Oplage J 0000 Ex. Maandag 19 Mei 1884. No. 265. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. EruMïers-Uitgevers: BQMAHS Co., te Haarlem. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitc Etrangcre G. L. DAUBE Co, JOHn. E. JONES, Sucr., Parijs. 31bis, Faubourg Montmartre. VERTREKUREN der SPOORTREINEN. WTNTERDIENST. Van Haarlem naar Amsterdam. 7.—. 8.32, 8.55, 9.30,11.15, 11.39*, 11.56, 1.8, 2.39*, 3.53, 4.15, 4.44, 5.42, 6.40, 7.13, 7.44* 8.54,9.46,10.23, 10.59*. Van Haarlem naar Rotterdam. 7-53*, 8.33,9.4,10.13.12.12*, 12.46,1.53, 3.50, 4,16, 5.12, 5.43*, 8.1, 10.13. Van Amsterdam naar Haarlem. 6.15, 7.30*, 8.10, 8.30, 9.35, 9.50,11.5,11.50* 12.15, 1.5, 1.30, 3.26, 3.45, 4.30. 4.45, 5.20*, 7.30, 8.30, 9.50,11.—. Van Rotterdam naar Haarlem. 6.40, 8.10, 9.10.10.20*, 11.5, 1.23*, 2.45. 3.35, 5.10, 6.27* 7.20, 8.50, 9.50*. De vertrekuren zijn berekend Station Delftsclie Poort. De met een geteekende treinen alleen le en 2e klasse. Van Haarlem naar den Helder. 6.51,10.7,1.37, tot Alkmaar, 5.2, 8.57. Van den Helder naar Haarlem. 6.10, 9.30, 1.30, 7.20 Van Haarlem naar Zandvoort. Station H. IJ. S. M. 7.55, 9.6. 10.15, 11.88, 1.33, 3.52, 4.59, 6.45, 8.3. Van Zandvoort naar Haarlem. 8.26,9.40,10.49, 12.42, 2.12, 4.17, 6.15, 7.17, 9,15. Onhoudbare Toestanden. Herhaaldelijk kwam in den laatsten tijd bij onze volksvertegenwoordiging cenekwes tie in behandeliug, die vooral een uitvloei sel genoemd mag worden van den voor uitgang, waarin zich enkele ofwel de meeste onzer groote steden mogen verbeugen. In welke groote plaats van ons land men ook komen moge, overal treft men aan de grenzen van liet oude gedeelte wijken aan, die eerst uit den allerlaatsten tijd dagtee- kenen. En dat is waarlijk geen wonder. De periodieke volkstellingen toch toonen het duidelijk aan, dat liet aantal inwoners van ons land van jaar tot jaar toeneemt. Ofschoon bet nu gemakkelijk te begrijpen is, dat deze vermeerdering over het ge- heele land plaats heeft, zoo zou toch, naar onze meening, eene vergelijkende statistiek onwederlegbaar aantoouen, dat vooral de groote steden van invloed zijn op het toe nemen der bevolking. Immers, niet alleen overtreft het geboortecijfer dat hetwelk de sterfte aangeeft belangrijk, maar ook meni ge buitenman komt zich binnen de vesten der nabij of verder afgelegen plaatsen ves tigen de een in de hoop daar een beter bestaan te vinden, de ander om er te profiteeren van de talrijke middelen tot uitspanning en vermaak. Langen tijd was van die vermeerdering der bevolking al zeer weinig te bespeuren. Zij die van elders zich bij ons kwameu vesti gen, kouden nog wel een plaatsje vinden waar zij zich konden nederzetten, terwijl zij die reeds van ouder tot ouder het poor- tersreckt bezaten, zich eenvoudig wat zoch ten te behelpen en een gedeelte van hunnen overvloed, wat de ruimte betrof, aan den vreemdeling afstonden. Toch kon dit niet altijd op dezelfde wijze voortgaan. De huren stegen op eene verbazende wijze, en velen, die gemeend hadden in DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. JSEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 84) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST'VAN JAGAENAUTH. Mary schrikte en vroeg1 smeekend aan haar verloofde Hoe, gaat gij ons verlaten? Het moet, lieveling. En waarom? Ik zal het u zeggen. Ik ben alleen teruggekomen om u allen ge rust te stellen en geld en wapenen mede te nemen. Nu is het oogenblik gekomen om te verdwijnen. Van uw stilzwijgen hangt mijn leven af. Doet hunne nieuwe woonplaats hun lot te ver beteren zagen zich genoodzaakt het groot ste gedeelte van lmnne meerdere verdiensten laan de eigenaars der woniugeD af te staan Het werd een loven en bieden, dat voor zeker wel enkelen ten goede kwam, doch de groote meerderheid aanmerkelijk bena deelde. Bovendien bracht de schaarschte van woningen, en de daaruit gevolgde verboo ging der huurprijzen de menscken ertoe, hunnen intrek te nemen in krotten, die voor eene beestenstal niet eens geschikt geacht zouden worden, en die dan ook van hoogst nadeeligen invloed op de volks gezondheid waren. Het geneesmiddel voor deze kwaal was echter spoedig gevonden. Krachtig toog men aan den arbeid, en weldra verrezen nieuwe straten als uit den grond en vormde zich om iedere stad een kring van gebou wen, in den regel zeer juist onder den naam van nieuwe wijk bekend. Waar nu iu vroegeren tijd de wetgever