telkens een vijf-en-twintigtal kin deren van de kostelooze scholen (openbare en bijzondere) uit die ge meente, te laten genieten van de frissche en versterkende zeelucht en de wandelingen eu spelen in het duin. Het bulletin, gisteren middag 12 uur teu paleize van den kroonprins uitgegeven, luidt: «In den toestand van Z. K. H. den prins van Qranjc kwam geene ver- anderiug ten goede. De geneeshee- ren zijn niet zonder zorg, vooral met het oog op de krachten van den hoo- gen patiënt.» Nog meldt men uit 's-Hage: Van vertrouwbare zijde werd gis teren namiddag 2 uur verzekerd, dat, hoewel de toestand van den prins hoogst zorgwekkend is, de ziekte haar gewoon verloop heeft, en on middellijk gevaar niet aanwezig is. Omtrent den toestand van Z. K. H. den prins van Oranje meldt men van gisteren avond ten lD/s ure: Bij zijn tegen elf ure gisteren avond aan den hoogen lijder gebracht be zoek, heeft de geneesheer eenige koortsverheffing geconstateerd. De verschijnselen in de ingewanden wa ren iets gunstiger. De algemeene toestand van Z. K. H. is op het oogenblik van dien aard, dat indien er geen doorboring van den darmwand plaats heeft, geen noodlottigeu afloop te vreezen is. Woensdag was het een jaar ge leden, dat Z. K. H. voor het laatst HDs. paleis verlaten heeft. Z. M. de koning was voornemens herwaarts te komen, doch heeft voor alsnog gevolg gegeven aan den raad van zijn eigen geneesheer en de hem behandelende artsen, om de gezond heidskuur niet te staken. Van *s konings wege is de re geering :n kennis gesteld met het ernstige ziektegeval van den prins van Oranje. Dientengevolge heeft de regeering gisterenavond door middel van de Staatscourant de ongesteld heid van den prins bekend gemaakt en zullen, te beginnen met gisteren, de ziekte-bulletins der geneesheeren in dat blad worden openbaar ge maakt. Naar men verneemt, is er een schrijven ingekomen van H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Wei mar-Eisenach, dat zij volgaarne be reid is. aan het tot H. K. H. ge richte verzoek te voldoen en alle stukken en voorwerpen, in haar bezit, betrekking hebbende op het leven en den tijd van Prins Willem I, in bruikleen af te staan ten behoeve der te houden tentoonstelling te Delft. Naar wij vernemen, zal bij ons leger een proef worden genomen met paarden van echt Geldersch ras. De minister van oorlog zou buiten de gewone aanbesteding van paarden tot 1 Dec. de gelegenheid openstel len tot levering van 50 Geldersche paarden, zoowel bij de cavalerie als bij de artillerie. Wanneer de proef gelukt, stelt de minister zich voor er een volgend jaar meer uitbreiding aan te geven. In een correspondentie uit Brussel leest De Gelderlander, dat H. M. onze Koningin, hoewel Pro testante, toch verscheiden Katholieke familieleden telt. o. a. een Pruisisch Jesuïet, pater Radziwill, uit de Vorstelijke familie van dien naam. Pater Radziwill verzuimt nooit, als hij in Holland komt, zijn Ko ninklijke nicht en Z. M. Willem III het oogenblik dat zij de treden van den zwart marmeren trap opging, ging eensklaps de poort open en vertoonde zich het afzichtelijk lee- lijke gelaat van den fakir Souniacy. De prinses boog schijnbaar met den diepste» eerbied, want Souniacy stond onder de broeders van het «Heilig Verbond# aangeschreven als een uitverkorene der goden, als een geestenziener, ja bijna als een pro feet. Hij daalde de treden van den trap af en bleef voor Djella staan. Welnu? vroeg deze. Prinses, het is volbracht. Wat hebt gij gedaan? Uw bevelen opgevolgd. Gij hebt mij verzocht de goden te raad