BIMVEXLAND. Haarlem, 16 Mei 1884. Naar men verneemt, zijn thans ook de werkplaatsen yan de heeren Gebrs. Figee, aan de Leidsche Vaart, door middel van electriciteit ver licht. De tegenwoordige machine (van 18 indic. p. k.) benevens de geheele aanleg, zijn geleverd dooi de Nederl. firma W. Smit Co., te Slikkerveer. De verschillende loka len, tot zelfs het terrein buiten de fabriek, zijn met 16 electrische lam pen verlichtde modelmakerij en de machine-kamer met gloeilampen vol gens Edison. Het licht brandt ge lijkmatig en is bijzonder helder. In ons raadsverslag van gis teren, staat in het gedeelte hande lende over den aanslag van den heer B.: «die in het afgeloopen dienst jaar i», dit moet zijn: «die in het nieuwbegonnen dienstjaar»; verder komt in eenige regels verder voor: «als makende de inwonende perso nen toch deel uit van zijn huisge zin»; hiervoor moet in de plaats worden gelezen«en alleen voor zijne kinderen aftrek toe te staan». Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Dokkum zijn uitgebracht 2028 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. W. J. van Weideren baron Rengers (lib.) met 1174 stem men. De heer Oppedijk (anti-rev.) had 852 stemmen. De Haagsche Kroniek-schrijver van het onderwerpt de volgende expediteurs-rekening aan het oordeel van het publiek: «Familie in Duitsch- land schrijft hij zond mij een kistje met appelen, die nog den winter getart hadden en er uitzagen als sommige veertigjarige vrouwen, die amper 25 schijnen. Doch inner lijke waarde had het geschenk niet. Het kistje was gefrankeerd tot Den Haag en er zou dus niets te betalen vallen dan wellicht een kleinigheid voor inkomende rechten. Doch hier bij had ik buiten den waard, in casu de firma Van Gend Sc Loos, gerekend. Deze bezorgde mij 't kistje en gaf er zonder blikken of blozen een nota van onkosten van f 1.26 hij. Voor inkomende rechten stond 25 cents; voor andere onkosten 60 cents; voor vracht Haag (1!) 21 cents, voor het bestellen 20 cents, te zamèn f 1.26! «Toen ik aan het kantoor ver zocht, mij nadere ophelderingen omtrent deze fantastische berekening te geven, zeide men mij, dat voor het bezorgen en halen van de pa pieren aan het kantoor van in- en uitgaande rechten toch betaald moest worden; dat het kistje slechts tot de goederenloods te 's-Hage gefran keerd was, en dergelijke much-ado- about-nothing-ophelderingen. «Ik weet niet of andere expedi teurs de belangen hunner beurs even vurig behartigen als Van Gend Loos, maar wel weet ik, dat als dergelijke zg. franco-geschenkjes uit het buitenland wat druk mochten komen, zij een huisvader de smeek bede zouden ontlokken: «Heer, be waar mij voor de cadeaux uit het buitenland, want de expediteurs zouden mij ruineeren!» «Waarlijk,„zulke rekeningen ver dienen openbaar gemaakt te worden, want tegen aanrandingen kan men zich verdedigen, doch tegenover zulke.... fantastische samenvoegingen is men onmachtig. alsof ik onder groenachtig mat glas lag. «Ik ben een eerste zwemmer en kan even lang onder water blijven als de beste duikers of parelvis- schers. «Mijne oogen gewenden zich ook spoedig aan de vreemde too verach tige omgeving waarin ik mij be vond, maar toen ik opkeek zag ik met onbeschrijfelijken schrik, dat ik mij te midden eener afzichtelijke verzameling spoken bevond. Spokenriepen Heva en Marv verschrikt uit. Jaantwoordde George Malcolm. Van alle kanten ver hieven zich levenlooze spookbeelden uit het slijk, waarin zij bedolven lagen, geraamten, die nog- de holle oogkassen van hunne ontvleeschte doodshoofden naar mij schenen toe te wenden en met hunne verstijfde