benevens het sluiten van den over laat i >ij Ileugem en het maken van een nieuwe brug over de Maas. De minister vraagt verder of pro vincie en belanghebbende gemeenten bereid zijn bij te dragen in de kos ten, die geschat worden op om streeks l1/2 millioen gulden. Naar men verneemt, is de zoon van den onlangs overleden Russi- schen gezant bij ons hof, den heer De Stolipine. in de residentie aan gekomen ten einde dezer dag-en het stoffelijk overschot van den over ledene naar het familiegraf te St.- Petersburg over te brengen. De heer Ph. Everts, vice-consul der Nederlanden te Brussel, die deel heeft uitgemaakt van de Belgische Commissie voor de tentoonstelling te Amsterdam, is door Z. M. den Koning van Belgic benoemd tot rid der van de Leopoldsorde. Er is Maandag, ook onder de leden der Tweede Kamer, een bul letin verspreid van de Artist. Ct bevattende een overzicht van het geen in de geheime zitting van Vrij dag zou zijn behandeld. Ons wordt medegedeeld, dat de inhoud van dat stuk geheel verdicht is, evenals de bekende bulletins om trent den Kroonprins. Vermoedelijk heeft men hier met een «aardig heid» te doen, ir den geest van de nagebootste bankbiljetten, met een zonderling' gekozen vorm om de wenschen van dezen of genen om trent Atjeh te kennen te geven. Immers met opzettelijke misleiding- willen wij, voor de eer der Neder- landsche pers, niet denken. Voor een aardigheid is de vorm echter niet zeer gelukkig te noemen. {HM.) De Arnh. Ct. zegt hiervan: Maar zoo de Kamer besloot, om de zaak*van Atjék-Nisero in geheime - zittipg' te behandelen, deed zij dit niet uit een gril of met het oog op eigen, belang, maar omdat zij de geheimhouding in het belang van Jbet land noodig achtte. Daarom ware het plicht van de redactie eener courant, indien zij al iets uit de ge voerde beraadslaging mocht verne men, dit niet openbaar te maken. Of gaat het belang van een courant om een «nieuwtje» mede te deelen. dat in geen ander blad is te vinden, boven het belang van dat land? Niet uit wangunst, maar uit over tuiging, dat het mededeelen van zulke berichten immoreel is, keuren "wij deze beweerde openbaring van een geheim ten lioog-ste af; en zeker ;,kal de geheele pers met ons een stemmig zijn. - Uit Alexandrie wordt dd. 8 .J-pui aan de N. Rott. Ct. geschreven De heer J. N. Anslijn is met in gang van 1 Juni eervol ontheven van de betrekking van diplomatiek agent en consul-generaal der Neder landen in Egypte. Zijn opvolger is Jhr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, laatstelijk gezantschaps- raad te Londen. De heer Anslijn, wiens vertrek zeer wordt betreurd, is onlangs be noemd tot lid van den Raad van Bestuur der Maatschappij van het Kanaal van Suez. Hij gaat zich te Parijs' vestigen. De benoeming tot deze betrekking van een zoo be kwaam landgenoot is van groot ge wicht te achten voor de belangen van de Nederlandsche scheepvaart. Hij is de eerste Nederlander, die in dién Raad van Bestuur zitting neemt. Weinigen in Egypte waren zoo met personen en toestanden bekend Deze De godin 'wacht Het is goed. De fakir keerde zich tot de twee Thugs en vroeg hen: Zijt gij gereed? Wij zijn gereed. Volgt mii dan en doet uw plicht. Souniacy steeg langzaam de laat ste treden op en stak de sleutel in het slot van de bronzen deur. Maar vooraf, vervolgde hij de godin aangeroepen en uwe lasso's gereed gehouden. De sleutel werd tweemaal omge draaid en veroorzaakte een geknars, zooals alleen verroest staal kan te weegbrengen. George sprong op. Er wordt aan het slot gedraaid riep hij uit. Onbewegelijk en ademloos