plegen, ik heb dat gedaan en Siva, Kali en Bowhanie geraad pleegd. Eu wat hebben de goden ge antwoord? Dat zij in de" toekomst zoowel zijn hulde te bewijzen. Bij zijn' laatste verblijf in Den Haag nog had hij de voldoening, dat HH. MM. met belangstelling informeerden naar de 182 uit Duitschland verbannen Jesuïeten, die in Nederland een schuilplaats hebben gevonden. Dinsdag j. 1. herdacht de heer J. J. v. d. Stok, hoofd der openbare SGhool te Overveen, den dag waarop hij voor vijf-en-twintig jaren zijne betrekking aldaar aanvaardde. On dubbelzinnige blijken van de hoog ste achting vielen den waardigen jubilaris ten deel. Een allerkeurigste eerepoort was op de speelplaats voor de school door de oud-leerlingen op gericht. Overal zag men de driekleur ter eere van den feestvierende wap peren. Het gemeentebestuur door eenige leden vertegenwoordigd en de leden der plaatselijke schoolcom missie kwamen hem gelukwenschen. Ook den schoolkinderen was een prettig onthaal toebereid. Zeker zal deze dag in aangename herinnering bij allen in de gemeente Overveen blijven voortleven. In de volgende week wordt een aanvang gemaakt met het leggen van den nieuwen telegraafkabel tus- schen Lowestoft en Zandvoort. (N. R. Ct.) Dinsdag werden van het kantoor van accijnzen te Amsterdam (O.-I. Huis) naar de Nederlandsclie Bank ter storting onderscheidene zakken, houdende rijksdaalders en guldens, vervoerd. Aan de Bank werd bemerkt dat een zak met 200 rijksdaalders zoek was. Overal werd gezocht, en voorna melijk op het kantoor van verzen ding, doeh niets werd gevonden. Wel had men gehoord dat een kruiersknecht, belast met het Iaden der zakken, een zak met geld was ontvallen, doch er werd geen verder onderzoek ingesteld. De politie werd; te hulp geroepen, en haar gelukte het den zak met rijksdaalders te vinden, en wel in eene bergplaats van koopmansgoe deren. Door verschillende aanwijzingen is het gebleken, dat die knecht zich dien zak met rijksdaalders heeft toe geëigend. Hij is naar de gevangenis gebracht. Het lijk van den ongelukkigen werkman, die bij de proefneming te Amsterdam met den reddingstoe stel van den heer IJzerman het leven liet, is door de politie ver zegeld, ten .einde eene gerechtelijke schouwing te kunnen doen plaats hebben. De toestel is in beslag ge nomen. Naar men verneemt, zal de luite nant ter zee der le klasse F. W. Hudig, inspectenr van den stoom vaartdienst, optreden als directeur der Kon. fabriek van stootn- en an dere werktuigen, te Amsterdam, in plaats van den onlangs afgetreden directeur I. M. Van der Made. Een schipper, die Dinsdag te Am sterdam over den Haarlemmerdijk ging, werd aangesproken door een persoon die, zeggende dat hij een dubbeltje had gevonden, hem uit- noodigende mede te gaan om daar voor eene versnapering te koopen. In eene tapperij gekomen, waar als jn het verleden de koningin van het Oosten goedgunstig toelachen. Hebt gij hen medegedeeld welke nieuwe slachtoffers ik hen heden wil aanbieden. Ia. En willen zij hen aannemen. Zij zullen hen afwachten. Dan is het goed! De goden begunstigen de laatste der Tamer- liden, en dezen hebben dan ook als afstammelingen van Vischnoe aanspraak op hunne bescherming. Hebben zij u niets medegedeeld of voorspeld? Hebben zij niet een tip van den sluier, welke de geheimen der toekomst verbergt, opgelicht. Ik zou de geheimzinnige taal, die mijn ziel beroerde al zeer kwaad verstaan moeten hebben, maar anders wacht u eene belangrijke tijding. Wanneer? Weldraheden wellicht nog. En van waar? Dat hebben de goden niet eenige personen