BIWEiVLAMD. verschillende zijden wordt verzekerd, dat men op het vatikaan een der- gelijken stap geenszins voor onmo gelijk houdt; hoewel tot heden geen enkel vast plan daaromtrent bestaat. Z. H. de Paus echter moet per soonlijk verklaard hebben, dat zij, die meenen, dat hij als Italiaan tot dezen maatregel nimmer zijne toe vlucht zou nemen, zich deerlijk ver gissen. Boven alles, zoo verklaarde Z. H., was hij het hoofd der Ka tholieke kerk, en als zoodanig in de eerste plaats verplicht voor hare belangen te waken. Haarlem, 28 April 1884. De heer A. Beernink, penningm. der Vereeniging «Zang en Vriend schap», is in de plaats van wijlen den heer J. H. Schmitz, tot presi dent dier liedertafel verkozen. In den afgeloopen nacht, om streeks 121/2 ure, is eene felle bin nenbrand uitgebroken in het ach terhuis van perceel no. 11S in de Groote Houtstraat alhier, bewoond door mevr. de wed. .T. P. Baum- gardt, die ontstaan is op den turf zolder, vermoedelijk door een defect aan de schoorsteendeze zolder, be nevens twee kamers daaronder, zijn g-eheel uitgebrand. Een aantal spuiten hebben water gegeven en ten l1/) ure was de brand gebluscht. Alles is tegen brandschade verzekerd. Een ontzachlijke menigte vulde de Groote Houtstraat, zeker niet tot gemak der politie en der schutterij, die nog al door luidruchtige jon gelui werd bemoeilijkt in de uit oefening harer taak, waartoe «ver gunning» en Zondagavond zeker niet het minst het hunne hebben bijge dragen. De gisterenavond door de let terlievende vereeniging «J. J. Cre- mer» gegeven voorstelling, in den schouwburg* alhier, zijnde de laatste die de vereeniging in 't afgeloopen winterseizoen voor hare leden gaf, was zeer druk bezocht. Het eerste stuk door haar ten too- neele gevoerd, was een geschied kundig drama getiteld: «Engeland in het jaar 1651», dat ons in den tijd der Engelsche republiek onder Cromwell verplaatste. Over 't geheel waren de rollen in goede handen en toonde de vereeniging, dat zij er bij zonder naar had gestreefd om dit moeilijke stuk verdienstelijk af te spelen. Er komen passages in voor, waarin van de werkende leden groote inspanning wordt gevergd. En dat de vereeniging* de krachten er voor bezit, heeft zij schitterend getoond. De innig schoone rol van «Lady Laud» sleepte een ieder mede. Haar rustig spel, net gearticuleerde woor den, zuivere gebaren vielen ons bij zonder op, terwijl haar fraaie stem een zeer goeden indruk maakte. Da verende toejuiching, die haar ten deel viel, toonde ook wel dat haar spel bijzonder werd gewaardeerd. «Sir John Koke» was geheel in zijn rol. De scherpe contrasten van ge huichelde zachtzinnigheid en bloed dorstige wreedheid waren doorhem zeer goed begrepen en werden met groote begaafdheid gespeeld. Ook hem viel dan ook herhaalde malen da verende toejuiching ten deel. De «Sherif» beviel ons zeer goed, niet minder Harrison, de handlanger van Koke: ook bet spel van Henri Laud, alhoewel ditmaal geen hoofdrol, ver- Weet gij wat dit beduidt? vroeg hij op barschen toon. Ja, dat is bet teeken van de goden, stamelde Kazil. Juist en dat teeken draagt gij reeds van de eerste jaren uwer kindsheid! Gij zijt een zoon van Bowhanie en behoort tot de broe ders van het Heilig Verhonden gij moet aan ben, die u de bevelen der goden overbrengen, gehoorza men gehoorzamen of sterven Weet gij dat? Ik weet het. antwoordde Kazil stamelend, terwijl hij doods bleek het hoofd boog. Welnu, hernam Djaal, hetgeen ik u als opperhoofd beveel wordt mij door de godin in den mond gelegd; zijzelve is het die dit gelast. Kazil's knieën knikten en bijna onhoorbaar vroeg hij