populair mm i Oplage 10000 Ex. Zaterdag 31 Mei 1884. No. "275. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: "Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRA AT No. 9. Erukkers^Uitgevers: BOM AH S CoM ts Haarlem. Doof dagenten voor he/ Buitenland,Compagnie Générale de Publïcité Etrangece G. J. D.i VB IC Co., JOH. F. JONES. Siicr., Parijs, $lbis Faubourg Montmar!re. ADYERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot, 's middag 12 uur. ir. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs e MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseiini van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot -1 uur op Zon- en Feestdagen van 12.» tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreetüijde 2e deur. Geopend dagelijks vertooif van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Museum leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op van Nederland en meer hijzonder van het llaarlcmsche Bisdom, Krnisw a 1 gulden. 3luseim der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend Zondagen kosteloos Teyler. Woensdag ■unstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museuu 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoc i 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 i ir de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 2-5 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen v. de Damstraat. Geopeiid^dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen vac 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag v; i Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 8 tot 12 jaar alleen onder geleide, leden der Ncderlandsc.he Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op 25 cents per persoon. Donateurs eu oor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. 14 uur. -Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Over het algemeen wordt in Frankrijk het regeeringsontwerp tot herziening der grondwet niet zeer gunstig ontvangen. Bijna geen enkele der talrijke partijen, die al daar op staatkundig terrein bestaan, bevredigt het. De radikalen en com munisten oordeelen, dat de regee ring slechts halverwege is blijven staan en het noodige niet heelt ge daan: terwijl de echte Bonapartis- ten en de monarchalen het ontwerp verafschuwen, omdathet eene schrede nader voert tot de vestiging eener republiek, welker grondstellingen zij verafschuwen. Bijna alle bladen van eenige beteekenis houden zich on ledig met het leveren van artikelen over de voorgestelde wijzigingen, en natuurlijk toetsen zij die aan hunne eischen en verwachtingen. Toeh valt het nog geenszins met zekerheid te zeggen, wat het lot zal zijn van deze wet. 't Is in Frankrijk meer gebeurd, dat zich tegen eene of andere regeling eene sterke op positie openbaarde, die later in de kamer door ophelderende verklarin gen van den kant der regeering werd overwonnen, zonder dat men nu juist, kon zeggen, dat men aan de eischen van de eene of de andere partij *had toegegeven. Toch kan men thans reeds met zekerheid me- dedeelen, dat in de kamer zoowel als in den senaat zich een heftig debat zal ontspinnen over de ver schillende artikelen, die het ontwerp bevat. Reeds nu hebben enkele af gevaardigden gebruik gemaakt van het hen bij de grondwet toegekende recht om amendementen in te die nen; zoodat de regeering er zich op kan voorbereiden, dat zij met ge duchte tegenstanders te doen heeft. DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. DEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË XA VIER DE MOE TÈPIN. S3) Tweede Gedeelte. HET JAARFEEST VAN JAGARNAUTH. Zie, Kazil! zie! zeide hij vervolgens doodbedaard. De knaap viel als hij ingeving op de knieën en zijn gelaat met heide handen verbergende, zeide hij Meester, van nu af aan hen ik Christen Stop, krankzinnig van blijdschap, vergat de gevaarlijke steenen en begon zijn gewone danspassen uit te voeren. uitroepende De krediet-aanvragen ten behoeve van Madagascar en Tonkin zijn reeds bij de financiëele commissie in onderzoek. Hoogstwaarschijnlijk zal deze daarover in den loop der vol gende week haar verslag uitbrengen. Men gelooft algemeen, dat dit gun stig zal zijn, hoewel men het niet voor onmogelijk houdt, dat zij in betrekking tot Madagascar een zeker voorbehoud zal maken. De nieuw benoemde opperbevelhebber van de vloot, die met de blokkade van alle havens van dit eiland is belast, zal