armen, waaraan nog draden vleesch heen en weder bengelden, gelijk Op allerlei wijzen tracht men in onze dagen den landbouwer op de hoogte van zijn tijd te brengen en daardoor den landbouw ten goede te komen. Des winters worden op de meeste plaatsen in Zeeland door deskundigen landbouwlezingen ge houden, die, vooral door het jongere geslaeht, tamelijk trouw worden bij gewoond. Des zomers wil men hem bekend maken met het te verwach ten weer, opdat hij daarmee zijn voordeel zou kunnen doen. Tot dit doel heeft men een eigenaardigen weg ingeslagen. Aan den hoogen toren der gemeente 's-Heer-Arends- kerke worden sedert eenigen tijd, seinen gehangen, bestaande in ronde en driehoekige zwarte ijzeren platen van aanzienlijke grootteelk figuur heeft een bepaalde beteekenis en uit de plaatsing er van kunnen belang hebbenden zien of er vermoedelijk regen of droogte zal komen. Volgens telegram uit New- York kan er tusschen 15 en 17 Mei stormweder verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten. Oostelijke rondloopende wind tot Westelijk, en daarna onbestendig weer voor eenige dagen. Een jongen, die zich bij den Spaarn- dammerdijk was gaan baden, is daar bij verdronken. Zijn lijk werd gis teren opgehaald. Hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder hebben in hunne vergadering van den 14deu Mei 11. tot heemraad verkozen den heer mr. J. P. A. Teding van Berkhout te Heemstede. De Amst. Ct. verneemt dat bij Heemstede het lijk gevonden is van een harer stadgenooten, die zich wegens financiëele moeilijkheden had verwijderd. In het Politieblad is gesignaleerd de 33-jarige E. C. M. Tobias, com- missionnair en lid der firma D. Tobias en Zoon, thans in staat van faillis sement, laatst wonende te Amster dam, gestalte niet groot en tenger, aangezicht schraal met nogal veel kleur, haar en kneveltje hoogblond (roodachtig). Door de Rechtbank te Amsterdam is tegen hem rechtsingang met be vel van gevangenneming verleend. Onder meer wordt hem ten laste gelegd verduistering van drie obliga- tiën Russische sporen 4 pCt. 1880, nos. 374,663, 396,006, 401.557 elk groot 125 roebels, en een dito stuk groot 625 roebels, no. 575,195, van welke stukken mede opsporing wordt verzocht. Op last van den garnizoens-com- mandant zullen, naar De Tijd meldt, voortaan te Amsterdam des Zondags militaire patrouilles de hoofdstad doorkruisen, om verlofgangers, die overtredingen begaan of zich op de eene of andere wijze misdragen, te arresteeren. Bij het ophalen van marmeren steenen uit de Oude Schans te Am sterdam, die daar voor eenige dagen door het zinkeu van een., schip te water geraakten, is gisteren ochtend een ongeluk gebeurd. Toen een groot blok naar boven kwam, aan een ketting hangende, die aan den mast van een vaartuig- was bevestigd, waren de met het werk belaste per sonen niet meer in staat 't in be-! vodden door den wind bewogen, mij nog trachtten te bestormen en te grijpen. Zij omringden mij, drukten zich teg-en mij aan en kleefden aan mij vast. George hield even op, maar zijne toehoorders bleven ademloos luiste ren. Meer dan eens, ging" de jongelig voort, heb ik den dood getrotseerd en ik durf zeggen zonder vrees of aarzeleü onder de oogen gezien, maar te midden van die ge raamten, ben ik voor het eerst van mijn leven bang geweest. «Ik voelde hoe mij het bloed in de aderen verstijfde en mijn krach ten afnamen; ik snakte naar adem; mijn hart werd toegenepen en ik dacht te sterven, maar ik wilde blij ven leven voor u en voor mijn wraak. «Ik dacht aan mijn zoo lafhartig vermoorden vader, bad nogmaals tot Hem, die ons aller lot in