Wat moet ik doen? Zwijgen? dient niet minder dan dat van den ouden John geprezen te worden. Dat de vereeniging blijk gaf van grondige studie en bijzondere toe wijding, getuige deze avond, waarop zij met voldoening zal mogen terug zien. Het tooneelspel «Thuis gebleven», gaf ons een aardig huiselijk too- ueeltje te aanschouwenhet coquette dienstmeisje was alleraardigst; moch ten wij haar in 't vervolg steeds in dergelijke rollen zien! Vóór dat het eerste stuk werd opgevoerd, toonde een der werkende leden de aan den banier der vereeni ging gehe chte, door den heer Jan sen te Hoorn voor uiterlijke welsprekend heid verworven vaandel-medaille terwijl na afloop werd medegedeeld dat van de door den heer Van Gas teren aldaar insgelijks verworven medaille een duplo zou worden ver vaardigd, om eveneens als vaandel medaille te dienen. Bij de pauze zou in de koffiekamer eeu lijst rondgaan ter inteekening, tot bestrijding der onkosten, die met de verwezenlij king van dat doel gepaard zouden gaan. We wenschen echter nogmaals de geachte Vereeniging geluk met haar verworven lauweren; moge het eene aansporing* zijn om hun stre ven aan te moedigen ou hun nieuwe krachten schenken, om steeds meer haar kunstlievenden leden eenehoogst aangename verpoozing te verschaften. üe avond zou met een hal wor den besloten. 't Was jammer dat dit niet zoo vroolijk mocht eindigen, als het was begonnen; daar de brand, die ongeveer half een in de Groote Houtstraat uitbrak, velen der dans- lustigen noodzaakte om den schou- burg te verlaten. - Zaterdag werd alhier door den luitenant-kolonel eerstaanwezend in genieur herbesteed het eenjarig on derbond der werken, gebouwen enz. onder het beheer der genie te Haar lem (raming f7300). Laagste in schrijver D. A. Braakenburg alhier voor £8433. De vorstin van Waldeck-Pvr- mont zal waarschijnlijk op hare terugreis uit Engeland eenige dagen te Amsterdam verblijven. Naar men verneemt, heeft de Minister van justitie, tengevolge der geuite kluchten over de zoogenaamde moordvisscherij op de monden van den Rijn, de Maas en andere rivie ren, dezer dagen aan de ambtena ren van het O. M. bij de kantonge rechten, binnen wier ressort de zalm- visscherij wordt uitgeoefend, gelast bem ten spoedigste eene opgave te doen toekomen van het aantal ver- oordeelingeu wegens overtredingen van het koninklijk besluit van 10 October 1871 Staatsblad, No. 103). houdende nadere regeling van de wijze van uitoefening der zalinvis- scherij, sedert de inwerkingtreding van dat K. B. door hunne kanton gerechten uitgesproken, ten einde daaruit de werking van dit K. B. te kunnen beoordeelen. Met het stoomschip Zaandam kapitein E. M. Chevalier, zijn Za terdag vertrokken van Amsterdam naar New-York 635 volwassen per sonen, 116 kinderen van 110jaar en 42 zuigelingen. Er waren voorts 32 passagiers le klasse aan boord. Naar de ZutpJi. Cl. verneemt, zal aan kolonel Schafer binnenkort een prachtig souvenir aangeboden Ik begrijp u nietWat! moet ik verzwijgen? Wat gij mij daareven omtrent den moord van Sir John Malcolm verhaaldet.Gij waart het niet, die hem hebt gevonden! Maar. Ik zeg u. gij waart het niet, herhaalde Djaal bevelend, en wie u ook op dit punt ondervrage, hetzij Lord Singleton of George Malcolm, gij bebt niets geziengij weet niets, wat men u ook vrage of zeg gen moge! Begrepen? Ik heb het begrepen. Zult gij gehoorzamen? Ik zal gehoorzamen. Het is goeden denk er aan, dat de godin u gadeslaat en dat degeen, die haar hevelen weder- streeft, door haar almachtige hand wordt verpletterd. - Ik zal gehoorzamen. her haalde Kazilen bij zichzelf voegde hij