waren, werd den schipper door een hunner toege voegd, dat hij twee rijksdaalders kon verdienen als hij twee bank biljetten van t 100 kon laten zien. Meer lust op winst dan nadenkend, wandeld de varensman naar zijn schip, dat niet juist in de nabijheid, maar aan de Oude Waal lag; hij neemt twee biljetten, komt ermede in de tapperij, ontvangt een rijks daalder en vraagt om den tweeden; alvorens dien te krijgen, moet hij eerst de medegebrachte biljetten toonen; dit geschiedt, en het einde der geschiedenis is, dat de schipper, die zich aooveel moeite voor een buitenkansje gegeven had, met één in de plaats van de twee bankbil jetten naar boord moest terug- keeren. Door mr. M. de Pinto is aan B. en W. kennis gegeven, dat door den heer Rabmin Aghion, overleden te Alexandrie, een legaat van een derde van twee percent van zijne geheele bezitting, bedragende ongeveer f7800 is vermaakt aan het ziekenhuis en aan de openbare lagere scholen te 's-Hage. aan elk voor de helft. B. en W. stellen den gemeenteraad voor dit legaat, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, voor de gemeente te aanvaarden. Een boer uit Zeeland was met de Pinksterdagen te Rotterdam, om eenige betalingen te doen en daarna met zijn meisje eens gezellig Pink steren te vieren. Toen hij eenige betalingen gedaan had, miste hij zijn portefeuille met f 8000. Hij deed onderzoek en aangifte bij de politie, maar tevergeefs. Toen hij echter thuis kwam, vernam hij dat men daar de portefeuille met de geheele waarde aan geld reeds ont vangen had. Wie het geld gevon den en aan den verliezer terugge zonden had. is onbekend, maar hoogstwaarschijnlijk heeft de eerlijke vinder op een papier of iets derge lijks in de portefeuile den naam en het adres van den verliezer gelezen. Meldde men onlangsdat den werklieden der suikerfabriek van de heeren Van Oordt te Rotterdam was aangezegd, dat zij tegen Augustus naar ander werk moesten omzien, thans vernemen wij met genoegen dat nu weer besloten is, de fabriek te doen voortbestaan: en Zaterdag werd aan de werklieden medege deeld, dat zij allen weder werden aangenomen. Gisteren viel aan 't Kralingsche veer een 9-jarig meisje in het water. De jonge juffrouw Cornelia de Jong sprong onmiddellijk het kind na en had het geluk, ofschoon met veel moeite, het te redden. Door de kommiezen van 's rijks belastingen der post Geesteren (gem. Tubbergen) werd Woensdag-nacht de invoer geconstateerd van 18 run deren uit Pruisen. Op het zien der ambtenaren namen de geleiders met hun vee ijlings de vlucht in eene boerenwoning op Nederl. gebied, de ingangen goed sluitende, zoodat de ambtenaren geuoodzaakt waren de hulp der politie in te roepen, wie het na veel moeite gelukte het huis binnen te komen en het inge voerde vee naar 't naburige Ubber- gen te brengen. Eergister-avond liepen op de gezegd. Heb geduld en gij zult het weten. Dit gesprek, dat onder aan den trap begonnen onder hetlommerijk geboomte was voortgezet, werd af gebroken door de komst van een lakei der prinses. Wat is er Djerid? vroeg zij. Prinses. antwoordde de lakei, de radjah Doorgal-Sahib, vraagt of hij u zijne opwachting mag ko men maken. Geleid den radjah hier heen. De lakei boog de handen over den borst kruisende en wilde zich verwijderen toen Djella hem terug riep. Djerid. Prinses. Is Saugor reeds van Benares terug Neen, prinses. Zoodra hij terug is, moet hij bij mij komen. Het zal geschieden. Groote Markt te Arnhem vijf kor poraals der Instructie-batterij be schonken en met uitgetrokken sabel. Een sterke patrouille, van de kazerne