BINNENLAND. i 4er stoelen of banken, wanneer zij I iets vreeselijks in den zin hebben. Dezer dagen ontving de correspon dent van een der Parijsche bladen eenige mededeelingen van een dier hoofdmannen, waaruit men zou kunnen opmaken dat de naaste toe komst wederom nieuwe misdaden brengt. Op eene desbetreffende •vraag verklaarde de man, dat Ier land niet zal rusten voor het een geheel zelfstandig bestuur heeft ver kregen, en meu de agitatie zoo lang levendig zal houden, tot het Engelsche volk, den toestand van voortdurende vrees moede, zelve zal wenschen ontslagen te worden van een gewest, waaruit onophou delijk rampen over het land wor den gebracht. De Fransche politie echter houdt nauwlettend toezicht op alles wat de heeren onruststo kers beramen, en misschien gelukt het harer werkzaamheid de Lon- densche overheidspersonen nog in tijds te waarschuwen, wanneer er een onheil dreigt. Voor het uiterlijk is het op dit oogenblik in Spanje nog rustig. Toch zijn er verschillende verschijn selen waar te nemen, die ons er op wijzen, dat er een onheil broedt, en de regeering verkeert dan ook voort durend in eene angstige spanning. Het ongelukkigste is hierbij, dat men op het leger, 'anders den steun der overheid, zoo bitter weinig kan ver trouwen. De geest van ontevreden heid, die daar heerscht, is van dien aard, dat men er ernstig voor be ducht isdat de oproerlingen bij de officieren en soldaten steun zullen vinden, wanneer zij eene poging zul len wagen om den bestaanden re- geeringsvorm omver te werpen. Tel kens komen er te Madrid berichten aan. dat eene kwaadwillige hand de telegraaflijnen doorsnijdt, de spoorw. gemeenschap verbreekt en verder belangrijke schade aan openbare ge bouwen en instellingen tracht toe te brengen, 't Is te hopen, dat het dit kabinet mog-e gelukken den storm te bezweren. Hit Britsch-Indië wordt bericht dat de zendelingen van den Madhi of diens vereerders ook daar pogin gen in het werk stellen om de rust ouder de Mahomedaansche bevol king te verstoren. Zij hitsen die lieden op, en het kost der overheid groote moeite, om den gevaarlijken invloed, die van deze onruststokers uitgaat, tegen te werken. Enkelen der voornaamsteu zijn reeds door de politie in verzekerde bewaring ge nomen, terwijl er op tal van opruiende geschriften, die in groote hoeveel heden onder het volk werden ver spreid, beslag is gelegd. Haarlem, 5 Mei 1884. Zaterdagmiddag is door den zoon van den heer Sprenger de eerste steen gelegd voor de nieuwe Zwem en Badinrichting aan de voormalige Oude Brouwerskolk. Bij die gele genheid werd aan de heeren Leyh en M c hiel se, architect en opzichter der gemeentewerken^ dank gezegd, voor de bereidwilligheid, die de con cessionaris steeds van hen heeft on dervonden voor het stichten van eene goede zwemschool. Hij vleide zich, dat beiden zich konden over tuigen, dat het door de ingezetenen op prijs zal gesteld worden, dat Hindoes. Met gesmoorde stem voegde hij hen toe De dolk, die mijn vader door stoken heeft was een inlandsch wa pen. dat weet gij zeer goed. Inlandsche dolken zijn te Benares gemakkelijk verkrijgbaar. ant woordde de getuige. dien daar droeg de vreemdeling in den gordel; onderweg waren wij in de gelegen heid dit op te merken. Een aanval van onbedwingbare woede maakte zich van George meester. Het is gelogenriep hij uit ellendige, laffe leugenaars! Maar waarom zouden die man nen liegen? vroeg Doorgal ter wijl hij George opnieuw uitdagend aankeek, zonder voor diens verplet- pletterende blikken, de oogen neder te slaan. Excellentie, zeide prinses Djella leugens komen vroeg of Haarlem in het bezit daarvan is. Dan zou dat