van den telefoon ondervinden. Verscheidene invloedrijke perso nen alhier hebben bovengenoemde maatschappij reeds steun en mede werking verleend en toegezegd. Hedenmorgen is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht, L. E. R. oud 44 jaren, geboren te Utrecht, die zich aan landlooperij en diefstal van een vuilnisbak had schuldig gemaakt. Door den commissaris des ko- uings in Noord-Holland is aan het comité van uitvoering der Interna tionale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam ver gunning verleend om de trekking van één millioen loten (seriën 1115) en de aan die tentoonstelling ver bonden loterijte houden op 25 April e. k. Een belangstellende menigte wuifde I Van de bepaling, door de HH. MM. bij het vertrek toe. spoorweg-maatschappijen gemaakt. De Koninklijke trein arriveerdedat officieren in uniform, of in dienst te 11.20 uren aan het station Ede,reizende, slechts de halve vracht waar HH. MM. door den Burge-hebben te betalen, schijnt' misbruik meester dier gemeente, jhr. Vante zijn gemaakt, zoodat een der Borssele, werden verwelkomd. In I spoorwegbesturen zich daarover met eigen rijtuigen begaven HH. MM-1 beklag tot den minister van oorlog zich onmiddellijk over Bennekom heeft gewend. De minister heeft naar Oranje-Nassau-oord. naar aanleiding daarvan in eene cir- De Burgemeester van Wagenin- laire aan alle officieren van het gen, mr. Wunder, was op de grens zijner gemeente om HH. MM. te complimenteeren. leger zijn misnoegen daarover te kennen gegeven, en de gemaakte bepalingen nadrukkelijk in herinne- Te 11.45 uren zijn HH. MM. met i ring gebracht. Prinses Wilhelmina en gevolg op j De wijziging van de Drank- het landgoed aangekomen. j wet, waarbij de gecombineerde ne- Z. K. H. de Prins van Oranje ringen nog één jaar worden in stand heeft een fraaie krans van rozen aan gehouden (tot 1 Mei 1885) is gister de familie Veegens gezonden, om'ook door de Eerste Kamer aange- op de lijkbaar van den oud-griffier, nomen en kan dus nu geacht wor- verwezenlijking van het denkbeeld. Terwijl dus circa 900 arbeiders Nader vernemen wij, dat het j aan de fabriek werk en brood von- met Frankrijk gesloten handelstrac- den, verloren de aandeelhouders vooi taat tien artikelen bevat, en dat het j goed 4/5 van hun kapitaal en ge- laatste artikel den duur van het i nieten zij van het oorspronkelijk ii tractaat stelt op een jaar, telkens de onderneming gestoken kapitaal met een jaar te verlengen, als het j nog niet eens 1 pCt. rente, niét is opgezegd. Bovengenoemd blad vraagt dan Tegelijk met dit tractaat zijn tus- ook te recht: «Wat zou er van het schen de Nederlandsche en Fransche verlangen der sociaal-democraten regeering verklaringen gewisseld overblijven, als men tegenover hun omtrent de overeenstemming, tus- eisch: aandeel in de winst, eensd< schen Nederland en Frankrijk be- dan natuurlijk zeer logische bepa- treffende consulaire rechtspraak, ling stelde: aandeel in het verlies: kunsteigendomenfabriekmerkenver-j Zouden zij beter af zijn dan nu de kregen. Deze verklaringen treden in aandeelhouders in menige zaak zich van den dag der retificatie van het i liever het verlies of de onvrucht- liandelstractaat af, en worden voor baarheid van hun kapitaal getroos- die door den Prins hoog werd ge waardeerd, neer te leggen. De jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Noord- en Zuidhollandsche Stoom tramweg-Maatschappij werd Zater dag 11. in het Nutsgebouw te Am sterdam gehouden, onder leiding van mr. Tü. de Haan Hugenholtz, van Haarlem. Vertegenwoordigd waren 62 aandeelen van f1000 en 193 h f 250, uitbrengende 205 stemmen. Uit het financiëele verslag, dat de commissie, in het vorige jaar be noemd, uitbracht, bleek, dat zij de balans over 1883 had nagezien en goedgekeurd, wat echter niet van terugwerkende kracht was op het beheer, door het vorige bestuur ge voerd. Vele bezuinigingen waren inge voerd en nog meerdere stonden te wachten. Hierop werd door den di recteur verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de dienst geregeld had plaats gehad, maar de weg nog niet in den gewenschten