POPULAIR E ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. Donderdag 8 Mei 1884. No. 2 56. PUBLICATIE. Noordzeesluizen te IJmuiden. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk v. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: EOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENT IÊN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. PAUSE Co. JOHx. F. JONES, Sucr., Parijs, 31-bis, Faubourg Maatmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39* 3.5S, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 7.53* S.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50. 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30. 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. WINTERDIENST. De met een Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40. 8.10, 9.10.10.20* 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. Van Haarlem naar 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, Zandvoort. 5.2, 8.57. Station H. IJ. S. Af. 8.21 7.55, 9.6, 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, S.3. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42,2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE NOORDHOLLAND "brengt ter kennis van belangheb benden, dat, ten gevolge van het verwisselen der binnen-ebdeuren in de groote sluis te IJmuidende scheepvaart in de week, aanvangende den 12en Mei e. k., eenig opont houd zal ondervinden. Haarlfai, 5 Mei 1884. De Commissaris des Konings voornoemd SCHORER. ALGEMEEN OVERZICHT. In de vereenigde staten van Noord-Amerika trekt op ditoogen blik de voorbereiding voor de pre sidentskeuze, welke dit jaar moet plaats hebben, aller aandacht. Zooals men weet, geschiedt deze niet rechtstreeks, doch de verschil lende staten wijzen degenen aan, die hunne stemmen op den presi dent moeten uitbrengen, zoodat men in den regel reeds vooruit weet, op wien de keuze zal vallen. Verschil lende personen betwisten elkander thans den zetel in het zoogenaamde "Witte Huis. De tegenwoordige pre sident, Arthur, ^yipdt onder degenen, die hem vroeger'tot de waardigheid van vice-president verhieven, zeer vele aanhangers, doch hij heeft krach tige tegenstanders, zoodat het nog geenszins zeker is, dat hij de over winning zal wegdragen. Voor zoover de uitslag der stem ming voor dit oogenblik fèeds be kend is, ligt hij dan ook in de min derheid. Blaine, een republikein, is DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGEL8CH INDEË VAN XA VIER DE MONTÉPIN. 75) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTII. Denkt gij dat, Doorgal? Ja, zeker en ik vrees zelfs dat... Een schelle, zenuwachtige lach ontgdipte aan de lippen van Djella. De radjah zag haar verbaasd aan, vreezende, dat zij misschien krank zinnig- ware geworden. De prinses raadde wat er in hem omging en het hoofd schuddende, antwoordde zij. Neen, Doorgal, ik ben niet gek Gij begrijpt niet... reeds zeker van 340 stemmen, terwijl Arthur tot heden op "niet meer dan 310 kan rekenen. Gelukkig evenwel bepaalt de belangstelling der natie in het vraagstuk, wie het roer van den staat in handen zal houden, zich slechts tot de verkiezingen, zoodat, hoe de uitslag ook moge zijn, geen ernstige hotsing tusschen de par tijen te vreezen is. Alleen de ambtenaren van den staat hebben iets te duchten van eene verandering in het opperbe wind. Het is toch van algemeene bekendheid, dat zij in de eerste plaats de dupe worden van elke nederlaag, die de partij lijdt, welke zij zijn toegedaan, daar, ondanks het repu- blikeinsch beginsel waarop de staat gebaseerd is, de regel geldt: de buit is voor den overwinnaar. Toen indertijd Garfield in dien toestand eenige verandering zocht te breng-en en met strikte eerlijk heid en onpartijdigheid zocht te re- geeren, bezorgde dit hem vele vij anden onder zijne tegenwoordige vrienden, en men heeft zelfs wel eens gedacht dat deze ontevredenheid hem den sluipmoord heeft prijs ge- g-even. Hoe het thans zal gaan, wanneer de stembus heeft gespro ken, daaromtrent verkeert men in het onzekere. Zoowel Arthur als Blaine hebben zich hierover niet uitgelaten, zoodat men ook thans wel op eene