populair mm i Oplage 10000 Ex. FEUILLETON. Zaterdag 14 Juni 1 N84. No. *280. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en algemeene feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. EruIikersM'UitgeYers: BOMAHS Co., ts Haarlem. Hoofdagenten voor hul .Buitenland* Comi'agide Générale de Publicité Etrangare G. L. ÊJUJBJS Co., J01L F. JONESSi'.cr., Parijs, 3Ui* Faubourg Mont,nar/re. ADVERTENTIEN: van 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilderijen op hel Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 121 tot 4 uur. Kir deren Vlieden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van S lot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum op hel Paviljoen. Ingang Dreefeijde 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4- uur. Toegang 25 rents per persoon. Donateurs en leden der Ncderlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertooiT van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van huns/nijverheid op hel Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4- uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. - Jiissvhoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer hijzonder van het Haarlemselie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Poorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar a 1 gulden. Museum der stad, Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleeu op Zondagen kosteloos van 124 unr. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen heneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. - Tei/lers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en F Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de. Groote Kerk. Dinsdag estdage au 1— 11—3 ui Donderdag r. Teel er van 2—3 i bibliotheek. Geopend Woi Toegang (deur Oudcgro Vrijdag en Zaterdag vao 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend ALGEMEEN OVERZICHT. Nu de uitslag van de verkiezin gen in België bekend is, blijkt, dat de liberale partij eene groote neder laag beeft geleden. Wij hebben gis teren reeds gemeld, dat dit 't geval was in Brussel en Antwerpen, maar nu weet men den afloop geheel. Be halve de 39 aftredende clericalen, die allen herkozen werden, telt die partij thans 26 nieuwe leden meer, zoodat zij thans over 65 stemmen kan beschikken; de liberalen ver loren daarentegen van de 79 leden, die zitting hadden 26, daar maar 2 van de 28 leden zijn herkozen, zoo dat deze partij thans maar 53 leden sterk is. 't Onvermijdelijk gevolg van de voor de liberale partij zoo ongunstige stemming, is, dat 't kabi net zal moeten aftreden. Naar men beweert, hebben de ministers hunne portefeuilles reeds ter beschikking van den koning gesteld. Het liberale ministerie had reeds 6 jaar bestaan en was in dien tijd maar tweemaal gewijzigd, 't Bestond uitdeheeren: H. j. W. Frère-Orban (min. van buitenl. zaken), G. Rolin Jacque- mijns (min. van binnenl. zaken), J. Bara (min. van Justitie), P. Van Humbeeck (minister van onder wijs), Xavier Olin (min. van open bare werken), Cb. Graux (mm. van financiën) en generaal-majoor Graux (min. van oorlog). Op de stemming hadden ditmaal hoofdzakelijk invloed de volgende puntenbet kiesstelsel, de betrekking tusscben den Staat en den Paus en de schoolkwestie. Niet te verwonderen is 'f, dat de liberalen verbitterd zijn over de ge leden nederlaag, en zij hebben dan ook te Brussel hunne woede ge koeld aan een katholieken boekban delaar. Zijne woning werd letterlijk DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH 1NDIË VAN XA VIER DE MONTÉPIN. 104) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Edward werd vuurrood van woede. De aderen van zijn voorhoofd zwol len op. Gedurende een oogenblik zou men g*emeend hebben dat hij zich door zijn toorn zou laten mede- sleepen, maar bij had de kracht om zich te beheerschen. Mevrouw, sprak bij na eenige oogenblikken met een doffe schorre stem. ik heb gezworen 0m kalm te blijven, maar hetmen- cbelijk geduld beeft zijn grenzen. bestormd. De vensters werden ver brijzeld, de luiken afgerukt; ja men drong zelfs 't buis binnen en beging allerlei balddadigbeden. Ook op de straten hadden herhaaldelijk botsin gen tusschen de beide partijen plaats. Vijf personen werden in hechtenis genomen. Men schijnt in de verschillende landen van