POPULAIR MENS- EN Op I a ye 10000 Fx. Woensdag' 21 Mei 1884. No. 267. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOM AN S CoM te Haarlem* Hoofdagenten voor het, Buitenland-. Compagnie Générale de Publicilé Etrangere G. L. DAV.BE Co., JOU. J'. JONES. Snee., Parijs, 3llis Panhonrg Monlmarlre. ADVERTENTIEN: Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uurop Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 eents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Drecfzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 een is per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van-diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. .Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder vau het Haarletrisehe Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. 'J'oegang 25 eents per persoi a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 i Zondageu kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen v Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen v au 11—3 uur. Teg/ers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag v "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegromimarkt) vrij. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel 'jaar ir tegen betaling van 25 eents per persoon, alleen op i 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. - Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Nauwelijks is in den Duitschen Rijksdag de discussie over de socia listenwet ten einde gebracht, of het centrum heeft eene poginggewaagd, ten einde de algeheele opheffing der Mei-wetten te erlangen. Windthorst, de ijverige, onvermoeide leider van deze thans machtige partij, diende een voorstel van deze strekking in; doch, zooals vooruit te voorzien was, werd het na eene bestrijding der regeering met eene betrekkelijk aan zienlijke meerderheid verworpen. Toch heeft het centrum hij deze discussie zooveel gewonnen, dat het thans van de regeering de stellige toezegging heeft ontvangen, dat hare aandacht voortdurend er op gevestigd blijft, om eene definitieve schikking mogelijk te maken. Reeds het vorige jaar, zoo veiddaarde de minister van eeredienstwaren de grondslagen voor eene dergelijke schikking ge legd, en bij eenige welwillendheid van beide zijden, twijfelde hij geens zins san den goeden uitslag der pogingen, die ten doel hebben den vrede tusschen de regeering des keizers en hare katholieke onder danen te bewerken. Of het nu spoe dig zoover zal komen, valt te be twijfelen. Nog veel waarover men het niet eens is moet geregeld wor den; talrijke ondergeschikte zaken wachten op afdoening er er zal hoogstwaarschijnlijk nog heel wat water door den Rijn moeten vloeien, alvorens elke partij tevreden ge steld is. De reis van den Duitschen Kroon prins naar St. Petersburg om al daar eenige hoffeesten hij te wonen, wordt, zooals men gemakkelijk he grijpen kan, zeer druk besproken. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MON TÊPIN. 86) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNA UTH. Wat is er? vroegen Edward en de dokter te gelijk. Ziet! riep de Engelschman uitlet op die karakters op zijn arm getatouëerd en den naam, wel ken zij uitmaken. Den naam van Bowhanie! zeide Edward.O! dien naam ken ik! Juist, antwoordde George. denzelfden naam, welke op den dolk was gegraveerd, waarmede onze Algemeen is men van gevoelen, dat niet alleen beleefdheid tot die reis aanzette. De politiek zal ook hier wel mede in het spel zijn, wat vooral duidelijk blijkt uit het feit, dat een der meest bekendeDuitsche generaals, de adjudant van den maarschalk opperbevelhebber van het bondsleger von Moltke, den prins vergezelt. Te St. Petersburg bereidt men den toekomstigen Duitschen keizer eene schitterende ontvangst. Ook daar schijnt men deze gelegenheid te willen aangrijpen ten einde Europa van de goede verstandhouding welke tusschen beide buurstaten heerscht, te overtuigen. Voor twee jaren ge leden stonden beiden nog zeer scherp tegenover elkander, doch sedert den dood van Prins Gortschakoff is daar in eene groote verandering gekomen. De Engelsche dagbladen blijven met meer nadruk dan ooit de nood zakelijkheid betoogen om in Egypte bet Engelsche protectoraat te ves