POPULAIR II» I ADVERTENTIEBLAD. Oplage 10000 Ex. Donderdag 12 Juni 1884. No. 284. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. BureauKLEINE HOUTSTRAAT No. 9. DruKkers-Uitgevers: 30MAHS k Co., ts Haarlem.. Hoof dage»/en- voof hel Buitenland- Compagnie Générale de Publicifé Jif.-.//i re G. L DA VB 1:1 Co., JOH. F. -JOKES. Snor., Parijs, 3Ibis Faubourg Jtynlmmrlre. ADYEETENTIÊN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentien worden aangenomen tot 's middag* 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op hel Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur: op Zon- en Feestdagen van 12 {- tot 4 uur. Kir deren beneden de 8 jaar bobben geen torgang, kinderen van S tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang Dreet/.ijdc 2c deur. Geopend dagelijks van jO tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Bonuieurs eu leden der •Nederlaudselie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid'licbb'on op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - Museum can kwislnij eer leid, op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde 1- deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaiulsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden nut 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van liet llaarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, vau 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar u 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hel Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 Ootober alle werkdagen van 104 uur. van 15 Oetober tot l i April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jarcu worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet- dan onder behoorlijk geleide. Teglers museum, in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag. Zon- "Woensdag en Zaterdag vaa 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag II3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag i Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroéninarht vrij. i 1- Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Wederom zijn de jongste berich ten uit Egypte verre van gunstig voor Engeland en de regeeringvan den Khedive. Heette het de vorige week, dat de goeverneur van Berber zich uitstekend tegen de insurgen- ten wist staande te houden, thans verneemt men, dat hij genoodzaakt is geweest zich in de citadel terug te trekken en de stad aan haar lot over te laten. Daar de telegraphische gemeenschap tusschen Berber en Cairo reeds geruimen tijd is verstoord, duurt het vrij lang eer de uitgezon den spionnen het opgedane nieuws aan de regeering kunnen mededee- len, en in vele gevallen verdienen hunne berichten zeer weinig vertrou wen. Trouwens, verwonderen kan da val van Berber de Egyptische autori teiten niet. Hoe lang reeds is het hekend, dat het met de stad zeer slecht geschapen stond; dat de dap pere verdedigers zich als het ware tusschen twee vuren geplaatst zagen: van binnen eene onrustige bevolking, slechts met moeite in toom gehou den, en hunkerende naar het oogen- blik waarop zij hare poorten voor den overwinnaar zou kunnen openen, en van buiten een overmachtige vijand, die al het voordeel aan zijne zijde heeft en niet rust voor het begeerde doel bereikt is. Wat er thans met het garnizoen, dat zich zoo gunstig van alle andere garni zoenen in dezen s':rijd heeft onder scheiden, zal worden, is alleen den Hemel bekend. Gelukt het den be velhebber zich nog eenige maanden in de citadel staande te houden, en heeft hij daar genoegzamen voor raad van levensmiddelen, dan bestaat er hoop, dat de ten ontzet opruk kende Britsche troepen nog tijdig ge- D JELLA DE GEMASKERDE PRINSES. £EN ROMAN UIT ENGELSCH INDIK VAN XA VIER DE MONTÊPIN. 102) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Luid vervolgde hij Ik heb lang, lang geaarzeld, mijne dochter, eer ik bij u kwam, -ving hij aan. Ja, maar vroeg oflaat, gij zijt toch gekomen en dat is de hoofd- j zaak, antwoordde de prinses. Ik weet dat gij eene reusach-1 tige taak op u hebt genomen, en wat uw doel is, hernam George, i Zoo! riep Djella verwon-j derd uit. noeg zullen aankomen om een vree- selijk bloedbad te verhinderen. Nu deze stad gevallen is, zullen hoogst waarschijnlijk voor Soeakim harde dagen aankomen. Naar men van verschillende zijden verneemt, waeht Osman Digna, die zich aldaar met 7000 man ophoudt, slechts op het ontvangen van versterkingen, die hem thans zeker wel uit Berber zullen worden toegezonden. De Egyptische