BINNENLAND. is het sluiten van een handelstrac-j taat. dat reeds meermalen het on derwerp van onderhandelingen is geweest. Thans heeft men alle hoop, I dat men het over het een en ander i eens zal worden. Vooral rekent men j daarop omdat de grondslagen, waarop het tractaat zal berustenreeds schriftelijk zijn vastgesteld. Op Haïti is het weder een ru moerige toestand. De dagbladen van Havana maken melding van moor den op g'roote schaal, door de op standelingen bedreven. Gelukkig hoopt de regeering thans de bewe ging onderdrukt te hebben. Haarlem, 29 April 1884. Het jaarlijksche examen der leer lingen van de gymnastiek-, scherm en dansschool, onder directie van den heer A. A. Sprengerwerd Zaterdag jl. in de sociëteit «Ver- eeniging» alhier, gehouden. Uit dit examen mocht ook thans weder blij ken, hoe uitmuntend het onderwijs is, dat de leerlingen van hun be kwamen directeur genieten. De heer W. Robert, die tijdelijk van den heer W. H. C. Schmölling de leiding van de liedertafel «Zang en Tri endschap» had overgenomen, heeft thans definitief de directie over genoemde liedertafel aanvaard, waar mede wij «Zang en Vriendschap» zeker mogen gelukwenschen. Voor de vernieuwing van de Zuiderschool en verbouwing van de bijbehoorende onderwijzerswoning te Westzaan, zijn gisteren aaunemers geworden de heeren J. Giebels en J. van Servellen alhier, voor de som van f21,950. De leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei, 's namiddags 2 uren. De nieuwe Indische begrooting voor 1884 is bij de Tweede Kamer ontvangen. Ook de kamer van koophan del te Roermond heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met een adres, waarin de wenschelijk- heid betoogd wordt om de exploitatie van den Staatsspoorweg Amers foortNijmegen niet aan de IIol- landsche IJzeren Spoorwegmaat schappij, maar aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen op te dragen. Ingevolge aanschrijving van het departement van oorlog is aan alle onderofficieren en minderen ver boden, zich met verlof naar Rot terdam te begeven of aldaar te ver blijven, wegens de hier heerschende mazelen-epidemie. De minister van binnenland- sche zaken heeft geantwoord op het verslag nopens het ontwerp tot ver andering der grens tusschen de ge meenten Haarlem en Schooten. De minister kan niet toegeven, dat de noodzakelijkheid van de voorgestelde grensverandering uit liet oogpunt van he': algemeen belang niet ge noegzaam is aangetoond. Redenen om de geheele gemeente Schooten op te heffen, bestaan er, naar het gevoelen van den min., voorshands niet. Gedep. staten van Noord-Hol land. die hij opzettelijk daaromtrent heeft geraadpleegd, meeueu, dat wat er van Schooten overblijft, genoeg levensvatbaarheid heeft om als af zonderlijke gemeente te blijven be ien: ik ben bijzonder aan het leven gehecht, ziet u, en zou niet gaarne in den bloei van mijn jaren sterven. Eu, voegde hij er zachtjes met zekere schaamte bij, in den leeftijd der liefde. Eerste verschijnsel: Hevige jeuking, zeide de dokter. Oarme ongelukkige, die ben ik! riep Stop uit, ik behoef mij geen illusies meer te maken, want jeuk, als eerste verschijnsel, heb ik volopGa voort, dokterwat ik u bidden mag, ga voort! Tweede verschijnsel, ver volgde Dieu-donné, het belee- digde lid wordt eerst rood, dan paars, derde verschijnsel. Vervolgens blauw en eindelijk zwart, vierde en vijfde verschijnsel en ten laatste bezwijkt de patient onder de hevigste pijnen, waarin het laatste en zesde ver schijnsel bestaat; gij begrijpt na tuurlijk dat men zich