Europa lang niet een stemmig aangaande de kwestie: Of de vrouw 't recht zal toegekend worden ook aan de stemming deel te nemen, ja of neen. Kort geleden werd in 't Lagerhuis in Engeland een voorstel dienaangaande inge diend, maar dit vond van de zijde van Gladstone zooveel tegenstand, dat 't verworpen werd. Thans beeft echter 't zelfde plaats gehad in bet Italiaansche parlement, en bier schijnt dit voorstel een beter ont haal te zullen vinden. De minister-president Depretis verklaarde zich er ten minste niet tegen, maar gaf den wensch te kennen, dat, ingeval werkelijk aan de vrouw de kiesbevoegdheid werd verleend, deze toch niet persoonlijk zich naar de stembus zou begeven, maar zich door een man zou laten vertegen woordigen De commissie, die 't voorstel beeft ingediend, ziet in deze bepaling geen bezwaar en nu zal de Italiaansche kamer in deze dienen te beslissen. Geheel vreemd is de kiesbevoegdheid van de vrouw in Italië niet. In vroegere jaren toch kenden, de Oosten- rij kscbe en Toscaanscbe wetten aan de vrouwen 't kiesrecht toe. Dit zal dan ook wel de oorzaak zijn van de gunstige ontvangst door den beer Depretis; terwijl de anders zoo libe-1 rale Gladstone toch nog te conser- j vatief is om deze vrijheid reeds nu j in Engeland te dulden. De dyna-j miet-complotten schijnen zich ver plaatst te hebben naar 't zuiden van Europa; ten minste thans hebben te Genua drie dynamiet-ontploffingen plaats gehad. Op de kerk van de Onbevlekte Ontvangenis bad men 't thans gemunt: dë ontploffingen had den alle drie in de onmiddelijke na bijheid daarvan plaats. Gelukkig kunnen wij echter melden, dat geene ongelukken óf schade daardoor ver oorzaakt zijn. De zaak van de Nisero houdt thans de Engelschen steeds in spanning. Voortdurend laten de Engelsche cou ranten zich over dat geval uit; en om eerlijk te zijn, moeten wij bekennen, dat zij niet bijzonder vleiend zijn. De Daily-Nem's bespreekt de kwestie weder in een van de laatste nummers en zegt, dat ?t weigeren om Engel- sehe bemiddeling aan te nemen, niet van vriendschappelijke gezindheid van onze regeering getuigt. De zee lieden zijn gevangen genomen, door dat wij twist hadden met den Sultan van Tenom, en volgens 't genoemde blad, is 't bijleggen van dien twist onmogelijk, zonder bemiddeling van eene derde mogendheid. Engeland biedt zich daartoe welwillend aan en wil voor ons vredesvoorwaarden bedingen, door rechtstreeks met den Sultan van Atjeb te onderhandelen. Dit aanbod, hoewel oogenschijnlijk zeer belangeloos, is door ons niet zoo dadelijk aangenomen en zelfs beeft men dat nog niet beantwoord. Daily-News hoopt dat 't antwoord op dat voorstel gunstig mag wezen en eindigt met de bedreiging «dat ingeval dit niet zoo mocht zijn, de gevolgen ernstig kunnen worden, daar de openbare meening in Enge land zeer is opgewekt.» Wij zeiden hierboven, dat 't aanbod tot onder bandelen, schijnbaar zeer belange- Speel met mij geen gevaarlijk spel en geef mij mijne bruid en die van mijnen broeder terug Neen, gaf Djella ten ant woord. Meent gij dat? Ja. Edward bad zijn kalmte herno men. Maar waarom hebt gij mij dan bier laten komen? Om mij op u te wreken! Op mij? Ja, op u! Wat heb ik u gedaan, me vrouw? Hebt gij zulk een kort geheu gen? Ik niet en prinses Djella ver geet en vergeeft nooit eene aange dane beleediging- Gisteren hebt gij mij beleedigd, gisteren hebt gij mij weggejaagd en nu wreek ik mij Op onschuldige jonge meis jes Op ben en op u. Gisteren hebt gij mijn trots gekrenkt; van daag is bet mijn beurt en wreek ik mij door uw hart te breken. Wees op uwe hoede! riep Edward met klimmende verontwaar- diging. Waarvoor? vroeg* Djella. Voor mij, die u zal ontmas keren De prinses baalde verachtelijk de schouders op. Gij zijt niet wijszeide zij vervolgens. Gelooft gij misschien dat ik bang ben voor uwe onbeschaamde taal? Ik zeg u, dat ik de meisjes wil medenemen of dat ik er u an ders met geweld wel toe zal nood zaken. Sir Edward, vergun mij daar aan te twijfelen, zeide zij spot tend lachend. Nogmaals herbaal ik uwees op uwe hoede, want ik wil en zal de meisjes meenemen. loos is, want inderdaad is dit niet 't geval. Bij den sultan van Tenom zon 't denkbeeld licht kunnen opkomen, dat wij niet in staat waren, desnoods met geweld, de gevangenen te be vrijden. Wij hebben Engeland