BURGERLIJKE STAND. Zaterdagavond heeftomstreeks 11 uur, een dienstmeid, te Assen, met achterlating van alles wat haar toebehoorde, haar dienst verlaten, zonder dat men vermoeden kan waar heen zij zich heeft begeven. Bij hare ouders, die ongeveer vier uur gaans van daar wonen, is zij echter niet aangekomen. In de Asser Werklieden-Vereeni- ging is het niet in den haak. Zondag hield men een vergade ring. In de vorige bijeenkomst was onder de bestuursleden oneenigheid ontstaan wegens insinuatiën over een tekort van f 800. Dit schijnt aan leiding- gegeven te hebben, dat de voorzitter en de vice-voorzitter be dankten, zoodat de vergadering thans door den secretaris geleid moest wor den. Daar een derde bestuurslid over leden was, moesten drie nieuwe leden gekozen worden. De heer Corver bedankte voor het eere-lidmaatschap en wenschtc gewoon lid te worden. Hij hield het er voor, dat de be stuursleden zich voor hungevoerde administratie aansprakelijk zouden stellen. Men schijnt echter nog niet aan het eind dezer zaak te zijn, daar telkens van nieuwe tekorten voor den winkel, buffet, de zaal en het ziekenfonds wordt gesproken, zoodat er nog wel f 800 zou kunnen bij komen. Ook wordt er van braspar tijen gesproken, waaraan sommige commissieleden zich zouden hebben schuldig gemaakt. T Van de miliciens der lichting 1884, bij het garnizoen te Leeuwarden in gedeeld. hebben zich drie voor op leiding tot militie-luitenant aan gemeld. In de Friesche venen heeft men een eigenaardige gewoonte bij den arbeidmen gaat daar nl. niet \s mor gens in de vroegte aan 't werk, maar 's nachts. Te middernacht kan men tegenwoordig tallooze vuren in het veld zien branden, die door hun gioed. de werkzaamheden moeten verlich ten. Des morgens omstreeks 9 uren is de daghuur verdiend. In de herberg van A. Foepe, te Kouveen, kwam Zaterdagochtend een poldergast ora te ontbijten, en ge bruikte.. behalve 2 borrels en voor 5 cent noten.39 rauwe kipeieren. Een metworst, die hij aan een en ander nog wenschte toe te voegen, is hem geweigerd. Eene arbeidersvrouw te Tzum, die reeds eenigen tijd bepaald krank zinnig was geweest, doch zich tot nu toe vrij rustig had gehouden, maakte van de afwezigheid van ha ren man gebruik, om het huis, waarin zij met nog een ander gezin woonde, in brand te steken, en toen haar buurmeisjedat zij, misschien wel om hare zenuwtrekkingen in het gelaat, in den laatsten tijd niet kon uit staan, naar achteren kwam, greep de zinnelooze vrouw de weerlooze aan, wierp baar tegen den grond en trachtte haar te smoren. Nog een oogenblik, zoo verklaarde de geneesheer, en het zou haar ge lukt zijn; doch gelukkig werd zij nog bijtijds door de toesnellende buren verlost en, hoewel deerlijk toegetakeld, schijnt zij op dit oogen blik buiten gevaar. Ook de brand, die reeds eenigszins dreigend begon te worden, was spoedig gebluscht. De burgemeester bracht met een paar agenten de krankzinnige naar het gesticht, waar zij reeds vroeger had moeten zijn. Zondagmorgen heeft men in de wijklangs den klinkerweg van Oostwedde naar Stadskanaal, het lijk gevonden van een in fatsoenlijke kleeding gestoken manspersoon, vol gens hij hem gevonden documenten afkomstig van Asschendorf. Blijkens uit het eene oor gevloeide bloed en verwondingen aan het hoofd, schijnt hier aan eene misdaad gedacht te moeten worden. De justitie zal het nadere wel aan 't licht brengen. Eergisteren is uit het Schuitendiep te Groningen opgehaald een in ver gevorderden staat van ontbinding- verkeerend kinderlijkje van het vrou welijk geslacht, gewikkeld in een zak. Het is naar het politiebureau gebrachthet onderzoek naar de moeder is aangevangen. GEMENGD NIEUWS. De correspondent van de N.R.Ct. seint uit Londen De Wallstreet te New-York bood gisteren een schouwspel, als sedert 1873 niet was vertoond. Duizenden