er aan toe: worden, bestaande uit een zilveren tafelservies, waarvan het blad met spiegelplateau tot inscriptie zal heb ben: «Aan kolonel C. Schafer, militai ren commandant van Atjeh en on- derhoorigheden, van Augustus 1882 tot Juli 1883. Zijne vereerders in Atjeh». Bij besluit van den Minister van justitie van 23 April jl. is aan den rijksveldwachter der le klasse (brigadier-majoor) K. van Maren te Assen, den rijksveldwachter der 2e klasse (brigadier-majoor-titulair) H. J. Endendijk te Hoogeveen, en den rijksveldwachter der 3e klasse (bri gadier-titulair) A. Lammertste Zuid- wolde, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens hunnen onvermoeiden ijver en beleid, be toond in de ontdekking van den dader van den op 29 Mei 1881 onder Zuidwolde gepleegden moord op de dienstbode M. Koes, welke ontdek king eerst in de maand September des vorïgen jaars plaats vond, met dit gevolg dat de schuldige dezer dagen door het gerechtshof te: Leeuwarden werd veroordeeld. Bij kon. besluit van 17 dezer is aan den rijksveldwachter le klasse K. van Maren eene beloouing toe gekend van f 100, en aan de rijks veldwachters 2e eu 3e klasse H. J. Endendijk en A. Lammerts ieder eene van f 50. Tegelijkertijd is toegekend: de rang van brigadier-majoor-titulair aan den rijksveldwachter 2e klasse H. J. Endendijk, en de rang van bri gadier-titulair aan den rijksveld wachter 3e klasse A. Lammerts. Een arts te Amsterdam vond Vrij dagmiddag in de brievenbus een zoo- genaamden brandbrief. De schrijver zou des avonds f30 komen halen, of anders den boel in brand steken. De schrijver kwam niet, doch begaf zich naar een politie-agent op het Leidscheplein en deelde hem mede wat hij had gedaan om in de ge vangenis te komen. De politie te Amsterdam waar schuwt tegen de volgende personen S. Mets, vroeger winkelier te Rot terdam, A. Waanders, zich noemende koopman in boter en kaas te Rot terdam en N. Brouwer, dezelfde kwaliteit opgevende. Zij houden zich iu verschillende gemeenten op, in den laatsten tijd veelal te Amsterdam, Haarlem en omstreken, en blijken in verbinding te staan met. meerderen van hun slag, zooals IJ. de Bres van Dordrecht alias Hennekes en Co.. om op uitge breide schaal. handel te drijven. Van betaling is echter nooit sprake, en naar een vast plan worden de buitgemaakte goederen zoo snel mo gelijk verkocht of' in handen van derden overgegeven. Waar zij inkoopen doen, fungeert W., die een wit jasje draag't, als knecht, en de goederen worden in een leegstaand pakhuis of op ge huurde kamers geborgen, evenals onlangs bij den diefstal van boter op het Damrak te Amsterdam ge schiedde. In de Donderdag avond te Zaan dam gehouden Raadsvergadering is o. a. ingekomen eeu schrijven van D. de Leeuw Jr., te Amsterdam, en P. Lange veld Pz., te Hardingsveld, inhoudende het verzoek om conces sie voor den aanleg en de exploita- Zij hebben laaghartig dengene vermoord, die mij bet leven heeft gered, dien ik als een vader liefhad Eu toch moet ik zwijgen mijn gevoel verzet er zich tegen en mijn geest komt in opstand, maar de go din beveelt en ik zal zwijgen. Van dien jongen hebben wij niets te vreezen. zeide Djaal hij zichzelf, hij is van ons afhan kelijk hij zal niet klappenHet was hoog tijd, want er komt iemand. Buiten hoorde men eene luide stem op knorrigen toon verwen- schingen en weeklachten uiten. De deur ging open en Stop de dienaaf van George Malcolm trad doodsbleek binnen. Hij hield een zakdoek stijf tegen den neus ge drukt. XXXVIH. DE TEGENSPOEDEN VAN EEN NEUS. Wat scheelt er aan, heer Stop? vroeg Kazil. tie eener duinwaterleiding in deze