voor hem tevens eene vergoeding wezen voor de teleur stelling', die hij heeft ondervonden, daar aan de zwemschool in het Zuider-Buitenspaarne. die nu afge broken is, ruim tien duizend gulden was ten koste gelegd, die bijna ge heel zijn verloren gegaan. Hij gaf daarbij de hoop te kennen, dat de nieuwe zwemschool in het begin van Juni a. s. geopend zou kunnen worden. De nieuwe inrichting heeft een bassin van 60 meter lang en 25 meter breed en eene diepte van 1 tot 3 meter. Het bassin is verdeeld in drie afdeelingenhet eerste ge deelte is voor ongeoefende, het tweede voor geoefende zwemmers, en het derde voor dames en meisjes, die in het vervolg van 6 uur 's morgens tot zonsondergang van de zwem school gebruik zullen kunnen ma ken. Het bassin is langs de westzijde en de noordzijde met de Houtvaart in gemeenschap gebracht. De Houtvaart krijgt zijn water ter hoogte van het landgoed Ber kenrode uit de Leidsche vaart en overigens uit de duinen, zoodat er, wat het gehalte van het water be treft, in vergelijking met het water in het Spaarne. eene groot® verbe tering beslaat. Langs de oostzijde worden 24 kleine en 2 groote kleed kamers gebouwd en in het midden daarvan bevindt zich eene groote wachtkamer. Een volgend jaar zullen langs de noordzijde nog vijftien kleedkamertjes worden bijgebouwd. Aan de stadzijde wordt een groote recreatie-tuin aangelegdwaarin verschillende gymnastiek- en andere werktuigen worden geplaatst. Daar de toegang waarschijnlijk met Juni door straat C dat is de straat, die vlak tegenover de nieuw ge bouwde brug over de Leidsche vaart bij het Tuiulaantje wordt aange legdkan geschieden, zal de afstand van de kom der gemeente tot de nieuwe zwemschool binnen 10 mi nuten kunnen worden afgelegd. CL) LI. Zaterdagavond is door de politie alhier gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht J. J. Even, oud 27 jaren, loodgietersknecht, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan diefstal van vloerkleeden, kar petten en loopers. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 317 paarden. De hoogste prijs per stuk bedroeg f 600, de laagste f 50. De handel was vrij levendig; de paardeu waren grootendeels van inlandsch ras. De Keizerin vau Oostenrijk verliet gisteren ochtend te 10 uur, vergezeld van de gravin Fürstenberg en van twee heeren van haar ge volg, Bracks Boelen Hotelen begaf zich te voet, langs den Kloveniers burgwal, naar de Geldersohe Kade, aan het einde waarvan het stoom bootje der havenpolitie lag te wach ten. Met dit vaartuigje, aan boord waarvan zich geen andere autori teiten dan het personeel der haven politie bevonden werd een tochtje gemaakt door het Oosterdok, de Nieuwe Heerengracht in, en verder door hei best bevaarbare gedeelte van het grachten-net, dat, voor vreemdelingen. Amsterdam's grootste merkwaardigheid uitmaakt. Het reisplan der Keizerin is nog niet vastgesteld. spa uit. Wraak de getuigenis dier slaven, ofschoon zij een eed hebben afgelegd, dien een Hindoe nimmer schendt; maar ondervraag liever Kazil... Kazil dien knaap wiens leven eens door John Malcolm en eens door Sir George is gered geworden! die zal wel de waarheid spreken! Ja, Jaantwoordde da be schuldigde levendig, onderv raag Kazil, milord, in hem heb ik ver trouwen; hij zal u wel zeggen dat hij mij geen oogenblik, geen seconde, zelfs heeft verlaten en dat hij het was die het eerst het lijk heeft ont dekt. Lord Singleton beval Kazil bin nen te brengen. Hier is hij, milord, zeide Djaal, terwijl hij den knaap toe luisterde. De godin beveelt! Denk er aan! Zwijgen of de dood! Die foltering gaat mijne krachten te boven, dacht Edward bij zich