Oplage 10000 Ex. FEUILLETON. Donderdag 5 Juni 1884. No. 278. HAARLEMS DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem, per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTBAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BQMANS Co., te Haarlem. Ilootdagefrtmi voor het Buitenhuid Compagnie Générale de. Pnb/icité Etraugbre G. L. IJylU.BE Co., JOII. F. JONES. Ener., Parijs, Slbis Faubourg Montma.r/ra. ADVEETENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van, Schilderijen op hel Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur j op Zon- en Feestdagen van 12; tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Drecfzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4. uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum nan kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreeizijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs niet gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendc toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents r.cr persoon, allecu op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu liet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum m de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkti vrij. Schil ld vorderingen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem brengen, ter voldoe ning aan art. 288 der Gemeentewet, aan belanghebbenden in berinne ring, dat alle SCHULDVORDE RINGEN over bet jaar 1883, ten laste dezer gemeente, vóór of op den. laatsten Juni e. k. moeten worden ingeleverd, en dat alle schuld vorderingen, -,die niet binnen ge noemden termijn zijn ingeleverd verjaard en nietig zijn. Haarlem, 27 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. de Secretaris J. TIELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEIV OVERZICHT. De jongste berichten omtrent de aangelegenbeden in Soedan, steken gunstig af bij die waaraan wij vooral in den laatsten tijd gewoon geraakt zijn. Werkelijk dragen zij allen een geruststellend karakter, zoodat ten minste in de eerste weken geen nieuwe jobstijding verwacht wordt. In de eerste plaats beet bet, dat generaal Gordon zich uitstekend weet te handhaven tegenover de be legeraars, zoodat bij bun zelfs van tijd tot tijd geduchte nederlagen toe brengt. Daarbij verzekeren enkelen, die bet weten kunnen, dat de geest drift, die tot beden de aanhangers van den Mahdi bezielde, aanmerke lijk begint te bekoelen, ja, zelfs dat zieb onder ben eene zekere moede loosheid openbaart. Een feit schijnt bet te zijn, dat niet alle stamboof- den zich bij het oproer hebben aan gesloten, maar er nog enkele zijn, die met aanvankelijk goed succes zich tegen den geduchten stroom blijven verzetten. De goeverneur van Berber houdt zich insgelijks staande, zoodat bij met behulp van een ge deelte der inwoners reeds verschei dene aanvallen beeft afgeslagen. Hetzelfde beeft ook te Soeakim plaats gehad, waar bet vuur der forten de aanvallers met bebloede koppen deed afdeinzen. Bovendien beeft de Brit- sche regeering thans alle hoop, dat de brieven aan generaal Gordon thans aan bun adres bezorgd zullen worden. Door fraaie beloften en goede woorden beeft zij Zebebr-pacba over gehaald, zich met deze taak te be lasten, en deze beeft die opdracht aanvaard in de hoop, zijne verbeurd verklaarde bezittingen terug te er langen, indien zijne zonen, die hij als boodschappers beeft uitgezonden, in hunne zending slagen. Intusschen boort men van admi raal Hewett, die, zooals onze lezers zich zullen herinneren, naar den koning van Abyssinië op reis is. om dezen vorst voor Engeland te winnen, weinig of niets. Nog altijd beeft bij de hoofdstad van koniug Johannes niet bereikt en alleen door ondernemende reizigers die eenigen tijd aan bet bof vertoeft hebben, is men iets te weten gekomen van de stemming aldaar. Mag men hunne mededeelingen vertrouwen, dan is deze niet ongunstig en bestaat er alle hcop, dat een Abyssinisch leger te eenigen tijd Egypte nog- te hulp zal komen in bet herstellen van de orde te Soedan. Wanneer mén hem maar eene havenplaats aan de Roode zee wil afstaan, zal hij gaarne zijne moedige, hoewel slecht