luis terde hij toe. Ach, stamelde He va treu- ig. men komt ons dooden en daar als de heer Anslijn, die 29 jaren in ons midden heeft geleefd. Hij genoot de algemeene achting en was zeer gezien bij Ismaïl-pacha en bij den tegenwoordigen Khedive. Tewfik- pacha overhandigde hem bij zijne afscheids-audientie het g-rootkruis der Medjidieh-Orde, benevens zijn portret, met een vieijend schrijven. Bij zijne ambtgenooten stond hij hoog aangeschreven. De Nederl. kolonie in Egypte gaf hem vóór zijn vertrek, met zeldzame eenstemmigheid, een schitterend blijk harer gevoelens. Op uitnoodïging van een comité zamengesteld uit de heeren B. Aghion. bankier te Alexandrie, jhr. mr. E. van Binck- horst en mr. J. H. de Stoppelaar, rechters in de gemengde rechtban ken, graaf A. F. J. A. v. d. Duyn van Maasdam, consul der Neder landen te Port-Said, en Ed. W. Schutz, directeur der Banque Géné rale d'Egvpte te Alexandrie werd besloten tot overhandiging van een adres en aanbieding van een kost baar geschenk in zilver. Deze plech tigheid, aandoenlijk in haren stillen eenvoud, had plaats Zaterdag den 7den Juni, in het Nederlandsch con sulaat-generaal te Alexandrie. De Nederlandsche ingezetenen, g-eleid door het comité, werden ontvangen door den heer Anslijn. Na voor lezing van het adres werd hem het geschenk overhandigd. Diep getroffen uitte hij zijne ge voelens van dankbaarheid voor dit huldeblijk, dat hij nimmer zou ver geten, en hij betuigde, hoe zwaar het hem viel, te scheiden van Egypte en van zijne talrijke vrienden en betrekkingen. In October 1883 werden van ge meentewege eenïge buitenlandsche fabrikanten uitgenoodigd in te schrij ven voor de levering der hydrauli sche inrichting aan de Handelskade te Amsterdam. Binnenlandsche fa brikanten werden van de inschrij ving uitgesloten, omdat naar het oordeel van het gemeentebestuur dergelijke arbeid door onze fabrikan ten niet kan worden uitgevoerd. De beslissing omtrent de gunning van het werk kan nu binnenkort wor den tegemoetgezienvermoedelijk nog deze maand. Na de toewijzing zal voor het gereedkomen van de hydraulische inrichting een vol jaar noodig zijn. De heer Mc, Murdo, concessio naris van het Portugeesche gedeelte van den spoorweg van Pretoria naar Lourenco Marques, is op het oogen- blik te Amsterdam, om de belan gen zijner concessie te bevorderen. Zijne komst is een bewijs, hoezeer hij overtuigd is, dat door de pogin gen der hier gevestigde commissie de zaak tot stand komen zal op de beste grondslagen, en zijn belang dus medebrengt met de Zuid-Afri- kaansche Maatschappij tot een voor alle partijen voordeelig vergelijk te komen. (Hbl.) Het volkskoffiehuis «De Hoop», aan de De Ruyterkade te Amster dam, is reeds gisteren in tegenwoor digheid van den burgemeester, den wethouder voor publieke werken, den gemeente-secretaris en andere genoodigden plechtig geopend. Naar de Amst. verneemt, heeft een gemeentebestuur in ons land on langs besloten om, ter gelegenheid ben ik God dankbaar voor. Neen. antwoordde George bemoedigend neen, dat geloof ik met. Wat dan? Misschien ons bevrijden Bevrijden! Wat zegt gij, George? vroeg het jonge meisje, in 's hemels naam. verklaar u nader. Als door een plotselinge ingeving bezield, zeide hij op onstuimigen toon Yraag niet verder, Heva. en doe wat ik u zeggen zal. En op de roode zerk, welke de tombe be dekte, wijzende, voegde hij er bij Ga daarop liggen Spoedig Haast ul Het jonge meisje begreep er niets van, maar deed wat George haar beval en strekte zich op de zerk uit. George bedekte haar met den hei ligen sluier, weggeroofd van de