gemeenie, onder voorwaarde, dat door de gemeente één gulden per hoofd per jaar van het zielental, berekend tegen 13,000 inwoners, de eerste vijf jaren als bruto-ophrengst zal worden gegarandeerd. Aan de gemeente zal worden uitgekeerd ge durende den duur der concessie 20 pCt. van de zuivere winst boven 5 pCt. Donderdagnacht hielden twee hee- ren een van 60 en een van 24 jaar. een wedloop van Amsterdam naar Haarlem. Zij deden dien echter niet op de wijze der hardloopers, maar stapvoets in regelmatigen tred. Een rijtuig, waarin twee andere heeren en voorzien van de noodige honger- stillende en dorstlessende middelen, volgde hen, terwijl nog twee heeren, waarschijnlijk de jury uitmakende, op eenigen afstand de edele kampi oenen vergezelden. Omstreeks half vier passeerden zij Halfweg*, toen was de jongste een honderd meter vooruit. De prijs was bepaald op 50 gulden. Wie de winner is geweest? Om zes uur keerden zij per rijtuig terug. De oude heer scheen wel wat vermoeid. Dezer dageu overleed de soliedste man der Amsterdamsche Beurs, na melijk de schoenpoetser Janlserief. Gedurende omstreeks 40 jaren heeft hij trouw en eerlijk het schoeisel zijner Beurs-abonné's van het stof ontdaan, alvorens zij den Mammon- tempel binnentraden, en in dien tijd menigeen bij de poging om het andere «stof» machtig te worden, zien vallen, hopeloos zien vallen, tot zelfs beneden zijn schoenenbak. Hij zelf bleef onder al de wissel valligheden der fortuin, onder zon neschijn en onweersvlagen, dezelfde, weinig* rijker, maar ook niet armer. Wie echter kon als hij met recht matige fierheid uitroepen«Leelijke kwajongen (een conctirrent-schoen- poetser), wat doe je hier: ik sta hier reeds meer dan 40 jaren, en geen mensch, kijk, die dat van me zeggen kan!» En nu. Jan is niet meer, doch zijn «zaak» ging gelukkig niet met hem mede: Emanuel Peper zal ze voor eigen rekening voortzetten. «Langs den meer en meer gebrui- kelen weg», als een man dus, die op de hoogte is van zijn tijd, ver zocht hij den beursbezoekers in eene circulaire om den gunst, door Jan genoten, en beloofde eene prompte en nette bediening. Moge ook hij bestand wezen tegen de verleiding en zich, evenals Jan, houden aan zijn schoenenbak. T Uit Uitgeest wordt gemeld: De postbode van Wijk aan Zee wilde gisterenochtend van de in beweging zijnde tram springen. Zijn tascb bleef haken, ten gevolge waarvan hij onder de tram gera akte, en bem beide beenen werden afgereden. De onge lukkige werd zoo spoedig mogelijk naar het Ziekenhuis in Haarlem vervoerd. Naar de Zaanl. Ct. verneemt, is dezer dagen nabij het terrein van den in den nacht van 28 op 29 December jl. afgebranden pelmolen de Veering op een stuk landHin een kenuelijk vroeger gemaakten kuil. eene zekere hoeveelheid half vergane gort gevonden. Dit schijnt het vroeger wel eens geuite vermoeden te be vestigen, dat tijdens even vóór den brand van de Veering, tevens dief- De kamerdienaar zuchtte diep en nam den zakdoek weg, welke eeni gedeelte van zijn gelaat bedekte. Zijn neus had sedert den vorïgen avond minstens het dubbele van zijne vroegere grootte en de klein heide sedert over tot eenen liclit- rooden tint, hetgeen komisch afstak bij het. overigens kleurlöoze gelaat dat het meest deed denken aan het bekende pierrotmasker uit eene Arlequinade. Goeden morgen, mijn kleine Hindoe!riep Stop uit, ik ben blij u te zien, kleine Hindoe, omdat gij een goede jongen zijt,! maar wat uw land betreft, dat wensch ik naar den duivel en ik geloof niet, dat ik bem daar juist genoegen mee doe. En dat waarom, mijnheer Stop? vroeg Kazil nog steeds teg*en ons land