Woensdag 30 April 1 S84. Oplage 10000 Ex. Woensdag 30 April 1884. No. 249. HAARLEMS DAGBLAD mm mi I ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Degelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Ad verten tien worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang-ère G. L. DAUBE Co, JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Eaubourg Montrnartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.— 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.50, 1.8, 2.39* 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 7.53* 8.33,9.4,10.13.12.12*. 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50*, 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10. 9.10,10.20* 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.37. tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station II. IJ. S. M. 8.21 Van den Helder naar 7.55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.33 Haarlem. 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. De EngelscRe regeering heeft, spoediger dan men verwachtte, een besluit genomen op het bekende voorstel van het Egyptische kabinet en generaal Wood, betreffende het zenden eener Britsche expeditie naar Soedan. Zooals onzen lezers bekend is, werden de beraadslagingen van den ministerraad hierover bijgewoond door generaal Wolseley. waarlijk geen onbekende in d-eze gewesten. Waarschijnlijk is het gevallen be sluit dan ook alleen op de inlieh- Itingen door dezen hoofdofficier ge- igeven gegrond. De regeering toch geeft als haar gevoelen te kennen, dat een veldtocht voor de Europee- sche soldaten onder de tegenwoor dige omstandigheden onmogelijk is. Hoe gaarne zij ook de bedreigde plaatsen te hulp zou willen komen, zij mag het Britsche leger niet bloot stellen aan de bijna onoverkomelijke bezwaren aan een dergelijken tocht verbonden; vooral ook omdat volgens bare meening de eigenlijke hoofd plaats van Soedan niet in direct ge vaar verkeert. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat volgens deze be schikking het doodvonnis voor Ber ber geteekend is. Te Londen heeft men dit zeer goed ingezien, en daar den Khedive den raad gegeven, den goeverneur van Berber te machtigen zich terug te trekken, indien hem dit nog mogelijk is. Die laatste voor behoud geeft als van zelve aanlei ding tot eene treurige veronderstel ling. Yoor eenige dagen zou het waarschijnlijk nog mogelijk geweest zijn eenen uitweg voor het garnizoen te vinden, doch na alles wat ons omtrent den stand van zaken, zoo als die tegenwoordig is, ter oore kwam, mogen wij aannemen, dat FEUILLETON. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH IND1Ë VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 68) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUT1T. Eene slang, kleine Hindoe!. Eene slang zoo lang als eene paling en zoo dik als mijn arm eene slang, die ik na haar in vier stukken te hebben gebakt uit het venster wierp. Nu dacht ik wat te kunnen slapen,.... maar ja wel, dat was buiten den waard, of liever buiten de muskie ten gerekend; want de dag brak niet aan of mijne legerstede werd belegerd door een onnoemelijk aan tal afschuwelijke, kleine,gevleugelde die mogelijkheid niet meer bestaat en de ongelukkige bezetting alzoo genoodzaakt zal zijn, zich op de genade of de ongenade van den vijand over te geven. Wat ze daarvan te wachten heeft, hebben vroegere fei ten ons reeds duidelijk laten zien. Wie weet, of hooren wij binnen en kele dagen niet voor de derde maal gewagen van een moord op groote schaal, waarvan de ijselijkheden ons de haren ie berge doen rijzen. Voor een gedeelte heeft de Britsche regee ring de schuld van al het bloed, dat daarbij vergoten zal worden, op haar geweten, zoo beweren haar tegenstanders. Ware zij van den be ginne af krachtiger opgetreden, dan zou het nooit zoo ver gekomen zijn, doch nu valt het kwaad niet meer te stuiten. Indien het nu hierbij nog maar blijft; doch wie weet, wat Khartoem nog te wachten staat? De uitnoodigiugen tot deelneming aan de conferentie zijn verzonden aan DuitschlandOostenrijk-Hongarije Frankrijk, Italië, en Turkije. In de nevensgaande nota van den minister Granville wordt er op gewezen,dat de toestand in Egypte van dien aard is, dat eene wijziging in de liquidatie- wet noodzakelijk wordt. De finan- cieele krachten van het land zijn uitgeput, en wanneer alle bepalingen van bovenstaande overeenkomst ten uitvoer gelegd zullen worden, dan blijft er niets in de schatkist aan wezig om te voorzien in eigen be hoeften, die natuurlijk onder den druk der tegenwoordige omstandig heden telkens grootere eischen stel len. 