verschillende zijden tal van J>e wij zen van belangstelling ten deel vielen. Heerlijk weder begunstigde heden het zendingsfeest te Boeken* rode. Het geheel leverde dan ook een aangenaam, hartverheffend schouw spel op en wanneer men zich onder de talrijke aanwezigen bewoog, werd dien indruk nog verdubbeld door het degelijke en indrukwekkende van het feest, niet veel in deze om gevingen voorvallende. Vele geachte sprekers voerden het woord, afgewisseld door de gods dienstige zangen der toehoorders, wier gezang werd begeleid door het muziekkorps, dat zich op iedere plaats bevond. Het schilderachtige en verkwik kende van het schouwspel, rondom, laat zich moeilijk beschrijven. Onder de hooge boomen op het malsche gras of op het mos neergezeten, had men het uitstekendste gezicht op de talrijke menschenmassa, terwijl te vens de tonen van het gezang van de verschillende posten waar de pre dikers zich bevonden en ook van ajidere plaatsen in het groene woud, aangenaam en indrukwekkend den ernstigen toehoorder tegenklonk. Op verdienstelijke wijze was er ook voor gezorgd om tegen een zeer laag tarief eenige degelijke en nette ververschingen te bekomen, waar voor de commissie, die zich met een en ander had belast, allen lof toekomt. Daar het ons, door den korten duur van ons verblijf, niet vergund was om overal een kijkje te nemen en toe te luisteren, zullen onze geachte lezers, die niet op 't feest tegenwoor dig waren, deze weinige regelen wel voor lief willen nemen, en hiermede wensclien' wij dat het zendingsfeest ep Boekenrode in aangename her innering moge blijven, zoowel voor tgen'eii ixLie zich hebben beijverd aan het feest luister en leerzaam heid bij te zetten en daarvoor hunne best§„ krachten niet hebben ge spaard, als voor degenen, die er tegen woordig zijn geweest, en met aan dacht en opgewektheid hebben ge luisterd en genoten. We hopen, en we geloven dat velen het insgelijks zullen doen, dat Boekenrode, zoo bij uitstek ervoor geschikt, meermalen zulk eene tal rijke menigte onder haar groenen bladerdos tot bijwoning van een zendingsfeest moge ontvangen. Hedenmiddag omstreeks 4 ure is het zoontje van Evkhoff alhier, in de Groote Houtstraat, terwijl het op het trottoir speelde, daarvan af geduwd en door een aankomende kolenwagen, bespannen met een paard, aangereden.Het kind werd op genomen en bij den heer G. in huis gebracht, waar gebleken is, dat het slechts aan de beenen belangrijk ontveldj doch niet gekneusd was. Omtrent den toestand van Z. K. H. valt mede te deelen, dat het typheuse proces is afgeloopen, eene groote zwakte achterlatende. Het reconvalescentie-tijdperk is in- getredeu, dat uit den aard der zaak van langen duur zijn zal. In dien tijd is weinig afwisseling te wach ten. Het is daarom dat de genees- heeren besloten hebben, geene bul letins meer uit te geven. Ingevolge persoonlijke opdracht van Z. K. H. den Prins van Oranje, heeft kolonel Hojel gisteren drie bloemkransen in den koninklijken g-rafkelder te Delft neergeleg-d op het graf van H. M. Koningin Sophia. zont, de dag breekt aan! Werpt reukwerken in den gloed. Het vuur dat ter eere van Bowkanie brandt mag niet uitdooven vóórdat de slacht offers zijn bezweken. Een van de Brahminen wierp een poeder uit sterke kruiden getrokken op de gloeiende kolen en dadelijk sloegeu witte dampen ten hemel, welke de geheele omgeving met wel riekende geuren vervulden. Laat ons bidden! riep de fakir uit, terwijl hij nederknielde en de beide armen hoven het hoofd bracht. Al de Brahminen volgden zijn voorbeeld. De fakir hief op langzamen toon een eenvoudig psalmgezang aan: on getwijfeld een aanroeping van de vreeselijke