Raad der Gemeente Haarlem BEURSBERICHTEN. 112 BURGERLIJKE STAND. ter sprake is gebracht, doch waaraan wegens gebrek aan financiën tot dusverre geen gevolg kon worden gegeven. Inmiddels zal het Dag. Bestuur deze zaak nog eens in over weging nemen, om ter gelegener tijd daaromtrent voorstellen aan den Raad të doen. Aan den stadsarchi tect was reeds vroeger een voorloo- pige opdracht gegeven om een be grooting van kosten en plannen op te maken. In het laatst der vorige week ontstond brand in eene turfschuur der gebroeders R. en J. Slagter, gelegen aan de Arembergergracht onder Zwartsluis, welke zoo spoedig toenam dat de geheele schuur eene prooi der vlammen is geworden, ter wijl pl. m. 70 a 80 duizend korte turven verbrandden. Men vermoedt dat het vuur aangekomen is door het uitvliegen van vonken uit de pijp van eene der Blokzeiler stoombooten. Een en ander was verzekerd bij de 's-Hertogenbossche brandwaarborg'- maatschappij. In de turfgraverij te Appelscha is een 20jarig arbeider, door in ver hitten toestand te veel koud water te drinken ongesteld geworden. Na «enige uren was hij een lijk. In de eerste week van de volgende maand zal te Groningen gehouden worden vanwege het Nederlandsclie Bakkerslond, «eene nationale ten toonstelling van werktuigen, die nende tot de uitoefening van het bakkersbedrijf.» Aan de inzenders van de best gekeurde werktuigen zullen bekroningen worden uitgereikt in getuigschriften, vermeldende eene bekroning in gouden, zilveren of bronzen medailles. De ingezonden voorwerpen kunnen worden ver kocht. In het Z. Oosten van Limburg zijn gedurende de laatste weken wederom verscheidene gevallen van hondsdolheid waargenomen. De hon den zwerven langs de Pruisische oostergrens en hebben zoowel te Heerlen als te Eggelshaven en om streken tal van honden en andere dieren, maar wat erger is ook een mensch gebeten. De bepalingen der wet ten op zichte van hondsdolheid vastgesteld zijn nageleefd, en zoowel de dolle als van besmetting verdachte honden afgemaakt. GEMENGD NIEUWS, De voorstanders dér lijkenver branding hebben in Zuid-Amerika veld gewonnen. Generaal Ant. Guzman Blanco heeft, namelijk, op 14 April 11. een regeeringsdecreet uitgevaardigd, waarbij de crematie bevolen wordt van alle lijken van personen aan dwaadaardige koortsen bezweken. De president van Venezuela ziet in het verbranden der lijken het beste middel tot wering der gele koorts. De minister van buitenlandsche za ken is belast met den aankoop in Europa van de benoodigde toestel- len, zoomede van de urnen, waarin de stoffelijke overblijfselen zullen worden opgenomen, die aan de be trokken familiën moeten worden te ruggegeven. Het hoogaltaar in de kerk van Notre Dame de la garde te Mar seilles is door brand verwoest. De waarde der verbrande voorwerpen, waaronder een beeld van de H. Maagd, wordt op meer dan 150,000 fr. geschat. Pasteur heeft aanbiedingen ont vangen van verscheidene personen, zelfs van vrouwen, die zich te zijner beschikking willen stellen als sujet ten voor zijne proefneming met be trekking tot de inenting van het dollehondsgif. Hij heeft echter al die aanbiedingen afgewezen, en geant woord, dat hij nier op mensehen wil experimenteeren, alvorens hij zijne proefnemingen op dieren met den verwachten uitslag zal hebben zien bekroond. In Frankrijk, waar de prijzen der koffie nog' verhoogd worden door inkomende rechten en accijnzen, wordt steeds gezocht naar stoffen, die gedeeltelijk de koffie kunnen vervangen. Als verdunningsmiddel heeft men de cichorei, den eikel, de wortel, de gerst, rogge enz., waar van gebrande poeders worden ge maakt, om die met koffie te men- gen. Deze surrogaten mogen nu het oog kunnen bedriegen, zij missen toch