handen dwang te houden, zoodat de steen I van het eene schip op een ander I slingerende, de vaart deed breken, die naar den walkant heen afbrak, j Van de daar staande toeschouwers! werden 2 gedood en 3 gekwetst, waarbij één levensgevaarlijk- Aan den heer D. C. van Eek. eustos-amanuensis aan het Phar- maceutisch Laboratorium te Leiden, is door den minister van justitie een gratificatie toegekend voor de bij zondere hulp, verleend bij het schei kundig onderzoek in verband met de door vrouw Van der Linden be dreven vergiftigingen. Door eene onvoorzichtigheid had in de Frederikstraat te 's-Hage een noodlottig voorval plaats. Eene vrouw die aan hevige hoofdpijn leed, had daarvoor een uitwendig huismiddel tje te baat genomen, doch tevens de onvoorzichtigheid gehad het fleschje open op de tafel te laten staan. Haar kind dronk er uit, met het onge lukkig gevolg, dat het den volgen den ochtend, na de hevigste pijnen geleden te hebben, stief. Zooals men weet, was bij het aan vragen van de concessie voor den aanleg van een haven te Schevenin- gen het daarvoor vereischte kapitaal reeds beschikbaar, maar had het zich later teruggetrokken, toen de zaak zoo lang zonder eenige beslis sing- bleef; thans meldt intusschen de Londensche correspondent van Liet N. v. d. D.. dat een syndicaat te Londen het kapitaal heeft bijeen gebracht, benoodigd voor het haven- plan-Siccaraa, ook wanneer een grooter en dus duurder plan noodig mocht worden geacht. Omtrent het geval van oplichting- te Delft, waarvan dezer dagen werd 1 melding gemaakt, deelt de D. C. mede Voor eenigen tijd was van B. op het kantoor der firma Keurenaer&; Co. te 's-Hag-e verschenen en ver zocht hem een krediet te willen openen tot een bedrag van f 10,000 onder borgtocht van een oom, die, een gewone spreekwijze te gebrui ken. wel driemaal millionair was. Er werd afgesproken dat de akte zou worden opgemaakt, terwijl van B. zou zorgen dat het stuk behoor lijk door oom geteekend werd terug gezonden Inmiddels ontvingen de heeren Iveurenaei' Sc Co. op hunne informaties de mededeel in g. da toom als zeer solide bekend stond, maar dat men met van B. uiterst voor zichtig moest zijn. De akte werd behoorlijk geteekend ten kantore ge deponeerd en het geld successivelijk uitbetaald. Toen evenwel de kassiers aan den oom kennis gaven dat zij zijn borgtocht in ontvangst hadden genomen, sprong de bom. Hij ant woordde onmiddellijk geen neef van dien naam te hebben en ook geen borgtocht te hebben onderteekend. De handteekening bleek alzoo valsch te zijn. Nadat de politie van een en ander was in kennis gesteld, werd van B. in zijne woning gearresteerdeenei huiszoeking leidde- tot de vondst van1 ongeveer f 460 en een stukje papier waarop liet woord «aco.» Dit laatste gaf aanleiding tot eene belangrijke aanwijzing aangaande debestemmiug door van B. aan het onrechtmatig- verkregen geld gegeven. Uit zijne volledige bekentenis voor den com missaris van politie bleek toch dat heeft en al mijn moed en kracht bijeen verzamelende, stootte ik met bovenmenschelijke kracht de lijken, in den heiligen stroom begraven, van mij af.» Hoe verschrikkelijk! zucht ten Heva en Mary. Stinkende rivier met al die lij ken, en die wel een kerkhof kon genoemd worden, zeide Stop. Neendan is de Theems nog beter! Die stinkt ook, dat kan ik niet ont kennen, maar men kan er toch op zijn gemak in verdrinken, zonder iemand in de diepte tegen te komen. Ga voort, broederWij bidden er u om, zeide Edward. George voldeed onmiddellijk aan zijn verzoek. Ik zwom lang en altijd door, zeide hij, en wanneer ik den adem niet meer in kon