POPULAIR MF1JWS-1 Oplage 10000 Ex. No. 245. FEUILLETON. Vijrdag 25 April 1 N84. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenemen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-UitgeYers: BOMAHS k Co., te Haarlem. ADVERTENTlEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten xoor bet Buitenland: Compagnie Générale, de Pnblicitc Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Montmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39* 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*. 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Haarlem naar Rotterdam. 7.53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. W JLNTERDIENST. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10,10.20*, 11.5, 1.23* 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftscbe Poort. den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, S.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7-55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.3 3.52, 4.59, 6.45. 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42,2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. Bijna met den dag verergert de toestand in Egypte, en de Britsche regeering zit hieromtrent duchtig verlegen. N>et alleen geeft Soedan ernstige reden tot bezorgdheid, maar ook te Cairo en op enkele andere plaatsen vertoonen zich teekenen van eene ontevredenheid onder de bevol king, die misschien wel eens de oorzaak konden zijn van eene her haling der gruwelen onder Arabi- pacha. Zoolang de les, door generaal Wolseley den Egyptenaren toege diend, nog werkte, zoolang ook dach ten die lieden er niet aan om zich tegen den Engelschen invloed te verzetten. De teleurstellingen even wel, welke de regeeringspolitiek om trent Soedan heeft bereid, hebben er het hare toe bijgedragen om die les uit het geheugen te wisschen en van daar dan ook, dat het nie mand verwonderen kan, wanneer avond of morgen de ontevredenheid weder driester dan ooit het hoofd 't Is te hopen, dat het der Egyp tische regeering moge gelukken nog in tijds het gevaar af te wenden. Generaal Gordon begint thans ook den moed te verliezen. In een tele gram aan Sir Evelyn Baring betuigt hij zijne verontwaardiging, dat zijne regeering hem in den steek laat. Gewapend met een ontembaren moed, vertrouwend op zijn goed geluk en de bescherming des Hemels, heeft hij geen oogenblik geaarzeld de ge vaarvolle taak op zijne schouders te nemen, overtuigd als hij was, dat Engeland hem niet aan zijn eigen lot zou overlaten, wanneer eenmaal de nood aan den man kwam. Thans is hij ontmoedigd door de vele te leurstellingen, die hij heeft moeten ondervinden. De lafhartigheid van DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÉPIN. 64) Tweede Gedeelte. HET JAAREEEST VAN JAGARNATJTH. Mary schrikte; een donkere blos kleurde haar wangen, doch maakte dadelijk plaats voor eene doodelijke bleekheid. Ja, vervolgde de prinses, Sir George is wel een gelukkig bruidegom en Sir John Malcolm een gelukkig vader! De dag van uw huwelijk zal voor hem een vreug dedag zijn. de mannen, die hij onder zijne be velen heeft, is bijna spreekwoorde lijk, terwijl de moed en de driest heid der vijanden alle beschrijving te boven g*aat. Bovendien ziet hij reeds geruimen tijd vruchteloos uit naar de hulp zijner landgenooten. Wel heeft het Egyptische goever- nement besloten enkele compagnieën inlandsche soldaten te zijner be schikking te stellen, doch het is zeer de vraag of deze Khartoem wel zullen bereiken, terwijl men zelfs in dit gunstige geval nog weinig op die hulp zal kunnen vertrouwen. Tusschen de Europeesche kabi netten wordt thans druk onderkan deld over het voorstel van Enge land om een congres bijeen te roe pen, ten einde de Egyptische aan gelegenheden te bespreken. Oor spronkelijk was slechts de uitvoe ring de liquidatie met het onder werp dat ter bespreking zou wor den gesteld, doch Frankrijk wil de gelieele Egyptische kwestie in het debat brengen. Het gevolg* hiervan is, dat men het over de hoofdpun ten nog niet eens is; want de ge- heele Oostersche kwestie, dat schrik beeld van alle diplomaten, dreigt in het verschiet, wanneer men aan het voorstel