vulden de straten in den omtrek dei- Beurs; faillissementen volgden elkaar op, waardoor groote ontsteltenis ont stond. De naaste aanleiding daartoe waren de geruchten, dat eene tweede National Bank in moeilijkheden ver keerde door groote tekorten, veroor zaakt door de speculaties van den president der Bank, den heer Enos, waardoor 2 millioen doll, verloren zouden zijn. De koersen ter Beurze vielen onrustbarend snel door groote executie-verkoopenwaartoe nog medewerkte het bericht dat de Con tinental Bank geweigerd had de cheques van de makelaars firma Dyett Co. te honoreeren. Eerst kwam het faillissement van Nelson Robinson Co., daarna Goffe Randle Bogart Co., vervolg-ens J. C. Williams en Hotchkiss Burn ham, alle makelaars-firma's. Het laatstgenoemde faillissement veroor zaakte eene paniekachtige daling der Louisville-Nashville Shares. Bijna onmiddellijk volg-de de staking- van betaling der groote bankiersfirma Hatch Eoote, hetgeen de grootste consternatie veroorzaakte. Tijdelijk ontstond eene kalmer stemming, toen bericht werd, dat eene deputatie van bankiers den Staatssecretaris der schatkist, Folger, bewogen had, de aflossing der staats- bonds te vervroegen, maar spoedig weder verdween de gunstige indruk door het faillissement der Metropo litan Bankwaarvan de heer Seney president is. Seney, vroeger million- nair, stond wegens zijne vorstelijke milddadigheid bekend, maar hij ver loor door dobbelen aan de beurs zijn vermogen. Dit gaf aan de Metropo litan Bank een slechten naam, en had de intrekking van deposito's op groote schaal teil gevolge. De Bank deed groote zakenhare laatste ba lans toont 16 millioen activa en passiva aan en 8 millioen deposito's. Haar faillissement sleepte de make laars-firma Donell, Lawsoii Simp son in den val mede, welke 2 mil lioen bij de Bank gedeponeerd had. 's Namiddags verbeterde de stem ming eenigszins, toen hekend gewor den was, dat eene vereer iging- van bankiers besloten had, de solvente Banken te steunen, gelijk in 1873. Mede maakte het bericht een goeden indruk, dat de vader Enos de tekorten I zijns zoons, den president der tweede j National Bankwilde dekken. Later j echter heerschte er weder grootere gedruktheid ten gevolge van nieuwe faillissementen, waaronder ook de makelaars-firma Gregory Ballow en de Atlantic Bank te Brooklyn. Men verwachtte nog meer faillisse menten, en de tegenstrijdigste en onrustbarendste geruchten liepen tot laat rond. Het heette, dat de sluiting der Beurs te wachten was, hetgeen echter vermoedelijk onjuist is. De vereeniging van bankiers besloot $le Metropolitan Bank te helpen, waar door deze waarschijnlijk terstond hare zaken hervat. Een ernstig ongeluk heeft Woensdag- op den Noorderspoorweg plaats gehad. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand liep te ongeveer 10 uren een goederentrein op weg naar Parijs bij het wachthuisje te Landy, bij Saint Denis, op een verkeerde lijn. verbrak de sluitingspalen die deze afsluiten en rolde naar beneden op den spoorweg van Chantilly die on geveer 3 meters lag-er gelegen is. Op dit oogenblik passeerde op dezen weg een personentrein van Parijs naar Boulogne. De locomotief van dezen laatsten trein werd door dien van den goe derentrein in de zijde gcloopen waar op een vreeselijke schok volgde. 