lil\\K\Li\ü. zich. nog maar altijd niet vereenigen met het beperkte programma, dat meu aan deze bijeenkomst heeft ge steld. De ziekte, waaraan de Egyp tische schatkist thans in zoo hooge mate lijdende is, is het gevolg, zoo beweren zij, van het Britsche wan bestuur en elke verandering, die men daarin thans zoekt te brengen, heeft weinig kans van slagen, zoolang geeue voldoende waarborgen gege ven worden, dat men aldaar een anderen weg zal inslaan. Bespreekt evenwel de conferentie ook dit punt, dan komt zij onvermijdelijk ook op ander terrein dan in het oorspron kelijke plan ligt opgesloten. Nu ver trekken evenwel de afgevaardigden der mogendheden naar Londen, met iustructiën, die alleen de finaneiëele zijde van het vraagstuk raken, en zoodra de loop der discussie hen eenigszins van dezen weg afvoert, zijn hun de handen gebonden, en zullen zij van hunne regeeringen nieuwe volmachten moeten afwach ten. Het noodzakelijk gevolg hier van zal zijn, dat de onderhandelin gen noodeloos worden geacht; ja, zelfs loopt men gevaar, dat op deze wijze het doel, waartoe men bijeen komt, geheel wordt gemist. Dientengevolge blijven zij er met kracht op aandringen, dat men thans de koe maar eens flink bij de horens zal pakken, en ondanks het verzet van enkele staten, die bij de kwes tie zelve minder betrokken zijn; den geheelenEgyptischetoestand aan een nauwkeurig onderzoek zal onder werpen. Daarbij zouden dan tevens de maatregelen vastgesteld kunnen worden, die noodig zijn om dit on gelukkige land orde en rust te her geven, en daardoor de mogelijkheid geopend wordedat ook de finan eiëele aangelegenheden in de toe komst gemakkelijker te regelen zul len zijn. Ondanks dezewaarhij aanbeveling voor een meer uitge breid programma. beStaat er echter weinig hoop dat de groote meer derheid der mogendheden daaraan hare g-oedkeuring zal hechten. Het Oosten is eene wonde plek in Europa, die men liefst zoo weinig mogelijk aanraakt. Intusschen blijven de berichten uit Soedan allerbedroevendst. De goeverueur van Berber heeft zich in de citadel teruggetrokkenen zoekt zich daar nog zoo goed en zoo kwaad als dit kan, te verdedi gen. Van alle zijden is hij door den vijand omringd, en de opstandelin gen nemen krachtige maatregelen om bem de terugtocht geheel af te snijden. Wat zijn lot zal zijn, wanneer hij in hunnen handen valt, is genoeg bekend. Naar enkele Londensche bladen berichten, heeft Sir Evelyn Bariug de regeering den raad gegeven, on danks alle bezwaren aan deze on derneming verbonden, eene expeditie naar Soedan te zeoden, tot ontzet van generaal Gordon. De voornaamste dagbladen, zoo wel als de publieke opinie, blijven met kracht en klem hetzelfde eischen en het zou ons niet verwonderen, wanneer de regeering zich ten slotte genoodzaakt zou zien daaraan ge volg te geven. Dit tenminste is ze ker, dat het kabinet Gladstone nooit zoo impopulair is geweest, als dit thans het geval is. Wanneer he den de algemeene verkiezingen wer den uitgeschreven, dan zou het mi nisterie stellig eene verpletterende nederlaag' lijden, welke slechts aan de Egyptische kwestie te wijten |zou zijn. Naar men uit China mededeelt, heeft de goeverueur van Petchili, prins Li Hing-Chaug, formeel ge- weigerd met de onder kijn hevel staande geregelde troepen naar Ton- :kin op te rukken. Hij wil zichzel- ven en zijne soldaten niet blootstel- len aan het gevaar om eene geduchte nederlaag te lijden, wat stellig zou geschieden, wanneer hij het ont vangen hevel opvolgde. Bovendien is de prins een der ijverigste aan hangers van de vredespartij, en dien tengevolge acht hij het geheel in j strijd met 's lands belang de vijan delijkheden met Frankrijk te openen. Natuurlijk heeft deze weigering het hof zeer ontstemd, doch men ver zekert dat