van Frankrijk gevolg wil geven. De Fransche bladen echter betoogen met nadruk de wenscke- lijkheid van dezen maatregel. Een geregeld bestuur in het land, waar zich het Suez-kanaal bevindt, zoo zeggen zij, moet voor elke zeeva rende mogendheid van het hoogste belang zijn. Niet uitsluitend is het de taak van Engeland of Turkije om daarvoor zorg te dragen; ook anderen dienen daarbij gehoord te worden, en een Europeesch congres alleen is in staat den toestand ge heel in het reine te brengen. Wij betwijfelen het evenwel ten sterkste Ik hoop het met u, mevrouw, antwoordde Mary eenvoudig. En ik twijfel er niet aan, - sprak Djella. Reik mij uw hand, miss Mary, dat, lieve, kleine, blanke handje, zoo fijn en zoo adellijk, en wees overtuigd, dat ik uwe vriendin ben. Gij gelooft het immers? De verloofde van George deed beschroomd wat haar verzocht werd, stak Djella haar bevende hand toe en stamelde: Ja mevrouw, ik geloof u. Gelukkigriep Djella ver heugd uit. Zoo moet gij altijd zijn. Twijfel nooit aan degenen, die u liefhebben. Het feest is nauwelijks begonnen; wij zullen elkander dus dezen avond nog* wel ontmoeten. Doorgal geef mij uw arm en g*eleid mij om den pracktigen tuin van Lord Singleton te bewonderen. a De prinses nam den arm van den 'fëidjak, welke deze haar hoffelijk aanbood en terwijl zij nog glim-i of men in Londen wel ooren heeft voor deze redeneering. Veel heeft Engeland reeds gedaan in het belang van Egypte, en ook in de toekomst wacht haar nog een belangrijke arbeid. Dat de Britsche staatslieden dien tengevolge grooten invloed op den Khedive verkregen hebben, is niet meer dan natuurlijk en ong'aarne zullen zij dat overwicht in de waag schaal stellen, door het oordeel van geheel Europa in te roepen over datgene wat reeds is verricht, en datgene wat nog gedaan moet wor den. Waar bestaande verdragen een beletsel zijn voor het nemen der noodige maatregelen,teneinde verbe tering in den toestand te brengen, daar kunnen deze niet gewijzigd worden dan met toestemming en in overleg van de personen, die ze tot stand hielpen brengen, en vandaar dan ook het voorstel tot het bijeen roepen van een congres. In Frankrijk zullen weldra, den 4en Mei, de verkiezingen voor de gemeenteraden plaats hebben. Na alles wat er in den laatsten tijd om trent den achteruitgang der repu- blik einsche en het veldwinnen der andere partijen is gesproken en ge schreven, ziet men den uitslag daar van natuurlijk met belangstelling tegemoet. Hoewel men niet geheel op dien uitslag kan afgaan, is het toch mogelijk daaruit eenigszins den stand der partijen te leeren kennen, en na te gaan, in hoeverre de dwaas heden, welke de uiterste linkerzijde in den laatsten tijd heeft bedreven, van invloed geweest zijn op het ver trouwen der bevolking in de tegen woordige staatsregeling. Uit de jong ste aanvullingsverkiezingen zou men wel mogen opmaken, dat die invloed voor de republiek niet gunstig was. Zooals onze lezers weten, heeft de Fransche regeering het plan op gevat de misdadigers, die bij her haling voor hetzelfde vergrijp tegen de wetten worden veroordeeld, niet meer in de gevangenissen op staats kosten te verzorgen, maar hen dood- 1 eenvoudig naar een der Australische eilanden te verbannen, en hen daar door te noodzaken, door handenar beid in hun eigen onderhoud te voorzien. Zooals te begrijpen is, zijn de bewoners van Britsch-Australië op het nabuurschap van dergelijke lieden niet bijzonder gesteld, waarom zij zich dan ook tot hunne regee ring gewend hebben met het ver zoek, de Fransche van dit voorne men terug te brengen. Of dit veel zal helpen, durven wij niet te ver zekeren. Wel zal men hoogstwaar schijnlijk eene andere eilandengroep, dan de nieuwe Hebriden, daartoe eerst bestemd, moeten opsporen; daar het thans is gebleken, dat deze eilanden ten onrechte als Fransche bezittingen werden aangemerkt. Zelfs moet er eene overeenkomst bestaan, krachtens welke Frankrijk zich te genover Engeland heeft verbonden, om nimmer die eilanden te bezetten. De heer de Brazza, de Fransche zaakgelastigde in het Congo-gebied, heeft, zoo meldt men ons uit Parijs, zijnen mededingers aldaar, die voor andere mogendheden