in het laatste niet vergissen kan. staan. Overigens zijn eenige wijzi gingen in het ontwerp gebracht. Mevrouw Gleichman, de echt- genoote van den oud-minister van financien, is gisteren te 's-Hage over leden. De nagedachtenis der ontsla pen vrouw zal bij velen in dankbare herinnering blijven wegens hare menschlievende en philantropische hoedanigheden. Zij hielp de kinder bewaarplaats in de De Riemerstraat stichten, en kweet zich met groote toewijding van de taak als bestuur- deresse van dit toevluchtsoord voor zuigelingen en kinderen van be- hoeftigeu. Uit Houtrijk en Polanen wordt van 26 dezer gemeld, dat de opbrengst der gehouden grasveiliug langs dij ken en bermen van Rijnland hooger was dan in de vorige twee jaren en bedroeg over 59.0780 HA. f 8563, d. i. gemiddeld f145 per HA. In 1883 was de opbrengst f7863, of f134 per HA., en in 1882 f8316. d. i. f140 per HA. In dezelfde gemeente is besloten door de aldaar gevestigde afdeeling der Holl. Maatschappij van Land bouw, om op de internationale land bouwtentoonstelling te Amsterdam eene collectieve inzending te doen van akkevg'ewassen en zuivel, welke door de leden der afdeeling zal wor den bijeengebracht. Zaterdagavond werd op den spoor weg tusschen de stations Zandpoort en Velzen van de Holl. IJzeren Spoorw. Maatsch. het lijk van een manspersoon gevonden, vermoedelijk door trein 120 of 128 overreden. Bij onderzoek is gebleken, dat het 't- lijk van den student T. uit Lei den was. In de gemeente Haarlemmermeer, in de nabijheid van Lisse, komen vele gevallen voor van slijmhoest. In één gezin, waarin vier lijders, zijn op één dag twee kinderen over leden. Zondag 11. hield de «Vereeniging tot aanmoediging van het arme schoolkind» te Amsterdam hare ge wone uitdeeling van kleedingstuk- ken aan de kinderen der kostelooze scholen. Nadat door den hoofdon derwijzer, den heer Hirschel, een toepasselijk woord was gesproken, waarin hij het nuttige der vereeni ging deed uitkomen, die het trouw schoolbezoek en het zindelijk voor komen der kinderen tracht te bevor deren, werden aan ruim achthonderd kinderen kleedingstukken uitgedeeld. De treinrangeerder O. is eergis teren te Bussum bij het aaneenha- ken van wagens tusschen de buffers beklemd geraakt, en bezweek wei nige uren later. De man was pas van den Westlandschen stoomtram weg overgeplaatst naar den Holl. Spoorweg, en laat eene vrouw en drie kinderen in zorgvolle omstan digheden achter. Met de opening der spoorlijn HoornZaandam zal er, naar men verneemt, een belangrijke verbetering in het. postwezeu aldaar plaats vin den. Eene rijdende post van Rusten burg- tot Purmerend zal 2 maal per dag Schermerhorn aandoenmen zal bier dan 2 maal daags brieven kun nen verzenden en ontvangen. Tot veler leedwezen verneemt men intusschen nog niets van de ver Stop scheen meer dood dan levend. Hij draaide in het rond, wankelde bij elke schrede en hief zijne han den ten hemel. Geef mij in Gods naam een spiegeleen spiegelkreet hij te langen leste met heesche, ge smoorde stemIk moet een spie gel hebben, ik wil mij overtuigen! ik wil zien of mijn neus paars, geel, blauw dan wel zwart is. Ik moet bet zienik moet het zien Hier hangt er een. heer Stop, zeide Kazil, terwijl hij op een spie gel aan den wand wees. De kamerdienaar snelde er naar toe en na met angstige blikken zijn beeltenis te hebben beschouwd, slaakte hij eene zucht van verlich ting-: hij viel neder op een stoel met de woorden: Goddank, dokterhij is paars, dat is dus eerst het derde verschijn sel, alle hoop is dus