Indische godheden, en waaraan de Brahminen deelnamen door hunne stem in koor aan de zijne te paren. George hoorde het gezang. Hij Heden viert de heer Wijbenga, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, zijn 80ste levensjaar. De waardige grijsaard wenscht dien dag te midden zijner familie door te brengen. Morgen (Donderdag) wordt den jubilaris aan het Groote Badhuis te Scheveningen een luister rijk diner aangeboden. Aangenaam is het te kunnen mededeelen, dat op een enkel lid na, dat verhinderd is, al de kamerleden, van welke rich ting ook, aan dit feest deelnemen. "Voorzeker een bewijs van de ach ting, die de lieer Wijbenga hij zijne medeleden geniet. De Londensche correspondent van de Köln. Ztg. doet eenige me- dedeelingen omtrent «Engelands ul timatum aan Nederland.» Hij bepaalt zich hoofdzakelijk tot het producee- ren der stukken, waaraan hij echter enkele opmerkingen vastknoopt. O. a. doet hij uitkomen, hoe Engeland, toen Engelsche onderdanen op Ma dagascar door Frankrijk werden mis handeld, een goed gezicht bi; kwaad spel zette, doch hoe het nu tegen over Nederland zulk een toegevend heid uiet noodig rekent. Verder uit de schrijver de meening, dat de re deneering van Granville over een schadeloosstelling- aan den Radjah bepaald ijdel moet heeten, omdat ieder weet, dat de gevangenneming enkel geschiedde om voor de vrij lating het openstellen der nu geslo ten havens te bedingen. Nog getuigt de schr. van de les, welke Gran ville wil geven in koloniale politiek, dat zij doet denken aan den tijd van Cobden, toen men in Engeland het heil der menschheid enkel van het vrijhandelsstelsel verwachtte. Door den correspondent wordt zijn résumé der stukken volgender wij ze beslotenThe Daily Newsbeweert dat een ongunstig antwoord van Nederland op Engelands aanbod zeer bedenkelijke gevolgen hebben kan, daar de stemming in Engeland zoo geprikkeld is. Persoonlijk heb ik van die agitatie niets bespeurd; iu de pers heeft zij in elk geval geen uit drukking gevonden. Het is te hopen, dat de Nederlandsehe Regeering er in slage, om den Radjah op de een of andere wijze tot het uitleveren der gevangenen te dwingen, wijl zij anders door de haar opgedrongen interventie van Engeland een bewijs van onvermogen zou geven, 't welk haar positie op Sumatra in gelijke mate verzwakken zou als het 't aan zien der Engelsche kooplieden in den Aziatischen Archipel verhoogen zou. De Londensche correspondent van de N. R. CL schreef dd. Maan dagmiddag De Transvaalsche afgevaardigden zijn gisteren middag in goeden wel stand hier aangekomen, en hebben zich terstond naar hun logement hegeven. Hun vertrek blijft op Don derdag e. k. bepaald, ofschoon de biljetten per Spartan nog niet ge nomen zijn. Vermoedelijk zal een deel der directie van de Union Steamship Company den heeren uit geleide doen naar Southampton. De trein vertrekt te 9 uur des morgéns van Waterloo. Voor de heeren Transvalers zal een afzonderlijk sa lonrijtuig beschikbaar worden ge houden. Zaterdagmiddag te vijf uren werd door de vrouw van K. te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) aan een winkel bediende eenig geld betaald uit eene doos, waarin pl. m. f 1000. Nadat richtte zich op en luisterde. Door de bronzen deur heen ouderscheid ik geluid van stemmen zeide hij, de heulen waken. Eene witte gedaante kwam uit de paleis, schreed over het terras en daalde den estrade af die naar het park voerde. Achter die witte ge daante teekenden zich de zwarte schaduwen van drie of vier andere" gestalten. Wie komt daar? vroeg de fakir. Ik, prinses Djellaantwoordde de verschijning. Het was inderdaad de prinses gevolgd door