't Is voorzeker voor de houders van Egyptische staatsschuld geen aangenaam vooruitzicht, dat hoogst waarschijnlijk hunne schrale inkom sten nog beknibbeld zullen worden; maar zij zullen het beste doen, wan neer zij zich hun lot getroosten, daar beestjes, die mij onder een schrik- baarlijk gegons toetakelden en mij nen neus in dezen deerniswaardigen toestand hebben gebracht. Hu Wat zegt gij van zulke onbeschaamde, hoosaardige dieren, die niet het min ste ontzag hebben voor den neus van een Engelsch onderdaan Ja, heer Stop, gij zijt er slecht aan toe, dat moet ik toegeven maar gelukkig komt zoo dadelijk de dokter hier en die zal u wel gene zen. En waarlijk trad Anatole Dieu- dcmné, de Fransche dokter het stu deervertrek binnen. Hé! dokter, wat ben ik blijde dat u komt! riep Stop uit. Wat is er gaande? vroeg Dieu-donné belangstellend. Ver tel mij spoedig wat er aan scheelt Is het van ernstigen aard? Ja, zeer erg, dokter. her nam de kamerdienaar En waar is de patient, dan aan den toestand, zooals zij is, toch niets te veranderen valt. Zooals uit bovenstaande opgave blijkt, zijn Rus land en Spanje geen van beiden uitge- noodigd om aan de beraadslagingen over deze aangelegenbeden deel te te nemen. De reden hiervoor moet hoofdzakelijk gezocht worden in het feit, dat zij evenmin er aanhebben deelgenomen om de te wijzigen wet vast te stellen. Nog altijd zijn er verscheidene personen, die de hoop niet opgeven, dat het tusschen China en Frank rijk nog wel tot eene minnelijke schikking zal komen. De onmacht van China is zoo duidelijk gebleken, dat zij er niet aan twijfelen of het hof te Peking zal zich er wel toe laten vinden om de afgebroken on derhandelingen wederom op te vatten. De groote kwestie is dan slechts of de eischen van Frankrijk bescheiden gesteld zijn en de onderhandelingen met den noodigen tact gevoerd wor den. In het laatst der Meimaand hoopt de heer Patenötre te Peking aan te komen, waarna hij zich on middellijk naar Tseng-Li-Yamen zal begeven, om dezen staatsman de uiterste concessiën van zijne regee ring mede te deelen. Intusschen heeft generaal Nigrier bevel ontvangen zijne operatïën voor- loopig te staken. Tusschen China en Tonkin bevindt zich nog eene aan zienlijke strook zoogenaamd onzij dig grondgebied. Nu is men er te Peking zeer op gesteld, dat dit on zijdig zal blijven, en zij zal eene verovering daarvan alleen kunnen voorkomen door het aannemen van de voorstellen, die haar door den Franschen gezant gedaan zullen worden. Toont zij zich daartoe niet gezind, dan zullen de troepen ver der oprukken en trachten de ver- kunnen wij hem spoedig helpen. Die ben ik, dokter - Gij! wat scheelt er aan? Gij ziet er opgeruimd en vroolijk uit Achdokter, - riep Stop op klagenden toon uit, gij zult dit niet voor de tweede maal zeggen als gij mijn neus hebt bekeken..... die de vliegen zoo hebben toegeta keld! Dieu-donné 'zette zijn lorgnet op en bekeek met de grootste aandacht het bedoelde lid. Ja, arme drommelhet ziet er slecht met u uit! sprak hij na eenige oogenblikkengij ziet er op dit oogenblik leelijk toegetakeld uit! In den eersten tiid behoort gij tot de familie der olifanten; want wat gij daar in het midden van uw gezicht hebt, heeft meer van eene snuit dan van een neus. i Helaas! zuchtte Stop. I Dieu-donné hernam sterkte plaatsen Lang Soa, Coa Bang en Lao Kai te bezetten, eene onder neming die evenmin als de vorige' vele moeilijkheden zal oplevèren. Ook het Berliner Tcigeblatt bevat thans eene bevestiging van bet ge rucht, dat waarschijnlijk dit jaar de samenkomst der drie keizers zal plaats hebben. Het blad verzekert, dat het zijne