POPULAIR MIS-1 ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. Zaterdag 17 Mei 1884. No. 204. FEUILLETON. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgencmen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-UitgeYers: BOMANS Co., te Haarlem. ADVERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'smiddag 12 uur. Hoofdagenten bet Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicité Etrangère G. L. DAUBE Co, JOHk. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis, Faubourg Mantmartre. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7-13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. Van Amsterdam naar Van Haarlem naar Haarlem. Rotterdam. 7.53*. 8.33,9.4,10.13.12.12* 12.46,1.53, 3.50, 4.16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. WINTERDIENST. De met 6.15, 7.30* 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30,8.30,9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10,9.10,10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45, 3.35, 5.10, 6.27*, 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsche Poort. geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6. 10.15, 11.38, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals te begrijpen is, maakt het tusschen China en Frankrijk ge sloten verdrag thans het onderwerp van vele gesprekken uit. Over het algemeen is men in laatstgenoemd rijk vrij wel tevreden met de getroffen schikkingen; want hoewel men daar bij niet alles verkregen heeft, wat men verlangde, toch acht men het een zegen, dat een langdurigen en hoogstwaarschijnlijk gevaarlijken oorlog daardoor vermeden kan wor den. Trouwens de opofferingen, die Frankrijk zich heeft moeten getroos ten, bestaan alleen daarin, dat het den eisch der schadevergoeding moest laten vallen. Al het overige is toe gestaan, tot zelfs den geheelen af stand van Tonkin en het erkennen van het beschermheerschap over Anam. Ook voor den Franschen han del zijn door dit tractaat nieuwe wegen geopend, wier voordeel mis schien in den loop der tijden ruim schoots zullen opwegen tegen de eerst verlangde schadevergoeding. Bovendien heeft China zich bereid verklaard alle tractaten gesloten met Anam als geldig te beschouwen, en in geen enkel opzicht den Fran schen invloed te Hué tegen te wer ken. Hoe de bewoners van het He- melsche rijk over de gesloten over eenkomst denken, is nog niet geble ken. Zooals men weet, was de stem ming der bevolking den Europeanen nu juist zoo bijzonder niet genegen, en eene machtige partij, niet alleen in den lande maar insgelijks aan het hof, zou niets liever gezien heb ben, dan dat de regeering* hare eerst aangenomen houding getrouw ge bleven was. Toch gelooven wij niet, dat de ontevredenen het zullen wa gen protest aan te teekenen tegen DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. £EN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 83) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTH. Zijt gij daar wel zeker van - vroeg de dokter aarzelend, zich zelf verkneuterende datondanks het ernstige van den toestand, George zich niet weerhouden kon te glim lachen. Ik heb althans alle reden om het te gelooven, dokter. Neen, met uw verlof. Hoe? Ik moet mij zelf vergewissen; jk heb de gewoonte mij alleen op de beschikking der keizerin, daar vooral in China de wil van den vorst nog zoo krachtig is, dat een verzet tegen diens besluiten de ernstigste gevolgen kan hebben voor hem, die het op het touw durft te zetten. In Frankrijk zelf schijnt voor het oogenblik althans de groote meer derheid de strekking van het debat warm toe te juichen. De opofferin gen, die de natie zich heeft moeten getroosten, rekent men gering in verhouding tot de voordeelen, die men verwacht; en daar de eer van het land, dat dierste kleinood van eiken echten Franschman, behouden bleef, zullen er maar weinigen zijn, die zich niet voldaan achten. Toch is het zeer goed mogelijk, dat in de kamer van afgevaardigden, wanneer deze weder bijeenkomt, enkele vijan den van het ministerie hunne afkeu ring over de houding der regeering zullen uitspreken, doch dit veront rust den heer Ferry zelcer bitter weinig. Immers hij weet, dat deze oppositie minder tegen die houding zelve, dan