26 reizigers en 5 spoorwegbeambten werden meer of minder zwaar ge wond; de machinist van den goede rentrein werd gedood. De meeste gewonden werden in het station van Saint Denis gebracht en verpleegd. De meesten konden des nachts hun bestemming bereiken. Zeker geleerd genootschap schreef eens als prijsvraag uit: «Is er mogelijkheid om, zonder toedoen van den zijdeworm, door aanwen- j ding van chemische en technische j middelen, uit de bladeren der witte I moerbezie zijde te winnen?» Bij de eerstvolgende vergadering- werd van een onbekende hand bij het bestuur des genootschaps de vol gende vraag ter oplossing ingele verd «Bestaat er ook niet mogelijk heid om, door aanwending van schei kundige en werktuigelijke middelen, uit het gras eu de kruiden, die het schaap vreet, wol te verkrijgen?» (HU.) Uit Keulen wordt geschreven: Sedert Maandag hebben wij hier en in de omstreken herhaaldelijk onweder gehad, hetwelk aan de veldvruchten veel schade heeft ge daan, en waarbij vijf menschen zijn omgekomen, één daarvan heeft, na door den bliksem te zijn getroffen, twee uren verstijfd gelegen, waarna hij is bezweken. Den 13den viel hier veel regen en hagel, benevens zulk aandrang van water, dat het in het lage gedeelte der stad D o meter hoog- stond. Niet tevreden met het alreeds ge plaatste gedenkteeken op het graf van haren onvergetelijken John Brown, gaat Koningin Victoria, nu ook nog- in de groote zaal van haar kasteel te Balmoral een levensgroot bronzen standbeeld plaatsen van de zen phoenix aller kamerdienaars. Het bovenbedoelde grafteeken be staat uit eene fraai gebeitelde staande zerk, die een aantal inschriften draagt, getuigende van de buiten-j gewone genegenheid der vorstin voor haren «trouwen dienaar en be minden vriend.» Doch niet alleen op het graf van John Brown zeiven, ook op de graven van zijnen vader en zijne moeder, van verscheidene zijner broeders en zusters, ja zelfs op die van 's mans grootvader en grootmoeder heeft de Koningin ge- denkteekenen doen plaatsen van on vergankelijk graniet! Blijkens een opstel van dr. Percy Dunn, in de Pall Mall Gazette nemen het voorkomen van en de sterfte aan kanker in Engeland ge stadig en in inderdaad zorgwekkende mate toe. Van 18601869 stierven er aan aan die ziekte 80.049 men schen, en 111,301 van 18701879. De vermeerdering is sinds een twin tig' of dertig- jaren van jaar tot jaar gestadig geweest. Dr. Dunn meent haar op rekening te moeten schrij ven van eene meer weelderig gewor den voeding. Kanker toch is bijzon der eene kwaal der rijken, die er een goed leven van nemen. Na het booren van zeven getuigen en des kundigen, heeft de advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, in de gisteren gehouden zitting de veroordeeling vanLub- berta Reorink uit Doornspijk, beschuldigd haren echtgenoot opzettelijk te hebben ver giftigd, tot eene tuchthuisstraf van 20 jaren geëischt. De verdediger achtte de beschuldigde, we gens gestoorde geestvermogens, niet aanspra kelijk voor hare daden, en verzocht een on derzoek door deskundigen. Dinsdag a. a. zal het hof in deze zaak uitspraak doen. KERKNIEUWS. Ned. Ilcrv. Kerk. Ds. M. D. Deeleman en ds. W. P. Scheuer "Wz., herdachten gisteren hunne 25jarige evangeliebediening te Rotterdam. Van hunne ambtsbroeders, alsook van kerkeraadsleden, wijkbroeders en van een groot aantal perso nen met welke zij overigens in kerkelijke of andere betrekking staan, ontvingen zij de welsprekendste bewijzen van belangstelling, waartoe onder anderen fraaie geschenken be hoorden van gemeenteleden, catechisanten, enz. Naar men verneemt wenschen beiden aanstaanden Zondag hunne openbare gedach tenisviering te houden, namelijk ds. Deeleman des voormiddags en ds. Scheuer des avonds. ONDERWIJS. Mej. A. J. Verwey te Rotterdam is be noemd tot onderwijzeres in de Eransohe laai aan eene school voor lager en voortgezet lager onderwijs te Haarlem. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 15 Mei 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cerh. Werk. Sch. 2' 6615 u 78» 8 TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van gisteren Aan de orde is de voortzetting der beraadslaging over de conclusie van het rapport nopens het adres van den gemeenteraad van Haar lemmermeer, over de opheffing van het telegraafkantoor aldaar. Na een langdurig debat wordt eindelijk de conclusie der commissie aangenomen met 33 tegen 24 stem men en is alzoo tot de opheffing van het telegraafkantoor besloten. Aan het slot der zitting komt aan de orde: De enquête omtrent de ex ploitatie der Nederl. Spoorwegen. De conclusie strekt tot drukken en ronddeelen van het verslag en mededeeling aan de ministers van waterstaat enz., binnenl. zaken, bui- tenl. zaken, justitie, financien en irlog. Dienovereenkomstig wordt zonder discussie besloten. Eindelijk had nog' de interpelatïe plaats van den heer Bahlmann over de exploitatie van de spoorweglijn AmersfoortNijmegen. De Minister van Waterstaat (de heer v. d. Berg) beantwoordt zijne vragen. Wegens het vergevorderde uur worden de beraadslagingen uitge steld tot de volgende vergadering, bepaald op heden. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof t,e 's Hage heeft gisteren P. Broekaerti, schipper te Houtenisse, schul dig verklaard aan den hem ten laste gelegden moedwilligen doodslag, en hem veroordeeld tot 8 jareu tuchthuisstraf. De arr.-rechtbauk to Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de jl. Donderdag medegedeelde zaken. H. E. V.. kellncr in het hotel//Sint Lucas" aldaar, werd wegens diefstal van eene por tefeuille met bankpapier, toebehoorende aan een der logeergasten, veroordeeld tot drie maanden celstraf; terwijl W. J. v. O., loop jongen daar ter stede, die het door hem ont vangen geld niet aan zijn patroon verant woordde, maar voor zich behield, één maand celstraf ontving. Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Gondleening5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N) 5 h u zilv.Jan.-Juli) 5 Portugal. Obl.buitl. 1853-80. 3 Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Spanje. Obl. buiteul. 1867, 1871 75 1> 4 Obl. buit! 1876. 2 m «(Perpetuele) 4 binnl. f12500- -25000P/4 Obl. binnl. f1000- 5000 1'/, Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leen. 1876. 4 N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. 4'/., v 1877. 4 Columbia. Obligatiën4' 2 Peru. Leening 1S70 6 1872 .5 Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. M. tot. Expl. St. spw. Aand. u Cent.spw. gest.Obl. u Ind. spw. Aand.u Rijn spw. volg. Aandu Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 [talie. Zuid-Ital. Spw.Obl. 3 Rusland. Gr. Spw. Mts. Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Chark. Obl. f1000. 5 Morschansk Sysran Aand5 Riaschk Wiasma Aand5 Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. divid, N.-York Lake Erie W. S- Aand. u Illinois Cert. Aand. u Miss Kansas Texas Obl. Cert7 PREMIE-LEENINGEN, Nederland. Amst. f 1000 3 fioo. 3 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam3 Gem. Crediet3 Pal v.Volksvl.1867 Belgie. Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 Hongarije. Staatsl. 1870 Stuhlweiss. Spw. 4 Theiss Reg.Pr.Obl.4 Oostenrijk. Staatsl. 1854. 4 I860. 5 1864. Orediet-Iaa- j.358 Bod. C'" «jist.Obl.3 Stad V» een en 1874. Pruissen. Tb 100.1855. 3' Keul. Mind -Spw. 3'r Rusland. Staatsleen 1864. 5 1866. 5 Servie. Spanje. Turkije. Madrid 1868. Spw leeniiig Zwitserland. Genève Aand. Geldkoers, prolongatie 3 3 3 3 1 pCt. 10'/s 65 109' 's 119 Ca 26 9 "U 73 4 118' - 148s, 4 118Va 73' 4 152', - 1161,2 17', 4 56s/!# .25*.8 5V 4 87 663 4 66'/s 13" 118'/ lOO'/a 103s g 108'/4 ioo>/1(t 101 95 110 97 98 95» 2 92s g 94 102 112'/2 143 144'/2 81 105'/4 13S 133' 4 127 65 456/s 10' 4 80 volontairs; 11 waren niet opgekomen en 4 werden afgekeurd; 2 hebben niet voldaan aan het examen eu 10 bedankt. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Voorzeker is er geen vruchtboom zoo ge makkelijk te kweeken en 7.00 mild in op brengst. uls de liazelnotenboom. Hetzij men zaaie, inlcggc of uitloopevs en stekken bezige, steeds za! men ontwaren dat dit gewas al zeer rekkelijk is, en op bijna iederen grond groeit. Bij een lossen, lichten, zandigen, vochtigen bodem, en een open stand op het oosten en westen, zal men de meeste vrucht erlangen, althans zoo men de boomen niet dicht uit- plant, die een ouderliuge tusscheuruimte van 3 M. behoeven. Verzorging hebben deze boomen weinig van noode, alleen moet men toezien dat de veredelde verscheidenheden behoorlijk worden op stam gehouden en van alle uitloopen ontdaan. STOOMVAARTBERICHTEN. Het. stoomschip „Burgemeester den Tex* van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Mei te Port-Said en zul heden de reis voort zetten. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Mei te Marseille. Het stoomschip ../Limburg" is 14 Mei van Rotterdam tc Batavia aangekomen. Het stoomschip „Surat" met de Engelsche mail vertrok den 14den Mei van Alexandras naar Brindisi. Het kan den 17n aldaar ver wacht worden. RIVIERBEMm Vreeswijk, 15 Mei. 2.24 M. boven AP. 4.28 M. onder N. P. Keulen, 15 Mei. 2,35 M. boven 0. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 16 Mei. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Katwijker Zand f a Noord- wijker Zand f a Hillegommer dito f a Gelderscke Jammen f a dito Blauwe f a Friesche Hamburgers f a dito Jammen f 1.80 a 2.dito Engelsche fl.40 a 1.50, Zeeuw- sche Spuische Jammen f J .60 a 2.90, Blauwe fl.80 a 2.Elakkeesche Jammen f 1.70 a 1.90, Pooters f0.60 a 0.90, Bloksche dito f a Pruisische Hamburgers f2.60 a 2.75, dito Saksische f a Gronin ger Jammen f a Koffie. Afgedaan 1782 balen Macassar, ex Zeenymph, en 449 bn. Santos. Petroleum loco f9 E., najaar bij partij tot f 91/.. gedaan. Tin. Banka f541/-, loco Billiton f521/. koopbaar, Aug.-levering f52' gedaan. Kapok. In veiling werden verkocht 351 pn. ongezuiverde, merk W, ex Soerabaya, tot 10 a 10'/; et. Tarwe op levering f 1 lager, Nov. f 242. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering voorjaar hoo- ger, najaar weinig veranderd, Mei f166.167 Oct. f162, 163. Noteering van Menne Thole. Koolzaad zonder handel. Raapolie traag in een doen. Schiedam, 15Mei. Moutwijn f 11.75, Jene ver f 18.50, Amst. Proef f 18.50, Spoeling f0.30, idem door de Schiedamsche Spocling- Vereenigiug f 0.30. Vierde Muziekuitvoering in den Hout op Zondag den 18eu Mei 1884, des namiddags van 2 tot 4 uur, door liet'Sfcedelijk Muziek korps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MuLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Juanita-MarschSuppé. 2. Ungarisches Lustspiel. OuvertureKéler Béla. 3. Rosen aus dem Suden WalzerJ. Strauss. 4. Eantaisie d'OpóraKuefner. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture. Sur l'Opérette: E. von SohubertSuppé. 6. La Patrouille Englaise Mor- ceau caractóristique Eilenberg. 7. Musicalische Eriunerungcu. PotpourriCartii. LEGER EN VLOOT. Door den minister van oorlog is aan de corps-commandanten eene aanschrijving ge richt, waarin bepaald is dat de infanterie gedurende dc zomermaanden geoefend moet worden in nachtelijke velddienstoefeningen. Eergisteren zijn bij het Instr. bat. te Kampen voor den dienst aangenomen 63 Comnissariaat m Politie te Haart». De voorwerp' zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondag van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Een '/;o lot der Staatsloterij, een armband in een doosje, een bloedkoralen oorbelletje, een zilveren armband, een flacon met zilve ren dop, een blauw koralen oorbelletje, een gouden oorbelletje, eenige portemonnaies met eu zonder geld, een dop van een kinderwagen en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een paar bruin glacé handschoenen en drie entouscas. BEVALLEN 14 Mei. E. Hahn, geb. Denijs, d. - 15. A. M. Prinsen, gcb. van Acker, z. OVERLEDEN 15 Mei. P. W. Clous, 68 j., Nauwe Gcl- deloozepad.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3