POPULAIR ill-1 ADIRTMTIEBLm AAHBESTEDING. Oplage 3 0000 Ex. No. 279. Raming- f3100. Raming f1160. Raming f3375. Raming f7440. FEUILLETON. Vrijdag 6 Juni 1884. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen lm- en algemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. Hoofdagenten- voor het Buitenlandi: Compagnie Générale de Publicité Ktrnnglre G. DATJBB S' C°; JOH. ./ONES. Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montinarlre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiëi. worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. mm van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur: op Zon- en Feestdagen van 12J tot 4 uur. Kinderen Geneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Koloniaal museum op het- Paviljoen. Ingang Dreetzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum eau kunstnijverheid op hef Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en oor kerkelijke oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral Rijks Toegang vertoon v leden der Ncdcrlandsc.he Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk van Nederland en meer bijzonder van het Haarleinsche Bisdom; Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zou- cn Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per per: a 1 gulden. Museum, der stad- Haarlem, op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. \au 15 October tot 14 April op die dagen van 10—F Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cenls per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen Teglers museum in- de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag i Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudcgroenmarktt vrij. eschiedcnis, i Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar ir tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. i 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen op Donderdag den 12en Juni 1884, des namid dags, in het openbaar, ten Raadhuize der Gemeente, aanbesteden: I. ten 21/4 uur, le perceel: 1Iet dempen van eene sloot langs de westzijde van het weiland aan de Hakker- straat en het maken van een riool in die sloot. 2e perceel: Het dempen van eene sloot aan de o Schoo ier singel bij het Stads- Armen- en Ziekenhuis alsmede het maken van een riool in die sloot. H. ten 2Vz uurHet maken van een houten wal langs den Kampersingel van de Kleine lloiitbrug tot den vleugel van de in aanbouw zijnde JEendjesbrug. m. ten 2 3/i uur Het dempen van de nog gedeeltel ijk be staande Hakker sloot, het maken van een riool, be nevens het doen van be stratingen aldaar. Bestek en voorwaarden voor deze verschillende werken, liggen ter le zing op de Gemeente-Secretarie, op alle werkdagen, van 104 uur. Aanwijzing ter plaatse geschiedt op Vrijdag den 6en Juni 1884, van de werken sub. I en II, 's morgens |ten 10 uur: van het werk sub. Ill, 's morgens ten HP/'s uur. Inlichtingen zijn tusschen den dag der aanwijzing en dien der beste ding, eiken morgen tusschen 9 en 10 uur, aan het Bureau van Ge meentewerken (Koningstraat No. 2) te verkrijgen, betreffende de werken sub. I, bij den Opzichter over de Werken en Gebouwen der Gemeente, en betreffende de werken sub. II en III, bij den Architect over de Wer ken en Gehouwen der Gemeente. Haarlem, 29 Mei 1884. Burgemeester en Wethouders DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPJN. 97) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Mary zag- om en bespeurde een deur. Nu zullen wij het wel te we ten komen Dit huis moet toch bewoond zijn Ga maar mede Wij zullen wel iemand zien Wij ondervragen hem en hij zal wel dienen te antwoorden. Ja, ja, dat is het beste, antwoordde Neva. Marv wilde de deur openen, maar E. A. JORDENS. de Secretaris, J. TIELENIUS KRUYTHOFF. ALGEMEEN OVERZICHT. De onderhandelingen tusschen En geland en Frankrijk worden nog steeds voortgezet. De Engelsche bla den zijn 't echter dienaangaande lang niet eens. Volgens den Observer gaat alles naar wensch, en zal de Engel sche regeering spoedig aan de ver schillende mogendheden de blijde tijding 