zei ven. De openbare gezondheids-com missie te Kampen waarvan dr. Lu- bacli voorzitter is, geeft, met het oog op het heerschen der mazelen, de volgende wenken: Gedurende het beloop der mazel- ziekte vertoonen zich bij de aange tasten steeds in meer of mindere mate catarrhale aandoeningen van de luchtwegen, die zich vooral door hoesten openbaren. Die verschijnse len blijven somtijds nog voortduren, wanneer de lijder overigens volko men hersteld it, dat is, wanneer koorts, uitslag en huid-afschilvering verdwenen zijn. Maar ook dan. wan neer men geen hoest meer bespeurt, blijft er altijd eene groote gevoelig heid van de luchtpijp over, en wan neer nu een lijder, die pas de ma zelen heeft gehad, zich onvoorzich tig' aan het vatten van koude bloot stelt, dan kan het gebeuren (en ge beurt het zeer dikwijls,), dat de catarrhale aandoening weer terug keert of verergert, en eene hevige longontsteking daarvan het gevolg is. Daarvan komt het, dat kinderen, die van de mazelen volkomen her steld schenen te zijn, zoo dikwijls korter of langer tijd daarna toch aan longontsteking bezwijken. Men moet dus de kinderen, die mazelen hebben, niet alleen gedu rende de ziekte zelve, maar nog ge- ruimen tijd daarna in eene matig warme temperatuur houden, en ze zorg'vuldig voor het vatten van koude bewaren. En schijnt alle gevaar ge weken en geen spoor van hoest aan wezig, dan moet men toch nog maanden lang een waakzaam oog op die kinderen houden en zelfs den geringsten hoest niet te licht tellen. Men wende zich dau liever dadelijk tot den geneesheer, en volge diens voorschrift nauwgezet op. Vooral bij de tegen woordig-e weers gesteldheid zij men voorzichtig! Naar men verneemt, is de uit gever van het socialistische blad Recht voor allen voor het gerecht gedaagd, omdat hij «boosaardiglijk en openbaar zou hebben aangerand de waardigheid en het gezag' van den Koning en gesmaad den persoon des Konings.» Aanleiding is het plaatsen in ge noemd blad van eene vertaling van een vers van HeineBe Wevers waarin de uitdrukking voorkomt: «Gevloekt zij de Koning, de Koning der rijken.» Een Duitsoher, zekere Ernst Scha ber, had zijn vaderland verlaten, om te Amsterdam zich een bestaan te verzekeren. Sedert kort had hij zijn intrek genomen in een befaamd huis in de Handboogstraat, en geraakte hij in kennis met M. Klombs, welke kennismaking' eene meer innige verstandhouding ten gevolge had. Spoedig echter onder vond Schaber dat, althans in zulk eene omgeving, de liefde niet be stendig van duur is, hetgeen in den morgen van Dinsdag 11., tus- schen 10 en 11 ure, tot eene treu rige daad aanleiding gaf. Zij die hij lief had, was hem ontrouw ge worden; er volgde twist, bij welke gelegenheid Schaber een bijl greep; en de vrouw eene ernstige wonde aan het hoofd toebracht. Hij werd door een agent van politie aange houden, en de vrouw naar het Gast huis g'eleid. Na verbonden te zijn keerde zij in de woning in de Hand boogstraat terug, doch werd door de houdster van het huis op straat gezet, waarna zij door de goede zor- Kazil, mijn jongen! sprak George op bijna smeekenden toon, spreek en verdedig mij! Waart gij niet tegelijkertijd met mij op het kerkhof en zijn wij daar niet te za- men binnengedrongen Kazil liet het hoofd op de borst zakken en nauwelijks hoorbaar deed zich zijn antwoord hooren. Dat antwoord luidde: Neen HG! Wat! riep de prinses met een kreet van verbazing uit! Beschuldigt gij hem ook? Edward scheen in een standbeeld veranderd en het gelaat van den dokter teekende de grootste ontstel tenis. Lord Singleton alleen bleef kalm, althans oogenschijnlijk. George wischte zich het koude zweet