gewapende legerscharen tegen de benden van den Mahdi afzenden, zoo verzeke ren die heeren. De onderhandelingen over de con ferentie houden nog steeds aan, doch de Ball mall Gazette weet ons te berichten, dat deze zeer goed vor deren en men tegen bet einde van j Juni de eerste bijeenkomst tegemoet kan zien. Thans reeds houden de ambtenaren aan bet departement van financiën, daarin voorgelicht door de naar Londen ontboden raads lieden, zich onledig met het verza melen van alle gegevens, die op deze kwestie betrekking hebben, en zij denken binnen 14 dagen met bunnen arbeid gereed te zijn. De Engelsche regeering wil blijkbaar goed toegerust in bet strijdperk treden, opdat ze in dit punt ten minste vast sta. De dynamiet-ontploffingen te Lon den, waarvan wij in ons vorig num mer reeds gewaagden, houden aldaar nog iedereen bezig. Men beeft reeds de zekerheid, dat de Ierscbe onte vredene partij aan deze gruwelijke misdaad plichtig is, hoewel de politie tot nu toe geen der daders op het spoor is, en ben hoogstwaarschijn lijk wel nimmer zal uitvinden. Ook op andere plaatsen bad men betzelfde misdrijf beraamd, doch door toeval lige omstandigheden is het booze opzet daar verijdeld. Gelukkig even wel zijn er geen menscbenlevens te betreuren, zoodat de schade zich alleen tot bet materiëele bepaalt, indien men ten minste de onrust onder de bevolking teweeggebracht, buiten rekening wil laten. Het, is niet onmogelijk dat, zoodra het parlement weder bijeen zal zijn, dit een onderwerp van discussie zal worden, daar de stem van bet volk luide zich doet booren voor bet nemen van krachtiger maatregelen zoowel in Europa als in Amerika tegen deze gevaarlijke samenzweer- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIK van XA VIER DEMONTÈPIN. 96) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Hebt gij er de bewijzen voor? Ja! Een althans. Welke? Dat Samid, de aanvoerder en dien gij hebt doodgeschoten op bei terras van de veranda, een van de vertrouwdste dienaren der prinses is. G j hebt gelijk Kazil, dat is een groot bewijs maar om Gods wil waarmri zou de prinses die arme kinderen hebben doen ontvoeren Ik begrijp erniets van en vrees bet ergste. Neen, meester koester daarvoor geen vrees, zeide Kazil levendig. Waarom niet? Er is geen ge vaar. Als de prinses plan bad gehad om miss Mary en miss Heva te doo- den. dan was ontvoering overbodig geweest en bet ombrengen dadelijk g-escbiëd en baar dweepzieke diena ren zouden maar al te gaarne in dit opzicht baar bevelen hebben opgevolgd, maar de beide meisjes leven en wij zullen ben wel terug vinden. God geve bet! maar waar? en boe? Ik weet waar zij zijn. Weet gij bet! Kunt gij mij dat zeggen? Ja, in bet paleis van de prin ses te# Allahabad. Wie beeft u dat verteld. Niemand, maar toen ik daar straks uitging om eten te halen, vernam ik dat de prinses dezen i avond naar haar buitenverblijf te l ders. Of dit alles echter veel zal i baten, is eene andere vraag. De verschillende wijzigingen dooi den Franschen minister van oorlog voorgesteld op de militiewet, zijn ondanks den heftigen tegenstand der rechterzijde met overgroote meerder heid goedgekeurd. Thans zullen een aantal vrijstellingen vervallen, waar onder ook die, welke tot heden aan de studenten in de theologie werd verleend. Mgr. Treppel was wel de voornaamste, die tegen deze veran dering, welke zeker van weinig vriendschap tegenover de kerk ge tuigd, krachtig protest aanteekende. zonder dat bet hem iets hielp. De Duitsche regeering is er thans op uit naar de nieuwe wereld en wel naar de voornaamste steden in Amerika, Australië en Azië eene directe postverbinding tot stand te brengen, vooral natuurlijk ten g rieve van den handel. Daartoe looft zij groote subsidiën uit aan die reede- rijen, welke op eigen risico eene dergelijke geregelde vaart op die plaatsen willen openen, en bij som migen is bet reeds gelukt eene voor- loopige overeenkomst te sluiten. Zeer spoedig zullen de desbetreffende wets ontwerpen bij den Rijksdag inkomen. Uit Noorwegen komt bet niet onbelangrijke nieuws, dat de koning meer en meer bet nut begint in te zien van eene toenadering