toestand ver keerde, hoewel reeds vele verbete ringen, o. a. door het leggen van stalen dwarsliggers, werden aange- I bracht. Ook werden middelen aan gewend om het bloembollen vervoer te bevorderen, waarvoor zijsporen werden gelegd. De onderhoudskosten voor weg en werken hadden be dragen f5049.99Ys en de telefoon- aanleg ruim f8000. Daar de be- j staande locomotieven bleken gebrek- I kig te zijn, werden nieuwe machines aangekocht, die nu in werking zijn en waarvan de uitkomst alleszins bevredigend is. De exploitatie heeft niet aan de verwachting beantwoord, wat vooral aan den slechten toestand der loco motieven moet worden toegeschre- en. Het personenvervoer bracht op den wet te zijn, daar de Koninklijke bekrachtiging niet twijfelachtig is. Uit het in de Zaterdag te Am sterdam gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Hollandsche Hypotheekbank uitge bracht verslag bleek, dat het totale bedrag der in 1883 tot stand ge komen leeningen bedroeg f3,253,700 en sedert de oprichting der Bank f 18,603,700, waarvan is afgelost f3,961,820, zoodat op 31 Dec. 1883 nog' verschuldigd was f14,641,879. De balans, die een winst-saldo aan wees van f99,950, werd goedge keurd, en er is besloten van de winst f4950 over te schrijven op de reke ning van 1884. Het dividend werd bepaald op f22,75 per aandeel en fll per oprichtersbewijs. De aftre dende commissarissen, mr. W. H. de Beaufort, C. J. van Nellesteijn, mr. J. G. Patijn, mr. Joh. Pols, mr. P. W. H. van Sonsbeeck eu de di recteur C. J. M. Dijkmans werden allen herkozen. Jl. Donderdag is te Utrecht eene vergadering gehouden van be langstellenden in de christelijke verzorging van krankzinnigen, blin den eu doofstommen. De vergade ring werd geleid door den presi dent der voorloopig-e commissie, den heer Lindeboom. De aanwezigen, ongeveer 50 in getal, waren het in beginsel over de zaak volkomen eens; met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen, voorgesteld door dr. Yan den Bergh: De vergadering erkent le. de chris telijke verzorging van krankzinni gen, blinden en doofstommen nood zakelijk. 2e. Verklaart in bet ont breken daarvan de schuld van het Chr. Nederland voor God den Heere te zien. 3e. Acht ook tevens zeer wenschelijk de bestrijding der oor ten,. om de zaak in gang te houden, die aan zooveel werklieden brood verschaft?; den tijd van tien jaar aangegaan. (N. R. Cl.) Andermaal was de Zeedijk te Amsterdam Zondagavond het tooneel van ongeregeldheden, thans niet door militairen, maar door eenige opge schoten jongens veroorzaakt, waar van één 16-jarige, toen de politie, weer krachtig optredende, hem in den kraag gegrepen had, een mes getrokken en een der agenten van politie eene vrij diepe snede over de rechterhand toegebracht heeft. Ook een zijner kameraden, die hem het mes ontnemen wilde, is zoo ernstig weer opslag voorkomt" dan begrijpt in eeu der dijbeenen gestoken, dat I men, dat niet alleen voor dit jaar hij ter verpleging in het binnengast- de erwten van dien akker gedeelte huis moest worden opgenomen. De lijk vernietigd zijn, maar ook het dader is naar de cel overgebracht, j land zelf in waarde verminderd is. Procesverbaal is opgemaakt, en de Men meldt uit Nieuwe Niedorp Een landbouwer in deze gemeente kwam dezer dagen tot eene treurige ontdekking. Hij bemerkte dat op een akker, onlangs door hem met erwten bezaaid, door eene vijandige hand rood en wit mosterdzaad was gestrooid. Wanneer men bedenkt, dat van mosterdzaad, ook op het best geploegde en bewerkte land, nog na verscheidene jaren telkens f 61,109.61tegen f 73.355.29 in zaken, waardoor bedoelde ongeluk- 1882, dus eene vermindering van j kigen bestaan. Over de vraag, van wie de zaak HH. MM. de Koning en de Ko ningin zijn- gisteren-voormiddag te kwart vóór 10 uren, met Prinses Wilhelmina en bun gevolg per ex- tra-trein naar Ora nje-Nassav,-oord, vertrokken. Aan het station bevonden zich de Grootmeester van het Huis van HII. MM., graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, Zr. Ms. adjudant-gene raal, generaal Verspyck, de Minis ter van Buitenlandsche Zaken, de Burgemeester enz. f 