nog niet verloren- wezenlijking der reeds lang bespro ken plannen van eene verbinding per tram van den spoorweg Helder Zaandam met dien van Zaandam 'naar Hoorn. Gelijk reeds vroeger werd mede gedeeld, bestaat het voornemen om op het graf van Conscience te Ant werpen een gedenkteeken op te rich ten. Op uitnoodiging van de hoofd commissie te Antwerpen, heeft zich ook hier te lande eene commissie gevormd om voor dat doel gelden in te zamelen. De commissie bestaat uit de heeren H. P. G. Quack, H. de Veer en J. N. van Hall te Am sterdam, Jan ten Brink te 's-Hage, H. J. A. M. Scliaepman te Drieber gen Hezemans te 's Hertogenbosch en Franquinet te Maastricht. Ook Noord-Nederland zal zeker het bare willen bijdragen tot ver heerlijking der nagedachtenis van den rijkbegaafden Nederlandschen schrijver. Zij die voor dit doel eene grootere of kleinere bijdrage willen afzonderen, hebben daarvan slechts kennis te geven aan een der boven genoemde heeren. In het Dbl. v. Zd.-H. en. s-G van heden komt de volgende ad vertentie voor: Een jong-e ongehuwde moeder wenschte aan fatsoenlijke lieden Pr. G., haar dochtertje, 8 weken oud, geheel af te staan. Brieven, onder motto Moeder)), aan het Bureel Dagblad,. Volgens geruchten zou de heer Carré aan B. en W. van 's-Hage vergunning gevraagd hebben om op 15, 17 en 18 Mei a. s. in de Malie baan wedrennen te organiseeren a Vinstar van het Hippodrome te Parijs. Evenals in Parijs, zegt de N. R. Ct. heeft zich ook in Den Haag eene voddenrapers-questie voorgedaan, met dit versehil echter, dat de politie der residentie niet, zooals die in de Fransche hoofdstad, met de vodden rapers eene schikking treft, doch in het op de straat verzamelen van lorren, diefstal meent te zien ten nadeele van den openbaren reini gingsdienst. Uit dit oogpunt heeft de politie aldaar proces-verbaal op gemaakt tegen twee arme drommels, die in hun onderhoud bijdroegen door de centen, die zij maakten van den verkoop der lorren, welke zij uit vuilnisbakken aan sommig© bui zen, voor den «asckman» klaarge zet, opdolven. De vraag rijstof die vodden, door hunne bloote bestemming voor den vuilnisman, reeds in eigendom van de gemeeutereiniging zijn over gegaan, dan wel nog den bewoner tot bezitter hebben, zoolang de in houd van den bak nog niet in de vuilniskar is overg-estort. Op eene reclame van de moeder van den loteling Antonius Wilhel mus Jacobus Ruvgrok, uit de ge meente 's-Hage, tegen de uitspraak van den militieraad in het le dis trict van Zuid-Holland, waarbij deze tot den dienst der militie is aange wezen, is de loteling A. W. J. Ruygrok, uit de gemeente 's-Hage vrijgesteld wegens broederdieust. Gisteren namiddag ontstond er brand in een slagerswinkel van Meijboom. in de Boekhorststraat te 's-Hage. Niemand bevond zich in huis. De brand werd door politie en Blijf bedaard, beste jongen! antwoordde Dieu-donné plechtig, al ware hij reeds blauw, dan is redding dikwerf toch nog mogelijk. Achdokter, dokterred mij Ik verlang niets liever. Maar hoe kan ik genezen? Meestentijds stuit men de kwaal door het aangestoken lid op te of feren. In 's hemels naam! dokter, spreek duidelijk!.... wat bedoelt gij O! niets belangrijks. Wat dan? Ik heb mijne instrumenten, die tusschen twee haakjes gezegd mij nooit verlaten, bij mij en dus kun nen wij, indien gij het verlangt, onmiddellijk tot de amputatie over gaan. Stop vloog op als een springveer, deinsde achteruit als iemand die eene geestverschijning meent te zien en reutelde: Mijn neus afzetten, neen, dat nooit! brandweer