populair mm i advertentieblad. Oplage 10000 Ex. Woensdag' 18 Juni 1884. INo. 280. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAÏÏS k Co., te Haarlem. Hoofdagente» voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA USE Sf Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3 lb-is Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 eents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Rijksmuseum van Schilde'yen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12 J- tot 4 uur. Kinderen beneden de 8 jaar hebben geen toegang, kinderen van 8 tot li! Toegang vrij. Koloniaal murium, op hel Paviljoen. Ingang Dreeizijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering \>- vertoon van' diploma vrijen toepang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents p-1 leden der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kun- van Nederland en meer bijzonder van bet Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopeud dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 eents per persoon. Doorloopende toegang.-ka.-r:< a 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur. van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 r.t Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan om Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen var 113 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. -Stadsbib.'C n Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel,-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. >.r alleen ouder geleide. Nijverheid hebben oji persoon. Donateurs en T en geschiedenis, vooral :ii voor een geheel jaar per persoon, alleen oji ier behoorlijk geleide. Prinsenhof Geopend ALGEMEEX OVERZICHT. Het nieuwe Belgische ministerie is thans werkelijk compleet, zoo meldt ons het Handelsblad van Ant werpen. Het is den oud-minister Malou gelukt, voor elk der beschik bare portefeuilles personen te vinden, die gezind en bekwaam waren ze op te nemen. Reeds voor een paar dagen vermeldden wij betzelfde, doch toen bleken de geruchten, welke daar omtrent liepen, eenigszins voorbarig geweest te zijn. Nog verschillende conferenties toch moest Malou hou den met degenen, die bij tot mede werkers in bet landsbestu ar had uit gekozen, want omtrent verscheidene punten was men het niet geheel eens. Thans evenwel is de noodige overeenstemming aanwezig, zoodat weldra het kabinet zich voor de kamers zal kunnen vertoonen, welke tot kennismaking in eene buitenge wone zitting bijeengeroepen zullen worden. Als de eerste belangrijke wijziging, welke het ministerie tot stand brengt, verneemt men dat het voor enkele jaren opgerichte minis terie van openhaar onderwijs bij koninklijk besluit zal worden opge heven. Welk lot de schoolwet dan te wachten staat, is gemakkelijk te radenwel verzekert het Journal de Bruxellesdat de heer Malou be loofd is de voornaamste beginselen in de schoolwet neergelegd te zullen eerbiedigen, doch het is van aige meene bekendheid, dat eene regee ring door de slechte toepassing eener wet, hare bepalingen bijna tot eene doode letter kan maken. In de tweede plaats, acht men het vrij zeker, dat de gezantschapspost bij Z. H. den Paus, onder het liberale bewind afgeschaft, wederom zal wor den ingesteld. Wat de leger wet aan- DJELLA DE GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN UIT ENGELSCH INDIË van XA VIER DE MONTÊPIN, 1Ó7) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Koestert gij denzelfden haat tegen de Engelschen als ik? Heb ik u dat niet reeds ver zekerd Evenals ik, zijt gij de leer van Bowhanie toegedaan Twijfelt gij er nog aan. En evenals ik smeekt gij vau haar de uitroeiing der hatelijke In dische Compagnie? Zeker.' gaat, deze zou, indien de pers goed is ingelicht, slechts in enkele onder- deelen gewijzigd worden. In hoofd zaak zou het nieuwe ministerie zich nederleggen bij datgene wat daar omtrent door zijn voorganger is vast gesteld, en alleen de bepalingen om trent den dienstplicht dergeestèlijken zo uden eenige verandering ondergaan De liberalen overigens,kunnen zich nog maar slecht aan het denkbeeld van hunne nederlaag gewennen, terwijl aan de andere zijde de boven drijvende partij wat al te luidruchtig vreugdeviert. In de straten van Brussel komt het dientengevolge nog dikwijls tot hevige vechtpartijen, waarbij vaak de hulp der gewapende macht meet worden ingeroepen