niet al te karig was geweest bij het vast stellen der grenzen, en ook om de be bouwde kom een betrekkelijk groote uit gestrektheid onbebouwden grond had ge laten, ging dit goed, doch niet overal was dit het geval. Niets natuurlijker echter, dan dat de bouwspeculanten zich aan de ge meentelijke grenzen niet veel stoorden, en er volstrekt geen bezwaar in zagen om ook aan de naburige gemeenten de voor deden van bunnen ondernemingsgeest te schenken. Somtijds gingen zij zelfs verder en kozen die bouwterreinen bij voorkeur, welke onder bet gebied eener kleinere ge meente gelegen waren. Deels door bere kening, deels door ondervinding toch, waren zij tot de ontdekking gekomen, dat dit laatste voordeeliger was, omdat zij spoediger hunne perceelen aan den man brachten, wanneer deze gelegen waren on- alsof ik dood ware, betreurt mij en loopt daarmede braaf te koop L^at de geheele wereld het weten! Men zal u bespieden, maar houdt uw rol goed volGeorge Malcolm is dood, die bestaat niet meer, en een vreem deling, een onbekende, een avontu rier zal trachten de mysteries van Indië aan den dag te brengen en hij zal niet rusten voor aleer hij de moordenaars van Sir John Malcolm heeft opgespoord! Wees gerust, broeder, zeide Edward. - uw wil zal geschieden Niemand heeft u hier gezien. Dieu-donné voegde er bij Wij zullen eene groote beloo ning1 uitloven voor dengene, die ons tijding van u brengt. En wij zullen voor u bidden, zeide Mary, terwijl zij er binnens monds bijvoegdeJa elk uur van den dag! der bet gebied eener gemeente, die uit den aard der zaak eene beknoptere huishouding had en dientengevolge ook minder belas ting behoefde te beffen. Zoo ontstonden er gemeenten, die bij het plattelandsgedeelte allengs eene stads wijk bekwamen en daardoor een tweeslach tig karakter aannamen. Welke vreemde, onhoudbare toestanden hieruit voortvloei den, is gemakkelijk te begrijpen. Om de hooge belastingen te ontloopen, vestigden enkele stedelingen zich in de stadswijken der naburige plaatsen, doch zij bleven in bun hart inwoners hunner vroegere woon plaatsen, profiteerden van alles wat daar ten koste der blij venden was aangelegd, doch deelden geenszins in de lasten, die dat alles der burgerij oplegde. Bovendien brachten zij in hunne nieuwe gemeente insgelijks eene scheeve verhouding teweeg. De stadswijk vorderde natuurlijk hoogere uitgaven, dan dit met het plattelandsge deelte ooit het geval was geweest. Het aanleggen en onderhouden van straten en riolen, de vermeerderde behoefte aan onder wijs, politietoezicht en administratie, alles verhoogde het budget op eene schrikba rende wijze, en zij die betrekkelijk zeer weinig van dit alles konden profiteeren, werden gedwongen bet hunne bij te drageu in de kosten, welke al die verandering veroorzaakte. Nu zou in bet gewone, dagelijksche leven, niemand aarzelen hem oneerlijk te noemen, die zich er op toelegt van eens anders geld mooi weer te spelen, doch in belasting zaken wordt het nu eenmaal zoo nauw niet genomen. Daarbij toch is het alsof menig mensch er een bijzonder geweten j op nahoudt, dat natuurlijk de grenzen van het al of niet geoorloofde zoo ver mogelijk uitstrekt. Financieel derhalve, was dus deze ver huizing in naam nadeelig voor de oude zoowel als voor de nieuwe woonplaats, en alleen de kas van dengene, die van deze verwarring de oorzaak was, profiteerde er van. Geen wonder evenwel dat de regeering, geroepen als zij is om voor het algemeen belang te waken, maatregelen beraamde oin aan deze onhoudbare toestanden een einde te maken, vooral omdat de wet baar daartoe het middel reeds aanwees. In vele gevallen werden die maatregelen in gemeen overleg genomen, daar de een bet toeval zegende, hetwelk haar van eenen lastpost ontsloeg, en de ander zeer gaarne de on trouwe deserteurs in de rangen harer bur gerij opnam. Dikwijls evenwel, was het niet alleen de financiëele kwestie, die hierbij den door slag gaf. De uitbreiding der stad toch maakte het noodzakelijk ook thans aller lei werken aan te leggen, zooals in het oude gedeelte onze voorouders dat voor ons gedaan hadden, en deze werken wer den soms door de eigenaardige verhouding waarin de buurtstateu ten opzichte van elkander stonden, zeer bemoeilijkt. Ook bierdoor derhalve werd in vele gevallen verbetering eu wijziging gebiedend nood zakelijk. Een aantal wetsontwerpen van deze strekking werden door de tegenwoordige regeeriug