bedwongen. Het huis brandde echter geheel uit. Door de maréchausées te Sche- veningen werden Zondag in arrest genomen en naar het politiebureel overgebracht een troepje militairen uit Den Haag, die heel Schevenin- gen in rep en roer brachten. Tijdens de afwezigheid van de moeder is in een huisje aan de Lijn- straat te Sclieveningen, een 2jarig meisje, onder het eten van een z. g. kaakje, gevallen, waardoor een stuk van dit gebak in het keelgat van het kind schoot, met het noodlottig gevolg dat het stikte. De banier van het studenten-mu ziekgezelschap Apollote Delft, zou dezer dagen haar 27n verjaardag g*e- vierd hebben, als zij niet bij den brand van het feestgebouw in de vlammen een ontijdigen dood had gevonden. Hedenavond zal bij gelegenheid van het dames-Goncert, een nieuwe banier aan Apollo worden vereerd: een geschenk van de oud-bestuurs leden van dat gezelschapnaar het geen we daaromtrent vernemen, zal zij in pracht voor de vorige niet onderdoen, zegt de D. Cl. Vier schepen, elk met ongeveer 10,000 kilo dynamiet, beladen, zijn in de vorige week van Lobitli naar Maassluis vertrokkefl. De lading is bestemd naar Engeland. Een Meppeler jongeling had trouwbeloften gewisseld met een Staphorster boerendochter. Onlangs nu gingen zij naar *t gemeentehuis, om als ondertrouwd ingeschreven te worden en daarna ging men druk aan 't bruiloft vieren. Intusschen kwam al spoedig de trouwdag. Onze Staphorsters wachtten en wachtten, maar de bruigom kwam niet. Ein delijk besloten ze naar 't gemeente huis te gaan. in de hoop hem daar te vinden, doch na ook daar lang gewacht te hebben, moest het bruidje met hare ouders onverrichter zake huiswaarts keeren. De bruidegom, die eerst van plan was het trouwen er aan te geven, veranderde weer van gedachten. Een week later stapt hij, in gezelschap van vader en moeder, naar Staphorst. Zijn aan staande is bezig de straat te schrob ben. Uit de verte roept ze hem al toe«Wat wou je nou?» «Trouwen,» antwoordt baar beminde. «Nee, nou wil ik niet.» luidde baar be scheid en zonder vrouw was hij ge noodzaakt rechtsomkeert te maken. Te Appelscha had iemand, die van zijn geld leeft, bet reeds lang voor zien op een buiteling, welke zoo nu en dan een zijner kippen oppeuzelde. Eindelijk ving hij den kippenroover in een zak en wilde hem dooden, maar het dier ontsnapte, vloog in een der broekspijpen van den ren tenier en beet er duchtig* op los. Op het hulpgeschrei van den man kwam zijn knecht toeschieten, die het dier greep en afmaakte. Omtrent een geval van kinder moord te Nieuw-Pekela wordt ge- meid Zekere vrouw II. (reeds sedert ongeveer 3 jaren weduwe), winke lierster, die van plan was met hare drie kinderen binnen kort naar Ame rika te vertrekken, verliet omstreeks 3 weken geleden Nieuwc-Pekela, -Hecht gij daar dan zooveel aan? vroeg Dieu-donné onver schillig. Of ik er aan hechthuilde de Engelschman. Maar als liet voor uw bestwil is, zeide Kazil lachend, en u genezen kan! Kleine Hindoe! beval Stop, houd den mond. En zioh tot den dokter wendend, vervolgde hij Dokter, neem mijn leven! ik zal er in berusten,maar ik sta er op mijn neus te behouden.... hij is mij lief als mijn oogappel.... Hij is anders niet mooi. Ach! dat weet ik wel, maar wat doet dat er toe! ik ben aan mijn neus gehechtwij zijn nooit van elkaar gescheiden ge weest ik bezit hem al zoo langik moet hem behouden het moet Nu, indien gij het dan zoo zonder dat men wist, waar zij haar*, verblijf hield. Dezer dagen vernanj men, dat zij te Hoogeveen wasbeer vallen en, Vrijdag