regeering ziet ongetwij feld het gevaar zeer goed in. Herhaaldelijk toch zond zij ver sterking; zoo zelfs, dat thans bijna geheel Egypte van inlandsche troe pen is ontbloot. Gelukkig is de En- g*elsche bezetting er nog steeds om zoo noodig krachtig de orde te hand haven, en voor de veiligheid van den Khedive te waken. Aan de in- surgenten evenwel zal het nog niet zoo gemakkelijk vallen zich van Soeakim meester te maken. De Brit sche oorlogsschepen, die nog altijd zich in de haven bevinden, maken zich gereed om bij den aanval een krachtig woordje mede te spreken, en het vuur der Armstrong-kanon- nen, bediend door de zoogenaamde blauwe matrozen, is waarlijk geen te minachten tegenstander. Denkelijk zal men Osman Digna nog eens een lesje toedienen, dat, naar wij hopen, wat beter op hem zal werken, dan de beide voorgaande. Betreffende de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over de conferentie, weet Daily News ons te berichten, dat eene vermoe delijk te sluiten overeenkomst op geheel andere grondslagen zal rusten dan de groote meerderheid tot nu toe meende. Wel doet ook Engeland belangrijke concessiëndoch deze zijn niet van dien aard, dat zij het prestige van deze mogendheid in de Dit doel is de uitroeiing van de Indische Compagnie en de ver delging van alle Engelschen over het gansche rijk der Tamerlieden! Is het waar of niet, prinses? Het is waar. Gij ziet dus dat uw onver zoenlijke haat voor het vreemde ras geen geheim voor mij is. Die haat, riep Djella uit, heb ik van mijne voorouders overgeërfd. Dat zit in het bloed en het bloed mijner vaderen stroomt onvervalscht door mijne aderen. Stop had moeite om zich te be dwingen. Neen, neen! dacht hij bij zich zeil dat is geen vrouw, maar het wijfje van een krokokil of vau, eene leelijke adder. Ik heb tot heden alle aanzoe ken van de hand gewezen, ver- j volgde George Malcolm, en was j altijd weigerachtig* om aan de sa- j menzwering der vereeniging vau de! waagschaal stellen. Niet binnen 2 maar binnen 3 jaren zullen de troe pen, wordt de voorloopige overeen komst van beide zijden goedgekeurd, Egypte moeten ontruimen. De finan ciën van den staat zullen wel aan eene strenge internationale controle worden onderworpen, doch, die con trole-commissie zal grootendeels uit Engelschen bestaan, terwijl de voor zitter tot de zelfde nationaliteit moet behooren. Toch is de Timesevenmin als de andere Londensche bladen, enkele misschien uitgezonderd, alles behalve tevreden met deze schikking, en zij blijven er bij het parlement op aan dringen zijne goedkeuring aan de verschillende wijzigingen te onthou den. Toch wanhoopt Gladstone er niet aan, dat ten slotte zijne poli tiek zal zegevieren, en de uitkomst de gemaakte bedenkingen schitte rend zal wederleggen. Wij willen het hopen, èn voor Engeland èn voor den grijzen staatsman. Te Rome liep voor enkele dagen het gerucht, dat koning Humbert een zeker jaargeld ter beschikking zou hebben gesteld vau Prins Victor, den Franschen pretendent voor de keizerskroon. Natuurlijk verwekte dit nog al eenige sensatie; doch thans wordt verzekerd, door lieden, die het weten kunnen, dat van een der gelijk jaargeld nimmer sprake is ge weest. Wel zou de vorst gaarne iets willen doen voor zijnen bloedver want, doch hij denkt er niet aan, om daartoe de staatskas aan te spre ken. Dat is ten minste eene gerust stelling voor de Italiaansche radi- kalen, die al vrij wat alarm begon nen te slaan. De Duitsche keizer heeft van de gelegenheid, hem door de plechtige eerste steenlegging voor het Rijks daggebouw aangeboden, gebruik ge maakt, om wederom de natie een bewijs te geven, hoe hoog hij prins Bismarck schat. Toen de eigenlijke plechtigheid was afgeloopen. wenkte de vorst den rijkskanselier, drukte hem ten aanzien der gansche me nigte beide handen, en noodzaakte hem, plaats te nemen aan zijne rech terhand. Deze hartelijkheid bleef geenszins onopgemerkt, en werd luide door allen toegejuicht. Na afloop van het feest was er een groot dinóe ten hove, waaraan alle buitenlandsche diplomaten deelnamen. Betreffende den keizerlijk-politie- ken strijd, wordt uit Rome bericht, dat de onderhandelingen weder af gebroken zijn. Mag men de be richtgevers onbepaald gelooven, dan zou de reden hiervoor vooral daarin gelegen zijn, dat de Pruisische re geering reeds tweemaal haar veto heeft uitgesproken over eenen door het vatikaau voorgestelden kandi daat voor den openstaanden zetel van het bisdom Posen en Gnesen. Tevergeefs moet de heer Gosler nu beproefd hebben de onderhandelin gen weder aan te knoopen. 