12,245.68. Daarentegen rees het i cijfer van het goederenvervoer van f2273 in 1882 tot f4206 in 1883. De exploitatie-rekening wees eene mindere uitgaaf aan van f24,600 dan het vorige jaar, door inkrim- ping van personeel en vermindering der salarissen van commissarissen J en directeur enz. Het resultaat is. dat er een verlies is geleden van I f 7694, waartegenover staat eene totale afschrijving op het materieel j van f16.104. In plaats van de aftredende com- moet uitgaan, bleek verschil van gevoelen te bestaan; van de eene zijde werd de meeniug voorgestaan, dat de verzorging vau krankzinni gen aan het diaconaat behoort; an deren wenschten een vrij standpunt in te nemen, opdat alle ware chris tenen zonden kunnen medewerken. Tot eene beslissing kwam deze vraag ditmaal niet; besloten werd aan de voorloopige commissie, aangevuld met de hh. dr. W. van den Bergh. W. van Oosterwijk Bruïjn, M. J. missarissen, de lieeren Fock en Van j Chevallier Jr. en dr. J. C. Burkens, Heeckeren, werd gekozen de heer op te dragen materiaal hijeen te bren- Rover en herbenoemd de heer Van J gen voor verder onderzoek en de Heeckeren. Hierna werden tot leden der financiëele commissie benoemd de heeren Godzen Van Heeckeren en Ilenny. Hierna werd de verga dering gesloten. (N. v. d. D Volgens het 28e jaarverslag van het logement voor vrouwelijke per sonen Te Huis te Amsterdam, heb ben in 1882 iu de inrichting 273 meisjes en vrouwen meer gelogeerd dan het vorig jaar; daaronder waren er ongeveer 200, die meer bepaald kwamen om de Tentoonstelling te bezoeken; toch was de toeneming- buitendien aanmerkelijk te noemen, daar het van 656 ten vorigen jare nu tot 929 gestegen is. Ook het aantal logeergasten is, van 8778 in 1882, gestegen tot 10.866, alzoo 2088 dagen of bijna 25 pCt. meer. Van de 929 aangekomen log'é's waren 799 van buiten de stad, tegen 130 uit Amsterdam. Volgens de rekening en verant woording is in 1883 ontvangen f 8270.06 en uitgegeven f 7957.191/2. Door den heer B. H. Fieldt, te Amsterdam, werd dezer dagen een goed woord gesproken in het be lang der werklieden van de onlangs afgebrande katoenfabriek te Hilver sum. Zijn opwekking om iets te doen voor de tijdelijk zonder verdienste zijnde arbeidersgezinnen zal onge- zaak wordt onderzocht. Gistereu ochtend werd uit het huis van arrest in Den Haag eeu man ontslagen, die van zijne vrijheid onmiddellijk weer misbruik maakte, door bij eene vrouw op de Gedempte gracht twee dekens weg te nemen en te trachten die een paar huizen verder bij een uitdrager dadelijk te verkoopen. Op aanwijzing van den bestolene gearresteerd, verzette hij zich met veel geweld tegen zijne overbrenging naar hetpolitiebureel. zoodat een viertal agenten er bij te pas moesten komen, om hem mees ter te worden. belangstelling in de zaak óp te wek ken, en dan nog voor het einde van het jaar te Utrecht bijeen te komen, om verder te beraadslagen over 't geen gedaan moet worden tot Achkon ik u ook zóó dwin gen om mijn hart aan te nemen! En zich tot Mary Burtell over- buigende, drukte hij haar een vu- rigen kus op de hand. Op deze onverwachte aanraking deinsde het jonge meisje verschrikt achteruit. Die juweelen branden, dacht zij bij zichzelve. Die aanrakiüg zijner lippen doet mij zeer als vuur.... Ik ben bang 't is of ik ga ster ven. Op dit oogenblik liet zich buiten liet geschal van fanfaren hooren. I Onder de menigte, die de verlichte tuinen vulde, ontstond eene groote opschudding en bijna al de gasten1 van Lord Singleton drongen zich te gelijk naar een zelfde punt. Na eenige oogenblikken vernam men de stem van den lakei, welke luide aankondigde Prinses Djella! Op bet hooren van dezen naam trilde Mary zenuwachtig; zij ver bleekte en werktuigelijk herhaalde zij deze twee woorden Prinses Djella! Mary! wat scheelt eraan? vroeg Edward ongerust. Nietsstamelde het meisje verward. Waarom vraagt gij dat? Ik ben zeer wel, wat zou mij schee- len? Ik weet het niet, antwoordde Heva's bruidegom, maar toen de naam van de prinses werd afgeroe pen, voelde ik uw arm in den mijne lieven en was het alsof gij in zwijm zoudt vallen. Wel