om de orde te herstellen. Uit vrees voor ongeregeldheden heeft de hooge geestelijkheid dan ook dezen keer besloten de jaarlijksche processie, welke Zondag door de straten ge houden zou worden, niet te doen plaats hebben. Voor de rustige bur gers der Belgische hoofdstad is het echter te hopen, dat de hartstoch ten spoedig tot bedaren komen, en de rust worde hersteld. De Spaansche minister-president heeft andermaal een onderhoud ge had met de Cubaansche afgevaar digden, ten einde met dezen de mid delen te bespreken, waardoor men de kolonie Cuba te hulp zou kunnen komen. Over het algemeen waren de heeren geenszins tevreden met datgene wat reeds door Spanje ver richt was, en hoewel de premier beloofde op vele punten aan hunne bezwaren tegemoet te zullen ko men, waren zij desondanks nog niet geheel voldaan over den uitslag van hun onderhoud. Zij meenden te heb ben opgemerkt, dat er bij de Spaan sche regeering eene zekere antipa- tie tegen Cuba bestond, die ver hinderde dat de billijke eischen van dit eiland tot hun recht kwamen. Voorloopig echter verklaarde zij zich bereid af te wachten, welke verbe teringen de regeering in het bestuur en den handel der kolonie zou voor stellen. Uit de laatste berichten van Egypte blijkt maar al te zeer, hoe ontzet tend de veroveraars van Berber daar weder huisgehouden hebben. Meer dan 2000 soldaten en burgers wer den zonder mededoogen over de kling gejaagd, terwijl alleen vrouwen en kinderen gespaard bleven. Waarlijk, al was het slechts om aan deze gruwelen een einde te maken, dan nog zou eene Britsche expeditie tegen deze barbaren gebiedend noodzake lijk zijn. Betreffende den stand der onderhandelingen tusschen Frank rijk en Engeland, ter zake der Egyp tische conferentieverneemt men thans nadere bijzonderheden. Het officieuse Britsche regeeringsorgaan weet ons mede te deelen, dat beide partijen het ten laatste over de voor waarden, waarop Frankrijk tot de conferentie zal toetreden, eens ge worden zijn. Omtrent het voornaam ste punt, den duur der Engelsche bezetting, moet bepaald zijn, dat deze hoogstens tot 1888 zal mogen duren, tenzij de toestand zoodanig wordt, dat men voor dien tijd ge rust den Khedive het bestuur kan overgeven, zonder eene herhaling der ongeregeldheden te hebben te duchten. De internationale financi- eele controle zou wederom inge voerd worden, doch in den raad met het toezicht belast, zou Engeland het voorzitterschap worden toege kend, terwijl haren vertegenwoor diger bij de stemmingen eene dub bele stem gegeven zou worden. En vau alle Engelschen tot den laatsten man. Ja, en ik hoop, dat de godin I mijn gebed zal verhooren. Dat doet zij reeds. De Indi-1 sche Compagnie gaat haar einde i tegemoet en zal van de óppervlakte der aarde verdwijnen en de eerste Eugelschman, wiens bloed zal vloei- i en Djella hield hier een oogenblik j stildaarop voleindde zij met schet- j terende stem Dat zult gij zijn, George Mal- colm Aldus op het onverwachts uitge- i sproken, weerklonk die naam als een 1 donderslag' onder de verzamelde Hindoes. Bemerkende dat hij herkend j was, sprong George op. '-Verraden, ik beo verraden riep hij uit, maar gij hebt mij nog niet. Hij wilde zijn kandjiar trekken en zich verdedigen maar hij had er den tijd niet toe want Saugor en Djerid, die hem allengskens te rech ter- en te linkerzijde waren gena derd, grepen hem aan, geholpen door de Hindoes die na de laatste verpletterende woorden van Djella hem in een kring hadden ingeslo ten. Hij werd ontwapend en op den grond geworpen zonder dat hij in staat was een enkele beweging te makeu. Wat een ongeluk! Wat zijn wij er in geloopen? mompelde Stop zachtkens. Djella strekte de hand uit naar den ongelukkigen knecht. Dat is zijn medeplichtige, sprak zij. Voert hem ook weg. Vervolgens voegde zij er met- h'el- sche vreugde bij Eindelijk zijn zij dan allen in mijn macht! George Malcolm g'ij zijt aan de golyen van dén Ganges weten te ontkomen, maar ik zweer Weldra zal deze overeenkomst, zoo bericht het blad verder, onderwor pen worden aan de goedkeuring der volksvertegenwoordiging in beide rijken. In het eerst meende men in Engeland, dat elke overeenkomst van deze strekking weinig kans zou hebben genade te vinden in de oogen van het Parlement, doch nu het er op aan zal komen blijkt het. dat verscheidene liberalen er voor huiveren op dit oogenblik het