POPULAIR mm I Oplage 10000 Ex. Woensdag 28 Mei 1884. No. 272. FEUILLETON. HEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. BureauKLEIME HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAÏIS Co., te Haarlem. Hoofd agent en vom it A UBE 'iet Ba JOH. F. 'Jcnnpagnie Générale de Publicité Et ra. JONES. Sarr., Parijs, 3Ibis Faubourg Mont,a ADVERTENTIE]^: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Bijksr vertoon v; leden dei- van N ede a, 1 guldei Zondagen Teglers m "Woensdag i. van Schilderijen - Koloniaal musea, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- cn Feestdagen van 12J- tot -1 uur. Kinderen kcneden de 8 jaar Lebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder «*eleide. op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandseke Maatschappij ter bevordering van Nijverheid Lebben op' I..., u.Ingang Dreefcijde lc deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang- 25 cents per persoon. Donateurs en ior kerkelijke oudheid, kunst - - - - Doorloopende toegangskan 0 tot 4 uur. Toegang 25 re diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Musea m eau kunst nijverheid, op het Paoïljoet Nederlandseh'c Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van-diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk •land en meer bijzonder van het Haarlemse lie Bisdom. Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per perse Museum der s/ad Haarlem op hef Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 kosteloos vau 124 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren, worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen a.seam in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen "Zaterdag. Zon- en Feestdagen vai 11—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend "Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag en Zaterdag van 2—4 uur. Oryel-bestpilmj In de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 1 geschiedenis, vooral - - '"or cc» geheel jaar .Cg,<-.1 betaling van 25 cents per persoon, alleen op tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. De openlijke "vredebreuk, tusschen prins Jeröme Bonaparte en diens zoon prins Victor, maakte, zooals te verwachten was, in Frankrijk zeer veel sensatie. Reeds geruimen tijd was het een publiek geheim, dat op politiek gebied de verhouding tusschen vader en zoon zeer veel te wenschen overliet, doch tot heden was daaraan geene ruchtbaarheid gegeven. De jongste proclamatie evenwel van den eerste, waarin hij zoo openlijk met zijne republikein- sche gevoelens te koop liep, maakte dat Prins Victor het zich tot plicht rekende ronduit te verklaren, hoe weinig- de inhoud van die procla matie instemde met zijne persoon lijke gevoelens, en daar hij als ver moedelijk troonsopvolger ook tegen over zijn land, of liever tegenover de partij die het keizerrijk is toe gedaan, plichten te vervullen had, zag hij zich genoodzaakt zich geheel van zijnen vader los te maken, ja zelfs het ouderlijk huis te verlaten, om te Parijs geheel op zich zeiven te gaan leven. Trouwens, reeds langen tijd had men een dergelijken stap voorzien. De politieke g-evoelens van «den rooden Prins» Jeröme waren van te aigemeene bekendheid, dan dat men hem gaarne als kroonpretendent erkende, zoodat dan ook een groot aantal ijverige aanhangers van het huis Bonaparte weigerden hem als zoodanig te erkennen. Deze, die ver reweg de meerderheid vormden on der de Bonapartisten, wendden zich tot Prins Victor, van wien men wist dat hij, vooral door den invloed zijner moeder, andere gevoelens op staat kundig- en g-odsdienstig terrein was toegedaan. Langen tijd .Aarzelde de D J E L L A DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DEMONTÊP1N. 91) Tweede Gedeelte. HET JA A RFEEST VAN JAGARNAUTH. En werkelijk vóór dat er vijf minuten waren verloopen werden verscheidene hekken ontsloten en eene menigte priesters en priesteres sen, Brahminen en broeders van het «Heilig verbond» stroomden nader. Jubbée bevond zich aan het hoofd der priesteressen. Zij schreed recht streeks naar het gesluierde troepje en vroeg- na zich voor de onbekende feezoekers te hebben gebogen: Welke chef van het «Heilig- prins zich tegenover zijnen vader te stellen, tot dat de buitensporig heden van Plon-plon ten laatste zoo ver liepen, dat men daarvan een algeheelen ondergang- van de Bona- partistische zaak te gemoet kon zien. Het aangehaalde manifest nu deed de maat geheel overloopen, waarom dan ook Prins