werkzaam zijn, een vlieg afgevangen. Het moet hem namelijk gelukt zijn eene over eenkomst te sluiten met koning Makoko, een der machtigste vorsten van Midden Afrika, waarbij deze zijn gebied onder Fransche bescher ming stelt. Ofschoon deze overeen komst in het eerst zeker zeer weinig voordeel zal opleveren, zou zij toch naderhand den grondslag kunnen leggen voor eene Fransche kolonie, waar Europeesche ambtenaren het lachend een groet aan de beide zus ters toewierp, dacht zij bij zich- zelve O wat haat ik dat onschuldige kind Met strakke oogen en gefronsde wenkbrauwen bleef Mary het stil zwijgen bewaren. Mary, wat scheelt er toch aan? vroeg Edward ongerust opnieuw Het jonge meisje verborg het ge laat in beide handen en antwoordde met doffe stem Edward, ik ben jaloersch op die vrouw! Jaloersch! riep Edward uit, maar dat is dwaasheid! Edward heeft gelijk, zusje, dat is al te dwaas, - stemde Heva in. Dat is wel mogelijk, maar ik kan er niets aan doen. Ik heb ver driet en zou wel in tranen kunnen uitbarsten, 't Is of ik stikken zal; ik gevoel mij diep ongelukkig. XXXVI. VERPLETTEREND NIEUWS. De beide orchesten in den tuin hadden inmiddels de lustige dans muziek voor die van een geheel ander karakter laten varen. Lord Lingleton's gasten werden niet langer door opwekkende vroo- lijke muziek tot dansen aangespoord; slepende, zinbetooverende melodieën deden zich nu hooren. Wat een betooverende muziek, milordvoegde Djella Lord Sin gleton toe. Deze muziek, prinses, ant woordde de goeverneur, verkon digt ons de komst der bayadères, die ik uit de tempel van'Nellore heb doen ontbieden om mijne gas ten op haar verleidelijke inlandsche dansen te onthalen. Dat is waarlijk eene vorstelijke attentie, milordriep Djella glim lachend uit. Waar vinden de hoogste woord voeren. In een tijd, waarin de oogen van gansch Europa gevestigd zijn op het Congo-gebied, is dit bericht zeker niet van belang ontbloot. Het nieuwe Italiaansehe minis terie behoeft er stellig niet op te rekenen, dat het het zoo heel gemak kelijk zal hebben. In het parlement toch heeft zich eene partij gevormd, die de regeering en hare voorstellen met kracht zal bestrijden. Ook onder de invloedrijke mannen buiten de vertegenwoordiging vindt het nieuwe kabinet weinig steun, en het zal den heer Depretis vrij wat moeite kosten zich staande te houden. Om te beginnen zijn het de drie eerste wetsontwerpen, door de regeering ingediend, die men zal bestrijden. De uitbreiding van het aantal der ministriëele departementen, de spoor wegenwet, en de hervorming der Bank kunnen geene genade vinden in de oogen der oppositie en daarom zal men beproeven ze te doen vallen. De heer Crispi is tot voorzitter dezer oppositie-club gekozen, terwijl man nen als Nicotera, Cairoli en Bacca- rini tot hare leden behooren. Wederom bevat de Germania eene mededeeling uit Rome, volgens welke thans reeds in beginsel besloten zou zijn tot het verplaatsen van den II. Stoel uit de hoofdstad van Italië naar eene der steden in het 2uiden van Frankrijk. De regeering* der republiek zou Z. H. den Paus daar eene verblijfplaats aangeboden en zich tevens verbonden hebben om de noodige maatregelen te nemen ter bescherming van zijne veiligheid en onafhankelijkheid. In eene cor respondentie uit Parijs wordt dit gerucht evenwel ten sterkste tegen gesproken, of ten minste aangetoond, dat noch bij de regeering aldaar, Europeanen in hoffelijkheid toch hun wederga! Waarom prinses, gij maakt mij verlegen. Ik doe alleen mijn best om zooveel als in mijn ver mogen is, uw voorbeeld van vorste lijke gastvrijheid na te volgen? Integendeel, milord, het is aan ons om te trachten u op zijde te streven, althans niet te veel vooru onder te doen. Onze eerzucht is ge prikkeld. Morgen zullen de inge zetenen van Benares dit feest met een ander beantwoorden. Waar zoo, prinses? Op straat. Oja, nu begrijp ik ugij bedoelt het feest van Jagarnauth, den vermaarden plechtigen omgang van de kar met het afgodsbeeld? Ja, de grootste godsdienst plechtigheiddie ooit in lndie ge vierd wordt. Ik heb reeds dikwijls dit feest bijgewoond en werd altijd met be-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1