wel tegen de regeering* gericht is, en daar hij zich overtuigd kan houden, nog over eene voldoende meerderheid in de kamer te kunnen beschikken, vreest hij stellig den uitslag niet, dien een debat over de regeeringspolitiek in het algemeen zal hebben. Het zou voorzeker voor de Brit- sche regeering zeer veel waard zijn wanneer zieh voor haar in de nete lige Egyptische kwestie eene zelfde uitredding opdeed. Met den dag toch wordt de positie aldaar gevaarlijker, want, buiten staat iets van belang te ondernemen, moet zij het lijdelijk aanzien, dat de opstand in Soedan zich telkens en telkens verder uit breidt. De goeverneur van Dongolo vraagt met grooten aandrang ver mijn eigen oordeel te verlaten en ik kan u verzekeren, dat ik mij daar wonderbaarlijk goed bij bevind. Ik zal u zeggen wat gij van u zelf moet denken, geef mij uw hand. Ziehier, dokter. Dieu-donné voelde met zijn hor loge in de hand, George den pols en telde, de oogen op den secouden- wijzer gevestigd, de slagen. Welnudokter? vroeg George, hoe staat het er mede? Ja, hij leeft blijkbaar, zeide de geneesheer binnensmondszes en negentig slagen in de minuut. O! riep onze held uit. mijn pols is goed ofschoon hij nu evenals mijn hart misschien wat sneller zal kloppen tengevolge van de vreugde u allen terug te zien. Daarop plotseling van toon ver- j anderende vroeg hij Gij hebt toch geen oogenblik aan mijn onschuld getwijfeld? i Maar George, antwoordde sterking zijner krijgsmacht, doch hoe gaarne men hem die ook zou toe zenden, voor het oogenblik is dit onmogelijk, omdat de Egyptische troepen, die alleen beschikbaar zijn, niet te vertrouwen zijn. Osman Digna bedreigt ten derden male met eene grootere machtdan hij vroeger onder zijne bevelen had, Soeakim, en de beide Engelsche oologsscbepen, die zich in de haven van deze stad ophouden, maken zich gereed om, zoo noodig, krachtig te kunnen op treden ter bescherming dezer ves ting. Eiken avond wordt een deel der matrozen en eene afdeeling ma rine-soldaten aan wal gezet, daar men een plotselingen overval vreest, en men zeer weinig op de waak zaamheid en den goeden geest van het Egyptische garnizoen vertrouwt. Generaal Gordon zit als het ware binnen Khartoem opgesloten, want hoewel in de onmiddellijke omge ving der stad geene vijandelijke benden zich ophouden, is de ge meenschap tusschen hem en de auto riteiten geheel afgesneden, en blijkt bet zelfs onmogelijk hem door ver trouwde spionnen eenen brief van Lord Hartington te doen geworden. In het Britsche lagerhuis echter, heeft het kabinet-Gladstone bij de behandeling der ingediende motie van wantrouwen de overwinning behaald. Gladstone zelf voerde bij die gelegenheid het woord en ver dedigde de houding van het kabinet in deze aangelegenheden. Hoewel nu de redevoering van den grijzen staatsman niet de beste kan genoemd worden van ai degenen, welke hij gedurende zijnen politieken loop baan heeft gehouden, werd toch de motie van wantrouwen met eene meerderheid van omstreeks 60 stem men verworpen, zoodat daarmede het plan van de vijanden der regeering Edward, die vraag is toch niet ernstig gemeend, is het wel? Aan u twijfelen!riep Dieu- donné uit; ik zou het nog eer aan mij zelf doen! Hebt dank! beste vrienden. Georg*e, vroeg Mary, wie heeft dan toch durven beweren, dat gij een moordenaar waart? Degenen, die het hebben uit gestrooid, Mary. O, die laaghartigen En, vervolgde George, zij schijnen wel bijzonder naar mijn dood te verlangen, want zonder de hulp van een kind, dat nog* eenige minuten te voren een valsche getui genis tegen mij bad afgelegd, hadt gij mij nooit teruggezien. - Een kindgij zegt een kind? vroeg Edward, zeker Kazil? Ja. Wat heeft hij gedaan? Hij heeft mij een dolk toege reikt en wel op het oogenblik, dat. om de Egyptische kwestie tot storm ram tegen de regeering te gebruiken als mislukt te beschouwen is. Toch valt het velen op, dat de redevoering van den heer Gladstone zich dezen keer door eene zoo groote matheid en leegte kenmerkte. Het was, zoo verklaart de Timesals was de premier met de zaak ver legen, en zocht hij zich te verschui len achter allerlei uitvluchten, die tot het wezen der zaak al bitter weinig afdeden. Ook de vorm anders zoo schoon, wanneer