den heerlijken prikkel, die de caffeïne, het hoofdbestanddeel van de koffie, geeft. De heer Magnin heeft nu een surrogaat gevonden in de lupine, die, gebrand en ge malen, onder echte gemalen koffie wordt vermengd in verhouding van een derde of een vierde, of eene enkele maal van de helft. Dit meng sel moet zeer goed voldoen, doch, wat moeilijk is goed te keuren, is dat genoemde fabrikant dit koffie- mengsel in den handel brengt onder den phantastischen naam vankoffie van het eiland Mandet. Ai bestaat dit eiland niet, zoo is deze naam toch eene reclame, die de goê ge meente op een dwaalspoor brengt, daar het klinkt, alsof dit mengsel eene nieuwe, maar zuivere koffie- soort is. Tijdschr. der Ned. Maatsch. ter lev. van Nijv.) De heer Cyprien Mallet te Moissac heeft eene nieuwe wijze van bewer king van hard hout uitgedacht, voor het plaveisel der straten. Deze me thode berust op de eigenschap der metaalzouten en andere stoffen, om het hout bederfvrij te maken en op het gevolg dat de mechanische sa menpersing heeft, waarbij het hout tot 9/10 van zijn volume wordt terug gebracht, en de samengedrongen moleculen de behoedende bestand- deelen vasthouden, en aldus eene groote mate van hardheid wordt ver kregen. De metaalzouten gaan, naar gelang der temperatuur, over in een fijn poeder, dat vervluchtigtom ze vast te houden mengt de uitvinder onder de oplossing sodium chloruur en zekere oliën. De oliën bestendi gen de veerkracht van het hout, terwijl zij de bijtende inwerking der zouten verminderen. Men verkrijgt aldus: lo. vrijwaring tegen bederf door de metaalzouten en het chloor- sodium; 2o. veerkracht en ondoor dringbaarheid door de oliën; 3o. lan gen duur door de samendrukking; 4o. hardheid als het gevolg van de laatste. Alle houtsoorten kunnen gebruikt worden, en de plaveisels volgens dit stelsel, dat niet eenvou dig schijnt, maar het toch is, zijn veel goedkooper dan andere tot nu toe gebruikt. Een dusdanig plaveisel heeft geen herstelling noodig, terwijl de slijting overal gelijkmatig zal plaats hebben. In het rapport van den ing-enieur M. E. Barbe, waar aan dit een en ander is ontleend, staat niet vermeld, hoe en waarin de blokken gelegd worden, terwijl het opbreken voor het leggen van pijpen en buizen zeker ook zijne bezwaren zal meebrengen. Het neemt niet weg dat met zulk een plaveisel eene proef ware te nemen, vooral op veel be reden plaatsen, daar geraas er groo- tendeels door wordt voorkomen. VARIA. Wat een egoïst is. Men vroeg dezer dagen een tooneelspeler, die niet weinig gevoel van eigenwaarde bezit, wat hij wel onder een egoïst verstaat. «Een egoïst», antwoordde de kun stenaar na eenig nadenken, wel dat is een mensch, die geen notitie van mij neemt. Nieuw soort rouw. In Georgia (Amerika) had onlangs eene jonge Iersche dame het ongeluk haren echtgenoot te verliezen. Zij was on troostbaar over dien zwaren slag en wist, om te toonen hoe bedroefd zij was, niet beter te doen dan zoo spoe dig mogelijkmet een gitzwar ten neg'er te trouwen. Wel een val. In Aken is een logement, dat in de wandeling «de hemel» wordt genoemd. Onlangs had iemand des nachts het ongeluk uit de tweede verdie ping van het gebouw op straat te storten en de pohtie-beambte, die proces-verbaal van het voorval op maakte, deed dat in deze bewoor dingen: «in den nacht van 29 op 30 dezer stortte iemand uit de tweede verdieping' van den hemel naar be neden zonder zich echter ernstig te bezeeren.» Een hal die de misdaad ontdekt. Een oude vrouw, die eenige jaren geleden in Ierland overleed, bad een neef wien ze bij uitersten wil al haar bezitting-en vermaakte. Ze had ook een kat van welke ze veel hield die haar nooit verliet en ook na haar dood niet van