weldra daar aankomen, en uit zijne handelingen zal men alsdan moeten opmaken, welke bevelen hem zijn gegeven. In enkele bladen werd het gerucht verspreid, dat de regeering thans het voornemen had opgevat wat krachtiger tegen de Howa's op te treden De lijdelijke, afwachtende houding, welke Frankrijk tot heden tegenover hen in acht genomen heeft, begint te vervelen, en van verschil lende zijden dringt men er krachtig op aan, dat men die heeren, evenals de Chineezen, eens goed doet gevoe len hoe Frankrijk gewoon is te handelen ten opzichte der personen, welke zich tegen haar durven ver zetten. Thans, nu het gevaar voor eenen oorlog met China is geweken, achten velen daartoe den tijd geko men; vooral ook omdat de troepen, die tot heden Tonkin bezet hielden, thans de handen eenigszins ruimer krijgen, zoodat zij gemakkelijk een gedeelte hunner manschappen voor eene mogelijke expeditie op Mada gascar kunnen afstaan. Hoe het hier nog zal loopen, weet nog nie mand. In den laatsten tijd vooral trekken na de Egyptische kwestie de Congo aangelegenheden de aandacht van alle kabinetten in Europa. Yanver- Wij hebben overwonnenleve Engeland George vroeg verder: Maar hoe kom ik nu aan macht Meester, antwoordde Kazil het hoofd opheffende; nu gij den sluier hebt, neem nu ook den ring, die daar fonkelt aan den vinger van Bowhanie. George deed wat Kazil zeide. nam den ring waarvan de kas uit een enkelen diamant van buitengewone grootte bestond en stak hem aan den vinger. Kazil vervolgde: Die sluier en die ring geven u de grootste macht in handen Voor allen zijt gij thans de uitver korene, de afgezant van de godin en zij zullen voor u het hoofd bui gen en u blindelings gehoorzamen. Gij zijt er zeker van? Ja, meesterik weet het zeker. Bijna dronken van vreugde riep schillende zijden werd door de belanghebbenden de aandacht der regeeringen gevestigd op het gewicht hetwelk deze streek voor den han del kan hebben, en op de noodza kelijkheid om maatregelen te bera men, ten einde te verhoeden, dat alleen Portugal en Engeland profi- teeren van de voordeelen, welke het verkeer met de inboorlingen aan biedt. Reeds heeft men het denk beeld geopperd, om de zaak aan het oordeel eener Europeesche confe rentie te onderwerpen, doch daartoe bestaat vooral bij Portugal weinig lust. In geen geval toch, zoo meldt men uit Lissabon, is de regeering van dit rijk er toe te bewegen, hare aan spraken op de soevereiniteit van dit gewest op te geven, terwijl zij er evenmin veel lust in heeft, de rech ten, tot hiertoe door haar geheven, te verminderen, Wanneer zij toch, zoo meent zij, er toe zou overgaan, om vrijen handel voor de kooplieden van alle natiën toe te staan, dan zou den de Portugeesche handelaars spoedig door de vreemdelingen ver drongen worden, wat te veel in het nadeel van hare onderdanen zou zijn. De Servische koning heeft aan de deputatie der Skuptskina, welke hem het adres van antwoord op de troonrede kwam aanbieden, zijn dank betuigd voor de gevoelens, welke daarin staan uitgedrukt. Langen tijd, zoo herinnerde de vorst, had Servie moeten worstelen, om zich van vreemde invloeden vrij te maken. Verschillende oorlogen waren daar toe noodig geweest, die zware offers van de bevolking geeischt hadden. Met voldoening evenwel kon hij er op wijzen, dat deze offers vrijwillig waren gebracht, en de natie aan Europa het bewijs had geleverd, George uitgelaten uit: Mary en Heva, ik zal u dan terugvinden, mijn vader zal gewro ken, en zijn werk voltooid worden Neenriep op eens een krachtige stem, neen, want gij I zult sterven! En op hetzelfde oogenblik kwam j een Brahmin, die sedert eenige i oogenblikken achter een der gordij nen had toegezien, naar voren schie ten en drukte den voet op den steen, die al de gongs van den geheelen tempel in beweging zette. Dadelijk weerklonken in alle rich tingen de heldere klanken der gongs. Alarm was gemaakt; priesters en priesteressen zouden binnen weinige oogenblikken toesnellen. Wij zijn verraden! verloren! riepen Kazil en Stop uit. Verlorenherhaalde George, het is mogelijk, maar dan zal hij het ten minste niet meer zien! En het heiligdom uitspringende, wierp zij rijp was, om als een geheel zelfstandig volk onder de Europee sche staten eene plaats in te nemen, j Thans evenwel, zoo verklaarde hij i was de tijd gekomen, om een ander doel te beoogen. Beschaviug en ont wikkeling van het algemeen had den onder die