de prins zich over de ongenade der keizerin, die hij zich hierdoor op den hals heeft gehaald, weinig ongerust maakt, omdat hij de overtuiging heeft dat deze hem niet kan deren en hij het in zijne hand heeft, wanneer hij wil, zelf het hof geheel voor zijnen wil te doen huigen. Hij toch voert het bevel over het eenigste geregelde legerkorps hetwelk China bezit, en daar hij zich geheel op de trouw zijner troepen kan verlaten, lacht hij wat met de boosheid van den eersten minister te Peking. Ik wil mij tooh verdedigen en mijn eer redden. Beproef het! tartte Doorgal- Sahib. XLI. DE GETUIGEN. Het gelaat van de prinses betrok. Hoeriep zij smartelijk ver baasd uit, van beide kanten zulk een grootspraak! Dat is verschrik kelijk. afschuwelijk! Wie brengt licht in deze duistere zaak en doet ons bedrog van dwaling onderschei den! Wie heeft hier gelijk? O! mijn hoofd duizelt er van! maak er een eiude aan, prins, voegde zij er bij zich tot Doorgal wendende: Gij spraakt van getuigen? .Ta, antwoordde de radjak. Waar zijn ze? Hier. Ha! zijn ze hier! riep George bijna woest uit. Laat hen dan komen, ik wacht hen met on geduld, ik verlang hen te kennen. Uit de mededeelingen der Spaan- sche regeering met betrekking tot de ongeregeldheden, welke zich al daar den laatsten tijd hebben voor gedaan, zou meu mogen opmaken, dat de geheeïe beweging niet veel om het lijf gehad heeft. Toch blijven in dit geval de vrees, door het mi nisterie aan den dag gelegd en de voorzorgsmaatregelen die daar ge nomen zijn, zonderlinge verschijn selen. Nog telkens hebben arres- tatiën plaats, die al evenmin tot gerustheid kunnen stemmen. Ook op Cuba broeit weer iets,waar van mentot heden niet het rechte weet. Talrijke oproerige benden vertoonen zich zelfs in den omtrek der steden, die eene sterke bezetting er op na houden; terwijl zelfs de rustige bur gers weder met hunne oude eischen voor den dag komen. Een der on langs gekozen afgevaardigden voor dit eiland heeft tot den minister van koloniën een schrijven gericht waarin hij de regeering den raad geeft er ernstig over te denken Cuba eene geheel van het moeder land onafhankelijke regeering te ge ven, daar anders een opstand, ge vaarlijker dan een der voorgaande, in de toekomst dreigt. In Amerika houdt men zich on ledig met de voorbereiding voor de presidents-keuze. Uit de voorberei dende maatregelen zou men mogen opmaken, dat de strijd weder zeer hevig zal zijn. Republikeinen en democraten betwisten ook thans weder elkander elk voordeel dat te behalen is, en voorloopig is er weinig van te zeggen, wie van beide partijen de overwinning zal weg- drag-en. In de Noordelijke Staten hebben eerstgenoemden gewoonlijk de overhand, doch in de Zuidelijke moeten zij in den regel de vlag strijken voor hunne tegenstanders. Zooveel is evenwel zeker, dat nie mand hunner er aan denkt, den tegenwoordigen titularis, president Arthur, voor de tweede maal met deze waardigheid te bekleeden. Zoo als onze lezers zich nog wel zullen herinneren, kwam hij indertijd aan het bestuur, toen de pas verkozen president onder het lood van eenen sluipmoordenaar viel en hij als vice-president derhalve geroepen was diens plaats te bekleeden. Po pulair was hij echter nooit. De Russische bladen houden zich evenals de Oostenrijksche bezig met het bespreken van de reis, die de kroonprins van Oostenrijk, prins Rudolf, thans in de Donau-vorsten- dommen onderneemt. Hoewel men in de Petersburgsche hofkringen, dat heen en" weder trekken tus- schen Constantinopel, Bucharest en Belgrado met wantrouwige blikken gadeslaat, en men zelfs daarvan eenig gevaar ducht van den Rus- sischen invloed in het Oosten, durft men die vrees niet openlijk te uiten, en bepaalt men er zich slechts toe de verwachting uit te spreken, dat