Victor, vooral op raad van enkelen zijner vrienden, stelling heeft genomen tegenover zijnen va der. Daarmede is de partij van het keizerrijk thans twee hoofden sterk, waarvan de laatste zeker wel de meeste aanhangers telt. Enkele Pa- rijsche bladen steken soms duchtig den draak met het kleine getal vol gelingen, dat tot heden Jeröme g-etrouw bleef. Waarschijnlijk zal de prins binnen korteren of lange- ren tijd door de omstandigheden gedwongen worden vrijwillig af stand te doen van al zijne aanspra ken. Hij meende zijne partij te ver sterken door zich in de armen der democraten te werpen, doch de uit slag heeft bewezen, dat zijne bere kening faalde. Deze lieden toch wil len van een keizerrijk evenmin iets weten als van eene republiek met een Bonaparte aan liet hoofd, omdat de geschiedenis maar al te duidelijk aantoont, dat zij in beide gevallen bedrogen uitkomenen men hen doodeenvoudig slechts gebruikt als werktuigen om zichzelven in de hoogte te werken. In de kamer van afgevaardigden heeft minister Ferry het regeerings- ontwerp tot grondwetsherziening in gediend en daarbij eene redevoering- uitgesproken, waarin hij de nood zakelijkheid betoogde o:n enkele be palingen der constitutie, voorname lijk die, welke de bevoegdheid van den senaat omschrijven, te wijzigen. Door de overgroote meerderheid werd deze indiening met gejuich Verhond» heeft de gewijde gong-s I doen weerklinken Djella trad twee passen naar vo ren en antwoordde. Ik. j Wie zijt gij? I De koningin Zonder twijfel waren deze weinige woorden voor Jubbée voldoende om haar de prinses te doen herkennen want zij knielde voor haar neder I en kuste eerbiedig den zoom van j haar kleed. Djella was gewoon aan dergelijke J eerbewijzenzij ontving die dan ook met vorstelijke waardigheid. Wat verlangt de geliefde doch- ter der godin? vroeg Jubbée daarop. Dat zij spreke en bevele I Alvorens de heilige taak, die onze vaderen reeds hebben onder- nomen, te voltooien, hervatte Djella, wil ik de hoofden van het «Heilig Herbond», hier verza- meld, bewijzen, dat Bowhauie haar begroet, waarna men het ontwerp naar eene commissie heeft verwe zen, die zoo spoedig mogelijk haar rapport daaromtrent zal uitbrengen. In de kamer verwacht men weinig tegenstand, doch omtrent de stem ming in den senaat is men niet zoo volkomen gerust. Gelijk wij giste ren reeds mededeelden, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat dit lichaam de wet zal verwerpen, die, werd zij aangenomen, zijne macht aanmerkelijk zal verminderen. Bij gelegenheid van den dag waarop de Parijsche heethoofden gewoon zijn het uitbreken der com mune-onlusten te herdenken, had den deze lieden eene groote mani festatie voorbereid. Bij honderden trokken zij op naar het kerkhof Père Lachaise, waar de communisten begraven liggen, doch de politie had krachtige voorzorgsmaatregelen ge nomen om alle wanordelijkheden te voorkomen. Enkele kleine opstootjes uitgezonderd, liep alles dan ook vrij geregeld af. Uit Egypte wordt bericht, dat de Mahdi er op gesteld is generaal Gordon levend in handen te krijgen. Hij heeft daarom besloten Khartoem niet te bestormen maar de bezetting door den honger te dwingen zich over te geven. De toevoer van le vensmiddelen naar de bedreigde stad is dan ook van alle zijden afgeslo ten, en een streng- cordon waakt er tegen, dat niets kan worden aan gevoerd. Wanneer nu de berichten van het Britsche ministerie omtrent den voorraad levensmiddelen, waar over Gordon beschikt, slechts juist zijn, zal deze poging niet zoo ge makkelijk gaan. Voor toch het laat ste is opgebruikt, kan het Britsche expeditiecorps, dat tot ontzet zal worden uitgezonden, reeds lang ter bestember plaatse zijn aang-ekomen. j Intusschen maakt men zich te Cairo ernstig ongerust omtrent het lot van Gerdeh. Ook deze belangrijke vesting zal weldra hare poorten voor de opstandeling-en openen vooral omdat de bevolking zelve, j door de zendelingen van den Mahdi j opgestookt, onrustig begint te wor den. De Porte draalt nog altijd met het geven van een definitief ant woord op de uitnoodiging tot bij woning- der Egyptische conferentie. Toch meent men te kunnen verze keren, dat deze, hetzij dan met of zonder de medewerking van deze mogendheid, in de laatste helft der volgende maand bijeen zal komen. De Engelsche bladen dringen er bij de regeering op aan, dat deze met geen enkel besluit genoegen zal nemen, ten doel hebbende de ver richtingen van het Britsche leger of de Britsche autoriteiten aan de