Oplage 10000 Ex. FEUILLETON. m\\K\Ll\0. Woensdag 11 Juni 1884. No. 283. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents, Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgsnsmsn lm- an algemeens fesstdagen. BureauKLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drakhers-üitgeYeTs: B0ÏÏAH5 Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor het Bidt onlandCompagnie Génerale de Publicité Etrangere G. L. UJl JiE CoJOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3U-is Faubourg ilontmartre. ADYERTENTIEN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentie» worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. RijktoWsemi van Schilderijen op het. Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J tot 4 uur. Kipderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot 12 jaar alleen ouder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op her. Pavijoeu. Ingang Drecfzqdé 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlands".he Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van heust nijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 ie? 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedcriaudschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. JBksehoppelijl voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral "•••- 1 i... io a as Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar ederlaud en meer bijzonder "van het Hnarlcmschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per per; a 1 «ntldcn. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 i Zondagen kosteloos van 124 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het, geheel niet toegelaten; kinderen v. Tetjlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen var J13 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdr "Woensdag en Zaterdag v i 2—4 i - Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1— i Donderdag 2—8 t Toegang (deur Öudegroenmarkt) i tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op i 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. 1 4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Hoewel wij vroeger schreven, dat de Transvaalsche deputatie uiet naar Berlijn zou vertrekkeu, maar de verschillende belangen met den Duit- schen consul te Amsterdam bespre ken zou, zoo schijnt daarin veran dering gekomen te zijn, daar de deputatie toch is afgereisd en reeds te Berlijn is aangekomen. Mocht zij zich verheugen over eene hartelijke ontvangst door den koning van Por tugal, niet minder voorkomend toont zich thans de Duitsche keizer. Ook deze heeft zijne hofrijtuigen ter be schikking gesteld van de vertegen woordigers der Transvaalsche repu bliek. Zij werden aan 't station ver welkomd door den geheimen lega- tieraad von Küsserow, die ze naar het hotel zum Kaiserhof begeleidde. Morgen zullen zij het gala-diner bijwonen, dat Prins Hendrik, den tweeden zoon van den Duitschen kroonprins, wordt aangeboden, ter gelegenheid van zijne verheffing tot ridder van de orde van het Galden Vlies. De verschillende Duitsche bladen verwachten veel van dit be zoek van de deputatie te Berlijn en hopen dat er handelsbetrekkingen zullen aangeknoopt worden tusschen de Transvaal en Duitschland. Zij twijfelen dan ook niet of de bewo ners van de Duitsche hoofdstad zul len niet achterwege blijven om den Transvaalschen afgevaardigden te toonen, dat zij omringd zijn door sympathie en achting. Het leggen van den eersten steen van het gebouw voor den Rijksdag- heeft overeenkomstig het programma gisteren plaats gehad. Niettegen staande het ongunstige weder is alles naar wensch afgeloopen. Even na half 12 verscheen prins DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCII INDIË XA VIER DE MONTÉPIN, 101) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. En ik voorspel dat gij beiden gelijk hebt! - riep de prinses vroo- lijk uit. Als de radjah van Hy derabad op onze hand is, dan is ons de overwinning bij voorbaat verzekerd. Dit gesprek werd gevoerd op het groote terras, waarvan aan de. eene zijde drie groote glazen denreu toe gang tot de receptiezaal gaven, ter wijl de andere zijde geheel open uitzicht gaf op het groote voorplein. Bismarck en precies ten 12 ure kwam de keizer, gekleed in groot gene- raals-tenue en gezeten in een rij tuig, bespannen met vier paarden. Onmiddellijk daarna werd de plech tigheid geopend. In de keizerlijke oorkonde, die door den rijkskanse