de prins niets zal ondernemen wat de goede verstandhouding tusschen Weenen en Petersburg in gevaar kan brengen. Uit de herhaalde ver zekering dat geenerlei staatkundige nevenbedoeling aan die reis ten grondslag ligt, mag men opmaken dat het Oostenrijksche hof evenzeer den schijn zoekt te vermijden, als zocht het aan den Donau zijn in vloed te versterken, ten koste van dien van Rusland. Haarlem, 3 Mei 1884. Gisteren te half elf werd het ge sticht «Bethesda» (huis van barm hartigheid), ingericht tot opneming en liefderijke verpleging voor lijders aan vallende ziekte, plechtig inge wijd. Het gesticht zal ongeveer 30 hunner kunnen bevatten. Een aantal belangstellende ge- noodigden woonden deze plechtig- heid bij. j De lijst der hoogst aangesla- genen in s rijks directe belastingen over 1884'85doorGed. Staten van Noord-Holland vastgesteld, bevat de namen van 226 personen. Als hoogst aangeslagene komt voor: Jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede, voor f 6034,64, als laagst aangeslagenede heer J. H. F. Schuurman, te Amsterdam, voor f 761,35. Daar hebt gij gelijk in, Sir George, hernam Djella hun getuigenis zal u rechtvaardigen daar ben ik zeker van. Ook ik ver lang de waarheid te vernemen! ik eisch zulks: ik ben vorstin en kan als zoodanig mijne souvereine rech ten in dit land doen gelden. Indien de beschuldiging valsch is, dan zal ik de eerste zijn, om tegen den las- teraar eene gerechtelijke vervolging iin te stellen. Zich tot Lord Singleton wendend, vroeg Doorgal: Gij vergunt mij immers, mi- lord? Ga uw gang, antwoordde de goeverueur buigend. Doorgal stond op, ging naar de deurlichtte de portières op en wenkte Djaal, welke zich in de na bijheid bevond. Laat ze binnen komen! be val hij. Daarop nam hij weder zijne plaats. Naar aanleiding van ongunstige geruchten, hier en daar verspreid over den gezondheidstoestand van den Koning, vernemen wij, dat Z. M. zwaar verkouden is geweest, maar overigens volmaakt wel is. Gistermorgen te half acht is te Amsterdam aangekomen aan het Centraal-station, komende uit Hei delberg, H. M. de Keizerin van Oostenrijk, reizende onder den naam ran gravin von Hokenembs. Het gevolg bestaat uit een veer tigtal personen van hooger en lager rang. Zes en dertig kamers zijn in Brack's Doelen-Hotel door het vor stelijk reisgezelschap bezet. Bij aankomst in het hotel werd de Keizerin door den Oostenrijkse hen j gezant, baron De Mülinen, ontvan- J gen en opgewacht door den heer! Hahn, eigenaar van het hotel, wiens dochtertje Alice de hooge reizigster een bloemruiker aanboodwelke I vriendelijk werd aangenomen. Aan Z. M. den Koning op Oranje- Nassau-oord is bij een uitvoerig te- leg-ram van de aankomst der hooge reizigster kennis gegeven. De Keizerin is in den voormiddag J te voet uitgegaan, om dr. Mezgerl te bezoeken, en daarna Artis be zocht, tegen half vijf keerde de George zag de radjah en de prin ses achtereenvolgens vragend aan. en vroeg zich zei ven af: Waarom beschuldigt hij, en waarom verdedigt zij mij? Edward greep de hand van Dieu- donné en fluisterde hem toe Dokter, dokter! mijn hoofd duizelt En het is mij, antwoordde de dokter, het is mij of ik dron ken ben!... mijn hoofd draait... Djaal had middelerwijl twee Hin- I does binnen geleid, die Lord Single- j ton eerbiedig naderden en met de armen over de horst gekruist in ne derige, onderworpen houding voor hem stand hielden. George herkende hen onmiddel lijk. Wordt vervolgd.) Keizerin naar het hotel terug en heeft daar dr. Mezger ontvangen. Aan hare gewoonte getrouw, be gaf de Keizerin zich zeer vroegtijdig ter ruste. Omtrent het reeds vaak veran derde reisplan der Keizerin verneemt men, dat H. M. in geen geval langer dan tot Maandag hier blijft en Woens dag te Munchen verlangt te