POPULAIR Mil- M Oplage 10000 Ex. Dinsdag lO^Jnni 1884. FEUILLETON. AEON NEMEN TSPKLJ S: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt öageiljks uitgenomsn Zon- cn ilgemeooo Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTHAAT No. 9. DruïkersxUïtgeïers: BQMAIJS Co., te Haarlem. het Buitenland: Compagnie Générale de PnbV.citf. Kfrattghfe G. L. Parijs, 3is Paubou: Hoofdagente JU UBJS el fenland F. JONES. ADVERTEÜSTTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur: op Zon- en Feestdagen van 12; tot 4 uur. Kinderen beneden de S jaar hebben geen toegang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder "oleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op hel Paviljoen. Ingang Drectzijde 2c deur. Geopend dagelijks van ".0 tot 4 uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Xederlandsekc XE.-vhapjiy ter bevordering van X ij verbeid hebben op' vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Museum can kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreet'zijde le deur. Geopend dagelijks van 10 to: 4 Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Xederlitndsehe Maatschappij ter bevordering, van X ij verheid Jicbhen op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden niet 1 dame. Bisschoppelijk voer kerkelijke" oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland cn meer bijzonder van het Hanrlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per j.f/Mxm. üoorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het llaadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke leest/lagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van S rot 14 jaren niet dan onder bcboorli|kgeleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 uur. Tei/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag ven '1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN OVERZICHT. In de Vereen. Staten van Noord- Amerika is thans aller aandacht gevestigd op de verkiezing van een president, die aldaar wederom binnen zeer korten tijd moet plaats hebben Reeds lang van te voren werden verschillende kandidaten genoemd, die allen, de een in grooter getal dan de ander, hunne warme ver dedigers hadden. Zooals de zaken thans staan, bepaalt de keuze zich voornamelijk tusschen den aftreden den president Arthur en den minister van binnenlandsche zaken, den heer Blaine. Zooals onze lezers zich hoogstwaarschijnlijk zullen herinne ren, is het slechts toeval, dat de heer Arthur geruimen tijd op het Witte Huis te Washington resi deerde. Bij de vorige verkiezing bleef hij in de minderheid en werd zijn tegenstander Garfield gekozen, doch deze overleefde zijne overwinning slechts korten tijd, daar hij al zeer spoedig door het lood eens sluip moordenaars viel. Tengevolge van deze noodlottige gebeurtenis kwam de vice-president aan het bestuur, en hoewel de heer Arthur tijdens zijne regeering- door zijn bezadigd en tactvol optreden zich vele vrien den heeft verworvenheeft zijne tegenpartij van vroeger nog geens zins hare oppositie laten varen, en tegenover hem den heer Blaine ge steld. Langen tijd stonden de kansen zeer weifelachtig. Nu eens heette het in de telegrammen uit New-York, dat men de verkiezing van Arthur verzekerd achtte, dan weder noemde men de kansen van Blaine zeer gun stig, en nu eindelijk acht men den laatste vrij algemeen den aangewe zen persoon. Gelukkig evenwel is het, dat het Amerikaansche volk DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 100) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Hij is wel deg'elijk dood, dacht Djella bij zich zelve. Spreekt men onder het volk in de stad, vervolgde zij luid, over de ver schijning van den afgezant, van de godin in de pagode vanBowhanie? Ja, meesteres, men fluistert er over, iedereen is verheugd en vol moed en hoopde broeders van het «Heilig Verbond» houden elkander op straat staande om het heugelijk nieuws te bespreken en ieder houdt nogal een kalm temperament bezit. Hoewel de geheele natie levendig belang stelt in den afloop der ver kiezing, denkt niemand er aan een soort van burgeroorlog tegen den tegenstander te ondernemen, en wan neer de teerling geworpen is, leven overwinnaars en overwonnenen weder even kalm naast elkander, als zij dit voor de verkiezing deden. Voor een g-root gedeelte is dit zeker ook wel hieraan toe te schrijven, dat de Amerikaansche burger