houden, kwam ik boven de oppervlakte om lucht te scheppen en liet mij, op den rug drijvende, door den stroom mede hij voor eenigen tijd aan de speel- i bank te Monaco een vrij groot be-1 drag had verloren en aldaar nog van zekeren S., vroeger winkelier te Breda, doch die voorjaren, nu juist j niet om zijn groote soliditeit, die stad had verlaten, om zich te Parijs te vestigen, 2400 francs had geleend welke som mede aan genoemde speelbank was verdwenen. S. die aanvankelijk even ongelukkig in het spel was geweest als van B,, gaf r.u aan dezen te kennen dat hij een kunstje had gevonden om voortdu rend te Monaco te winnen. Van B. zond hem daarom jongst leden Zaterdag 12,400 francs om zijn speelschuld af te doen en om met de resteerende 10,000 francs de fortuin ook ten gunste van hem te dwingen. En opdat ook het mes aan I den anderen kant zou snijden, wer den nog door hem vijf aandeelen ge nomen in de Overdekte-Marktmaat schappij te 's Ilage en daarop f 1000 gestort. Zooals men weet, is v. B. g-evankelijk naar 's-Hage ter be schikking- van den officier van jus titie gebracht. Eene dienstbode, die te Rotterdam, ten uadeele van het gezin, bij het welk zij intrek had, een deken stal en deze verkocht, ten einde in staat te zijn haar verloofde, die naar Am sterdam vertrok, te volgen, is eer gisteren door de politie aldaar in hechtenis genomen en daarna ge vankelijk naar Rotterdam overge bracht. Men verzekert, hoe onwaarschijn lijk het klinke, dat haar verloofde zelf de aangifte deed. Het volgende had te Zuid-Beier land plaatsBij den veerman, tevens herbergier, werd 's nachts op de deur geklopt. Daar de veerman pas sagiers wachtende was, deed de vrouw open. Nauwelijks was de deur geopeud, of degeen die geklopt had. begon tegen de vrouw ruzie te zoeken; toen daarop nog vier personen kwamen aanloopen, sloot de vrouw ijlings de deur; doch daar wisten de aanvallers raad op; zij liepen de deur open, haalden den j veerman van het bed en mishan- delden hem. zijn vrouw en 8-jarig kind. Proces-verbaal is opgemaakt. Men zegt dat broodnijd de aanleiding tot de mishandeling was. Door de politie te Bergen op Zoom is nog juist intijds de hand gelegd op een persoon, die zich niet alleen daar ter stede, maar ook in ver schillende omliggende plaatsen had schuldig gemaakt aan diefstal van onderscheidene kleedingstukken. Bij zijne inhechtenisneming- bleek, dat hij niet minder dan vier pan talons over elkander droeg. De dief is door de maréchausées naar Breda overgebracht. In den laatsten tijd is te Deuti- chem zooveel Duitsch koper- en nikkelgeld in betaling gegeven, dat de burgemeester zich verplicht heeft gezien den ingezetenen te herinne ren, dat op het uitgeven van vreemde muntspecie bij «le wet van 28 Maart 1877 een boete van f3 tot f75 is gesteld. Door de politie te Nijmegen is gisterennacht in de omstreken dier stad opgespoord en in hechtenis ge nomen de persoon, die eergisteren aldaar een schoenwinkel binnenliep: voeren, mijn gelaat verscholen hou dende onder de bladeren van de Lotusbloem of van andere Nenu- farsen. «Als ik weer genoeg lucht had ingeademd, dook ik opnieuw onder. «Dit hield ik vol totdat het donker ■werd, maar eindelijk kon ik niet meer. Ik geraakte geheel uitgeput, mijn verstijfde ledematen weigerden mij langer dienst. «Ik bereikte den oever. In een kano, dicht bij een hut, vond ik een visscherspak en heb het aangetrok ken, twee goudstukken, het vier dubbele der waarde, achterlatende. Ik heb mijn gelaat en handen bruin gemaakt met een weinig slik uit den Ganges, teneinde ze de vereischte bronzen tint te geven om op een