wezen. Met de Keizerin mede, zijn hier thans drie gekroonde vrouwenhoof den aanwezig; de Koningin van Zweden en hare zuster, de vorstin T'au Waldeck-Pvrmont, moeder onzer Koningin.beiden logeeren in het Am- stel-hotel en moeten voornemens zijn nog eenige dagen te vertoeven. De Hertog van Nassau wordt den 7den dezer te Amsterdam ver wacht. Hij logeert iu Bracïïs Doe len Hotel. De Minister vanbinnenlandsche zaken heeft de Commissarissen des Konings gemachtigd om. onder door hen te stellen voorwaarden, dispen satie te verleeuen van het verbod van in- en doorvoer van buiten 's lands van levende varkens, uitge vaardigd bij Kon. besluit v^n 9 April 11. {Stil. no. 48). De Willem Barents zal den Sisten Mei naar het hooge Noorden vertrekken. Tot directeur der coöperatieve afdeeling voor zee- en landmacht van de Vereeniging Eigen Hulp is benoemd de heer Van Coevorden, gepensioneerd majoor-intendant van het O. I. leger. Door den consul-generaal van Frankrijk graaf De Saint-Foix, is een oproeping gericht tot alle Fran- schen te Amsterdam en in de pro vincie, die met den handel in be trekking staan, om te beraadslagen over het plan tot oprichting eener Fransche Kamer van Koophandel alhier. Die vergadering zal op 8 dezer gehouden worden. - Men schrijft uit Aken aan het R. ML: aGisteren is aldaar een Neder- landsch student, de heer Toewater, die aan de Polytechnische schooi aldaar studeert, wegens een duël. met een Rus tot één jaar vesting- j straf veroordeeld en met het oog. op de nabijheid der grenzen, on middellijk in hechtenis genomen. De Rus had de slechte aardigheid, een stoel weg te trekken, juist toen de heer T. wilde gaan zitten, waar door deze achterover viel. Opstaande diende hij den Rus eene oorvijg- toe, die niet malsch was. Dat was de casus belli. De Rus kreeg een ko gel in het been. Aanvankelijk scheen de wond niet gevaarlijk, maar slechte verzorging maakte dat zij weldra zoo verslimmerde, dat wandkoortsen er bij kwamen en de dood volgde. Voor 't gerecht werd het duël ech ter niet als directe oorzaak van den dood aangemerkt, vandaar dat de opgelegde straf betrekkelijk nog gering is. De veroordeelde was een lichtgeraakt, maar overigens goed hartig persoon; zijn veroordeeling wordt vooral door zijn mede-stu denten zeer betreurd.» Prof. II. G. van de Sande Bak- huyzen, directeur van het observa torium te Leiden, zal zich de zei- dagen naar Parijs begeven tot het verrichten van werkzaamheden voor de léngtebepaling tusschen Leiden en Parijs. De Poolsche bladen berichten, dat de Russische regeering voorne mens is de Mogendheden voor te stellen zich het monopolie van het maken van ontplofbare stoffen te verzekeren als een krachtig middel om de anarchistische aanslagen te voorkomen. Te Akersloot is een schipper, op reis naar Haarlem, in het N. H. kanaal verdronken. leed, dat hij niet vooruit kan wer ken, maar financieel steeds achter uit. Dat hij zijn beroep nog steeds uitoefent is dan ook waarlijk uit geen weelde. Den 24en April jl. had een oppas send werkman in een der grootste fabrieken te Amsterdam het onge luk in een ketel met kokend water te vallen, waardoor hij zoo erge brandwonden bekwam, dat hij eeni ge dagen later aan de gevolgen overleed. De man laat eene wedu we na met acht kinderen, waarvan het oudste dertien jaren oud is. De 5 pCts. hypothecaire geldlee- ninh. groot f 1,800,000, uitgeschre ven door de Kon. fabriek van stoom-' en andere werktuigen te Amsterdam, is tot dusver niet volteekend. De termijn van inschrijving is nu ver lengd tot den 7en dezer. Den daarop volgenden dag zal in eene buiten gewone vergadering der aandeelkou- de eind-uitslag der inschrijving me degedeeld en, indien deze ook alsdan nog niet volteekend mocht zijn, een voorstel tot liquidatie gedaan