tot de linker zijde. Hoogstwaarschijnlijk deinst bij er voor terug eene ge weldige botsing in bet leven te roe-, pen, wat zeker zou gebeuren, indien bij hardnekkig zich bleef verzetten tegen de eiscben der overmachtige meederbeid. Reeds spreekt men van de mogelijkheid, dat een liberaal ministerie bet tegenwoordig conser- Allahabad was vertrokken, en dat Doorgal-Sabib zich aldaar morgen ochtend bij baar moet vervoegen. En, wees er verzekerd van, de prin ses gaat met geen ander doel daar heen dan om baar gevangenen te bezoeken. De redeneering van Kazil hield steek, en George die veel vertrou wen in zijn scherpzinnigheid stelde was het volkomen met hem eens. Gij hebt gelijk! riep hij uit. Mary en Heva zijn te Alla habad, en daar moeten wij ben gaan zoeken, en daar de plannen van de prinses tegenwerken en baar zelve ontmaskeren. Maar om dat doel te bereiken moeten wij ons van list bedienen, geweld baat hier niet. Hoe dringen wij in dat welbewaakte paleis door, zonder dat men ons ber kent? Met de ellebogen op de tafel ge leund, als wij de vermolmde over blijfselen met dien naam mogen bestempelen, bleef George Malcolm in diep gepeins verzonken zitten, evenals Kazil die over hetzelfde onderwerp nadacht. Stop, na vergeefsche pogingen in bet werk te hebben gesteld om zich op zijn bankje in evenwicht, en zijne oogen open te houden, was eindelijk in slaap gevallen met zijn hoofd op tafel en bij snorkte alsof bij op een zacht bed rustte. I George lette bier niet op en gedu rende een kwartier werd de stilte in j bet vertrek niet verbroken dan dcor j bet zware ronken van den knecht. Eensklaps sprong Kazil op en zijn gelaat straalde van vreugde. George lichtte bet hoofd op en keek hem vragend aan. Meester riep Kazil uit, ik ben er Hoe dan? vroeg de Engelscb- j man. Ik heb bet middel om u op klaarlichten dag in bet paleis te vatievezal opvolgen. Natuurlijk evenwel zal de vorst deze concessiën niet doen, zonder dat de oppositie van bare zijde ook iets van bare eiscben laat vallen en er in toestemt bet koningschap niet geheel en al tot eenen vorm te verlagen. Inmid dels blijven, ondanks deze zwenking in de politiek, de onlangs veroor deelde ministers in 's koning-s gunst deeleu, en zoekt bij ben zooveel mogelijk schadeloos te stellen voor bet verlies hunner waardigheid door ben aanzienlijke betrekkingen op te dragen. De Servische Skuptskina had- blijkbaar baast om bare zitting te ein- digen. De verschillende belangrijke onderwerpen, die door de regeering aan de orde gesteld waren, herzie ning der perswet, enz. enz. werden in eene enkele zitting afgehamerd. Klaarblijkelijk achtten de leden eene langdurige discussie onnoodig, over tuigd als zij waren, dat zelfs de schoonste redevoeringen op politiek gebied al zeer weinig bekeerlingen maken. De verbeven Portè ligt nog altijd overhoop met bare onderdanen on het eiland Candia. De strijd loopt voornamelijk over eene belasting, die van oudsher op de christen-onder danen drukt, ten einde de inahome- daanscbe geestelijkheid te onderhou den. De bewoners zijn dit eindelijk moede geworden en dreigen thans alle belasting te zullen weigeren, indien deze gebate niet verdwijnt. Hoogstwaarschijnlijk zal zij in bet eind to«h moeten toegeven, vooral omdat het niet aangaat, om deze rede met geweld op te treden. En geland en Frankrijk zouden dit niet De vorst van Montenegro wil Allahabad bij de meisjes te brengen en om van de prinses de noodige bekentenissen te verkrijgen, die des te vollediger zullen zijn omdat baar ijdelheid er haar toe zal aansporen zich te beroemen op hetgeen zij gedaan beeft. En dat middel vroeg Ge orge zoo luid dat Stop ontwakende, op zijn zetel opsprong en ongerust en verschrikt in de rondte keek. Het is niet gemakkelijk, ja zelfs gevaarlijk. Wat doet dat er toe, indien bet maar onfeilbaar is! Gij weet wel, Kazil, dat ik voor geen gevaar- terugdeins al is mijn leven er mede gemoeid. Ik geloof u den uitslag te kunnen waarborgen doch met behulp van drie zaken. En die zijn? Een groote mate van handig heid, vermetelheid, en vooral vee! geld

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1