't Conflict tusschen Servië en Bul garije is nog verre van geëindigd. De kwestie die er tusschen de regee ringen van beide staten bestaat, is in het laatst der vorige week het onderwerp geweest in eene interpel latie. De verklaring der Servische regeering, omtrent den stand dei- zaken, werd met luide teekenen van goedkeuring door de volksvertegen woordiging ontvangen, en met bijna algemeene stemmen nam de verga dering* eene motie aan, waarin zij de houding der regeering goedkeurde en haar de toezegging deed, dat zij haar voortdurend zou steunen, in- j dien zij op den ingeslagen weg voort- j ging*. Waarschijnlijk wel, als gevolg j van deze discussie, heeft de diplo matieke vertegenwoordiger te Sofia tot de Bulgaarsehe regeering eene nota gericht, waarin hij eischt, dat deze binnen 3 dagen alle Servische uitgewekenen van haar g'rondgebied zal verwijderen, daar hij zich anders genoodzaakt zal zien hunne passen te vragen, en de betrekkingen tus schen beide kabinetten af te breken. Met eenig ongeduld ziet men te Belgrado het antwoord op dezen eisch te gemoet. In de discussie over het adres van antwoord op de troonrede in de Spaansche Cortes, heeft een der conservatieve afgevaardigden een scherpen aanval gericht op de libe rale partij. Daarbij haalde hij zeer oude koeien uit de sloot, en bracht den burgeroorlog van 1860 in herin- nering. Met nadruk vroeg hij dat- de Cortes hare hulde zou uitspreken ,- voor de ex-koningiu Isabella, ten einde daarmede de liberale politiek te veroordeelen. Natuurlijk bleef de heer Serrano het antwoord op dezen- uitval niet schuldig. Uitvoerig ver- A' dedigde hij de houding, welke hij en zijne vrienden in dien strijd hadden aangenomen, en betoogde hij, dat zijne partij, in stede van den onder gang des lands te beoogen, integen deel het g*eluk der natie met alle mogelijke middelen trachtte te be vorderen. Immer zou koning Al- phonsus hem en de zijnen om zijnen troon geschaard vinden, doch hij achtte het noodlottig de vrijheid des volks aan banden te leggen, door al lerlei reactionnaire wetten. Ook de minister-president verklaarde, dat de tegen woordige regeering liberaal zich noemdedoch dat zij daarbij de banier van het monarchaal beginsel zonen van Bowhauie, waarvan gij de koningin zijt, deel te nemen, daar ik, hoewel geen vriend, toch de bondgenoot was van hen, wier dood gij gezworen hebt. En toch, heb ik ofschoon ten volle met uwe plannen bekend eu het mij slechts een woord zou gekost hebben om uw vijanden wakker te maken, zulks nooit gedaan en mij g*ehouden alsof, ik van niets wist, want ik zou het als een misdaad hebben beschouwd de heilige zaak tegen te werken en ik dacht altijd onze goden zullen wel beslissen en ik zal onzijdig blijven. En nu, prins, -vroeg Djella nieuwsgierig. denkt gij nu nog zóó? Neen, antwoordde George stoutweg. Waarom niet? Omdat alles veranderd isom dat de Engelschen in mijne rechten zijn getreden, mijn privileges met geweld hebben aangerand en het verdrag, dat ons verbond, moedwil lig in onvoorzichtigen overmoed verbroken hebben. Die dwazenriep Djella uit onze goden, die hun ondergang verlangen, hebben hen zeker met blindheid geslag*en! Ja, antwoordde George Malcolm, want in stede van een nuttigen bondgenoot, vinden zij nu een onverzoenlijken vijand Even als gij ben ik thans besloten om aan hunne overheersching een einde te maken. Die zal spoedig genoeg een einde hebben, zeide Djella. En dat is de reden, onder brak de gewaande radjah, dat ik tot u ben gekomen, om u te zeg gen, dat ik, radjah vau Hyderabad, mij geheel aan uw doel wijd. Het is Bowhanie die u hierheen doet komen. Alles: geld, macht en onder danen stel ik te uwer beschikking, en wat meer zegt dan dat alles, ik biedt u mijn zedelijken steun aan. In mij vindt de heilige zaak, het j werk der verdelging, een sterken I steun. Mijn leven zelfs zou. ik er I voor veil hebben, j Wat een. gelukkigen dag! I riep de prinses met woeste vreugde uit. Twee blijde tijdingen zijn mij van daag gewordenDe afge- [zant der godin is gekomen en de j radjah van Hyderabad behoort tot de onzen! Nu zijn wij zeker van de 'overwinning! Bij voorbaat is zij óns j verzekerd, dubbel verzekerd, dat kan jniet missen. Ik heb thans alles gezegd, I hernam George Malcolm. Nu is I het aan u om mij mede te deelen j wat gij gedaan hebt en wat uwe i plannen zijn. En de gewaande oude man nam leen aandachtig, luisterende houding

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1