POPULAIR AIII1S- LA Oplage 10000 Ex. Zaterdag' T Juni 1884. No. 280. FEUILLETON. BINNENLAND/ HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk n. maand Afzonderlijke Nommers 55 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- en algemeerie Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMANS Co., te Haarlem. II.11 BH Parijs, ül'-t v Mom. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilder!',mt °P Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot -1 uur op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen beneden 'Ie S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar r.tbnn onder geleide. Toegang 'vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang DreeMjde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcrlandsclte Maatschappij ter bevordering van Noverheid hebben op veïtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum eau kwoshiijvee/nul op het l'ttviljoun. Ingang Dreelzijde Je deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandscbe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. JBissnhoppeHjl' museum, voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cenls per persoon. Doorloopendc toegangskaarten i. r een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad. Haarlem,op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents pc Zondagen kosteloos van 12-4 nnr. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de S jaren worden in liet geheel niet toegelaten: kinderen van tot 14 jaren niet dan ouder Tei/lers museum ia tie Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag. Donderdag, Vrijdag en Z.V. rdag van 1—4 uur. Sta'hbibUothnk l' "Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeninarkti rij. in, alleen op irhjk geleide. mho/. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. In de officiëele kringen te Kon- stantinopel is men thans van mee ning, dat de Sultan van Turkije zijn vroegeren invloed in Egypte zal terugkrijgen. De steun van de groote mogendheden en de drang van de omstandigheden zouden alzoo samen werken om het sturen van eene Turksche expeditie naar Soedan ou- noodig te achten. Men meent dat Engeland zich thans zoo machteloos gevoelt, dat ze zich in alles schik ken zal en alles zal aannemen, wat dienstig kan zijn om zich uit den on- aangenamen toestand, waarin ze heden verkeert, te redden, 't Is voor de Porte te hopen, dat de zaken zich zoo gemakkelijk zullen schikken, maar vooralsnog blijkt de machte loosheid van Engeland nog niet zoo groot, daar volgens een telegram uit Port-Said gepasseerden Woens dagmorgen weder 250 man infan terie zijn scheep gegaan om onmid dellijk 'naar Soeakim te vertrekken. Hoe de zaken echter te Soedan staan, ligt nog steeds in 't onzekere. Men kan op de verschillende be richten, die men ontvangt, volstrekt niet aan. Naar alle waarschijnlijk heid duurt die onzekerheid opzette- telijk voort, 't Vroegere bericht, als zou men bevrediging verkregen heb ben, blijkt onwaar te zijn, daar een der onderbevelhebbers van den Malidi weder een aanslag op Soeakim ge waagd heeft. Generaal Gordon wordt nog steeds door Osman en Said Mahommed bestookt, maar hij weet zich gelukkig nog staande te hou den. Hij heeft echter verzocht ver vangen te worden door Zebehr-pacha, die hem dan eerst zoo spoedig mo gelijk ontzetten zou. Engeland heeft DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE M ON TÉ PIN. dit verzoek nog niet ingewilligd, hoewel men vol belangstelling den afloop afwacht. De president van de Fransch.e Republiek zal ter gelegenheid van 't nationale feest op den 14en Juli eerstkomende, weder aan verschei dene veroordeelden gratie verleenen. Onder dezen behooren, naar men meldt, de Russische prins Krapotkine, die veroordeeld werd als medeplich tige van de anarchisten te Lyon en Louise Michel, die deel nam aan de anarchistische manifestatie te Parijs. De verschillende ontwerpen voor een standbeeld van Gambetha zijn tentoongesteld. De commissie, die een keus zal moeten doen, heeft geen gemakkelijke taak, daar twee en tachtig ontwerpen zijn ingediend. Voor 't grootste gedeelte heeft men Gambetha als patriot of als redenaar voorg-esteld. Nog altijd zijn de Fransche bladen vol met beschouwingen over 't wederinvoeren van de echtscheiding. Onnoodig is 't voorzeker te zeggen, dat die beschouwingen nog al uiteen- jloopen. Volgens statistieke mede- deelingen