godin uit het heiligdom der pagode en ver borg zich achter haar. van elk huwelijk van personen uit de kleine burgerij, aan den echtge noot, behalve het zoogenaamde fa milieboekje ook uit te reiken een op zijn naam gesteld spaarboekje van de Rijks -postspaarbank, waarop het gemeentebestuur een klein gel delijk bedrag deed inschrijven. Door wijlen Jhr. mr. J. M. Van Pabst van Bingerden is aan de ge meente te Amsterdam vermaakt een legaat, bestaande in eenige familie portretten, onder voorwaarde, dat de gemeente daarvoor een zoodanige som zou uitkeeren als die door des kundigen bepaald zou worden. Burg. en Weth. hebben echter den ge meenteraad "voorgesteld, dit legaat niet te aanvaarden. De Amsterdamsche Steenhouwers- Vereeniging «Eendracht maakt macht» heeft een adres gericht tot de architecten en steenhouwerspa troons aldaar, waarin zij wijst op de benarde tijdsomstandigheden waarin de Nederlandsche steenhouwer leeft. Terwijl hij een zeer slechten winter achter den rug heeft, laat de zomer zich voor hem niet beter aanzien, niettegenstaande daar ter stede over vloed van steenhouwwerk is. Zij wijt dit daaraan, dat bijna alles in België en Duitschland wordt klaar gemaakt en naar aanleiding daarvan ontwikkelt de Vereeniging hare be zwaren, terwijl zij een beroep doet op het nationaliteitsgevoel der werk gevers, en aandringt op het doen verrichten der werkzaamheden dooi den Nederlandschen werkman. Ondanks alle ervaringen en pu blieke bekendmakingen, heeft de overbekende Hevstek den euvelmoed nog niet opgegeven om zwendela- rijen te beproeven. Een handelaar heeft inzage gege ven van een briefkaart, onlang-s door eerstgenoemden persoon aan een bo- terhandelaar te Lochem verzonden waaromtrent deze koopman bij hem inlichtingen had ingewonnen, waar op natuurlijk een ongunstigantwoord niet uitbleef. Ter waarschuwing van het publiek laten wij de briefkaart hier volgen «Amsterdam, '84. «Mijnheer, «Het zoude mij aangenaam zijn van UEd. tegen den bi Rijkste prijs 1/8 grasboter van U te mog-en ont vangen ik heb ongeveer 's wekelijks voor hotelgebruik een achtste of drie noodig', indien Uwen boter dus goed is en de prijs redelijk dan heb u de voorkeur aan mij te leveren, ik krijg ook nog van andere leveranciers proefvatjes die dus het meeste kan wedijveren heeft de voorkeur, mijn gewoonte van betaling is, na goe den ontvangst en akkoord bevinding het bedrag per postwissel over te maken. «Krediet verlang ik niet. Met achting D. P. Heystek.» Kleine Houtst/raat. Betreffende den diefstal, voor eeni ge dagen ten kantore van den heer Iluizinga te Amsterdam ontdekt, deelt het Geil. Pol. Nieuws nog mede, dat de dader Joh. Corn. Leins heet, 26 jaar oud is en ziehzelven aan het politie-bureau aangaf. Sedert twee jaar was hij, tegen een salaris van f 1200 en eene jaarlijksche gratifi catie van f 125, bij den heer H. werkzaam en genoot diens volle ver trouwen. Behalve door kassiersbrief- Op dit oogenblik kraakte de bron zen deur op haar hengsels en de stem vau den fakir deed zich hooren. Treedt binnen Doodt hen sprak hij. Met hunne lasso's in de hand tra den de Thugs de graftombe binnen. Slechts zeer langzaam schreden zij vooruit, als werden zij instinctmatig met wantrouwen en bijgeloovige vrees vervuld. Achter hen volgde Souniacy, met eene flambouw in de hand. Plotseling deinsden zij alle drie onder het slaken van een luiden kreet terug. De grootste verbazing teekende zich op hunne ontdane ge laatstrekken. Sta op en treedt vooruit fluisterde George Heva toe. Het jonge meisje, geheel in den sluier gehuld, voldeed aan