twee mannen en een knaap. De beide eersten behoorden tot de keur van de aanhangers van Bow- hanie, de knaap was Ivazil. Djella was nu tot voor de graf tombe genaderd. De fakir en de Brahminen bogen zich voor haar ter aarde. J. en diens vrouw zich om de eene of andere oorzaak, voor een oogen- blik hadden verwijderd, bleek daarna dat al het geld verdwenen was. Onmiddellijk werd de hulp der po litie ingeroepen, die al het mogelijke heeft gedaan om den dader op te sporen. Den volgenden dag kwam evenwel tijding dat het geld door J. of diens vrouw gevonden was. Door een weinig gebruik gemaakt te hebben van de vergunning was men vergeten waar men 't geld ge borgen had. Naar aanleiding van een te Bever wijk plaats gehad hebbend brandje heeft een geacht ingezeten dier ge meente getracht, eeu vrijwilligbrand- weerkorps op te richten; het ge meentebestuur heeft echter gemeend, daartoe niet te mogen medewerken, waardoor de zaak is mislukt. Door de Nederlandsehe Maat schappij voor scheepsbouw en dok ken werd heden, 18 Juni, te Am sterdam de kiel gelegd van een ijzeren barkschip, groot p. m. 1000 registertonnen, hetwelk genaamd zal zijn Gezusters van Haattenen zal varen onder het boekhouderschap der heeren Von Lindern en Van Vessem. te Rotterdam. Door een gebrek aan de machine weigerde Maandagochtend de te 11 uur aan het Westerhoofd te Am sterdam aankomende stoomboot Alk maar Racket aan het sein tot stop pen te beantwoorden en stoomde zij tot in de onmiddellijke nabijheid der steigers met volle kracht door. Met buitengewone inspanning mocht het met behulp der geheele be manning gelukken het roer snel te wenden en de boot te doen draaien, anders ware een schromelijk onge luk niet uitgebleven. Een paar mi nuten later was het gebrek gewe ken en kon zij aanleggen. Alleen de op dek aanwezige passagiers hadden het gevaar bemerkt. De minister van marine in Frank rijk, admiraal Peijron, heeft eene gouden medaille toegekend aan dok ter H. Bruins Lich te Amsterdam, als aandenken aan zijne helanglooze diensten, bewezen aan de zieke of ongestelde Fransche zeelieden ge durende hun verblijf in het Zee manshuis. tijdens de Internationale Tentoonstelling in 1883. Sedert de openstelling- van het Zeemanshuis (6 April 1858) heeft de heer Bruins Lich zijne diensten aan de in die inrichting verblijf houdende zeelieden steeds op on baatzuchtige wijze bewezen. Binnenkort zal te Amsterdam het nieuwe volkskoffiehuis en logement De Hoopaan de De Ruyterkade, worden geopend. Het werd voor de Maatschappij voor Volks koffiehuizen, volg'ens het ontwerp der heeren Sanders en Ber- lage, gebouwd. Beneden aan de Noordzijde is eene vroolijke koffie kamer, vanwaar men door drie breede ramen uitzicht heeft op het Y. Daar achter is eene eetzaal, ongeveer 10 bij 7 Meter groot. Op de vier boven verdieping-en, welke men langs eene breede gemakkelijke wenteltrap met invallend bovenlicht bereikt, zijn 73 slaapvertrekken voor een persoon gelegen, terwijl op elke etage tevens twee kamers voor gehuwden zijn ingericht. Op elk is een bed, eene waschtafel, een tafeltje en een kastje Wachters van het graf, vroeg de prinses hebben de slachtoffers opgehouden te leven? Neen, prinses, luidde des fakir's antwoord. Eerst den der den dag kunnen ze sterven. Eerst dan zullen honger en dorst ons werk voltooien. Eerst den derden dag! riep de prinses uit, eerst den derden dag! herhaalde zij. Ja, prinses. - Gij zijt er zeker van? De fakir antwoordde met een toe stemmend gebaar. Komaan, riep de jonge vrouw uit. dat duurt mij te lang. LXVI. IN DE GRAFTOMBE. (Vervolg). Ja, herhaalde Djella, som ber zich naar de tombe vooroverbui gende, dat