avond kwam zi van daar terug, zonder kind. Da1" politie, wie het geval eenigermati verdacht voorkwam, vervoegde ziel te haren woonhnize, en op de vraagt waar zij het kind had gelaten, gaL zij eerst ten antwoord dat zij het 1 te Winschoten had uitbesteed/doch later bekende zij het op de reis ranK Winschoten naar Pekela, die zij te& voet had gedaan, te hebben gesmoord Een lijkschouwing heeft het feit* bevestigd. De vrouw is onmiddellijk gevanke lijk weggevoerd. GEMENGD NIEUWS. t Bij de Holl. IJzeren Sposrweg-d Maatschappij is sedert eenigen tijd v het voorschrift in werking, dat de n wachters en wachteressen, indien er g een trein voorbijgaat, in positie bij I bun huisje moeten staan, met de 1 seinvlag ip den arm, evenals tegen- i woordig een soldaat het geweer c Schoudert. 1 Of de 'wachters en wachteressen i ook die positie moeten aannemen indien er een veetrein passeert, is 1 niet bekend. De beesten toch moes- i ten eeus verlegen worden met dat - eerbewijs. j Hoe de kamfer gemaakt wordt. De kamfer wordt in Japan op de j volgende wijze gemaakt: Nadat de boom geveld is. wordt hij aan spaan- ders gehakt, die ih eene kuip op een grooten ijzeren pot, gedeeltelijk met water gevuld, gelegd en op een zacht brandend vuur gezet worden. Door gaten in den bodem van de kuip, stijg-t de damp langzaam op, en verwekt, door verhitting' van de spaanders, olie en kamfer. Natuurlijk ligt er een nauwsluitend deksel op de kuip. Uit dit deksel leidt eene buis van bamboes naar eene rij an- I dere kuipen met bamboes-verinndin- ;gen, en de laatste van die kuipen is in twee vakken'boven elkander verdeeld, en in den bodem, die ze van elkander scheidt,zijn gaatjes geboord, die het water en de olie naar het lagere vak doorlaten. liet bovenste vak is voorzien van eene stroolaag, die de kamfer gekristalliseerd op neemt, als zij tot bet verkoel ngs- proces overgaat. Dan wordt kam fer van het stroo gescheiden, in vaten gepakt en is voor de mari> t gereed. De olie wordt door de inboorlingen voor verlichting en tot andere doel einden gebruikt. Naar luid van een telegram uit Turijn barstte eergisteren namiddag aldaar een on weder los op bet oog-eu- blik, dat een aantal aanzienlijke gasten het koninklijke familiegraf op de hoogte van Superga bezich tigden. De bliksem, gevolgd van een hevigen donderslag, sloeg in den vastgelegden luchtbal, die gereed was om naar de hoogte te gaan. Het gas ontbrandde en eene reus achtige vlam verteerde in weinige öogenblikken den uit gewaste zijde bestaanden ballon, waarvan slechts een verkoold hoopje overbleef. Ge- lukkiglijk werd niemand gedood of gekwetst. Op welke zonderlinge en dwaze uitvindingen in Amerka patent wordt aangevraagd, kan men opmaken uit een artikeltje in de N&my. Med. Re cord. met bet opschrift«Lintworm- gevallen.» Een heel klein, aan een draad bevestigd werktuigje van goud, bepaald verkiest, behoud hem dan, maar wees voorzichtig. Stop wilde zonder twijfel ant woorden, maar had er den tijd niet toe. Een lakei trad binnen en kon digde de komst van Zijn Excellen tie aan. Lord Singleton, gevolgd door George en Edward Malcolm trad het vertrek binnen. Op een teeken van Djaal ver wijderden Stop en Kazil zich, in afwachting dat Lord Singleton hen opnieuw zou doen ontbieden. Dieu-donné begroette den goever- neur. Zoo dokter! zijt gij daar. sprak de laatste, ik wilde juist om u zenden. Ik ben tot uw orders, milord. Is de lijkschouwing afgeloo- pen? vroeg Lord Singleton. Ja, milord. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2