BINNEXLAND. Haarlem, 20 Juni 1884. Op 1G Juni jl. is uit een koffer verzonden per spoor uit Haarlem via Amsterdam, Utrecht naar Venloo, door middel van valsche sleutels ontvreemdeen gouden medaillon bezet met paarlen, een foedraal met gouden ring met opaal en diamanten bezet, een foedraal met een gouden broche bezet met verschillende stee- nen en een doosje met gouden ket ting en mozaïek medaillon. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is gisteren bij enkele inschrijving aanbesteed: 1. Het aan leggen en herstellen van hoofden op het Noovderstrand van het eiland Vlieland. Raming f59,500. Minste inschrijver de heer M. Daalder, te Terschelling, voor f 49,335. 2. Het uitvoeren van metselwerken en het ppbreker en leggen van een gedeelte spoorbaan op de beide haven hoofden te lJmuiden.Raming f41,000 Minste inschrijver de heer C. J. Kalis Jz, te IJmuiden, voor f32,339. Z. K. H. de Prins van Oranje gaat, hoewel zeer langzaam, in be terschap vooruit. Zooals het verloop der ziekte medebrengt, vermeerderd de eetlust slechts weinig. De ge- neesh. hebben bet personeel van den Prins op het hart gedrukt om den Ziêke, buiten hun orders, geen voe dingsmiddelen te verschaffen, daar dit de ernstigste gevolgen zou kun nen hebben. - II. K. H. Prinses Frederik Karei zal naar uit 's I-lage ge méld wordt den 26n dezer van B.erlijn in de residentie aankomen, om eén bezoek aan HD. Dochter. Prinses Hendrik, te brengen. I-Iet stoffelijk onthulsel van den heer N. Stolipïne, in leven ge zant van het Russische Rijk aan ons Hof, .13 Februari jl. te 's Ilage overleden, zal heden avond uit den vporloopigen grafkelder van de al- gemeene begraafplaats overgebracht worden naar het Rijnspoorstation, ten. einde morgen ochtend per trein van 8 ure 20 m. onder g-eleide van den zoon van den overleden diplo maat, naar Rusland vervoerd en daar te lande in het familiegraf bijge zet te worden. De Commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft ter kennis van belang-hebhenden gebracht ;.d$it bij besluit van 10 Juni 1884 Tïo; 64 door" Ged. Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op wa terwild voor' dit jaar zullen worden geopend op Maandag den 28 Juli a. s., en dat mitsdien van dat tijd stip af de uitoefening der jachtsbe- drijven, vermeld in art. 15 lett. d, f .en h, der wet op de jacht en vis- scherij, is geoorloofd; wordende te vens herinnerd aan de bepaling van art,1 van het reglement op de uit oefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, lang-s de stranden, oevers van meren, plas-i sen. rivieren en op moerassige lan den. Op een door den Nederland- schen consul te New-York, den heer J. R. Planten, tot hen gerichte vraag, of buitenland'sclie oorlogs schepen in Amerïltaansche havens loodsgelden moeten betalen, hetzij zij zich van een loods bedienen of niet, hebben de Newyorker loods- commissarissen geantwoord, dat zul- knaap en toen hij het bewuste schil derachtige hoofddeksel van zijn veel- kleurigen bonten gordel had ver vaardigd en opgezet, verzekerde Ed ward hem. dat hij onherkenbaar was. En nu vaarwel broeder! Terwijl Edward in allerijl naar het paleis van den goeverneur reed om Lord Singleton de verschrikke lijke ontdekking van het complot door prinses Djella tegen zijn land- genooten en de Indische campagnie gesmeed, mede te deelen, snelde George Malcolm, vergezeld van Ka- zil, naar het paleis van Doorgal-Sa- hib waar Mary Burtel zich gevangen bevond. Op eenen kleinen afstand van de vorstelijke woning' van den radjah genaderd, hielden zij stand, om te beraadslagen hoe zij zonder gevaar en onopgemerkt het paleis zouden kunnen binnendringen. J* benige oogenblikken van on-; ke vaartuigen te New-York aan de zelfde bepalingen als koopvaardij schepen onderworpen zijn. Het bericht van het N. v.d. D., dat er een eskader van Nederland naar Atjeh zou gezonden worden, is, naar wij vernemen, geheel on waar. Er gaan geen schepen naar Indië. (N. R. Ct.) Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Rijksdag de letterkundige con ventie met Nederland heden in derde lezing heeft aangenomen. Woensdagnamiddag had in het Hoofddorp te Haarlemmermeer een onderzoek plaats op last en in tegen woordigheid van den officier van justitie te Haarlem, vergezeld door een rechter, griffier en 2 doctoren, naar liet lijk van eene oude vrouw, die Vrijdagavond door buren, ver vuild en zonder eem'g'e hulp werd gevonden in de woning van haren zoon. Zij was daar door het arm bestuur besteed en is Zaterdagoch tend overleden. Hoewel er zware vermoedens van mishandeling be stonden, schijnt het verhoor van den zoon en diens vrouw en van eenige getuigen niet veel aan het licht ge bracht te hebben. zooveel aangiften van inzending van paarden en vee, zoowel uit het buiten- als binnenland, bij het uit voerend comité der internationale landbouwtentoonstelling zijn inge komen, dat een belangrijke uitbrei ding aan de g'eplaatst wordende stal len moet worden gegeven. T Gisterenmorgen is uit het IJ te Amsterdam nabij de Suez-steigers j opgehaald het lijk van een onbe- i kend persoon, naar gis ong-eveer 45 'jaar oud, lang 1.75 M., grijs baar, rossige knevel, gekleed met bruin bukskin phantasiepakEngelsch hemd, bruin wollen trui, wit ka toenen onderhemd, onderbroek en sokken, alles ongemerkt. Een niet onaauzienlijk bedrag aan geldswaar- dig papier en een zilveren bril wer- den op het lijk bevonden. Woensdagochtend hebben bij een in de Houthaven te Amsterdam lig gend Noorsch schip ernstige onge regeldheden plaats gehad onder de ekw;page, waarbij 3 matrozen hun kapitein, den stuurman en den kok van het schip hebben g'eworpen; daarna hebben zij het een en ander stukgeslagen en zijn weggeloopen. De heer Leonard A. Springer te Amsterdam, die voor de internatio nale tuinbouwtentoonstelling te St.- Petersburg een ontwerp voor een buitenplaats had ingezonden, is al daar bekroond met de zilveren me daille, uitgeloofd door het ministerie van Domeinen. De lijn ZaandamHoorn levert nog te weinig op, om er goederen treinen te laten loopen, zoodat de ge wone passagierstrein daarvoor mede dienst moet doen. Dit heeft ten ge volge, dat de treinen op de tusschen- stations veel onophoud hebben, en de aansluiting te Amsterdan niet zelden wordt gemist. Eergisteren werd uit Amsterdam aan de Leidsche politie door een on bekende de aanhouding verzocht van een heer, die met eene der sleep- booten te Leiden zoude aankomen. Daar die aanhouding niet door eene autoriteit verzocht was, moest het onderzoek dienaangaande met voor zichtigheid geleid worden, hetgeen dan ook aanleiding gaf dat zekere •T. D. S. kon worden aangehouden, die bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eene be langrijke som ten nadeele van den directeur van het Evangelisch Lu- thersch weeshuis te Amsterdam, welke bekentenis bij verder onder zoek bleek waar te zijn. Ruim de helft van het ontvreemde werd nog bij hem bevonden. Heden is hij ter beschikking- der Amsterdamsche jus titie gesteld. Tusschen de orkestvereeniging te Amsterdam die de schutterij-muziek [levert en den kolonel-commandant ;der schutterij aldaar is een geschil 'gerezen over de diensten door het korps te bewijzen. Ten gevolge daarvan is de schut terij op dit oogenblik zonder staf- muziek, ja zonder eenige muziek, want de hoorn-kapel is in Februari jl. ontbonden. De uniformen en de degens der muzikanten zijn ingeleverd aan het bureel der schutterij. Zaterdagavond kwam vrouw S.W. in de bank van leening op Rapen burg te Amsterdam een pand inlos sen. Zij gaf een rijksdaalder, die bij onderzoek bleek valseh te zijn, het jaartal 1856 droeg terwijl het rand schrift ontbrak. De vrouw kwam dadelijk in eenige moeilijkheden: zij moest naar het politiebureau, daar verklaarde zij. dat zij den bewusten rijksdaalder van haar man had ont vangen en deze laatste had hem bij zijn weekgeld op de fabriek van Van der Made. ontvangen. De rijks daalder is in beslag' genomen. Politienieuws Met veel genoegen kunnen wij mededeelen, dat in de laatste dagen derzoek waren voldoende om hen te overtuigen dat alle toegangen van het paleis zorgvuldig werden bewaakt. Eerst in het hol van de tijgerin en nu in dat van den jakhals, mompelde hij haffuid. En luid deed j hij er op volgen I Wat zullen wij nu beginnen, Kazil I Ik weet het nog niet, meester, antwoordde deze. De radjah Doorgal-Sahib is ongetwijfeld omringd door tal van bedienden? vervolgde George Malcolm. Zijn ondergeschikten: officieren, dienaren