neen, Edward, dat ver beeldt gij u. De jongste zoon van Sir John Malcolm zag de verloofde van zijn broeder strak aan en sprak: Neen, neen, ik verbeeld het, mij niet, want gij ziet nog bleek. Och kom't is niets dan ver beelding, weersprak Mary. Maar terwijl zij dit zeide, beefde zij over het geheele lichaam. Edward bemerkte dit. Kom lieve Mary, zeide hij haar bij den arm nemende. Waar zult gij heen? vroeg de verloofde van George. Naar de zaal. En waarom kunnen wij niet hier blijven? Omdat de nachtlucht niet voor u deugt. De nachtluchtwel die is ver rukkelijk. - Verrukkelijk, ja! maar ook gevaarlijk. Loop heen! zijt gij dan ver geten dat wij alle avonden in den tuin van den Bengalow uren door brengen Dan zijt gij niet zooals nu iu baltoilet. Omtrent den doodslag, die on langs in de Korte Hoogstraat te Rotterdam bij nacht gepleegd werd, schijnt de instructie met vele moei lijkheden te kampen te hebben. Vol gens verklaring vau den hoofdge tuige, welke aanleidiuggegeven heeft tot zijne eigen invrijheidstelling en tot aanhouding van den tegenwoor- digen beklaagde, heeft deze laatste den verslagene van achteren be- sprongen, zijne armen hem om den twijfeld bij velen weerklank hebbenhals geslagen; en onder die bewe- gevonden; van de motieven, daarbij j ging hem de halsslagader doorge- door hem aangevoerd, kan daaren- sneden. Als men nu bedenkt, dar tegen niet verklaard worden, dat zij j het bloed daardoor met krachtige onberispelijk zouden zijn. slagen uit het lichaam moet ge- Hij ontzag zich toch niet, de mee-stoten zijn, volgt daaruit, dat de ning uit te spreken, dat de aandeel- I dood bijna onmiddellijk op zulk eene houders in de verbrande fabriek, j verwonding volgen moet. Nu heeft, die jaren lang zoo hooge dividenden j altoos volgens den getuige, die om hadden genoten hij schatte het j strengeling plaats gehad vóór het wel op 12 k 16 pCt. thans ook j Schielandshuis, terwijl de verslagene wel wat voor de werklieden behoor-gevonden is nabij de Passage. Des den te doen. j kundigen hebben nog niet tot klaar- En wat nu is hiervan waar? Hetheid gebracht, of het mogelijk is. Rolt. Nbl. deelt het mede. De zaken j dat na zoodanige verwonding der fabriek zijn jaren lang zóó slecht nog zulk een afstand wordt afge- gegaan, dat men het kapitaal voorleg'd. Er moet ook gebleken zijn, 4/5 vernietigd moest verklaren; dedat. na die omarming, de getuige aandeelen van f5000 zijn op f1000 zelf met den verslagene beeft ge- teruggebracht. En van die f 1000, worsteld, zoodat ook zijne kleeding het resteerende 1/5, trekken de aan- j geheel bebloed was. deelhouders thans gemiddeld 4S/10 j De zaak is in handen van den pCt. rente. rechter van in instructie mr. W. J. Karsten. zij daarvoor hebben? Op dit oogenblik deed Djella van een schitterend gevolgd vergezeld haar intrede in den tuin. Zwarte slaven met roode tulban den en in korte lijfrokken met zware massief gedreven gouden ringen aan handen en voeten, droegen op hunne schouders een prachtig met beeld houwwerk versierden palankijn, die Wat doet dat er toe? Kom, Marv, laat ons naar binnen gaan, ik smeek er u om! j evenals een vrouwelijk kleinood met Nu goed, als gij er dan zoo j edelgesteenten was ingelegd. op aandringt, maar wacht nog een j Deze stoet werd geopend en ge- oog'enblik. sloten door eene afdeeling der vrou- Waarom niet dadelijk? jwelijke garde. Omdat ik nog eerst de prin- Bemerkende dat Lord Singleton ses wil zien. naderbij kwam, gaf Djella haren Goed, dan zullen wij nog' even j dragers een teeken. De negers bo blijven, zeide Edward, maar gen allen tegelijk eene knie ter voegde hij er werktuigelijk bij zich I aarde, zoodat de prinses kon uit- zelf bijstijgen. Zij is jaloersch op de prinses!.... j Volgens baar onveranderlijke ge- Dat is vreemd! Welke reden kanwoonte was zij in Europeesche klee derdracht. Haar wit zijden japon met echten kant, van onnoemelijke waarde gegarneerd, liet haar armen en hals, een Venus van Milo waar dig. ontbloot. Een zwart gitten diadeem met buitengewoon groote diamanten schitterde in haar donkere lokken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2