herha ling der vroegere gebeurtenissen mag rekenen. Intusschen is het voor het Ame- rikaansche volk een verblijdend ver schijnsel, dat, wie ook de koorden van de beurs houdt, de financiëele toestand des lands van jaar tot jaar vooruitgaat. Zachtjes aan nadert het tijdstip dat de staatsschuld tot het minimum wordt beperkt, want tel kens veroorlooft de toestand der Hoe zoo? Dat hetgeen ik wil, zal ge schieden; dat mijn berekeningen nim mer falen en ik zelfs het lot beheer- schen kan. Ik geloof met u dat uwe vrees gegrond zou zijn, indien ik mijne maatregelen niet had geno men. De Engelschen zullen George Malcolm niet oordeelen, want hij is reeds veroordeeld! Veroordeeld door mij, Doorgal, mijn vonnis is onher roepelijk en aan geen appèl onder worpen. Voor wij één uur verder zijn zal de bruidegom van Mary Burtell niet meer in leven zijn! Niet meer in leven zijn! herhaalde Doorgal. Ja. Maar bedenk, dat hij bewaakt wordt door een detachement cipayers onder de leiding van een Engelsch officier, die zich met zijn leven voor hem hij den goeverneur verantwoor delijk heeft gesteld. Wat zou dat? Ik heb besloten, schatkist eene aflossing der leenin gen, in vroegeren tijd noodzakelijk geworden. Nu weder heeft de mi nister van financien bekend gemaakt, dat 10 millioen 3 pCt. obligatien zullen worden afgelost en dat ter wijl de Europeesche staten zich voortdurend genoodzaakt zien nieuwe leeningen te sluiten. Gelukkig Ame rika roept voorzeker menig Euro- peesch minister uit. Dat de inwoners van Khartoem den toestand aldaar niet geheel ver trouwen, blijkt o. a. ook uit het feit, dat verscheidene personen het noodig geoordeeld hebben de stad te ver laten, voor en aleer zij geheel door den vijand ing-esloten was. Het blijft ons voorzeker een raadsel, hoe die lieden naar eigenlijk Egypte kunnen uitwijken terwijl toch herhaaldelijk wordt verzekerd,dat het geheele land in staat van oproer verkeert, zoo zelfs, dat het generaal Gordon niet meer mogelijk zou zijn de stad te ontruimen en met zijne troepen naar Egypte de wijk te nemen. Trouwens, hij zal zich tegen het ontwijken der vrnchtelingen zeker niet verzet hebben. De ondervin ding van den laatsten tijd toch heeft het bewezen, dat de aanwe zigheid dier helden binnen de eene of andere vesting eer na danvoor- deelig voor hare verdediging was; daar in den regel de vreesachtigen zich met den vijand op het uiterste oogenblik verbroederden en alzoo een nieuw gevaar in het leven rie pen. Betreffende het debat, hetwelk wellicht binnen kort in het Britsche lagerhuis over de Egyptische kwes tie gevoerd zal worden, verneemt men dat de vrienden van het mi nisterie geenszins gezind zijn de regeering in den steek te laten. Een der liberale afgevaardigden dat hij moet sterven en het zal ge schieden. Wie zal zich daartoe leenen? Niemand... en iedereen. Wat bedoeld gij daarmee? Het volk van Benares zal ge rechtigheid oefenen. Hoe zoo? Heden viert men het feest van Jagarnauth! Binnen eepige minuten zal het escorte met den gevangene de Groote Markt en de brug over de Ganges bereikt hebben en daar den optocht met het beeld van on zen god tegen komen. Saugor, Hol- car en den fakir hebben mijn beve len; zij weten wat hun te doen staat!... Begrijpt gij het nu, Doorgal? Ja, zoo wat. Van uit de vensters van mijn paleis kunnen wij dit schouwspel overzien en gij kunt u onverdeeld vroolijk maken, want Marv Burtell zal weduwe zijn nog vóór zij de vrouw ran George Malcolm geworden is. toch, heeft een amendement op de motie van afkeuring ingediend, dat eigenlijk beter den naam van tegen voorstel zou verdienen. Daarin toch wordt het leedwezen der vergade ring uitgedrukt over het feit, dat het generaal Gordon niet gelukt is zijne zending tot een goed einde te brengen, doch tevens te kennen gegeven, dat de weigering der re geering om militaire maatregelen te nemen ten behoeve dezer vredelie vende zending, geenszing afkeuring verdient. Welke van de beide mo ties thans zullen worden aangeno men is nog onzeker, daar men niet weet of de teleurstelling enkelen libe ralen afgevaardigden door de tegen spoeden waarmede Engeland beeft te worstelen