van het voorhoofd en hernam Maar Kazilhebt gij mijn vraag niet begrepenHerinnert gij u niet meer wat er gebeurd is? Gij giugt vooruit... ik heb u niet ver gen der politie ter veriere verple ging in het Gasthuis werd opge nomen. De dader werd naar de cel ge bracht. Donderdag waren al de paarden voor de karren der Gaz-Association, bij haar in aanbouw zijnde fabriek te Amsterdam in gebruik, met lintjes aan hoofdstel en buikriem versierd. Zelfs de zweepen der koetsiers waren met de kleuren der Engelsche vlag getooid. De voerlui wenscliteu ook in deu vreemde het Engelsche ge bruik te huldigen, om op die ma nier den aanvang der Meimaand te vieren. Men meldt aan de Leidsche Ct.: Op de strenge vorst, van voor veer tien dagen is beter weer gevolgd, doch daarbij onstonden onweersbuien, die de luchtgesteldheid in onrust brachten. De storm, die daarop uit het zuidwesten is opgestoken, heeft zijne vernielende kracht het eerst beproefd op blad en bloesem dat bij de vorst zeer verzwakt was of geleden had, doch ook zooveel jong, nu pas ontwikkeld gebladerte is daarbij niet gespaard. Inzonderheid hebben de kastanjes geducht geleden: op vlakke plaatsen liggen de blade ren met steel en al bij hoopen langs de wegen. Had Maart zich niet zoo veelbelovend voorgedaan, het begin van April zijne zomersche dagen teruggehouden, hoe ongerept zou Bloeimaand zich waarschijnlijk heb ben ingesteld, nu het gelijkt of de herfst met de lente strijd voert, en het verscheurde blad daarbij door de lueht dwarrelt. Er is veel regen en ook hagel g*evallen, zoodat de weilanden over tollig -nat zijn, tengevolge waarvan de poldermolens overal malen, en de stoomgemalen werken. Het gras begint echter weer aan te komen. Twee arbeiders, vader en zoon, uit W addingsveen, werden 11. W oens dag door den kantonrechter te Gouda veroordeeld ieder tot eene boete van tien cent of subsidiaire gevangenis straf van één dag, omdat zij op Zondag in hunnen tuin. gelegen aan den openbaren weg, hadden gewerkt. De ambtenaar van het openbaar ministerie had tegen ieder der be klaagden vijftig cent boete geëischt wegens de door hen begane over treding van de Zondagswet. De kantonrechter van Gouda ver oordeelde de vorige week iemand uit Waddingsveen tot tien gulden boete wegens mishandeling van eene kraai. Men meldt uit Scheveningen: De storm heeft niet geriugen schade toegebracht aan de aan den wal staande vissersvloot. Enkele schuiten wier touwen braken, lie pen in zee, om later weder strand- waarts te loopen, en daarbij bracht de eene schuit de andere averij toe. De schuiten staan tot halverwege Katwijk. Eene nieuwe schuit van denree der Den Duik schijnt erg te hebben geledeu. Op Zaterdag 19 April jl. vervoegde zich bij een goud-en zilverkasthou- der te Rotterdam een onbekend heer, Duitsoher, vermoedelijk woont hij te New-York, leeftijd naar gis 40 b, 45 jaar, haar bruinacht'g en dun. kne vel klein en donker, kleur bleek, laten... Twee groote tranen verschenenJ van onder de wimpers van den knaap en biggelden langs zijn wangen. Het was hem aan te zien dat hij met geweld zijne aandoening onder drukte. Met doffe stem bracht hij uit: De meester was alleen op het kerkhof! Edward herkreeg nu zijn spraak. Broeder, wat zegt hij toch? Allen! Allen beschuldigen u! Met verontwaardiging zag Djella om zich heen. Het is schandelijkriep zij uit. Onze held wierp de prinses eenen kouden, snijdenden blik toe, en ant woordde Niet waar, mevrouw? George Malcolm, vroeg Lord Singleton, wat kunt gij tot uwe verdediging aanvoeren. Er verliepen eenige oogenblikken alvorens George deze vraag beant- voorhoofd hoog, neus groot en ge bogen kin