lier werd voorgelezen, wordt het roemrijk ontstaan des rijks vermeld en met dankbaarheid van de gemeen schappelijk volbrachte werkzaamhe den van de Bondsregeeringen en den Rijksdag gewaagd, waarna de keizer de hoop te kennen gaf op eene verdere g'ezegende samenwerking, opdat het gebouw een zinnebeeld moge zijn van de onverbreekbare banden, waardoor de Duitsche lan den en stammen in glorierijke dagen tot een Duitsch rijk vereenigd zijn. De Beiersche gevolmachtigde bij den Bondsraad heeft den keizer het tru weel, en de voorzitter van den Rijks dag heeft Z. M. den hamer aange boden; beiden deden dit met eene zeer korte toespraak, bevattende eene dankbetuiging aan den keizer en een heil wensch voor hem en het rijk. Na afloop der plechtigheid gaf de keizer onder dankbetuiging de hand aan den opperhofprediker dr. Kogel (die de wijding had verricht). De keizer, de kroonprins en prins Bis marck werden, zoowel bij hunne aankomst als bij bun vertrek, door het publiek met groote geestdrift toegejuicht. Te Londen bevindt zich thans de zeventigjarige koning van Nieuw- Zeeland. Hij is naar Engeland ge reisd met 't doel, om de koningin te verzoeken eene commissie te be noemen,die verbetering brengen moet in den toestand van zijn onderdanen en bovendien de klachten van zijn volk zal dienen te onderzoeken, wat aangaat 't wegnemen van hunne Het trompetgeschal kwam al na der bij. Men zou gedacht hebben dat een regiment, dat ten strijde trekt, voorafgegaan door militaire muziek, naderde. De officieren, de garde van Djella en haar slaven vormden de eere- wacht en hadden zich van het groote hek tot aan den b reeden trap aan weerszijden van den weg geschaard. LX. D15 RADJAH VAN HYDERABAD. Een rijk vergulde palankijn, waar naast een neger liep van het mooiste ebbenhoutzwart, voorafgegaan en gevolgd door eerewachten, werd het voorplein opgedragen. De dragers zetten hun last onder aan den trap neder, de muziek hield op en de radjah van Hyderabad verrees lang zaam van de met goud geborduurde zijden kussens waarop hij lag te rusten. Onze lezers zullen wel geraden hebben dat de voorgewende radjah landerijen. Tijdens zijne regeering is al heel wat in zijn rijk veranderd. In zijne jeugd voerde men daar on ophoudelijk oorlogen, en behoorde 't opeten van de verslagen vijanden niet to; de zeldzaamheden. De eerste Europeanen waren Engelsche zen delingen, die hun zeiden: «dat zij moesten gelooven of dat zij anders verbrand zouden worden». Langza merhand namen zij 't Christendom aan en tegelijk werd de invloed der Engelschen grooter. Een oorlog was hiervan 't gevolg en na den neder laag van zijn volk trok de koning zich in 't binnenland terug en ont ving tot 1882 geen enkelen Euro peaan. Eenige maanden geleden be zocht hij Auckland, waar hij vors telijk werd ontvangen en thans is hij zelfs zoover gekomen, dat hij naar Europa vertrokken is. Uit El-Obeïd zijn te Cairo be richten ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van gruwelijke mis handelingen, waaraan de katholieke zendelingen blootstaan, omdat zij den Mahomedaanschen godsdienst niet willen aannemen. Osman Digna is weder voortdu rend in strijd met de Egyptische troepen, maar delft 't onderspit^Hij heeft zijne troepen medegedeeld, dat hij uit 't westen groot nieuws heeft ontvangen, en tengevolge daarvan heerscht er groote vreugde in zijn kamp. Te Soeakim worden toebe reidselen gemaakt om zich te ver dedigen, daar hij groote aanstalten maakt, om met zijne macht, die thans 3000 man sterk is, die stad aan te vallen. De kabinetten van Berlijn en van Weenen hebben thans aan Turkije de verzekering gegeven, dat zij dat land zullen ondersteunen bij de con ferentie, wat aangaat de suzereini- I teit van den Sultan over Egypte en de militaire tusschenkomst van de j Porte in Soedan. Dat dit laatste werkelijk ernst j schijnt te zijn, blijkt uit eene be- stelling door den Turkscflen minis- i ter van oorlog gedaan aan den heer Ivrupp. Deze zou eenige batterijen artillerie leveren, terwijl te Marseille j drie torpedo-booten besteld zijn, die gewapend zullen worden met Nor- dènfelt-geschut en welke dienst zon den doen bij de mogelijke expeditie naar Soedan. De Fransche senaat heeft ver scheidene artikelen van 't burgerlijk wetboek weder van kracht verklaard. Zij hebben alle betrekking op de echtscheiding. Volgens 't genomen besluit wordt 't huwelijk ontbonden geacht1. door den dood van een der