inlichtingen uit zeer vertrouwbare bronnen heeft, en het geeft zelfs eene verklaring er van, waarom er nu meer kans bestaat, dat zij, die aan de mogelijkheid hier van geloof slaan, ditmaal niet te leurgesteld zullen worden. Het be zoek, zoo verzekert het, staat in ver band met de laatste reis, door den heer Von Giers naar Berlijn en Weenen ondernomen. Prins Bismarck had er bij den g'ezant op aange drongen, ook het Oostenrijksche hof te bezoeken en daar over deze aan gelegenheid te onderhandelen. Bij zijne terugkomst heeft hij het ver-, langen van Prins Bismarck aan den Czaar kenbaar gemaakt, die er wel ooren naar had, en verklaarde, dat hij aan dit voorstel gaarne wilde voldoen, wanneer zich daartoe eene geschikte gelegenheid aanbood. Aan de diplomatie is het thans om zulk eene gelegenheid op te duiken. Natuurlijk lieten wij deze mede- deeling geheel voor rekening van het Tageblatt. 't Schijnt dat de Duitsche po litie redenen heeft om zich eenigs- zins ongerust te maken, betreffende de veiligheid van koningin Victoria, die thans te Darmstadt vertoeft. Er zijn ten minste uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen, om haar tegen de aanslagen van geheimzin nige samenzweerders te beschermen. Wij hooren er natuurlijk niet van, En de vliegen hebben u zóó toegetakeld Ja, dokter. Zijt gij daar wel zeker van? O maar al te welZij hebben onder een verschrikkelijk gegons mijn ongelukkigen neus bestormd en met haar angels doorboord. Dat is opperbest. Wel neen, dokter! riep Stop gebelgd uit, wel neen, dat is niet opperbest. Ik bedoel dat de zaak heel natuurlijk is. Dus is het niet erg? Dat kan ik nog niet zeggen. Hoe zoo? Er ontwikkelen zich hier, ten gevolge van het warme en tegelij kertijd vochtige Indische klimaat, eene groote verscheidenheid van in secten, waarvan de eene al vergif tiger is dan de andere. Groote God! vergiftige! riep Stop verschrikt uit, gerechte of er bepaald gegevens zijn, om zich ongerust te maken. De Fransche koningsgezinden verzekeren, dat de graaf van Parijs thans zijn programma heeft vastge steld. In tegenstelling met den graaf de Chambord, die alleen wilde op treden met de Lelievaan, die eenigs- zins impopulair wasneemt hij genoegen met de driekleurige vlag; terwijl bij zich bereid verklaarde de grondwet van 1852 in te voeren, voor het geval hij geroepen mocht worden om in Frankrijk het roer van den staat in handen te nemen. De linkerzijde van de Zweed- sche Tweede Kamer heeft in eene afzonderlijke vergadering eene motie aangenomen, waarin de houding der oppositie in de Noorweegsche volks vertegenwoordiging wordt goedge keurd. Vooral eene redevoering van den heer Ullmann, die het recht der vertegenwoordiging tegenover de kroon op eene welsprekende wijze verdedigde, gaf den doorslag bij het nemen van een besluit. De Portugeesche regeering beeft het voornemen opgevat een spoor weg aan te leggen in het nieuwe handelsgebied, van Loanda tot Am- baca, in Midden-Afrika. De lijn moet niet minder dan ruim 200 K.M. lang zijn, en keuren de Cortes het desbetreffende ontwerp goed, dan zal de staat eene rente garandeeren van 6 pet. Wanneer men weet, dat hier mede minstens 20 millioen gemoeid is, kan men nagaan dat deze wet nog al van eenig gewicht gerekend zal worden. De nieuwe Mexikaansche ge zant is gisteren te Parijs aangeko men. Het hoofddoel van zijne komst hemel Ja, mijn beste jongen! het is ongelukkig maar al te waar en daar het nuttig is om van alles een beetj e verstand te hebben, kan ik u nog tot uw eigen bestwil vertellen, dat voor het meerendeel de steken dier insecten döodelijk zijn. Stop werd zoo wit als een laken. Dus, vroeg hij ontsteld en over zijn geheele lichaam bevende, dus ben ik nu in levensgevaar, omdat ik in mijn neus ben gestoken Dat is heel wel mogelijk, maa r ik kan er nog niets bepaalds van zeggen. Ach Goddokter, laat mij niet zoo in de onzekerheid! Wij zullen de verschijnselen nagaan en daaruit onze diagnose afleiden. Ach ja, dokter, doe dat! en zeg mij de waarheidbreng mij op de hoogte van de aan deze ziekte gepaard gaande verschijnse-

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1