spitsgestalte klein schraal en mager, sprekende En- gelsch en Duitsch; kleedinggrijze demi-saison waaronder een grijs ge ruit costuum en kleine zwarte flam bard. Hij kocht 7 gouden heeren horloges, 6 dito voor dames en 2 dito dames-horlogekettingen tot een bedrag van f 658. Yoor de betaling van dat bedrag liet hij den bediende van den goud en zilverkasthouder een Ameri- kaansch biljet van 5 dollars bij een goud wisselaar wisselen, zoo hij zeide om te weten hoeveel voor den dol lar gegeven werd. welk biljet bij de wisseling bleek deugdelijk en waard te zijn f 12.45. Daarna be taalde hij het gekochte met 2 bil jetten van 100 dollars tot een bedrag van f673.75. De goud- en zilver kasthouder gaf hem f 15.75, onder voorwaarde dat hij Maandag daar aanvolgende terug zou komen, om bedoeld papierengeld terug te nemen en daarvoor in betaling te geven, Hollandsch geldvertoonende hij nog een wissel 28 Maart 1884, groot 558 dollars op de Rotterdamsche Bank. Aan gemelde voorwaarde is niet voldaan. Het in betaling ge geven papier bleek te zijn: Confe derate States of Americazonder waarde. Te Oud-Beiedand staat een huis, dat meer dan 60 jaren bewoond werd door Martinus van Tijn. De man, die nu 82 jaren telt en zijn zaak ziet verminderen, heeft huis en inboedel verkocht, om voor de op brengst in een oude-mannenhuis een rustigen ouden dag te genieten. Maar nauwelijks is alles van de hand gedaan of het oudje heeft be rouw, en wil van vertrekken niets weten; het is hem niet aan het ver stand te brengen dat het huis na den verkoop niet meer van hem is. Ook zijn trouwe huishoudster, die reeds 75 jaren telt, is van hetzelfde gevoelen, en is het met den baas eens, dat niemand hén uit het huis kan jagen; eenige hossen stroo die nen den oudjes tot slaapplaats: van meubelen is niets meer aanwezig, terwijl zij zoowel van familie als van vrienden elke hulp weigeren. Naar men verzekert, zal de nieu we eigenaar, indien de oudjes niet vrijwillig vertrekken, toch geen ge weld gebruiken. (D. v. Ned.) Dezer dagen vervoegde zich bij zijne iamilie te Breda een gehuwd man uit Terheyden, onder een stort vloed van tranen voorgevende dat zijne vrouw, terwijl zij het levens licht aan een tweetal kinderen schonk, was overleden, en ook een der beide kinderen het tijdelijke reeds met het eeuwige had verwisseld. Niettegenstaande zijn huwelijksweg niet altijd over rozen had geleid, waarom zijn vrouw reeds vroeger haar toevlucht tot haar moeder had moeten nemen, zoo had de echtge noot toch nu innigen spijt van het verscheiden zijner ega en smeekte hij zijne familie toch even mede naar Terheyden te gaan om de noodlottige schikkingen voor <le be grafenis te maken. Deze voldeed aan 's mans verzoek en toog met den nog immer suiklceuden weduwnaar naar het huis, waar de drie lijken zouden te vinden zijn. Doch nau welijks was men op Terheydens grondgebied, of de bordjes werden verhangeu. In plaats van uog langer te huilen, brak de echtgenoot in een hartelijken schaterlach uit en ver woordde. Daarop hernam hij plot seling zeer bedaard: Op dit oogenblik niets, milord Nog vóór dat men van de ver rassing door deze woorden teweeg gebracht was bekomen, schelde Lord Singleton Djaal, die onmiddelijk ver scheen. Verzoek den officier van de wacht, luitenant Midley, onmiüdel- lijk hier te komen met een escorte cipavers om den gevangene weg te brengen, beval hij. Djaal vertrok. Edward snelde als een krankzin- nige naar den goeverneur toe en I vroeg hem; MidleyCipayersDen gevan- I gene wegbrengen!? Milord, milord, Denkt g'ij dan, milord, dat mijn broeder schuldig is? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2