uitgerukt, was slechts in staat, een hunner te arresteeren, terwijl de belhamels den Westervoortschen dijk opgingen. De sergeant van de wacht van het fort Wester voort, inmiddels gewaarschuwd, begreep dat hij zijn plicht zou verzaken, indien hij de woestelingen niet arres teerde en trok met een aantal zijner manschappen uit; hij zag zich echter verplicht, van zijn bajonet gebruik te makenéén der korporaals werd in den arm en één in de borst ge troffen. De beide andere gaven zich nu over, waarna de eerste patient naar het hospitaal werd overge bracht, terwijl de verwonding van den ander niet van ernstigen aard bleek te zijn. Den heer D. C. van Leeuwen van Duivenbode, te Beesd, is in zijne geneeskundige praktijk een geval voorgekomen van bedwelming door chloroform van een meisje, met slechte oogmerken. Dit misdadig feit, volgens de redactie der Geneesk. Ct. niet eenig, geeft dezen genees kundige aanleiding, om in genoemd blad de wenschelijkheid uit te spre ken tot uitvaardiging van een ver bod, om dit medicament anders dan op voorschrift van een arts af te leveren. Van het 3de reg. inf. te Bergen- op-Zoom zijn niet minder dan 23 miliciens met de Pinksterdagen ge deserteerd. Een dezer werd reeds Maandag goed gekneveld en onder geleide van korporaal der mariniers bij zijn korps teruggebracht, terwijl de overigen Dinsdag en Woensdag vrijwillig terugkeerden, om dadelijk kennis te maken met de provoost. De zaak van de vrouw A. L. uit Strijen, die onlangs aan een jong man aldaar een 20-tal borrels jene ver had getapt, aan de gevolgen waarvan deze overleed, is naar den procureur-generaal verwezen. Uit den brand van het schip met petroleum van U. G. Hazewindus, op den 30sten Maart 11. nabij Kage, is gevonden eene tabaksdoos, waarin ongeveer f700 aan verkoolde bank biljetten. Deze doos is met den in houd indertijd opgezonden aan de directie der Nederlandsche Bank. Twee bankbiljetten, één van f200 en één van f 100, zijn daaruit her kend waarvoor aan Hazewindus f300 zullen worden uitgekeerd, welke gelden hem zeer ten goede zullen komen, ook met het oog op de groote schade door hem met dien brand geleden. In den tuin van den heer Van Koolwijk, notaris te Groenloo, staat een 2 M. hooge treurroos, wier tak ken een prieel van 9 M. in omvang geheel omvattende plant prijkt met ruim zeven duizend rozen en knoppen. Toen Woensdag middag de per sonentrein uit Crefeld naar Venloo het station Kempen binnenliep, wer den een kind en een wisselwachter overreden en gedood. Het kind zou zijn vader, die machinist op dien trein is, het middageten brengen en liep daarbij op de lijn, toen de trein reeds in aantocht was. De wisselwachter het onheil bemerkende, wilde het kind redden, doch moest deze edel moedige daad met den dood be- koopen. Het is wel, ga! Djella zeide daarop tot den fakir: Ik verwachtte Doorgal- Sahib eerst heden avond, er moet dus wel iets buitengewoons zijn voorgevallen, dat hij zich zoo haast misschien brengt hij belangrijk nieuws. Wel mogelijk, antwoordde de fakir. In elk geval zullen wij het -weldra vernemen, want daar komt hij aan. Een oogenblik later stond Door gal-Sahib voor hen. Gegroet, prinses, zeide hij, haar op hoffelijke wijze de hand kussende. Welkom hier, radjah. Gij hadt mij zeker niet zoo vroeg verwacht, niet waar? Ja. Mijn vervroegde komst zal u wel verwonderen. Ja, en ik maak er uit op, dat Men schrijft uit Druten: In een vergadering van belang hebbenden in zake den aan te leggen stoomtram Kesteren Druthen Wijchen—Grave, door onzen burge meester Geikeu belegd, is