Hindoe te gelijken, en sloeg ver volgens den w~eg in naar Benares. Ik was nu buiten gevaar, althans voor vandaag. O! broeder, broeder! riep en een paar nieuwe laarzen stal. Hij is genaamd Nicolaas Verbeet, die, ofschoon hij slechts 26 jaar oud is, reeds ruim 13 jaren, alzoo de helft van zijn leeftijd, in het tuchthuis, cellulaire en andere gevangenissen heeft doorgebracht. Hij was den 5den Mei jl. pas uit eene der ge vangenissen ontslagen. Uit Zevenbergen wordt ons het volgende geschreven: De toestand der drie aldaar bestaande suikerfa brieken over 1883 kan niet gunstig genoemd worden, wegens de hooge prijzen, welke de fabrikanten voor hun grondstof hebben moeten be talen, en de ongekend lage prijzen, welke zij voor de suiker hebben ge maakt en nog kunnen maken. Aan elke der drie fabrieken waren gedu rende de campagne ongeveer 200 werklieden bezig, terwijl aan elke fabriek ongeveer f 2000 werkloon werd uitbetaald. De fabriek van de Maatschappij voor Landbouw en Suikerindustrie onderging een aan zienlijke verandering; zij werd naar het diffusie-stelsel ingericht, waar mede zij goede resultaten heeft ver kregen. Voor den aanvoer van de beetwortelen had elke fabriek on geveer 25 schepen vast in de vaart. (A7, v. d. D.) Het voornemen bestaat om, in na volging van andere plaatsen, ook te Middelburg eene afdeeling te stich ten van de vereeniging Vergunning die zich ten doel stelt de belangen te behartigen van hen die vergun ning tot verkoop van sterken drank in 't klein hebben. Te Maastricht vervoegde zich eer gisteren, nadat vier paren g-etrouwd waren, nog een vijfde paar voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand om ook in het huwelijksbootje te stappen. Het paartje had echter niet geweten, dat aan dit trouwen nog eenige formaliteiten, als aan- teekenen en afkondigenmoesten voorafgaan, en de man van de wet had groote moeite, dit begrijpelijk te maken. Troosteloos keerden de trouwlustigen naar huis, waar reeds alles voor de bruiloft in gereedheid was. In jaren was de St. Servatius- jaarmarkt te Maastricht niet zoo druk bezocht als dit Dinsdag het geval was. Het bijzonder schoone weder en het St. Servatiusfeest droeg er veel toe bij, dat de toeloop van volk buitengewoon groot was. De handel was vrij levendig; de toevoer van paarden, hoornvee en varkens bedroeg 303Ó stuks. Tegen den middag kwam een donderbui de drukte storen, doch dit was slechts van korten duur, want nauwelijks kwam de zon van achter de wolken te voorschijn, of de straten waren weer als bezaaid met menschen. Overal was wat te zien, te hooren, te genieten. Op de markt wachtten de bezitters van loten, welke prij zen hun deel zouden worden. Op het Vrijthof hield de Cercle Equeslre een wedstrijd in ringsteken, die zeer groote deelneming- vond. Iu het Park handhaafde de muziek van de Grena diers en Jagers haar gevestigden roem en bezorgde het publiek een avond, die niet spoedig zal worden vergeten. In de Woensdag- gehouden ver gadering heeft de Raad der gemeente Zwolle besloten tot het bouwen van een overdekte botermarkt op de Nieuwe Markt, overeenkomstig het jongste plan van den stedelijken architect J. L. Van Essen. Edward uit, Gode zij gedankt! Marv sprak geen woord, maar wij durven wel verzekeren, dat zij uit het diepst van haar hart vurig met die dankbetuiging instemde. Maar nu, wat zult gij nu aan vangen, Sir George? vroeg Dieu- donné. Ik moet voor de geheele wereld dood schijnen, en zal het gerucht van mijn dood laten verspreiden, antwoordde hij, ik verlaat na tuurlijk deze woning.... Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2