'kunnen mededeelen, dat En geland en Frankrijk 't ten slotte eens zijn geworden. De Pall mall Gazette deelt zulk verblijdend nieuws niet mede. Volgens dat blad zouden de onderhandelingen afgebroken zijn en zou men er zelfs over denken 't plan voor de conferentie geheel op te geven. Wat men dienaangaande gelooven mag' zal de toekomst moe ten leeren, maar voor Egypte is het zeer wenschelijk, dat eindelijk de woorden een plaats zullen maken voor daden. Het Duitsche anarchistenblad die bevond dat zij van buiten stevig was afgegrendeld. Wij zitten opgeslotenriep Heva verschrikt uit. Gevangenwij zijn gevangen antwoordde Mary, terwijl zij in tranen uitbarstte. De beide zusters vielen radeloos op den divan neder. Mijn God mijn God riep Mary na eenige oogenblik- ken uit, iu welke handen zijn wij g'evallen? wat zal er met ons gebeuren? Heva zat te snikken. Hoe zijn wij uit den bengalow gekomen? vroeg zij. -waar is I Edward? Waar is George? I Het licht van een enkelen blik- semstraal is voldoende om zelfs de I grootste duisternis te verlichten, zoo i was het ook bij Mary. Die naam was voldoende om Mary weder tot haar bewustzijn te bren- igen en haar het gebeurde te doen Freiheïtis in Frankrijk verboden. De minister van binnenlandsche za ken is tot dien maatregel gekomen, doordat de taal, in dat blad gebezigd, werkelijk verregaand opruiend mag genoemd worden. In een van de laat ste nommers kón men ongeveer het volgende lezen: Betaalt men haar slechts met revolverschoten, en wan neer uw huisheer u om betaling van de verschuldigde som verzoekt, jaagt hem dan een kogel door 't lijf. Behalve goede raadgevingen bevatte 't blad toch ook nog eene voorspei ling en wel dezedat de dag weldra zal aanbreken, waarop ieder werk man 's morgens zijne woning ver-: laat, met het vaste voornemen een zijner medeburgers te dooden. De Duitsche werklieden, die te Parijs gevestigd zijn, lezen dit blad met graagte. Gelukkig dat de redacteur Mort, althans in den eersten tijd, zijne oproerige taal niet meer kan laten hooren. Op den verjaardag van den dood van den keizerlijken prins, laatst leden Zaterdag, werd in de kerk St. Augustin te Parijs, de mis ge lezen voor de rust zijner ziel. Twee honderd personen woonden die plech tigheid bij, waaronder prins Napo leon Jeröme, maarschalk Le Bceuf en de heer Paul de Cassagnac. Alles liep in de beste orde af. De kreet, «Leve de Keizer!» vond bij de aan wezigen geen weerklank. Eenige dagen te voren was Prins Victor naar Chislehurst afgereisd, om aldaar in de kapel van keizerin Eugenie de plechtigheid bij te wonen. De Fransche senaat heeft door het besluit, om de echtscheiding weder in te voeren, het land eene verras sing bereid. Men heeft alzoo de in 1816 aangenomen wet, waarhij de echtscheiding verboden werd, afge schaft. Men dankt de aanneming herinneren. Die namen waren voor haar de bliksemstraal, die voldoende was om de nevelen, welke haar geest ge vangen hielden, te verscheuren. Heva.Hevariep zij uit. Herinnert gij u niet, hoe gisteren, ja het moet gisteren avond geweest zijn,het was reeds donker, dat Edward ongerust was over George, die hij dood waande en dat deze toen plotseling* gezond en wel voor onze oogen stondHeva, Heva,zeg herinnert gij het u? Ja, naarmate gi j spreekt komt het mij weder duidelijk voor den geest,het is mij of ik ontwaak maar ga voort! ga voort! George zou den bengalow ver laten, hernam Mary, wij na men afscheid van hem, gingen op zijn verlangen naar onze slaapka mer Hebben wij toen nog niet gezamelijk voor hem gebeden? En voor Edward, voegde daarvan hoofdzakelijk aan de rede, door den heer Labiche gehouden. Deze beweerde, dat de katholieke godsdienst opgehouden had de gods dienst van den Staat te zijn. Hoewel de katholieke kerk de echtscheiding verbiedt, behoeft de Senaat dit niet te doen, daar een politieke verga dering toch niet beschouwd kan wor den als een concilie van professoren in de theologie. Door het hoog-gerechtshof te Leip zig, werd dezer dagen uitgemaakt,dat Elzas-Lotharingen, hoewel door den Keizer van Duitschland bestuurd, toch