controle eener Europeesche com missie te onderwerpen. Uit Berlijn komt het bericht, dat de Keizer nog altijd blijft wei geren zijne goedkeuring te schenken aan het plan van prins von Bis marck, om den Pruisischen raad van State weder in het leven te roepen. Voor eenige dagen meende men te kunnen verzekeren, dat de vorst eindelijk had toegegeven en de oproeping der oude leden, be nevens de benoeming van* enkele nieuwe, binnen enkele weken ver wacht kon worden. Thans zal dit natuurlijk niet geschieden, terwijl men tevens gelooft, dat deze weige ring des keizers het aanblijven van von Bismarck als minister van Bin- nenlandsche Zaken teDgevolge zal hebben. Ook te Berlijn hadden de Sociaal democraten den Hemelvaartsdag zonen nog steeds beschermt. Hoe hun dat bewijs te ver strekken? vroeg Jubbée verder. Door den hoofden te toonen dat de geheimzinnige reliquieën waaraan wij onze macht ontleen en het «heilige der heiligen» niet heb ben verlaten. De opperpriesteres strekte de hand uit naar het rood marmeren monu- met waarvan de afgrond de bezoe kers scheidde. Koningin, zoo sprak zij daarop op plechtigen toon, elk woord langzaam uitsprekende opdat haar toehoorders den tijd zouden hebben die wel in zich op te nemen, daAr is het «heilige der heiligen», daar juist tegenover onseen afgrond omringt het, op den bodem daarvan klateren de wateren van den Gan ges over puntige rotsen! De reli quieën zijn ongenaakbaar! Dag en nacht worden zij bewaakt. De reli quieën aan onze hoede toevertrouwd uitgekozen tot het houden eener manifestatie. Ruim 3000 werklieden begaven zich in optocht naar de Jungfernheide ongeveer een uur buiten de stad, ten einde aldaar in de open lucht eene vergadering te houden. De politie evenwel in tijds gewaarschuwd, was op de plaats aanwezig en gebood de menigte zich te verwijderen. Toen daaraan niet spoedig genoeg werd voldaan, nam zij hare toevlucht tot geweld, en maakte zich meester van een tiental der heihamers, die zij in verzekerde bewaring hield. Op verscheidene andere plaatsen trachtte de uit elkaar gedreven menigte zich te hereeni gen, doch telkens verhinderde de gendarmerie dit voornemen. Van de beide wegens hoog verraad ver oordeelde personen, is de een, Hensch, reeds naar het tuchthuis overgebracht, terwijl de Ivrassewski slechts op antwoord wacht op zijn verzoek om in eene andere vesting zijne straf te ondergaan dan in die, welke daartoe oorspronkelijk door de rechtbank is aangewezen. De Servische* Skuptskina is te Nish geopend met eene troonrede van den vorst, waarin hij verklaart dat de betrekkingen met de buiten- landsche mogendheden, inzonderheid met Oostenrijk, van den meest vriend- schappelijken aard zijn. getuige o. a. het bezoek door den kroonprins van dit rijk aan het Servische hof ge bracht. Ook brengt hij daarbij in herinnering welke onderscheiding hel leger te beurt is gevallen van den Duitschen Keizer bij gelegen heid van de manoeuvres te Homburg, welke door hem werden bijge woond. De Fransehe oorlogsschepen heb ben alle havens van het eiland zullen het «heilige der heiligen» niet verlaten, vóórdat de dag is ge komen door onze profeten voorspeld. En wanneer is dat? vroeg Djella. Die dag ts gekomen wanneer Bowhanie den sluier en den ring zal ter hand stellen aan den man harer keus, den man, die haar op aarde zal vertegenwoordigen ter be vordering van den bloei van Indie's grootheid. En wanneer zal dat geschie den Jubbée bleef het antwoord schul- dïg. Morgen of over duizend jaar? - vroeg Djella opnieuw. Jubbée haalde de schouders op; maakte een beweging van onmacht en antwoordde: De godin alleen kan u daarop antwoorden. De priesteres Jubbée, de waar dige bewaakster van den heiligen schat, vervolgde de prinses. is ten volle berekend voor de taak, die haar is opgedragen. En die niet zwaar is, gaf Jubbée ten antwoord. want den oningewijde, die tot. in het heilig dom zou willen trachten door te dringen, wacht een verschrikkelijke, onvermijdelijke dood. Onvermijdelijk? herhaalde Djella, dat woord om zoo te zeggen onderstreepende door de wijze waarop zij het uitsprak. Ja, want behalve den gapen den afgrond met zijn duizelingwek kende diepte verbergt de pagode nog andere gevaren. Welke dan? Jubbée wees op den rood mar meren steen waarop de fakir had getrapt en vervolgde Indien de onvoorzichtige, die hier waagt binnen te dringen dit vlak betreedt, dan slaan alle gongs onmiddelijk alarm. Wij snellen dan

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1