ingenomen. Nog altijd en meer dan ooit! Dat komt omdat gij u niet stal gepleegd is en de molen mis schien in brand is gestoken, om de ontdekking van dien diefstal te be moeilijken of onmogelijk te maken. In Juli a. s. zal in den Haag de algemeene vergadering van het Ned. meubelmakers-bond worden gehou den. Het Bond heeft zich volgens de Werkmansbode met de Belgische meubel makers vereeniging verbonden en een alg*. meubelmakersverbond gesticht. Het bestuur der sociaal-democra tische Vereeniging in den Haag heeft naar aanleiding van het trekken van ongeveer 100 personen naar Sche- veningen ter bescherming van de verkoopers van het blad der vereeni ging', van den hoofdcommissaris van politie een schrijven ontvangen waarbij de commissaris op last van den burgemeester het bestuur her innert «dat alle optochten op de openbare straat zijn verboden zonder voorafgaande vergunning van den, burgemeester.» Op den 13en dezer heeft Margje Meelis, 18 jaar oud, de woning harer ouders in de Van Meekerenstraat te Rotterdam verlaten, om een paar dagen bij familiebetrekkingen te Hardingsveld te gaan doorbrengen. Zij heeft deze echter niet bezocht en is ook niet naar huis terugge keerd. Opsporing wordt daarom door den commissaris van politie 3e af- deeling te Rotterdam verzocht. Een Vlaaraingsche koopman in visch, Maandag- jl. bij de vleesch- verkooping iu Den Doele te Schie dam tegenwoordig zijnde, verloor op het Doelenplein een doosje, waarin aan bankpapier en goudgeld eene som van f 800 geborgen was, welk doosje gevonden werd door den ar beider H. J. Evkmans, die dadelijk pogingen in het werk stelde om den rechthebbende op te sporen, dien hij al spoedig gevonden had. De koopman bood den eerlijken vinder ter belooning aan een glas bier, dat echter door Eykmans geweigerd werd. Het dividend, door de algemeene maatschappij van brandverzekering te Tiel uit te keeren, is vastgesteld op 35 pCt. Voor ruim een week werden een 50-tal verpleegden te Veenhuizen ontslagen. Eergisteren waren er reeds 24 te rug, waaronder 23 recidivisten. Van de gelegenheid, door den minister opengesteld om op request ontsla gen te worden, is, natuurlijk, gre tig gebruik gemaakt. Ieder ver- 1 pleegde reikhalst er naar, de ge stichten te verlaten, doch ongeluk kigerwijze niet met. den vasten wil om ze steeds achter zich te houden. Men klaag't, dat nergens werk te vinden isvelen hebben naar geen werk omgezien. Het gaan met ont slag is ongelukkigen en ouden van dagen niet te na gesproken hun vacantietijd. Hoe g-emakkelijk komt men niet terug! Even gebe deld, één dag gevangenisstraf ge woonlijk. en dan opzending naar hier of Ommerschans voor den tijd van 2 jaar. HCE) naar de gewoonten van ons land weet te voegen. Stop sprong driftig op en her haalde Voegen! Wel nu nog mooier! Neen dat ontbreekt er nog* maar aanMet eiken dag wordt het hier meer en meer onhoudbaar! Nu reeds is de vader van mijn meester ver moord, en God weet voor boe lang* wij in een crimineel proces zullen zijn gewikkeld, met al de daarmede onafscheidelijk gepaard gaande for- realiteiten, gerechtelijke verhooren en gevolgen van dienEn om kalm en op ons gemak een kopje thee te gebruiken, onzen roastbeaf te eten of bedaard een fleschje Por ter of Ale te verschalken, voor dat alles zal wel geen tijd meer over blijven Maar dat is nog het ergste niet! Weet gij, kleine Hin doe. wat ik van ochtend, toen ik mij na twee slapelooze nachten uit- geput van vermoeienis te ruste wilde begeven, in mijn bed gevonden heb? Zeg weet gij het? Wat dan. lieer Stop? Wordt vervolgel.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2