overtrof in Frankrijk 't aantal geborenen in 1860 dat der overledenen met 48% en iQ 1880 slechts 17%. De oorzaak van dit zoo noodlottig verschijnsel moet vooral hierin gezocht worden, dat de echtscheiding verboden was. Wanneer men Frankrijk vergelijkt i met de Protestantsche landen, En geland en Duitschland, zoo is 't opmerkelijk dat 't aantal huwelijken daar gesloten en 't aantal geborenen in laatstgenoemde staten veel grooter is. Ook hiervan noemt men als oor zaak, dat in die landen de echt scheiding geoorloofd is, en men aldaar minder bezwaar maakt een 98) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. O neen, minder dan u, me vrouw, want niettegenstaande uw hoogen rang, wordt gij versmaad en verkiest men een arm meisje zoo als ik boven u. Welnu straf mij voor die onwillekeurige misdaad. Ik ben in uw machtWreek u op uw mededingster. Maar mijne zus ter, die u niets gedaan heeft en uw ijverzucht toch niet heeft opgewekt, ach spaar haar en laat haar vrij! Heva wierp zich in Mary's armen en riep snikkend uit: Ach! zuster, waarom vraagt gij voor mij de vrijheid Ik verlaat u immers nooit O, wees maar gerust lief kind onderbrak Djella, wees maar niet bevreesd, ook gij blijft hier. Even goed als uwe zuster, heb ik reden u met mijn haat te treffen. Zijt gij dan vergeten, dat ik gisteren van uw verloofde, Edward Malcolm de grootste beleediging, die men eene vrouw kan aandoen, heb on dervonden. Zijt gij dan vergeten dat bij mij beeft weggejaagd. Maar mevrouwautwoordde Heva driftig, zeer in strijd met haar zachten aard, had hij niet hon derdmaal gelijk? zijn scherpzinnig heid deed hem in u eene onverzoen lijke, verbitterde vijandin kennen. Prinses Djella bewaarde het stil zwijgen en zag- de jonge meisjes beurtelings aan. Er verscheen eene huwelijk aan te gaan, omdat er mogelijkheid bestaat dat te kunnen ontbinden. Een deputatie van 't schoenma- kersgild is op audiëntie geweest bij keizer Wilhelm. Nadat de woord voerder te verzekering had gegeven van trouw aan 't Vorstelijk huis, zeide hij verder, dat 't doel van 't gild niet alleen bestond in 't streven naar bloei van het schoenmakers bedrijf maar bovendien ook in 't verdedigen van de regeering tegen allen, die den staat en de maat schappij vijandig gezind zijn. Toch kon hij niet nalaten op te merken, dat heden de ambachtsstand nog te weinig rechten heeft. Hoewel de keizer meende, dat aan 't verlangen van den werkman was voldaan, door de nieuwe wet op het uitoefenen van ambachten en handwerken, zoo werd dit toch door de deputatie ontkend. De keizer beloofde dan ook de zaak verder te laten onder zoeken. De keizerin van Rusland is Woens dagmiddag te Berlijn aangekomen. Zij werd aan 't station verwelkomd door den keizer en de kroonprinses. Zij werd door hen naar 't gebouw van 't Russische gezantschap geleid. De bevolking juichte den keizer en de keizerin luide toe. 's Avonds heeft de keizerin echter, nadat zij de opera voorstelling had bijgewoond, reeds afscheid genomen van den keizer en den terugtocht naar Petersburg aanvaard. Volgens ontvangen berichten zal het beroemde koninklijke domkoor uit Berlijn a. s. zomer eene kunst reis door Nederland ondernemen. Het koor, dat 61 leden sterk is, be staat grootendeels uit knapen, hoe wel zich ook nog eenige tenor- en baszangers daarin bevinden, 't Plan bestaat in de grootste steden van j I ons land concerten van gewijde mu- i ziek te geven. Haarlem, 6 Juni 1884. Het prov. bestuur van Noord- Holland heeft gisteren bij enkele j inschrijving aanbesteed I 1. Herstelling en verbetering van 's rijks zeewerken op Wieringen, '(raming f7600). Minste inschrijver J de heer J. Hermans aldaar, voor f6950. 2. Herstelling van aangebrachte storm- en winterschade aan de rijks j I zeewerken te Wieringen, (raming f8750). Minste inschrijver dezelfde1 voor f7540. 