tigen. Natuurlijk zou daarmede een krachtig optreden tegen de oproerige beweging in Soedan gepaard gaan, daar het niet aangaat toe te laten, dat de wilde benden van den Mahdi voortgaan met eigenlijk Egypte te bedreigen. Van de conferentie, die bijeen zal komen om deze aange legenheden te bespreken, verwacht men ook in Eng'eland zeer veel goeds, doch de voorstanders van het be schermheerschap bewezen dat de regeering geenzins den uitslag der beraadslagingen behoeft af te wach ten, alvorens zij tot dezen maatregel overgaat. Intusschen ging eergiste ren te Londen het bericht, dat thans in een kabinetsraad in beginsel is aangenomen, dat eene expeditie tot ontzet van Khartoem zal worden afgezonden en dit zoo wel spoedig' mogelijk. ader doorstoken werd. En nog jgeen twee uur g-eleden heeft dit i kind een valsche getuigenis afge legd. Zou bij misschien de mede- jplicbtige van de moordenaars zijn? Of zelf den moord hebben gepleegd? Wie weet antwoordde de dokter. In dit land kan men voor niets instaan en dagelijks gebeuren er nog wel wonderlijker zaken. Gedurende dit gesprek was Kazil een weinig tot bewustzijn gekomen. Hij had de laatste woorden van George Malcolm en het antwoord van den dokter gehoord. Och neen, meester! neen, be schuldig mij niet, stamelde hij met nauw hoorbare stem. Ik heb I geen bloed vergoten, maar heb Sir j John Malcolm oprecht lief gehad I en beweend en ik zal u helpen hem jte wreken. Geloof mij, meester, ik jzal u alles later uitleggen; maar uu moeten wij alles doen om de 'jonge dames te redden. Reeds den eersten Juli zou men marschvaardig moeten zijn. Het is echter best mogelijk, dat de bericht gever hierin dwaalt. De woorden toch, waarmede de heer Glodstone de motie van wantrouwen in zijne Egyptische politiek zoek te bestrij den, geven duidelijk te kennen, dat er niet over goedacht kan worden om in den eersten tijd althans daar toe over te gaan. Wat de conferentie zelve betreft, daaromtrent is men het nog niet eens. Wel nemen de onderhande lingen, die deswege g'evoerd wor den, zulk eenen loop, dat men bin nen kort een vergelijk tegemoet kan zien, doch op dit oogenblik is het nog zoo ver niet. Frankrijk wil nog altijd verder gaan, dan de Britsche regeering met het oog op den toe stand wenschelijk acht. Ook Turkije weigert nog altijd op de gestelde voorwaarden toe te treden, doch de taal der verheven Porte is al veel minder bout dan vroeger; zoodat men daaruit zou mogen opmaken, dat zij, als het niet anders kan, zich ten slotte in het onvermijdelijke zal schikken. Zij doet dit dan ook lie ver dan toe te staan dat de zaken geheel buiten haar om gere geld worden. De Oostenrijksche pers bespreekt thans ook de conferentie en wel hoofdzakelijk de rol, die de monarchie daarbij zal spelen. Enkelen zijn er, die het wenschelijk achten, om in deze aang-elegenheden aan Italië als de meest belanghebbende den voorrang te geven, terwijl an deren daarentegen trachten te be toogen, dat ook de belangen van Oostenrijk eene meer dan gewone zorg vereischen. De reden, die Gladstone opgaf voor de minder krachtige houding der Britsche regeering tegenover de Soedaneezen, heeft het bij hen vooral Redden? riep George uit. Bestaat er dan gevaar? Als g'ij nog- langer wacht zijn zij verloren, want den bengalow is door roovers ingesloten en dan wor den zij geschaakt. Geschaakt riep onze held verschrikt uit, daar hij dacht dat Samid het alleen op zijn leven ge munt had. Het zijn de zonen van Éo- whanieantwoordde Kazil. de broeders van bet «Heilig Verbond», die alle Engelsclien ter dood hebben gedoemd en lien van kant maken waar en wanneer zij kunnen en die ons vervolgen en beloeren en de duisternis benuttigen. Wees op uwe hoede Ha, de moordenaars der Engel sclien! riep George in woesten triomf uit. Eindelijk ben ik ze dan op het spoor! die schelmen! Ik beloof hen, het niet te zullen ver liezen, daar kunnen zij zeker van leelijk verkorven. De Soedaneezen strijden voor hunne vrijheid. Als men dat in Engeland voor eene verschooning aanmerkt, dan kan die theorie hoogst nadeelige gevol gen in de koloniën hebben. Ook daar besturen vreemdelingen degenen die in die streken geboren zijn, en het kon wel eens gebeuren, dat een op stand, zij het