is te lang. Zij drukte haar oor tegen de bronzen deur. tot berging van kleedingsfcukken. Zij zijn tot op zekere hoogte der be schotten en daarboven door tralie werk van elkander gescheiden. Op de le en 2e verdieping is voor logeergasten zoowel als voor bezoe kers van eetzaal en koffiekamer ge legenheid, tegen betaling van 25 eent, een bad te nemen, Het logies bedraagt op de le 75 cent, op de an dere 50 cent per nacht. De verwarming geschiedt beneden door lucht, hoven door water. Een luchtkoker, welke door alle vertrek ken heen loopt naar het dak, voert met andere in den zijmuur bedor ven lucht af en frissche aan. Het geheel ziet er keurig uit en doet, om de ligging, vooral van zeevaren den, een druk bezoek verwachten. Maandagavond is een visscher uit Medemhlik, waarschijnlijk ten ge volge van misbruik van sterken drank, uit zijn schuitje gevallen en verdronken. Men meldt ons van Terschelling: In November jl. werd door de kas siers-firma Faber en Yan der Woude, te Harlingeu, concessie gevraagd voor een badinrichting op dit eiland; thans is die concessie verleend. Komt die inrichting werkelijk tot stand, dan zal zij voor de noorde lijke provinciën van groot belang zijn. De gemakkelijke verbinding per poststoomboot met den wal. Het Engelsch stoomschip Aludra dat in December op de Steenplaat achter Texel strandde, is met goed gevolg weer vlot gemaakt en zal eerstdaags naar Nieuwediep ver trekken; het afbrengen hadden de assuradeurs voor f90.000 aanbesteed. 1 -.wr In de Maandagavond gehouden vergadering van de te Leiden ge- vestig'de afdeeling van het Neder- landsch Werkliedenverbond werd door den voorzitter medegedeeld, dat de kas van het ziekenfonds in vol doenden staat verkeerde om in ge val van ziekte den leden ondersteu ning te verleenen. Als leden van de hier op te rich ten coöperatieve winkelvereeniging traden de meesten der aanwezigen toe. Men vleit zich, dat vele gegoe den door het verleenen van een rente loos voorschot het streven van den werkman om door coöperatie zich eenig kapitaal te verwerven, zullen steunen. Om zich aan den militairen dienst te onttrekken heeft, een milicien van het regement grenadiers en jagers zich op de gruwzaamste wijze ver minkt. Het was aan de badknechts aan het strand te Scheveningen opge vallen, dat een lieer, door hen gister middag in zee gereden, niet op zijn hadkoets kwamzij openden daarom de deur en zagen hem uit eene flescli drinken. Niettegenstaande zijn wag gelende gang naar het trapje zijn dronkenschap verried, wilde de on bekende toch in zee gaan, hetgeen hem door de knechts werd belet. En tot zijn geluk, want na weinige minuten zonk hij ineen en geraakte in zulk een toestand van bedwel ming, dat dr. Mess, die tot hulp spoedig op het strand was en den patient later in een der lokalen in het Badhuis twee uur lang behan delde, slechts met moeite teekenen van leven kon waarnemen. Te 4 Ik hoor niets, mompelde zij. Alles is stildoodstil Prinses, wat verlangt gij dat er gedaan moet worde? vroeg de fakir. beveel slechts. Er moet een einde aan komen, - antwoordde Djella. Tijdingen, zooeven ontvangen, roepen mij naar Benares, waar ik tot den avond zal blijven om mij van daar naar het «Kerkhof der Olifanten» te begeven om het sein tot den aanval te g-even. Slechts uit den dood keert men niet weder! Ik wil zeker gaan en niets aan het toeval overlaten, en hier slechts lijken en geen levenden achterlaten. Gij hebt slechts te bevelen, hernam de fakir. Uw verlangen, welk het ook zij, wordt dadelijk vervuld. God der Christenen, wees met onszeide Kazil tot zich zelf. Wat zal zij bevelen? In het graf stond George Malcolm nog