3. Herstelling van aangebrachte) storm- en winterschade aan de rijles zeewerken te Urk, (raming f 2000). Minste inschrijver de heer A. A. j Lange te Lemmer, voor f 1668. I In de 3 Juni jl. alhier gehou- den vergadering der vereeniging tot j ziekenverpleging werd o. a. in het verslag het volgende medegedeeld Er waren in het afgeloopen jaar 78 aanvragen tot verpleging inge komen en aan 66 daarvan gevolg gegeven. Het totaal doorloopende verpleegdagen alsmede dag-en nacht waken beliep het cijfer van 1650 of 52 meer dan in 't vorige jaar. Voor 167 behoeftige zieken werd verster kend voedsel gevraagd en uitgereikt, zijnde: 1481 kan melk, 7790 eieren, 1834 pnrtiën soep en 18 bussen ge condenseerde melk; een aanzienlijke toenemng in verhouding met de twee laatste jaren. De uitgaven bedroegen gezamen lijk f 3600aan verpleeggelden werd f 2026 ontvangen. Een en ander maakte noodig een gedeelte der uit staande gelden aan te wenden. helsche, duistere glimlach op haar bewegelijk gelaat. Eindelijk sprak zij het volgende: George Malcolm heeft mij be- leedigd en die mij beleedigt is bij voorbaat veroordeeld. George Mal colm beeft dan ook gisteren met zijn leven daarvoor geboethij is gevallen onder de hand van den radjah Doorgal-Sahib, aan wien ik heb gezegd: «die man is de brui gom van Mary Bier tellvan Mary die gij beminthij moet stervendan ■is zijne bruid vrij!» en het wapen van Doorgal-Sahib heeft George Malcolm gerechtigheid doen ge- - schieden. Mary kou niet vermoeden dat de I prinses zich vergiste. Zij dacht dat. I George werkelijk in den nachtelij- ken aanval was gedood geworden. Zij slaakte een hartverscheurenden kreet en op de knieën zinkende, bedekte zij snikkende haar gelaat [met beide handen. Djella vervolgde: Edward Malcolm heeft mij ook j beleedigd en zijn vonnis is gevéld, j Hij moet vallen zoo als zijn broeder is gevallen. Indien bij nog leeft, I waaraan ik twijfel, dan is hij vóór I heden avond ook een lijk. De ongelukkige Heva wrong wan- r hopend en sprakeloos de handen en stond roerloos van schrik, een stand beeld gelijk. En dat is nog* slechts het be gin, vervolgde de prinses, Binnen enkele uren, meisjes, zult ook gij weten, hoe ik mij wreek! Na deze verschrikkelijke woorden j verliet Djella het vertrek de deur achter zich toegrendelënde. LVHI. DOORGAL-SAHIB. Onze lezers weten reeds dat, niet- j tegenstaande de schitterende opvoe- ding, die prinses Djella had genoten j en de voorname kringen, waarin zij op haar langdurige reizen in ver- Daar geene legaten dit jaar wer den ontvangen, alhoewel het van verschillende zijden niet aan anderen krachtigen stemn ontbrak, ziet de vereeniging zich gedrongen een beroep op de algemeene liefdadig heid te doen. Moge velen deze nut tige instelling, die in een werkelijke behoefte voorziet, hun steun niet onthouden Als eene bijzonderheid kan door ons worden medegedeeld, dat in den moestuin van mevr. de wed. Reekers, Nieuwegracht alhier, een viertal pereboomen reeds jonge vruch ten dragen. Het zijn Tafelperen, waar van de meeste reeds de lengte heb ben bereikt van 3 k 4 duim en een aanmerkelijken omvang hebben. Bo vendien dragen deze pereboomen thans opnieuw bloesem. Door den heer J. J. Becker is ter gemeente-secretarie een verzoek schrift met bijlagen ter bezichtiging gelegd, tot oprichting van eene sme derij in perceel no. 67 aan de Ged. Kraaienhorstergracht. Voorkomende bezwaren daartegen kunnen 19 Juni a. s. 's nam. 2 uur, ten gemeente huize worden ingeleverd. Gedurende de afgeloopen maand Mei zijn door de politie alhier 53 personen vervolgd wegens dronken schap op straat. In de maand Mei van het vorig jaar was dit getal 57 dus 4 meer. Ook hier ter stede zal dezen zomer eene vacantiekolonie worden uitgezonden. Van eenige dames is namelijk het denkbeeld uitgegaan, hetwelk zij reeds in de volgende week hopen in toepassing te bren gen, gesteund door ruilde bijdragen van vele anderen, om in Zandvoort van 11 Juni tot half September eene door hen gehuurde ruime woning voor dit doel te bezigen en ge durende 3 achtereenvolgende weken schillende beschaafde Europeesche landen had verkeerd, zij uiterst bij- geloovig was. Zij was even dweep ziek en eenvoudig in haar geloof omtrent de ougerijmdste godsdien stige zaken, evenals de armste fel- lah, die uit fanatisme bereid was om zich onder de wielen van den wagen van Jagarnauth te werpen. Het is voor het juiste begrip van hetgeen nu volgt noodig, dat wij onze lezers aan deze vreemde afwij- kingen in het karakter der prinses herinneren. Op twee geweerschoten afstand van het paleis, dicht bij een vijver en verscholen onder het dichte ge bladerte van het eeuwenoud ge- j boomte, stond een kleine tempel aan god Siva gewijd, die ondanks zijne kleine afmetingen wat weelde en pracht betroffen, met de grootste en vermaardste tempels van Benares en Calcutta kon wedijveren. I Daarheen begaf Djella zich en op

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1