reeds bij de volksvertegenwoor diging ingediend, waarvan enkele reeds tot wet verheven zijn, andere nog op af doening wachten. Toch ondervinden die ontwerpen in de kamers nog niet dien al- gemeeneu steun, welken zij verdienen. En kele afgevaardigden toch schijnen huiverig hunne stem te geven aan wat zij noemen eene verbrokkeling der gemeente, een in breuk op de gemeentelijke zelfstandigheid, zooals die, naar hun oordeel, door de grond wet wordt gewaarborgd. Toch gelooven wij, dat de tegenstanders van verbeterde grensregelingen in dit opzicht dwalen. Geen XL VIII. KAZIL VERSCHIJNT WEDER OP HET TOONEEL. Terwijl George deze woorden sprak, scheen Stop aan een buiten gewone ontroering ten prooi: hij werd beurtelings bleek en rood, wag gelde op de beenen, en voerde blijk baar een innerlijken strijd... In één woord, in alles was hem duidelijk aan te zien, dat hij het met zich zei ven niet eens kon worden. Hevige gemoedsbewegingen duren nimmer lang. Stop was bier om daar opnieuw bewijs van te geven. Hij scheen eensklaps zijn partij gekozen te hebben en riep uit: Welnu ik zal mijn meesters voorbeeld volgen en ook uit de rij der levenden verdwijnenik zal mij een masker kiezen, bet komt er niet op aan welk; desnoods verkleed ik inij als Hindoe, hoewel God alleen weet boe ik die schelmen veraf- wet ter wereld toch kan tot strekking hebben het algemeen belang te benadeelen, of de eerste eischen der billijkheid te mis kennen, eu waar nu schijnbaar twee wet telijke bepalingen met elkander in strijd zijn, daar zal ieder het moeten prijzen wanneer men na een grondig onderzoek aan de meest belangrijkste ook do hoogste waarde toekent, 't Geldt hier niet het recht van den sterkste iu physiekeu zin, maar wel dat van dengene, die de billijkheid aan zijne zijde heeft, en dus moieel de sterkste genoemd kan worden. J. S. M. ALGEMEEN OVERZICHT. Ook andere buitenlandscbe mo gendheden verheugen zich, blijkens de verschillende gelukwenscben, die zij tot de Fransclie regeering rich ten, over den spoedigen en gunstigen afloop.welke de Chineesclie kwestie door bet tractaat van Tienstin ge nomen heeft. En dit kan ons trou wens niet verwonderen. Herhaalde lijk hebben wij er op gewezen, dat de rassenhaat in het Hemelsehe Rijk bij uitstek krachtig is. Alle rreemdelingen, worden door de Cbineezen ten zeerste gebaat, en wanneer zij slechts durfden, zou den zij ze allen over de grenzen jagen. Nu is het bekend, dat vooral in de laatste jaren de hernieuwde bloei van den handel een aantal Europeanen beeft verlokt om zich aldaar te vestigen, en geen wonder dan ook, dat elke regeering bevreesd was voor de gevolgen van eenen mogelijken oorlog, waarbij bet te voorzien zou zijn, dat de baat tegen de vreemdelingen dezen bet aller eerst tot zijn slachtoffers zou kiezen. Vooral in Engeland maakte men zich deswegen zeer ongerust, en hoe- schuw In één woord, ik zal mij zoo toetakelen, dat ik onherkenbaar ben; er zal wel een zwaren deun opgaan om mij een leelijk uitzicht te geven, maar bet onmogelijke zelfs dient beproefd te worden ik ga toch met Sir George mede, ik volg hem overal. Wat! wilt gij mij volgen? vroeg onze beid, het is u toch geen meenens? In tegendeel, Uw Hoogheid! het is volle ernst, volle ernst, dat verzeker ik u! Maar beseft gij dan niet, dat gij een geruimen tijd wellicht een zeer avontuurlijk en onaangenaam leven zult moeten leiden? - Des te beter, Uw Hoogheid. Overal staat u gevaar te wachten. Daar ben ik niet bang voor. I Beste Stop, gij zijt dus in eens een held geworden! Dat weet ik nog niet. maar ik weet wel, dat ik om Uw Hoog heid te volgen, zonder aarzelen water en vuur, ja den duivel met zijn tra wanten zelf zou trotseeren. Om kort te gaan, gij blijft er bij. beste Stop? O ja, Uwe Hoogheid, bepaald. Welnu dan, zeide George, terwijl hij hem met aandoening de hand drukte, uw wil zal geschie den, ik stem uw verzoek toe; gij moogt mede gaan. Dat is heerlijkriep Stop met geestverrukking uit. lk ben tevredentevreden, zeer tevreden zelfs. En om zijne vreugde te too nen, begon bij weder de danspassen van voren af aan uittevoeren. Blijft gij dezen nacht hier, George? vroeg Edward. Neen, zeker niet en om mijn nieuw leven te beginnen moet ik de duisternis benuttigen om mij uit de voeten te maken. Ik geloof niet dat men mij gevolgd is, daar mijne vijan den alleu denken, dat ik dood ben,

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1