deze redenaar op het spreekgestoelte staat, liet thans veel te wenschen over, en zelfs de vrienden van het kabinet gevoelden zich teleurgesteld, daar zij eene schitterende weerlegging van alle beschuldigingen hadden verwacht. In Rusland wordt op dit oogen blik een zeer geruchtmakend proces gevoerd. Het geldt niet meer of min der dan eene beschuldiging van hoogverraad. De voornaamste be schuldigde is een zekere Krassewski en met hem staan voor de rijksrecht bank tereeht een kapitein van het Russische leger Hentsch, terwijl nog enkele minderen in de zaak betrok ken zijn. De misdaad waarvan zij verdacht worden, bestaat hierin, dat zij aan vreemde mogendheden de plannen van grensplaatsen hebben zoeken te verkoopen, en tevens dat zij de hoofdmannen waren van een complot ten doel hebbende Polen weder tot een zelfstandig rijk te verheffen. Verscheidene g*etuigen zijn reeds gehoord en ook de Duitsche rijkskanselier heeft een schrijven tot de rechters gezonden, waarin hij hun mededeelt, dat het bedoelde complot reeds sedert geruimen tijd bestaat en zoowel te Parijs als te Weenen en Berlijn zijne vertakkin- mijn toestand hopeloos scheen. Ik was daardoor in staat de bandieten te doen terugdeinzen en de rivier te bereiken. Men heeft nog op mij geschoten, gelukkig zonder mij te raken; dus is het wel een wonder, dat ik gered ben. Bleek en van het hoofd tot de voeten bevend, hoorden Marv en Heva het verhaal van George aan. Ik dacht dat ik verloren was, vervolgde hij. Ik beval mijn ziel aan God met den naam van mijn bruid en van mijn broeder op de lippen, toen er een kogel langs mij heen floot en nog even mijn haren raakte. Ik dook onder en de water-1 vlakte bedekte mij als een vochtig' en doorschijnend Lijkkleed... Ik heb J de vreeselijke geheimen van den Ganges leeren kennen en begrijp j nog niet dat mijn haar niet grijs is geworden van schrik. Wat hebt ge dan in 'sHe-| mels naam gezien? Welke vreese-i gen leeft. Met belangstelling ziet men natuurlijk de uitspraak der rechtbank in deze zaak te gemoet. Te Bucharest beeft in de laatste dagen tamelijk groote g-isting onder een gedeelte der bevolking ge- heerscht. Opgeruid door tot heden onbekende raddraaiers, begaf het schuim zich in grooten getale naar het koninklijk paleis ten einde het ontslag des ministers te eischen. Met veel moeite gelukte het der politie de menigte uiteen te drijven en en kele der belhamels te arresteeren, doch den volgenden dag* herhaalden zich de ongeregeldheden. Natuurlijk maakte deze zaak ten hove een hoogst pijnlijken indruk, doch de stedelijke overheid heeft krachtige maatregelen genomen om de orde te handhaven. Men vertrouwt dan ook, dat het zal blijven bij het gebeurde, en dat weldra de rust in zooverre hersteld zal zijn, dat men kan overgaan tot de opheffing der bijzonder strenge bepalingen, welke thans vastgesteld moeten worden. Eerstdaags wordt te Parijs ver wacht dr. Raphael Guldivar, presi dent der Midden-Amerikaansche re publiek Salvador, die aldaar wel licht een paar maanden zal vertoeven, ten einde in het belang van zijn land met de kapitalisten eene over eenkomst te treffen. In zijn eigen land is, volgens de getuigenis der Engelsche bladen, dr. Guldivar zeer gezien, wat duidelijk uitkwam bij de jongste presidentskeuze, waarbij hem voor den tijd van 4 jaren met algemeene stemmen de presidieele waardigheid werd opgedragen. lijke ontmoeting hebt gij gehad?. Zeker kaaimannen en alliga tors. bracht de Fransche dokter in het midden. O, dokterwaren die het maar geweest, dan zou ik zóó niet spre ken. Ik had immers een dolk bij mij om mij tegen die monsters te verdedigen. Neen, neen, luistert en uwe haren zullen te berge rijzen en gij zult verbleeken van schrik George bad nog niets verhaald, en toch luisterden de toehoorders reeds met ingehouden adem. Hij vervolgde: «Tengevolge van de hoogte waar van ik afsprong en de zwaarte van mijn lichaam, zonk ik tot op de diep ste diepte der rivier. Mijne voeten zakten in het slijk en boven mij was niets dan water; een ontzaglijke kolom water scheidde mij van de vrije lucht. Het zonlicht bereikte mij slechts te nauwernood, vaal. mas en glansloos, zoodat het mij wat

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1