ka- binet-Gladstone omver te werpen; aangezien er geene mogelijkheid be staat een ander liberaal ministerie te vormen. Door eene verwerping derhalve, zou men den conservatieven de kaart in handen spelen; iets wat dezen natuurlijk gaarne zouden zien. De Bonapartisten in Frankrijk zijn wederom niet gerust omtrent de houding van Prins Jeröme. Bij ge legenheid van de behandeling van bet voorstel tot herziening der grond wet, heelt hij het plan wederom eene proclamatie uit te vaardigen. Zijn de bladen omtrent den inhoud daar van goed ingelicht, dan zou hij daar om verklaren, dat hij zich geenszins vijandig tegenover de republiek wil plaatsen, doch het alleen afkeurt, dat volgens het aanhangige regee- ringsvoorstel de keuze van het hoofd van den staat opgedragen wordt aan de beide kamers in congres verga derd. Hij meende, dat telkenmale plebiscit of volksstemming daarin beslissen moest. Ook zal hij, zoo verzekert men, nogmaals openlijk zijne rechten als opvolger der Bonapartes handhaven, zonder daarbij nu openlijk het ge schil tusschen hem en Prins Victor aan te roeren. Wanneer men zich herinnert hoeveel dwaasheden de roode Prins bij zijn openlijk optreden reeds heeft verkocht, kunnen wij ons u uit mijne handen komt gij niet! Gij zult sterven in den graf kelder te zamen met Heva Burtell De prinses vervolgde tot Doorgal- Sahib En gij Doorga! laat uw paard opzadelen en rijdt zoo snel g'ij kunt naar uw paleis te Bankoek. Spaar uw paard niet, Doorgal, vlieg, indien gij kunt, want gij zult wel branden van verlangen om de gewezen bruid van George Malcolm uw liefde te bewijzen. Ik ga onmiddelijk, ant woordde de radjah opgetogen, de hand van Djella kussende. Hij storm de daarop naar buiten. God verlaat mij, zei de de Eugelschman, terwijl de Hindoes hem onder de vreeselijkste verwen- scliingen naar den grafkelder sleep ten. ïk ben overwonnen! zij zijn Twee groote tranen biggelden langs zijne wangen en moedeloos best voorstellen, dat de ijverige Bo napartisten eene dergelijke proclama tie met schrik tegemoet zien, In de kamer heeft eene nogal vrij levendige discussie plaats gehad over het voor stel van den heer Laneson, die eene vrij belangrijke wijziging wilde bren gen in het regeeringsontwerp be treffende de militaire reorganisatie. Nadat minister Campenon het had bestreden, en zelfs de kabinetskwes tie had gesteld, werd het met groote meerderheid verworpen. Volgens enkele Berlijnsche bladen, heeft de Duitsehe regeering zich reeds ingelaten met de kwestie, die op dit oogenblik Servië en Bul garije verdeelt. Zij heeft den ka binetten van Sofia en Belgrado aan geraden in deze de bemiddeling te vragen van Oostenrijk. Tevens weten zij te melden, dat Servië in beginsel zich reeds met dit voorstel vereenigd heeft, daar vorst Milan ket oogen blik om eenen oorlog met Bulgarije te beginnen hoogst ongeschikt acht te. Hoe men er te Sofia over denkt, is nog niet bekend. Hoogstwaar schijnlijk evenwel zal de persoon lijke invloed, welken keiler Wilhelm op vorst Alexander uitoefent, wel zoo groot zijn, dat hij dezen beweegt de hand, die ter verzoening wordt uitgestoken, te aanvaarden. Waarschijnlijk zal, zoo luiden de berichten uit Washington, de be- grootiug der Unie het volgende jaar aanmerkelijk worden verhoogd, ten laste der pensioenen, welke de staat aan zijne oud-gedienden uitkeert. Het betreft vooral diegenen welke vroeger hebben deelgenomen aan den burgeroorlog der secessionisten en door dezen zijn gevangen genomen. Naar eene globale berekening zou de verhooging het cijfer van 100 liet hij het hoofd op de borst zinken. Meester! Houd moed en hoop ik ben er nog, fluisterde een zachte stem. Het was Kazil. LXV. IN DB GRAFTOMBE. De dag brak bijna aan. Wel had de duisternis nog de overhand, maar reeds vertoonde zich in het Oosten eene lichte streep, die al breeder en breeder werd. hier en daar gekleurd met opaaltinten, die bewezen dat de dageraad op het punt was aantebre- ken, Alles in de uitgestrekte omge ving van het paleis te Allahabad was nog in diepe rust. In het park was alles doodstil en verlatenslechts ontwaarde men aa:i den voet van den trap. welke naar dé deur van den grafkelder geleidde, waarin Geofge Malcolm en lieve Bartel gevangen zaten, eenige inen- schelijke gedaanten gelegerd rondom een met gloeiend houtskool gevulde

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1