overtuigd is van de voortreffelijkheid der wetten, waaronder hij leeft, die naar zijn inzien elke onderdrukking onmoge lijk maken,De weinigen,die misschien zich. meer dan wel wenschelijk is, warm maken over de verkiezing, zijn de persoonlijke vrienden der kandidaten, die belust zijn op de eene of andere voordeelige staatsbe trekking. Het is toch van algemeene bekendheid, dat bij het benoemen van ambtenaren in Amerika de regel geldt: «de buit is voor den overwin naar». Toen Garfield den vorigen keer gekozen werd, wilde hij voor goed met dit stelsel breken, doch voor een deel was zijn ontijdige dood het gevolg van dit voornemen. Trou wens, de Amerikanen zijn hieraan zoo gewoon, dat zij het met hun gewoon flegma reeds natuurlijk vin den, en het bij niemand opkomt, den presidenten van deze bevoor rechting een grief te maken. In Noorwegen is, naar men uit enkele verschijnselen zou mogen op maken, eene verandering op til. Lan gen tijd schijnt de koning geaarzeld te hebben in zijne keuze tusschen een openlijken breuk met de meer derheid der volksvertegenwoordiging en een verstandig toegeven aan en kele hunner eischen. Ten slotte schijnt zicli verzekerd dat het tijdstip der verlossing is aangebroken. Daar vergissen zij zich niet in antwoordde de prinses, het tijdstip van den strijd en van de overwinning is inderdaad nabij. En nu Saugor, breng mijne bevelen aan den officier van de wacht over. Alle toegangen van het paleis en het park worden streng bewaakt en men be richte mij onmiddellijk wanneer er iemand, wie ook, nadert. Aan uw bevel zal voldaan worden, zeide Saugor, zich voor de prinses buigende. Daarop verwijderde hij zich. Nauwelijks had Djella zich weder bij den fakir en Doorgal gevoegd, of dezelfde lakei, welke haar het bezoek van den radjah bericht had, naderde haar opnieuw. Wat is er, Djerid? vroeg zij. Prinses! antwoordde de knecht, een zeer jeugdig man, bijna nog een knaap, heeft zich aan het laatste de overhand behouden te hebben. Althans uit Christiania werd reeds voor enkele dagen bericht, dat men den koning zeer spoedig aldaar verwachtte, en dat het reeds vrij zeker was, dat hij alsdan een onderhoud zou hebben met de voornaamste leiders der oppositie Thans melden de telegrammen, dat het geheele ministerie zijn ontslag heeft ingediend. Onze lezers herin neren zich zeker nog wel, dat na de veroordeeling- door het rijksge- richt uitgesproken over minister Selmer en een viertal zijner ambt- genooten, het tegenwoordige kabi net, gevormd uit de rechterzijde, optrad en al dadelijk door de Lantsthiug zeer vijandig ontvangen werd. De meerderheid weigerde een voudig met de nienwbenoemden te werken, en alle voorstellen van eenig gewicht werden naar cóm- missiën verwezen, of met andere woorden, begraven bij een groot aantal soortgelijke ontwerpen, door het vorige kabinet ingediend. Het behoeft zeker wel niet gezegd te worden, dat door dezen ouderlingen strijd de belangen des lands aan merkelijk werden benadeeld. Hoog- noodige hervormingen konden niet tot stand komen, leger en vloot werden verwaarloosd, en op den duur zou deze spanning tot den ondergang van het rijk hebben ge leid. Dit schijnt koning Oscar be grepen te hebben, althans indien het waar is, wat men verzekert, heeft hij besloten tot de vor ming van een ministerie uit de lin kerzijde. Wanneer men nu weet, dat het verschil tusschen de kroon en de volksvertegenwoordiging hoofdzakelijk geloopen heeft over de rechten den koning bij de grondwet gewaarborgd, dan kan men gemak den ingang vertoond. Hij is gewond en schijnt zeer zwak en uitgeput en beweert 11 zeer belangrijk nieuws mede te deelen te hebben. Zijn naam? Kazil. De prinses ontroerde. Een onzer broedersmom pelde zij, de knaap, die gisteren bij Lord Singleton de verpletterend- ste bewijzen tegen George Malcolm heeft ingebracht. Laat hem dade lijk hier komendadelijk, da delijk! Ëenige oogenblikken daarna ge leidde de lakei Kazil voor de prinses. De jonge Hindoe zag lijkkleurig en droeg den arm in een doek en scheen nauwelijks op de beenen te kunnen staan. Djella leed zooals wij weten niet aan overgevoeligheid, zij had een hart van steen en toch op het ge zicht van Kazil werd zij een oogen- blik bewogen. kelijk begrijpen, dat het nemen van eene beslissing in bovengenoemden zin, den vorst nog al eenigen strijd heeft gekost. Wanneer op hunne beurt de leden der oppositie nu ook