voortdurende worste lingen moeten lijden, en daarop j moest nu de aandacht der vertegen- woordiging zoowel als van de regee- ring gevestigd blijven. Het tijdperk J van rust, hetwelk naar hij hoopte i thans was ingetreden, was daartoe I bij uitstek geschikt, waarom hij dan j ook van de Skuptskina verwachtte, dat deze krachtig zou willen mede- werken om het volk te doen dee- len in de voordeelen, welke de voor uitgang op geestelijk gebied kan opleveren. Weldra zouden verschillende wets ontwerpen, daarop betrekking heb bende, aan het oordeel der verga dering onderworpen worden, en naar hij verwachtte, zou het alsdan de regeering niet aan den noodigen steun ontbreken. In Italië is men alles behalve gesticht over de jongste verande ringen, welke door Frankrijk ge bracht zijn in haar tarief van in voerrechten. Voornamelijk betreft die ontevredenheid de bepalingen, waardoor den invoer van slachtvee door hooge belastingen worden ge drukt. Uit Lombardije toch wordt jaarlijks voor een aanzienlijk bedrag aan vee naar Frankrijk uitgevoerd, en ten gevolge nu van de verhoogde rechten lijden de veehouders aldaar groote schade. Van verschillende zijden nu dringt men er bij de re geering op aan, dat deze weerwraak zal nemen, en ook de artikelen, die hoofdzakelijk uit Frankrijk naar Ita lië worden gevoerd, aan hooge rech ten onderwerpen. De ontevrede nen herinneren daarbij aan de ver schillende grieven.die de Italiaansche handel in de laatste jaren tegen Frankrijk heeft. Eerst werd de in voer van zijde bijna onmogelijk ge maakt, terwijl nu weder de land- houwer de dupe is van het streven der regeering om zijnen Franschen vakgenoot te beschermen en te be- voordeelen. Wanneer het op deze wijze voortgaat, zal weldra alle uit voer onmogelijk worden, zonder dat men den stroom van Fransche ar tikelen kan weeren. Bovendien is op politiek gebied de houding van Frankrijk ten opzichte van Italië niet van dien aard, dat zij stof geeft om over groote welwillendheid in dit opzicht te roemen. Wat deze mogendheid toch in Tunis heeft door gedreven, blijf velen Italianen een doorn in het oog. Wij voor ons ge- loovendat deze aandrang de- Italiaansche regeering niet onwel kom is. Het is zeer waarschijnlijk dat ook zij bij de volksvertegen woordiging wijzigingen in de tarief- wet zal voorstellen, welke den Fran schen handel groote nadeelen zal toebrengen. Dat zijn de noodzake lijke gevolgen van het beschermend. stelsel. Weldra zal het zoo ver komen, dat de handel van elk land geheel op zich zeiven zal staan, en er dien tengevolge van een wereldverkeer geen sprake kan zijn. De heer Clifford Lloyd, die ten gevolge van een verschil met Nubar- pacha. den Egyptischen minister- president, naar Engeland is terug gekeerd zal waarschijnlijk zijne betrekking van Britsch financieel raadsman niet weder aanvaarden. Bovendien heeft de Egyptische re geering besloten alle Engelsche hij zich op den Brahmin en stootte hem zijn dolk in de borstZon der een woord of kreet te slaken zakte de Brahmin inéén. Hij was dood. De dolk had hem het hart doorboord. Verbergt u thans! zeide George haastig tot Kazil en Stop, verbergt u! Niets liever dan dat, dacht Stop, wiens knieën knikten van angst. Van alle kanten hoorde men reeds het geluid van haastig toesnellende voetstappen. Priesters en priesteres sen gehoor gevende aan de oproe ping- van de heilige gongs snelden naar het «heilige der heiligen)». Zij komenzij komenriep Kazil, wij zijn verloren, niets kan j ons nu meer redden, j George duwde Stop en Kazil we- j der in de doodloopende galerij, waarin zij bij hun komst alle drie verstopt I waren geweest. I Maar gij, meester! vroeg Kazil, gij blijft toch bij ons? Neen. Wilt gij dan sterven? Integendeel, ik wil blijven leven, ik wil alles weten. George restte trouwens slechts weinige seconden tot handelen, daar het geluid van naderende voetstap pen al dichter en dichter bijkwam en reeds kon men duidelijk het ge gons van luidsprekende stemmen onderkennen. Hij snelde het heiligdom binnen en verborg zich achter het beeld van Bowhanie. Het was hoog tijd! Nauwelijks stond hij daar of al de priesters, priesteressen en Brahminen met Jub- bée aan het hoofd, stroomden van alle zijden toe. Verschrikt deinsden zij terug en een dubbele kreet van ontzetting ontglipte aan aller mond. «Het heiligdom is geschonden!» «Een lijk!»

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1