ook dat deze spoedig onderdrukt wordt, hoogst nadeelige gevolgen had. In Parijs liep het gerucht, dat een groot gedeelte van het uit Ton kin geroepen expeditie-leger naar Madagascar zou vertrekken. De re geering heeft het noodig geoordeeld die geruchten tegen te spreken en te verzekeren, dat men zieh aldaar er voorloopig toe bepalen zal enkele kustplaatsen van eenige beteekenis te bezetten. Op deze wijze hoopt men de Howa's er toe te noodzaken eene verzoenende politiek te volgen. Voor het geval zij hiertoe ongezind blij ken, zou men dan daardoor de pun ten bezet hebben, van waaruit de operatiën tegen de hoofdstad des lands konden worden aangevang-en. Intus schen heeft de regeering eene kre dietaanvrage van 30 millioen inge diend ter bestrijding der Tonkin expeditie, en eene van 41/2 millioen voor Madagascar. Wanneer de paaschvacantie van de kamer der afgevaardigden ver streken zal zijn, zullen deze hunnen arbeid kunnen aanvangen met de behandeling van een wetsontwerp, waarbij der regeering de bevoegd heid wordt toegekend, eene schade loosstelling uit te betalen aan hen, die het slachtoffer eener rechterlijke dwaling geweest zijn. Waar op dit oogenblik Ruiz Zo- rilla, de Spaansche republikein, j zich bevindt, is nog een raadsel. Sommigen beweren, dat hij te Parijs j is gezien, anderen meeuen dat Lon- i den door hem is bezocht. De regee ring van koning Alphonsus is over dit verdwijnen geenszins gerust en heeft daarom den autoriteiten stren gen last gegeven ten einde den man, wanneer bij zich op Spaansch grond gebied vertoont, onmiddellijk gevan- gen te nemen. Zooals men weet, heeft de justitie aldaar nog eene rekening met hem te vereffenen daar men uit enkele papieren het bewijs heeft geput, dat hij de hand heeft gehad in de jongste onlusten. De geruchten omtrent eene ern stige ongesteldheid van koning Al phonsus worden op de meest stellige wijze tegengesproken. De ander- daagsche koorts, waaraan bij lijdende was, heeft hem thans reeds verlaten. De Duitsche regeeringbelust zooals men weet, op het bezit van koloniën,schijnt in Afrika den grond slag te willen leggen voor een bui- tenlandsch grondbezit. Volgens ge ruchten te Berlijn en Bremen in omloop, zou zij de Duitsche souve- reiniteit willen vestigen aan de baai van Agra Preguerrhaongeveer 250 K. M. van de Oranje-rivier verwijderd. Zij beeft met de hoof den der stammen welke daar wo nen eene overeenkomst aangegaan, krachtens welke de Duitsche op perheerschappij door hen wordt, erkend. De Britsche regeering even wel, beweert dat zij veel andere rechten op deze streek kan laten gelden, en zooals te begrijpen is, neemt de Kölnische Zeitung haar dit ten hoogste kwalijk. Engeland, zoo zegt zij, acht zich meester over de geheele wereld, doch zoodra het er op aankomt de rust te handha ven in een bezet gebied, dan blijkt zijn- Edward en Dieu-donné, gaat naar de meisjes en brengt haar hier. Spoedig! spoedig! Wij zullen ze be schermen. De beide heeren snelden het ver trek uit met Stop, die hen volgde. Toen zij weg waren, bukte George zich over Kazil, die op 't punt was weder buiten kennis te geraken en 1 vroeg hem fluisterend j Hoort gij mij, beste jongen? i -Ja, antwoordde Kazil met i zwakke stem. Kunt gij antwoord geven? Ja. Wilt gij mijne vragen beant- i woorden I Ondervraag slechts. Heden ochtend hebt gij gelo gen bij Lord Singleton, toen ik op u vertrouwde om mij te rechtvaar- l digen. I Dat is waar. Dus zocht gij mijn onder- I gang Uw ondergangO. neenneen dat nooit! Gij hebt gehandeld jegens mij, zooals men een vijand zou behan delen. Gij moet mij dus wel erg haten? - U haten? O neen! Ik houd veel te veel van u! Van mij houden? Hoe kan ik dat gelooven na uw gedrag? Wat was daarvan de beweegreden? Ik moest gehoorzamen of ster ven en ik heb gehoorzaamd. Wien? Den aanhangers van Bowhanie. ~De moordenaars van mijn vader, nietwaar? Ja! de broeders van het «Hei lig Verbond.» Zij zijn overal en i nergens. Zij zijn onzichtbaar en sluipen om u heenen beloeren u I tot het geschikte oogenblik daar is. Ik waarschuw u, meester, zij zullen u ook dooden. Wees op uwe hoede Maar wie heeft die bandieten hierheen gezonden i r >èg George

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1