zoo verstandig zijn om niet het uiterste te eischen en zich met en kele belangrijke concessiën te vrede te stellen, dan bestaat er nog alle hoop, dat er eens een einde komen zal aan het noodlottige verschil, hetwelk reeds geruimen tijd de bur gers van hetzelfde vaderland ver deeld gehouden heeft. In den Duitschen Rijksdag zijn de beraadslagingen afgeloopen over het met Nederland te sluiten ver drag ter bescherming van den letter kundigen eigendom. Reeds geruimen tijd werd er door de Duitsche schrij vers over geklaagd, dat de Neder- landsche boekhandel hun belangrijk nadeel berokkende, door het doen nadrukken hunner werken, zonder daarvoor eenig copierecht te beta len, en ten slotte heeft de regeering zich die klachten aangetrokken, en met betrekking tot dit punt in den Haag onderhandelingen aange knoopt. Het resultaat daarvan is het verdrag, dat met overgroote meerderheid door den Rijksdag is goedgekeurd, en dat nu, naar wij vertrouwen, weldra ook bij onze volksvertegenwoordiging in behan deling zal komen. Hecht ook deze hare goedkeuring aan het voor- loopig wetsvoorstel, dan zal de over eenkomst zoo spoedig mogelijk door de wederzijdsche regeeringen ge- teekend worden. Eindelijk heeft de Britsche re geering nog officiéél bericht ont vangen van haren afgezant naar het Abyssinische hof. Admiraal He- wett, die in last heeft met Zijne Mijn jongen! wat ziet gij er bleek en ontdaan uit! Wat scheelt er aan? Prinses, antwoordde Kazil, ik heb veel bloed verloren. Wie heeft u zoo gewond? Een Engelschman. Wanneer? Gisteren avond. Waar? Bij den aanval op den benga- low van de familie Malcolm. Djella maakte een zeer verwon derd gebaar. Waart gij daar dan ook bij? vroeg zij. Ia, prinses. Hoe is dat mogelijk? Ik zal het u zeggen. Samid, uw bediende, wetende dat hij op mij kon rekenen, had mij voor de expe ditie aangeworven. Ik was de eerste. die den bengalow, door de veranda j te beklimmen, binnendrong. Ik trof j daar de kamerdienaar van George I Zwarte Christen-Majesteit een ver drag te sluiten, waarbij deze zich dan zou verbinden Egypte in Soe dan te hulp te komen, meldt in eene dépêche aan lord Hartington, dat hij hoop heeft weldra bij den vorst te worden toegelaten, tot heden be lette eene ziekte van koning Johan nes, dat hem eene audiëntie werd toegestaan, doch hij had de toe zegging ontvangen, dat hij wel dra eene uitnoodiging zou krijgen om aan het hof te verschijnen. Uit de verschillende beleefdheden hem bij zijne reize door Abyssinië bewezen, meent hij te mogen op maken, ^dat deze ontvangst zeer har telijk zal zijn. Van ter zijde heeft hij reeds vernomen, dat koning Jo hannes geenszins ongezind is met Engeland het begeerde verdrag te sluiten, indien deze mogendheid er in toestemt, dat hij een deel van Zuidelijk Egypte bij zijn gebied an- nexeere, en wel dat gedeelte, waarin, de zeehaven Assoean zich bevindt. Voor den handel en de ontwikkeling van zijn rijk, acht de vorst het nop- dig, dat hem een uitweg voor de producten, die zijn land oplevert, worde geopend, en staat. Engeland dit toe. dan zou hij niet ongezind zijn met een groot'leger tegen de opstandelingen in Soedan te velde te trekken. Met het oog op de moei lijkheden, waarin Engeland zich in Soedan gewikkeld ziet, acht men het niet onwaarschijnlijk, dat een der gelijk voorstel zal worden aange nomen. Officiéél heeft thans de regeering in het Lagerhuis het gerucht tegen gesproken, als zou generaal Gordon Khartoem hebben verlaten. Noch te Cairo, noch te Londen is van deze vlucht iets bekend, en de regeering acht haar dan ook zoo onwaarschiin- lijk, dat zij zich niet eens de moeite Malcolm, die mij een dolksteek toe bracht. Ik begrijp het. Gij hebt uw bloed in mijn dienst geofferd en dat zal ik u driedubbel beloonenmaar dat is immers niet alles? gij hadt. zeide men mij. belangrijk nieuws mede te deelen, en wat is dat? Wat hebt gij mij te vertellen? Het bezoek van een zeer voor naam persoon. Een voornaam persoon her haalde Djella. Ja. mevrouw. Ongeveer een uur nadat ik Benares, op een slecht paard gezeten, want ik was to zwak om te voet te gaan, had verlaten, om uwe hulp en bijstand in te roe pen Die zullen u geen van beide ontbreken, onderbrak de prinses. Kazil vervolgde Ongeveer drie mijlen hoogstens van hier haalde ik een praclitigen stoet in. Een groot aantal rijk ge

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1