zijn bevel, richtte zich op en deed een schrede voorwaarts. De twee Hindoes vielen ter aarde. jes tegen een verhoogd bedrag af te geven, wist. hij zich ook geld te verschaffen door het ten eigen bate verkoopen van effecten, door anderen aan hem toevertrouwd. Het geheele ontvreemde bedrag is ruim f 25,000. Te Dongen is feest gevierd ter g'elegenheid van de bekroningen voor schoenfabrikaat op de Intern. Tentoonstelling te Amsterdam. Een twintigtal leerlooiers zijn o. a. met de gouden medaille bekroond voor hunne collectieve lederinzending. Op het raadhuis ontving de gemeente raad de feestvierenden en werden de medailles uitgereikt. Verder bracht men den dag genoegelijk door in de zaal van den heer P. Driesen, onder de tonen der muziek. Gedurende de maand Mei 11. zijn te IJmuiden uitgegaan 19 driemast schepen en barken, 5 brikken, 16 schooners, 2 kleinere vaartuigen en 110 stoomschepen, en binnengeko men 25 driemastschepen en barken, 8 brikken, 9 schooners, 1 klein vaar tuig en 112 stoomschepen. Naar den landaard kunnen deze vaartuigen als volgt worden verdeelduitge gaan 41 Nederlandsche, 72 Engel- sche, 17 Noordsche, 3 Deensche, 1 Spaansch, 3 Russische, 1 Oosten- rijksch, 2 Grieksche, 5 Zweedsehe en 7 Duitsche vaartuigen, en bin nengekomen 46 Nederlandsche, 72 Engelsche, 18 Noordsche, 3 Deen sche, 3 Russische, 1 Oostenrijksch, 2 Grieksche, 4 Zweedsehe en 6 Duitsche vaartuigen. Totaal uitge gaan 152 en binnengekomen 155. De grootste diepgang was 67 dM. kleinste 12 dM. hoogste waterstand 93 dM. laagste 68 dM. In de laatste dagen zijn de noo- dige opmetingen gedaan voor den aanleg van een stoomtram van Edam naar Purmerend. Zondagnacht trad eensklaps een halfgekleede vrouw met vreeselijk misbaar het politiebureau in de Pau- wensteeg te Rotterdam binnen. Zij beet, sloeg en schopte, zoodat de opgeschrikte agenten al spoedig tot de overtuiging kwamen, dat zij een waanzinnige voor zich hadden. Met veel moeite maakten zij zich van haar meester om haar te boeien en naar 't ziekenhuis aan de Baan te brengen, wat echter niet gemakke lijk ging, daar er niet minder dan 12 agenten aan te pas moesten ko men en er twee volle uren mede gemoeid waren. Een kleermaker te Arnhem sloop een huis binnen, waarvan hij wist dat de bewoners uit waren, maakte zich van een horloge met ketting meester en verkocht het gestolene. Hij werd echter gevat en bleek een oud bekende der justitie te zijn. Vrijdag-morgen werd aan eene dame op de visckmarkt te Arnhem uit den mantelzak eene portemon- naie met ongeveer f 35 aan papieren geld en specie ontrold. Meermalen had zulks in den laatsten tijd plaats gehad, zonder dat men de zakken rollers kon ontdekken. Aan de ijve rige bemoeiingen vau den hoofdagent van politie P. De Vos was het Zon dag te danken, dat de beide schul digen een knaap van acht en een van elf jaar konden worden opge spoord. De vaders van deze jeug'dige boeven hadden zich het leeuwendeel De sluier van de godin! riep de fakir uit, terwijl hij mede ter aarde viel en zijn kaal hoofd tegen den grond drukte. Georg'e nam Heva in de armen. .la, sprak hij met eene don derende stem, de sluier der godin Kromt u, slaven, buigt den rug voor den afgezant van Bowhanie en denkt er aan dat degene onder u, die een enkel woord verraadt van hetgeen hier is geschied, onmiddellijk door Bowhanie, als van den bliksem ge troffen, wordt ïiedergeveld. Wij zullen zwijgen als het graf stamelde de fakir, waarmede de Thugs en Brahminen instemden. Op gedweeën toon herhaalden zij Wij zullen zwijgen als het graf. Het is goed, hervatte George denkt