aanhoudend te luisteren. uren geraakte hij eenigszins uit zijn verdooving. Op 17 Mei jl. is te Schiedam op vermoeden van valscliheid in beslag genomen een gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848, en den 22 d. a. v. te 's-Ilage een rijksdaalder, met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1868, welke beide stuk ken bij uitspraak van het muntcol- legie zijn verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing eener echte rijksmuntspecie. Namens de ouders, wordt door den hoofdcommissaris van politie te Utrecht opsporing en opzending ver zocht van Margaretha Marie Jose- phina Andriessen, leeftijd 17 jaren, naaister, geboren te Mierloo, lang 1.66 meter, aangezicht ovaal, voor hoofd hoog en gerimpeld, oogen blauw, neus gewoon, mond groot, kin rond, baar en wenkbrauwen donkerbruin, kleur bleekkleeding bruine japon, zwarte strooien hoed met gekleurde, bloemen, grijsachtige regenmantel en witte kousen. Zij heeft 30 Mei jl. heimelijk de ouderlijke woning te Utrecht ver laten, met medeneming- van een zwarte en een grijsachtige japon en een hoedendoos met ondergoed. Een van de populairste «alg emeene geschiedenissen» is reeds van onze jeugd af de Wereldgeschiedenis van Becker. Een Becker op een auctie machtig te worden was in onzen studietijd het «nee plus ultra» der buitenkansjes. Een socialist kan een kapitalist niet meer beuijden dan een jongen uit onzen tijd, die een Becker had veroverd. Wij herinneren ons niet de geschiedenis ooit zóó prettig gelezen te hebben als juist uit Bec ker. Ook op de meest trag-en en on verschilligen oefende dat boek met zijn meesleependen verhaaltrant een magische werking. Becker was in staat zelfs een wiskunstenaar de poë zie van de geschiedenis te leeren begrijpen. Zoo zag-en wij in Duitsch- land den eenen druk na den anderen aankondigen, en gelijken tred hield daarmee de belangstelling- in dat standaardwerk ook in Nederland. De derde Nederlandsehe uitgave ligt thans voor ons, bewerkt naar den achtsten Duitsciien druk, die weer geheel opnieuw is herzien en bijge werkt. Wijlen prof. Dozy getuigt van de latere bewerkers ("prof. Hertz- berg, dr. Nassemann, Adolf Schmidt en Eduard Arnd), dat «zij de kunst verstonden, te gelijkertijd voor het groote publiek en voor meer gevor derden te schrijven, en de klip van oppervlakkighied te vermijden, waar op populaire skrijvers zoo dikwijls schipbreuk lijden». En deze Nederlandsehe Becker? Prof. Veth zegt er van: «Hetboek verheugt zich in een alijd durende jeugd of, juister gezegd: in een steeds voortdurende verjonging.» Maar dat boek, met zijn twaalf groot-octavo deelen elk van 500 blz., kon toch onmogelijk een volksboek worden tegen den prijs van f 43.20. Dat kon het ook niet. Maar de Gebr. E. en M. Cohen, te Arnhem en te Nij megen, weten daar raad op, naar 't schijnt. Hoe zij Becker's compleete, geheel nieuw bijgewerkte, dus fon kelnieuwe Wereldgeschiedenis voor f 15 kunnen aanbieden.is him zaak maar dat het beschaafd publiek er van profiteeren zal, daar zijn wij zeker van, (Zie verder achterstaande advertentie.) Ik hoor nog- praten, mom pelde hij, maar kan niet verstaan wat zij zeggen. Och, wat doet het er toe! riep Heva uit, wat komt het er op aan, daar wij toch onherroepe lijk verloren zijn en niets meer te hopen hebben, Prinses, herhaalde de fakir, wij "wachten uwe bevelenSpreek, en wij zullen u gehoorzamen. Ik heb de gevangenenaanBo- whanie gewijd. Zoodra mijn rijtuig, dat mij naar Benares zal voeren, de uiterste grens mijner goederen zal hebben bereikt, zal een mijner sla ven u komen zeggen: de godin wacht (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2