wor den. Reeds in de vergadering op 22 April jl, werd door commissarissen gezegd, dat het al of niet slagen dezer leening voor het voortzetten der onderneming beslissend zal zijn. De uitslag is dus voor onze nijver en voor de velen, die aan de fabriek in verschillende betrekkingen werk zaam zijn, van groote beteekenis, Van de op te nemen f 1,800,000 is f 1,100.000 bestemd tot aflossing der bestaande 41/J pCts. hypotheek, f 550,000 tot bedrijfskapitaal en f 150,000 tot voorgenomen verbete ringen. De waarde der fabriek is dit jaar door 3 deskundig-en geschat op f 1,850,000 en komt op de balans voor tot een bedrag van f 1,308,245. Tot adjunct-directrice in het bin- I nen-gastliuis te Amsterd. is benoemd mevrouw A. von Apel. hoofdop- i zichtster der vrouwenafdeeling in het krankzinnigengesticht te Dall- j doi'f bij Berlijn, op een jaarwedde van f l'OOO. De NederlandscheRhijnspoorweg- maatschappij vervoerde in de maand April jl. langs den locaalspoorweg tnsschen 's-Iiage en Voorburg 12362, en langs den stoomtramweg den HaagScheveningen 10800 per sonen. Eergisteren had te Elp een treu rig voorval plaats. Van drie kin deren, die uit de school huiswaarts keerden, had een meisje van om streeks 8 jaar. het ongeluk, te dicht bij het vuur van een heidebrand te komen. Hierdoor vatten haar kleederen vuur en kwam zij jam merlijk om het leven. De toestand barer oude grootmoeder, bij wie het kind woonde, laat zich beter gevoe len dan beschrijven. Een paar dagen geleden werd te Winterswijk een doof-stom paar in den echt verbonden. Men schrijft uit Ransdorp, dd. 1 Mei: Gisteren vertrok van Amster dam over de Zuiderzee naar Riga I het kofschip nDe Twee Gebroeders,» kapt. J. Butter, welke zeker wel de oudste Nederlandsche gezag voerder is op de buitenvaart. Hij werd den 9eu Januari 1802 op zee geboren en is alzoo de 82 jaren ge passeerd, doch de grijsaard loopt nog dagelijks, zonder vermoeid te worden, wanneer zijn vaartuig in het Oosterdok ligt. van Durger- dam, zijne woonplaats, over Zee burg naar Amsterdam. Nog vol moed en ambitie voor zijn werk kring, doet het hem het meeste Door den laatsten trein van Leeu warden naar Groningen, werden Donderdag avond bij Veenklooster twee schapen en drie lammeren, die door een openstaand hek op den spoorweg waren geloopen, overre den en gedood. Voor den trein had het ongeluk geen storing tengevolge. RECHTSZAKEN. De /.aak vau Gijsbertus van dor Voort, die op den avond van den 25sten November van het vorige jaar Roodjes te Zutfen van het leven beroofde, door hem iu den IJsel te werpen en dezen, toen hij weer boven kwam, met steenen den schedel te verbrij zelen, werd eergisteren voor het gerechtshof te Arnhem behaudeld. Wel ontkende beschuldigde aanvankelijk op de terechtzitting den doodslag met voor bedachten raad tc hebben gepleegd, dooh kwam later op zijne woorden lerug en be vestigde in alien deelc zijne verklaring, voor den rechtcr-eommissaris afgelegd. De adv.-gen. jbr. mr. Sandberg, achtte zoowel den doodslag als den voorbedachten raad bewezen en requireerde dus, wegens moord, levenslange tuchthuisstraf. De verdediger, mr. K. M. G. de Meijier, oordeelde wel do bekentenis door don bcsch. afgelegd, voor zooverre den doodslag betrof, door bijomstandigheden genoegzaam gestaafd I geenszins daarentegen den voorbedachten raad. die. volgens spr., alleen steunde op de bekentenis vau den beschuldigde, zonder in gevolge 439 S. V., door eenige omstandig- j Leid van elders te zijn bevestigd. Verdech- I ger meende, dat in dezen geen vcroordeeling wegens moord, maar alleen wegens dood slag moest volgen. De gulle bekentenis, door den beschuldigde afgelegd, waardoor i deze de taak der justitie zoo gemakkelijk

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2