er aan, zoo niet, dan zijt gij des doods. Hij ging' den grafkelder uit, en daalde de treden af. Achter hem la- van dc buit toegeëigend. Alle vier zijn in hechtenis genomen. Tegen a. s. Zondag heeft de heer O. Carré te Arnhem wedrennen uit geschreven. Op het programma ko men 16 nommers voor, waaronder twee voor liefhebbers. Prijzen van flOO en f250 zijn uitgeloofd. Het detachement infanterie is van Schoonhoven, waar het bij de on geregeldheden in de vorige week de rust had helpen bewaren, naar Gouda teruggekeerd. Inmiddels is de politie te Schoonhoven tijdelijk nog met vier rijksveldwachters versterkt. Te Teteringen bij Breda heeft Zondag zekere Van der List, een boerenarbeider, eerst een geacht ingezetene om geld gevraagd voor een borrel, en toen hij dit niet kreeg, hem een paar geduchte oorvegen, geg'even. waarop de aangevallene vluchte. Daarop ging v. d. L. naar de herberg van Kanters, waar hij twee personen uit Breda aantrof die hij mede om g'eld vroeg, en toen ook dezen weigerden, werd een hun ner, zekere V.. tot driemaal toe zoo hevig door hem mishandeld, dat de ze bloed heeft opgegeven en op het oogenblik niet buiten gevaar is. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt. Een groot ongeluk had eergisteren ochtend kunnen plaats hebben op den overweg van den spoorweg GroningenDelfzijl, daar de afsluit boom op den weg naar Dorkwerd ook nu weder niet gesloten was Juist, toen de omnibus van Den Ham dien overweg was genaderd, kwam de trein in volle vaart aanvliegen. Eeni- gen der passagiers, die zich in den wagen bevouden en het gevaar zagen aankomen, sprongen er uit en g're- pen nog bijtijds de paarden bij den teugel. Naar men mededeelt, is hier van reeds aangifte gedaan bij den officier van justitie. Een 20jarige leidekker, te Rothem woonachtig, is te Maastricht van het dak der militaire broodbakkerij ge vallen. Hij bleef op de plaats dood. GEMENGD NIEUWS. In het N. v. d. D. lezen wij een advertentie, die tot de dames gericht is en waarin een trouwlustig jong- mensch. Mr. in de rechten, een eer volle Rijks betrekking bekleedende, die van zich zelf verklaart, dat hij juist geen Adonis is, een wederhelft zoekt met fortuin en tusschen twee haakjes achter fortuin voegt (hoe meer hoe liever natuurlijk). Hij verzoekt echter briefwisseling in een der levende (lees zeker vreemde) talen, om «eenigermate het kaf van het koren te scheiden» d. w. z. keu kenmeiden, kindermeisjes enz. te weren. Daar hij verder verklaart dat zijn aanzoek hem heilige ernst is, willen wij volstrekt niet twijfelen aan de abnormaliteit zijner hersens, wijl een gewoon mensch groote fortuinen doorgaans bij geen keukenmeiden, en kindermeisjes gaat zoeken. In het jongste nummer van het Athenaeum geeft de heer Edm. Venables verslag van Romeinsche oudheden, die, bij het graven van fundamenten te Lincolm, zijn te voor schijn gekomen. Zij bestaan uit een groot aantal urnen, die bli jkbaar in een familieg'raf, een zoogenaamd gen zijn bewakers geknield met het aangezicht in het stof. Kazil stond angstig' in gespannen verwachting' in de schaduwen der cypressen ver scholen te wachten. De God der Christenen zij ge dankt, meesterzeide hij zachtjes. Gij zijt gered! Ja, dank zij den sluier van Bowhanie, maar vooral het bijgeloof van die gekken, antwoordde George. Wij hebben geen oogenblik te verliezen, hernam de knaap. Bevrijden wij nu Sir Edward en Stop en dan gevlucht. Er staan paar den gezadeld. Weet gij waar mijn broeder is opgesloten? Ja. Ga dan maar voor Kazil. Volg mij. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2