geen vorstenhuis bezit. Het zeg't dienaangaande, dat aan den Kei zer niet de souvereiniteit op de open bare macht is opgedragenmaar slechts het uitoefenen van deze be voegdheden. Alleen in zijne hoeda nigheid van voorzitter van den Bondsraad werd hem dat gezag toe gekend. Tengevolge van deze ziens wijze, is de redacteur van 't katho lieke weekblad, Der Volksfreund, dat in Elzas-Lotharingen verschijnt, vrijgesproken. Wegens beleediging van den Duitschen kroonprins had de rechtbank te Straatsburg hem tot zes maanden g-evangenisstraf ver oordeeld; maar thans is hij van alle rechtsvervolging ontslagen en het rijksland daarentegen veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. In den ruimen Brusselsehen cricus had gepasseerde Donderdag de algemeene vergadering van de liberale vereeniging plaats. Hoewel de doctrinairen en de partij van den vooruitgang het niet aan hatelijk heden lieten ontbreken, was over het algemeen de toon van de discussie vrij fatsoenlijk. Bij de opening der stembus, na het uiteengaan der ver gadering, bleek, dat vijftien van de zestien aftredende vertegenwoordi- j digers de volstrekte meerderheid hadden bereikt. De zestiende, de heer I Robert, moest in herstemming komen met den heer Demot, wethouder van Brussel. Toen deze zich echter te- rugtrok. werd ook de naam van j eerstgenoemde op de lijst geplaatst. De uitslag van de stemming schijnt het gevolg te zijn van eene vé?zoe- i ning tusschen de hoofden der beide j partijen. Tengevolge hiervan is de ;kans voor de clericalen geheel en lal verkeken, en verwacht men niet eens eene herstemming. i Daar in de maand Maart van het volgende jaar de verkiezing zal plaats hebben van den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Ame- rika, zoo zijn nu reeds 820 afge vaardigden van de liberale partij te Chicago vergaderd. Ieder afgevaar digde heeft in last den hem aangë- wezen candidaat zooveel mogelijk te verdedigen en op hem alleen zijn stem uit te brengen, ja liever een onbekende te kiezen, dan den can didaat van de tegenpartij te steunen. Als toekomstig president noemt men reeds den heer Arthur, die deze betrekking thans bekleedt en den heer Blaine, die minister van bui ten landsche zaken was tijdens pre sident Garfield. De overige candi- daten schijnen hoegenaamd geen kans te maken. De democraten heb ben nog geen candidaat gesteld. In dien Pilden niet reeds 70 jaar oud was, zou hij voor candidaat in aan merking komen; thans noemt men nog: Bayard, Carlisle. Voor vice- president zullen aanbevolen worden door de liberalen: Robert Lincoln, zoon van Abraham Lincoln, en door de democraten, Hendricks. Heva er bij. Daarna, vervolgde Mary, is het alsof ik een benaauwden droom heb g'ehad. Ruwe handen grijpen ons aan,wij worden ge blinddoekt, een doek wordt ons voor den mond gebonden,wij worden opgenomen,weggevoerd geweerschoten knallen in de verte een hevige doodsangst overmant ons En dan niets, niets meer, dat is alles wat ik mij kan herinne ren. En gij Heva? Ja! antwoordde Heva, j dat herinner ik mij ook, maar des te minder begrijp ik hoe alles wat I gebeurd is, zich heeft toegedragen In welken toovercirkel bevinden wij ons toch Wie kan er belang bij hebben ons op die wijze te doen I verdwijnen. Begrijpt gij waarom |men ons heeft ontvoerd? Neen, volstrekt niet. En toch, antwoordde Heva, I zij hadden een bepaald doeler moet iemand zijn geweest, die hun bevel heeft gegeven ons op te lichten. Maar waartoe? En wie zou dat bevel kunnen gegeven hebben. Ik! riep onverwachts eene stem. De beide meisjes sidderden. Op hetzelfde oogenhlik ging er zonder eenig' geraas eene geheime deur in het behangsel verborgen open en op den drempel verscheep eene vrouw het hoofd in den nek, de armen over de borst gekruist. Prinses Djella.' riepen bei den van schrik, een schrede terug deinzende. Ja,ik, prinses DjellaHer innert gij u niet meer meisjes, dat ik u een tot weerzi-ens heb toege roepen Waar zijn wij toch! vroeg Mary. Gij zijt bij mij. Ach! stamelden de kinde ren verschrikt.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1