bereid, krachtig genoeg zal zijn om tot een kabinets-om- wenteling aanleiding te geven. Om trent de conferentie kwam geen enkel bericht in dat der vermelding waard is, daar alles wat wordt over geseind slechts kan dienen om het reeds bekende nader te bevestigen. In Peking, zoo bericht men uit Shanghai, is voor dit oogenblik alles rustig, doch in Nanking zoowel als aan de monden der Yantse Kiang, moet groote agitatie onder de be volking heerschen. Uit de voorzorgs maatregelen welke de regeering neemt, zou men meenen te moeten opmaken, dat zij eenen aanval op de hoofdstad des lands ducht. Daar toch worden groote troepensmassa's te zamen getrokken, terwijl dag en nacht wordt gearbeid aan de ver sterking der vestingwerken. Ook zijn degoeverneurs der zeeprovinciën ten bove ontboden met het doel om het verdedigingsplan vast te stellen, voor het geval een aanval aan die zijde wordt gedaan. Toch schijnt China niet gezind aanval- Een wreede grijns van genoegen verscheen op het gelaat van den Öp dit oogenblik reed het rijtuig der prinses de groote poort van haar paleis in, waarvan de zware deuren onmiddellijk achter haar gesloten werden. Toen Stop, die in de voorgalerij van het paleis van den goeverneur stond te te wachten, zijn meester te midden van een escorte Cipayers en onder geleide van den luitenant Midley met den ontblooten degen in de vuist zag voorbijgaan, kon hij aanvankelijk zijne oogen niet geloo- ven, de woorden bestierven hem op de lippen en toen hij bemerkte, dat hij zich niet bedroog, gaf hij een rauwen gil en kreunde: Sir George gevangen! Hij wilde naar bem toesnellen, maar George hield met zulk een ge biedenden blik zijn vinger voor den mond om bem het stilzwijgen op te lender wijze te werk te gaan. De nieuwbenoemde gezant toch beeft geene instructien, die eene bepaald vijandige strekking hebben; zelfs heeft hij geen enkele volmacht om handelend op te treden, daar hem alleen is opgedragen de voorstellen van Frankrijk te vernemen en die aan zijne regeering over te brengen. Enkele Fransche dagbladen van de gematigde richting geven den heer Ferry thans den raad, bij de onder handelingen de voorzichtigheid niet uit het oog te verliezen en de eischen zoo gematigd mogelijk te stellen. Ook met het oog op de te vragen schadeloosstelling meenen zij daarop te moeten aandringen. De gemeenteraadsverkiezingen leveren, voor zoover zij reeds bekend zijn, weinig stof tot bespreking op. Over het algemeen is de politiek geheel buiten het spel gebleven; zoodat alleen plaatselijke toestanden den doorslag gaven; toch heeft men reeds uitgerekend, dat de gematigde republikeinen over het geheel te vreden over den uitslag kunnen zijn, daar zij in verreweg de meeste ge meenten de meerderheid behaalden. Met betrekking tot Parijs is het op merkelijk, dat daar de voorstanders eenermeer zelfstandige regeering der hoofdstad, de overwinning hebben behaald. Thans zal de gemeenteraad op nieuw hiertoe den strijd kunnen aanbindenhoewel het te vreezen is, dat dit hem al zeer weinig zal haten. Over het geheel toch ver trouwt men in de provinciën de hoofdstad niet te best, zoodat men er huiverig voor is, haar veel con- cessien te doen. De Spaansche regeering heeft thans officieel verklaard, dat de vrees voor het uitbreken van eenen alge- leggen, dat Stop met een bloedend hart en gebogen hoofd er in berustte en op een afstand het detachement, dat zijn meester begeleidde, volgde. Eenige weinige oogenblikken later had onder aan de estrade het ge heimzinnig onderhoud van de prin ses met Holcar, Saugor en den fakir Kazil, die door smart en berouw overstelpt, achter een pilaar verbor gen stond, was onzichtbaar getuige van dat onderhoud, dat hem, hoe wel het hem onmogelijk was een enkel woord op te vangen, toch zeer verdacht voorkwam. Toen de prinses en de radjah te zamen in hun rijtuig gestapt en weg gereden waren, verliet de jonge Hin doe op zijn beurt zijn schuilplaats, vast besloten om de drie Hindoes, die zich snel in de richting van de brug over de Ganges spoedden, te volgen. De Ganges (oudtijds genaamd «de

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1