het lijk te schei den was. Nadat in een aangrenzend vertrek het testament was voorge lezen en de deur werd geopend van de kamer waar de doode lag, sprong de kat op den erfgenaam toe, greep hem bij den strot, en niet dan met veel moeite gelukte het den aanwe zigen het dier te beletten hem den strot af te bijten. De man overleed anderhalf jaar na dit voorval en op zijn sterfbed bekende hij dat hij zijn tante had vermoord om in het bezit van haar vermogen te geraken. De kapitein van een schip kreeg bericht, dat de moeder van een zij ner matrozen overleden was, met beleefd verzoek deze ongelukkige tijding aan Janmaat met de grootste voorzichtigheid mede te deelen. Jan maat was dol op zijn moeder en een al te plotselinge schok mocht hem schaden. De kapitein zat er over inhij kende zijn vak uitstekend, maar spreken en vooral met gevoel spreken, dat kon hij niet. Maar wacht, de eerste stuurman kon nog al goed met zijn tong terecht, en de eerste stuurman werd dus ont boden. Stuurman, zei de kapitein, jij moest je met dat baantje belasten, hoor! het gaat jou beter af, maar doe het voorzichtig en netjes,hoor! Laat het aan mij over, kapi tein En de stuurman ging naar voren, om den bewusten Janmaat op te zoeken. Zeg mij eens Jan, heb jij nog een moeder? luidde zijne vraag. Ja zeker, stuurman, te Helle voet. Dat denk jij maar! Lees dit eens. En ziet. Janmaat was geprepa reerd. VERGADERING van den Woensdag 11 Juni 1884. des namiddag' ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Missive B. en W. met kohieren plaats, dir. belasting. 2. Rapport comm. fin. staten af- en overschrijving, dienst 1883. 3. Id. id. staten af- en overschrij ving en beschikking onvoorz. uit gaven, dienst 1884. 4. Voorstel B. en W. aankoop grond Barrevoetesteeg. 5. Id. id. rekest commissie spijs- uitdeeling aan behoeftigen. 6. Id. id. brug Leidschevaart te genover de Prins Hendrikstraat. 7 Voordrachten id. onderwijzers Tusschenscholen. 8. Voorstel id. verlenging termijn van onheffing tot oprichting burger dagschool. 2. Rapport id. rekest kiesvereeni- ging «Haarlem». 10. Verslag opzichter gasverlich ting over Mei. 11. Processenverbaal keurmeester slachtvee. 12. Rekesten D. Kruseman en J. A. G. Koek, huur kelders onder de vleeschhal. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Haarlem is behan deld de zaak tegen zekeren C., gewezen hoofd der openbare school te Wijk aan Zee, wegens onzedelijke handelingen jegens kinderen zijner school gepleegd. Het O. M. eischte een jaar celstraf cn f150 boete. Uitspraak 12 Juni. LEGER EN VLOOT. De kapitein luitenant ter zee H. J. R" Sutherland, thans op non-activiteit, zal we gens lichaamsgebreken eerstdaags den zee dienst verlaten om gepensioneerd te worden. Do le luitenant-adjudant W. Brocx van het korps torpedisten is overgeplaatst bij de constructie:werkplaatsen te Delft. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De 4jarige Friesche stamheugst „Graaf Adolf", stamboek no. 21, gefokt door den veehouder H J. Seckles te Roordahuizcn, is dezer dageu aan een grondeigenaar te Joure verkocht voor f 3000. ARMENZORG. Door mevrouw de wed. Van Wijngaarden 11. Dinsdag te Venloo in 94jarigeu ouder dom overleden, is gelegateerd de som van f1000 aan de Ned. Herv. gem. tè Venloo en f 500 aan het R. K. St. Josepha-gasthuis aldaar, terwijl tot. universeel erfgenaam be noemd is de Weezeninrichting te Neerbosch bij Nijmegen, onder voorwaarde, dat ook weezen der Hervormde gemeente te Venloo daarin moeten opgenomen worden. MARKTBERICHTEN. Haarlem, 9 Juni. Graan- en Zaad markt. Roode Tarwe f Y Witte Tarwe f8.40 a 7-50 Rogge f a Haver f 4.12' a Garst f a Groene Erwten f a Bruine Boonen f a Karweizaad fper 50 kilogram, Capueijners f a Oliezaad fDuivenboonen f a Paar- denboonen f a Kanariezaad f a Amsterdam, 9 Juni. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Hamburgers f a dito Jammen f2.a 2.30, dito Engelsche f 1.30 a 1.50, Zeeuwsche Spuische Jammen f2.30 a 3.70, Blauwe fl.80 a 1.90, Flakkee- sche Jammen f a Footers f a Groninger Jammen f a Geldersche Blauwe f a dito Jam- meu f a Pruisische Hamburgers f a dito Saksische f a roode f a Geldersche Thomasjes f3.— a 3.50, Groninger zwarte f a Zeeuwsche Champions f a Italiaau- sehe Nieuwe fü.13 a 0.16 per kilo Koffie. De ma<kt verkeerde de vorige week iu kalme s'emming in afwachting der veiling. De afdoeningen uit de eerste hand waren van weinig beteekenis. Nog werden afgedaan 294 bn. Java W.-I. B alhier gedopt en 150 bu. dito dito ex diverse sehepen. Suiker. Flauwe stemming was gedurende de vorige week iu dit artikel; voor geraffi neerd was weinig vraag cn bovendien waren de berichten uit. Engeland en Frankrijk zeer gedrukt. Men noteerde Beetwortel 2e klasse f '173/i <i IS; 3e klasse f173/.,'- Crushed A S R en W S R f233/, a 24. Tabak. In de vorige week werden aan gevoerd 334 pn. Java VMS per Utrecht, S63 pu. dito Djarit en Koelou per Burge meester den Tex en 9745 pu Sumatra di verse merken per Sarpedan. Met de bemon stering der op 18 dezer voorkomende par tijen Sumatra is reeds begin gemaakt. Vruchten. Krenten willig, Elcmé rozijn blanke kwaliteit werd gezocht doch schaars aangeboden. Sucade. De omzet hiervan tot de tegen woordige nooteering was hoogst bevredigend. Rijst zonder nieuws. Specerijen. Noten, Foeli en Nagelen kalm. Peper vast. Aan de markt zijn gesteld, 10 dezer 320 kisten Noten, 10 kisten en 150 balen Foelie Spek met iets meer vraag. Reuzel zeer stil. Katoen. Üuitrent de afgeloopen week is zeer weinig belangrijks te berichten, daar de feestdagen als gewoonlijk eenige stoornis Liverpool heropende Woensdag eerst en belangrijke aanzeggingen van Juni-contracten drukteu dien dag op de stemming, maar kou den gene wezenlijke daling teweegbrengen. De Katoenmarkt te New-York gaat gehukt onder den treurigen toestand eer effecten beurs en varieerde bijna niet. Hier waren de zaken natuurlijk zeer beperkt, doch over het algemeen bleef de opinie onveranderd gunstig en eene groote rijzing-, voor het begin van het nieuwe seizoen wordt door velen onver mijdelijk geacht. Noteering van Vrijdag ter Beurze: Loco. Heden. 1883. Good Middling361 .363/, c. 33'/., c. Strict Middling353 .,36 323 Middling35 35», - 32 Low Middling333 ,34 30' Good Ordinairy32 32» 3 29' Good Tinnevelly 29s; ,30 27' Good Dhollerah 29 29' 26' s Goodfair Dholl26"/n27 25 Good Oornra 29 29».'., 26'/.. Full.goodf.Oomr 27 27' 25 Goodfair Oomra 25',r26 25 Fine Bengal26 26'/» 25'/3 Good Bengal24 24'/.. 22 Goodfair Bengal 22 22','s 21 Edam, 7 Juni. Kaas. Aangevoerd 118 stapels wegendekilohoogste prijs Gras- f36.50, laagste f 27-50 de 50 kilo. Hooif a Alkmaar6 Juni. Kaas aangevoerd 583 stapels wegende 141348 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f37.75 dito Hooi fcom missie Gras f33.50 dito Hooi fmid delbare Gras f 33.50, dito Hooi f Leiden, 7 Juni. Aan de Gemecutc-Waag gewogen: 569 »'g en S6 »/16 deelen Boter, te zaïnen 12240 stukken. Eerste kwal. f 58.a 62.2e kwal. f50.a 56.—. Schiedam, 7 Juni. Moutwijn f 12.Jene ver f 18.75, Amst. Proef f19.—Spoeling f 0.80, idem door de Schiedamsche Spoeling- Vereeniging f0.90. Zwolle, 6 Juni. Boter. Prima le soort f25.a f26.afwijkende f 23.—a f24.- tweede soort f 19.a f21. RIVIERRERICHTEN. Vreeswijk, 7 Juni. 1.90 M. boven AP 4.65 M. onder N. P. Keulen, 7 Juni. 2.48 M. boven 0. STOOMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Java, vertrok 7 Juni van Colombo. Het stoomschip „Voorwaarts", van Bata via naar Amsterdam, vertrok 7 Juni van Padang. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Juni van Southamp- Het stoomschip „Zuid-Holland" kapt. Klein, vertrok 7 Juni van Rotterdam naar Ned-Indië. Het stoomschip „Prinses Marie", vertrok 7 Juni van Suez naar Amsterdam. Het stoomschip «Samaraug", van Java naar Rotterdam, arriveerde 7 Juni te Frioul (qua rantaineplaats van Marseille.) Het stoomschip „Leerdam", kapt. Slieren- dregt, van Rotterdam naar Ncw-York, pas seerde 8 Juni Dover. Amsterdam 7 Juni 1884. Prijzen der onderstaande effecten. genoteer pCt. de koers Nederland. Cert. Werk. Sch. 2* - 3 4 Hongarije. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening 5 Italië. Obl. Paus. Leening 1860-64 5 Oostenrijk. Obl.inpap.(Mei-N.) 5 zilv.Jan.-J uli) 5 Obl. buitl. 1853-80. 3 bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. 1877 Amst. L. 20—100 5 Obl. buitenl. 1867, 1S71 751' Obl. buit. 1876. 2 „(Perpetuele) 4 binnl. f 12500- 250001' Obl. binnl. f1000- 5000 l'/J 22 Obl.Alg.Sch. 1865. 5 73 ,6 1869. 6 9'/, Obl. Leen. 1876. 4 621/ Portuga l. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 78v', 102" 8 98 95' N.-Amerika. Obl. Ver.-St. 1876. é-'/'-ilOS3 4 1877. 4 '118' - Obligation4' ;j 24a/ia Leening 1S70 f Columbia. Peru. 1872 5 7* Oostenrijk. Aand. Nat. Bank. divid. 119'., Nederland. Holl.IJz.sp.Aand. 149 M. tot Expl. St. spw. Aand. Cent.spw. gest.Obl. Ind. spw. Aand. Rijn spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl. 4' Boxtel Wezel Obl. 1875 5 Zuid-ltal. Spw.Obl. 3 Gr. Spw. Mts.Aand. 5 Balt. spw. Aand. 3 Jelez Griasi Obl. 5 Kiew-Brest Aand. 5 Kursk Cbark. Obl. f 1000. 5 Morscbansk Sysran Aand5 Riascbk Wiasnia Aand5 Chicago N. W. Cert. Aand. divid.;130 N.-York Lake Erie W. S- Aand. Illinois Cert.Aand. Miss Kansas Texas Obl. Cert7 102»/* Italië. Rusland- Amerika. 118'/- 73 150'/- 114'/, 15'/, 25 53'/, 87 66»/, 56'/lg 14' 119 PREMIE-LEENINGEN. and. Amst. f1000 3 flOO... 3 Kan.-Mij.C.v.A. Stad Rotterdam 3 Gem. Credict 3 Pal. v. Volksvl.1867 Stad Antw. 1874. 3 Brussel 1879. 3 trje. Staatsl. 1870. Stnblweiss. Spw. 4 Tbeiss Reg. Pr. Obl. 4 eiijk. Staatsl. 18544 18605 1164 Crediet-Inst. 1858. Bod.Crd.Amst.Obl. 3 Stad Weenen 1S74. in. Th. 100. 1855. 3' Keul. Mind-Spw. d. Staatsleen. 1S64. Servie. Spanje. Turkije. Madrid 1868 Spw-leening ZwiTSERLAND.Genève Aand Geldkoers. Prolongatie 2'/- pCt. 104'/, 109' j 100'/- 101 95'/, 109 97 100 95 93 95"/,, 1037/, 141 145'', 81»/, 106", 135 13D/4 126'/, 67 45'- 95/* 81';= Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige uortemonnaies met en zondergeld, twee gouden oorbelletjes, een bloedkoralen kettinkje met gouden sluitiug, een servetring, een Pr. gezangenboekje, een rol muziek, een notitieboekje, een schoolschrift, een stuk hout van een melkwagen, een ijzeren hekdeur, een ijzeren hoepel, een hondenketting, een R. C. kerkboekje, eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de Tramwagens achtergelaten. Een zwarte doek. bevallen 7 Juni. M. A. v. d. Berg, geb. Grunde» mann, d. - H. J. Hessels, geb. van Zomercu, z. - S. J. Sernee, geb. Otter, z. - J. Y. van Hamburg, geb. de Vries, z. - G. 11. Kluft, geb. liartel, d. - A. C. Boller, "eb. Fullencrs, z. - 8. Een onecht kind van Het vrouwelijk geslacht - A. A. Cramer, geb. Stiphout, d. - A. Beilschmidt, geb. Dam, z. - A. do Waal Malefijt, geb. Luitseu, z. - A. M. Cornax, geb. Bouueur, z. - S. P. Reeser, geb. van, Gulik, d, overleden 7 Juni. H. Le Noble, 12 dg. z., Rozeu- priêclstraat. - Een levenloos aangegeven kind van bet vrouwelijk geslacht van J. Schrou- der, 7ijbingel. - J. M. van Gasteren. 2 md« d., Dubbele Buurt.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 3