echtgenooten2. door de wet telijk uitgesproken echtscheiding. De man kan echtscheiding vragen we gens overspel door de vrouw ge pleegd; de vrouw kan echtscheiding eischen wegens overspel door den man gepleegd, «wanneer hij in de gemeenschappelijke woning eene bij zit onderhoudt». Een amendement van den predikant de Pressensé. om dit tweede gedeelte weg te laten, werd verworpen. Het geheele artikel werd onveranderd aangenomen met 90 tegen 69 stemmen. De echtge nooten kunnen wederkeerig echt scheiding vragen, wegens buiten sporigheden mishandelingen en grove heleedigingen door den een tegen den ander gepleegd en de ver oordeeling van een der echtgenooten tot eene onteerende straf is voor den ander een reden tot echtscheiding. Tot candidaat-president van de republiek van de Vereenigde Staten niemand anders was dan George Malcolm, die zich zoo goed had vermomd dat niemand ter wereld, zelfs zijne bruid en zijn broeder niet, hem zou hebben herkend. Hij zag er uit als een stokoude man, zware grijze wenkbraauwen overdekte ten deele zijne oogen, een lange witte baard omlijstte zijn ge bronsd gelaat. Zijn rug was gebo gen onder een prachtig gewaad, bedekt met goud en edelgesteenten zijn stramme gang en al zijne be wegingen getuigden van zijn hoogen leeftijd. Hij steeg langzaam uit den palankijn geleund op den schouder van den neger van wiens tegen woordigheid wij melding gemaakt hebben en ging voorzichtig stap voor stap den trap op, terwijl de neger (zoo moeten wij vooralsnog den trouwen Stop betitelen) schijnbaar den wankelenden gang van zijn meester eerbiedig ondersteunde. Ach! Uw Hoogheid... Uw Hoogheidik gevoel mij niets op mijn gemakfluisterde deze hem in 't oor. Zwijg, zeide George even eens fluisterend, voor alles be- heersch u; uw vrees zou ons kun nen verraden. Ik zie er in deze vermomming zoo dwaas uit, en beweeg mij daarin zoo moeieliik. Integendeel, zij staat u zeer goed. Het is best mogelijk, maar dat zwart bijt mij de huid stuk. Daar zult gij wel aan wennen. En ik zie zoo scheel. Dat bemerkt men niet! O. ik voel mij zoo benauwd. Omdat gij er niet aan gewend zijt. Over acht dagen zal dat ge voel wel over zijn. Acht dagen!Gerechte he mel! moet ik acht dagen in dit pak blijven? vroeg Stop verschrikt. Misschien wel. van Noord-Amerika is thans ge kozen door de republikeinen, den, heer Blaine, minister van buiten- Jaudsche zaken tijdens 't leven van president Garfield. Hij was zeer po pulair, maar volstrekt niet zoo ge ëerbiedigd als Garfield of Lincoln. Hij is Engeland niet bijzonder gun stig gezind, ja liet zelfs niet na zijn afkeer voor dat land uit te drukken. De bezadigde Amerikanen zijn dan ook niet zoo bijzonder met hem in genomen en verwachten meer goeds van den candidaat van de demo craten. Haarlem, 10 Juni 1884. De keizerin van Oostenrijk heeft aan den heer J. C. van Lookhorst, inspecteur bij de Holl. Spoorweg, benevens aan den heer E. van IJssel- dijk, stationchef alhier, een prachtige diamanten doekspeld ten geschenke gegeven. Omtrent de ziekte van den Kroon prins en de geneeskundige behande-z ling, worden de volgende mededee- lingen verstrekt De koortsverheffing was niet zoo groot als daags te voren. Heden ochtend was, na een minder rusti- gen nacht, de toestand dezelfde. Nieuwe complicatiën waren niet voor gekomen. Een later telegram echter, door de geneesheeren uitgegeven, houdt het volgende in: «De toestand van den Prins van Oranje blijft zorgbarend. De lohi- laire pneumonie breidt zich niet uit. De darmverschijnselen zijn echter weder meer op den voorgrond ge treden en boezemen door de aanwe zige darmbloeding zorg in.» Een gister avond half zeven ure Ach! Uw Hoogheid, ik haal mij nog eene ziekte op den hals, dat is zeker. Geen woord meer, en denk er aan dat gij stom zijt! Helaas! ja, zuchtte Stop weemoedig. Zij waren nu halverwege. Geen woord werd tusschen mees ter en knecht meer gewisseld. Op de bovenste treden van deu trap wachtte prinses Djella met Doorgal- Sahib aan haar zijde en omringd door de officieren van haar huis, haar gast op. Radjah van IU'derabad, sprak zij langzaam op plechtige» toon, waaraan ik ook uw bezoek te danken heb, gij zijt mij een ge heiligde gast. Gij zijt mij welkom met alleen om uw hoogen rang maar vooral om uw hoogen ouder dom! Gij zijt hier heer en meester, prins, gij hebt slechts te bevelen en men zal u gehoorzamen. In mijn

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1