medege deeld dat het kapitaal voor de sectie WijchenGrave reeds voor 7s vol- teekend is en er alle kans bestaat om ook het traject KesterenDruten Wijchen tot stand te brengen, nl. wanneer in de betrokken streek slechts een gedeelte van het be- noodigd kapitaal te vinden is. Blijkens mededeeling van den heer Gefken wenscht de concessionaris, de heer Witkamp, de ontworpen lijn over te dragen aan een op te rich ten maatschappij. Er werd nu een comité benoemd, bestaande uit de burgemeesters van Druten, Horssen en Bergharen, om maatregelen in bovenbedoelden geest te beramen. GEMENGD NIEUWS. Aan eene part. corresp. aan de N. R. Ct. uit Londen van Juni lezen wij. Bij den reusachtigen omvang van het spoorwegverkeer tijdens de Pink sterdagen, is het een wonder te noe men, en een geluk tevens, dat er niet méér onheilen voorvielen, te meer daar de feeststemming alleszins geschikt is om eene betreurenswaar dige achteloosheid in het leven te roependaarbij komt, dat er bij zulke gelegenheden vaak meer van men- sckelijke krachten gevergd wordt, dan billijkerwijze gevergd worden kan. Of het noodlottige spoorwegonge luk nabij Salisbury aan eene dezer oorzaken kan -worden geweten, moet nog blijken uit het in te stellen on derzoek. Dit is allernoodigst, wan neer men nagaat dat zes menschen- levens er door verloren zijn gegaan, terwijl zestig gekwetsten den ernst der ramp vergrooten. Zij vond gisterennaraiddag plaats op den zijtak der Zuidwestelijke spoorwegmaatschappij, welke van Salisbury naar Wimbourne voert, en trof den trein die te half vijf Salis bury verliet. Dat deze goed gevuld was, blijkt uit het getal gewonden voldoende. De omstandigheid, dat het juist marktdag was te Salisbury, droeg er toe bij het getal passagiers te vergrooten. De trein bestond uit een zevental rijtuigen, en spoorde naar Downton, zonder eenigerlei wederwaardigheid. Alvorens evenwel het volgende station te bereiken, namelijk Breamore, ontspoorde hij, terwijl hij, langs eene kromming op de brug over de Avon-rivier, voort snelde met eene vaart van veertig mijlen in het uur. Door de vaart stoof de trein nog een eindweegs over de baan voort, en rolde toen over een dijk naar omlaag. De ééne wagen tuimelde op den anderen, en de meeste werden aldus verpletterd. Eén rijtuig viel in een greppel nabij den spoorwegdijk. De andere werden in een veld geworpen aan gene zijde des greppels. De ongelukkige passagiers zaten, of liever lagen natuurlijk bekneld tusschen de overblijfselen der wa gens, en hunne angstkreten waren vreeselijk om aan te hooren. Dat er niet meer gedood werden, is een 1 mirakel te achten. Het ongeluk viel voor juist tegenover het College of Agriculture van Downton. Aanstonds kwamen professor Wrightson en zijne studenten te voorschijn en den ver ongelukten te hulp. Hun bijstand had veel waarde op een hachelijk oogenblik. Hulp kwam ook van elders spoe- gij mij iets zeer belangrijks te zeg gen hebt. Dat is ook het geval. Zeg het dan dadelijk, want ik ben nieuwsgierig zooals alle vrou wen. Is het eene goede tijding? De eerste, die op ons en op de vrijheid van Indië betrekking heeft is allergunstigt en mag met recht de gelukkigste onder al gelukkige tijdingen genoemd worden. En de andere? De andere betreft meer mij alleen en weet ik nog niet recht of ik er mij over verheugen dan wel bedroeven moet. Begin dan maar met de eerste, radjah. Welnu dan. het wonder ons door zoo veel eeuwen heen door onze profeten en heilige boeken voorspeld is heden ten dage vervuld» Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2