ge toond, dat bij ons geen onwil in bet ;pel was, want dadelijk werd een expeditie uitgezonden, die dan ook niet zonder succes was. Zoo noodig zal eene tweede en derde volgen; maar Engelsche bemiddeling zal in j Neêrlandscb-Indië evenmin geduld worden voorzeker, als Nederlandsche i tusscben komst zal worden toegestaan tusscben Engeland en de landen, waarmede zij beden in oorlog is. In Frankrijk heeft de regeering in de lucifers-kwestie de nederlaag geleden. De kwestie is namelijk deze Tot dusverre bestond tusschen de regeering en eene maatschappij een overeenkomst tot de levering van lucifers. Zooals men weet is 't maken van lucifers een monopolie van de Fransche regeering. Nu wilde de regeering een nieuwe overeenkomst met die maatschappij sluiten, maar de klachten over de hoedanig heid van 't fabricaat waren zoo tal rijk, dat de kamer de overeenkomst niet goed keurde. Thans zal de leve ring publiek worden aanbesteed, en op deze wijze hoopt men in de zaak verbetering te brengen. Als bewijs van de groote sym pathie, die de Duitsche keizer voor de Transvaalscbe deputatie getoond beeft, dient nog 't volgende. Aan de Transvalers werd geen rekening aangeboden voor 't verblijf in bet hotel Kaisersbof, en dit wel op bevel van den keizer, daar deze ben als gasten beschouwde en alzoo de kos ten van bet logies voor zijn rekening nam, evenals de koning van Por tugal dit te Lissabon deed. De Transvalers zijn dan ook'zeer erkentelijk voor de bijzonder barter lijke ontvangst te Berlijn, zoowel- van de zijde van de keizerlijke fa milie als ook van 't volk en van de Berlijnscbe Zending, 't Blijkt dan ook uit de hartelijke ontvangst van de laatste vereeniging, dat men zich te Berlijn niet te veel beeft aange trokken van de onlangs gesproken woorden van den lord-mayor van Londen, die, zooals men zich- berin neren zal, de Transvalers juist in die zaak zooveel te verwijten bad. Vergeef mijne nieuwsgierig heid, Sir Edward maar ik zou wel eens willen weten boe gij het zult aanleggen om dat doel te be reiken Indien smeeken nutteloos en overreding machteloos is, dan zal ik geweld gebruiken. Geweld? riep Djella met minachting uit. Wilt gij wel ge- looven, Sir Edward, dat gij mij bijna bang maakt? Gij hebt zeker veel romans gelezen en beschouwt u zelf als een ridderlijken held uit een vo rige eeuw, die geheel alleen mijn paleis kan veroveren. Kom gij zijt gek! Neen mevrouw, ik ben niet gek en ik zal ook niet altijd alleen zijn. Ik zal terugkomen en desnoods met een geheel leger uw paleis be legeren eu u uw prooi ontrukken. Djella begon te lachen. Gij vergeet een punt, Sir Ed ward, zeide de prinses, maar M\\E\LA\I) Haarlem, 13 Juni 1884. Dezer dagen is eene circulaire der Algemeene Vereeniging voor bloem bollencultuur, alhier gevestigd, aan de leden dier vereeniging rondge zonden. In deze circulaire wordt ver meld, dat de jaarlijksche bloembol lenbeu rs dit jaar in een dér lokalen van den beer P. Smits Jr., Wijde Appelaarsteeg No. 5, zal worden ge houden en wel des Maandags van iedere week, van den 14en Juli tot den 6en October, van des voormid dags half 10 tot 's namiddags 1 ure. Voorts is een reglement van orde in de circulaire opgenomen. Tot de beurs hebben toegangde leden der vereeniging, de donateurs, de eereleden en de jongelingen ad- spirant-leden. Personen bier niet toe beboorende hebben geen toegang, en moeten om deze te verkrijgen zich bij een der bestaande afdeelingen, zooals in de statuten beschreven staat, aansluiten. De beer J. H. H. B. A. van Lierop is geplaatst als surnumerair aan bet postkantoor alhier. dat zeer belangrijk is. Gij zijt bier wel ingekomen, maar gij zijt er nog niet uit. Wie zal mij dat beletten? T—e Ik. Zult gij dan geweld gebrui ken? Zoo noodig zal ik daarvoor niet terugdeinzen! Gij zijt mijn ge vangene. Dan, riep Edward met een van woede rochelende stem, Clan, mevrouw! zijt gij verloren! De jongeling gekleed in jaebt- costuum was zooals wij weten in vollen galop te paard van Benares gekomen; in den lederen gordel droeg bij een dolk met zilveren beft. Eene dolle en geweldige drift maakte zich van hem meester en. deed hem de prinses niet langer als eene vrouw maar als een wild beest beschouwen. Hij trok zijn dolk en wilde baar ite lijf.

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1