en slaven vormen eene on noemelijk groote hofhouding. Hoe zullen wij daar dan bin nenkomen zonder de aandacht van al die waakzame oogen tot ons te trekken- Ik wil mijn leven gaarne wagen, dat is geen bezwaar; maar eerst moet ik mijn taak vervuld heb- Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in het L.D. van 18 dezer, omtrent het te Leiden oprich ten der kampong, welke verleden jaar op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam te zien was, vernemen wij nader, na Ingewonnen en doormr. L. Serrurier welwillend verstrekte inlichtingen: slechts een gedeelte van de groep huizen, welke op die Tentoonstel ling geprijkt hebben, aan welke door bovengenoemd blad ten on rechte de naam van kampong en nog wel van Javaansche kampong gegeven wordt, is naar Leiden over gebracht om een plaats te vinden bij de Sterrenwacht. Lei.dens inwo ners zullen dan weldra kunnen aan- j schouwen en wel kosteloos een j Atjeneesch huis, een huis uit de Padangsche Bovenlanden, een Ja vaansche warong of kraam voor eetwaren uit de residentie Tegal, allen in natuurlijke groote en in- g'ericht op de wijze zooals dit op de plaatsen van herkomst gebrui- kelijk is en derhalve ook voorzien J van het noodige meubilair. Een dei- opzichters van het Ethnograpliisch Museum zal bij het terrein komen wonen. (X. D Zekere A. S. te Leiden, verdacht, zich door middel van braak te heb ben meester g'emaakt van eene som van f260, is te Sloten (N.-H.) in hechtenis genomen en gevankelijk naar ximsterdam gebracht. ces-verhaal opgemaakt tegen een tapper, die in strijd met de wet,ffiij den verkoop van sterken drank eene kans op winst verstrekte, door aan de bezoekers een nummer af te geven, waarop voor het geval dab daarop in de volgende Staatsloterij de f30,000 mocht vallen, een hor loge kan gewonnen worden. Voor den ambtenaar van den B. S. te Leiden verschenen eergisteren een 25-jarig'! bruigom met een 60-jarige bruid, die reeds voor de vierde maal in Hymens bootje zou stappen. Toen liet van het stadhuis kwam, werd dit jonge paar door een zoo talrijke menigte opgewacht en tot aan een woning op de Langebrug vergezeld, dat de passage als het ware ver sperd was en de politie tusschen- beide moest komen om aan al die belaug'stelling een einde te maken, welke niet enkel «bewezen», maar zelfs in den vorm van koolbladen eu doper wtenschillen «toegeworpen» werd. (X. D.) Naar men verneemt heeft ten huize van dr Mess, te Schevenin- gen een bijeenkomst plaats gehad van bestuurders van hotels en ei genaar*- van villa's te Scheveniu- gen, ten einde middelen te beramen om de badplaats Scheveningen in liet buitenland meer bekend te doen worden. Ter aanvulling van haar vorig' bericht meldt de Delftsche Cl., dat de commissie tot plechtige herden king van den sterfdag van Prins Willem 1 niet alleen de kinderen boven de tien jaren van de openbare scholen bij de plechtigheid in de kerk heeft genoodigd, maar de invitatie ook heeft uitgestrekt tot de leerlin gen van alle bijzondere scholen boven genoemden leeftijd, de verpleeg'den in de beide weeshuizen, het meisjes- buis en het oude mannen-en vrou wenhuis in de Schoolstraat. Gisteren middag' werd te- Vlis- singen door de politie in arrest ge nomen een der nachtwakers van de Maatschappij de Scheldein wiens woning verscheidene zaken werden g'evonden, welke van de fabriek dier Maatschappij afkomstig' zijn. Toen bekend werd dat hij ver dacht was en men hem zou gevan gen nemen trachtte hij, door in het water te springen, een einde aan zijn leven te maken, in welk pogen hij echter niet slaagde. (Midd. Ct.) Te IJselmuiden viel Woensdag de 14-jarige dochter van zekeren K. in eene diepe vaart. Onmiddellijk wendde de dienstmeid alle pogingen aan tot redding, doch te vergeefs. Op haar hulpgeschreeuw kwam zekere W. Visscher toesnellen, die met veel moeite het reeds zinkende meisje op het droge bracht. Hoewel zij eenïgen tijd buiten kennis was, beeft men haar door rollen en wrij- ven weder tot bewustzijn gebracht. Uit Arnhem wordt gemeld: Zekere Jansen van Galen, gewe zen tapper, heeft Woensdag avond zijn schoonvader, met wien hij eene woord en wisseling had, voor diens woning met 5 revolverschoten ge dood. Nadat hij eerst de vlucht had genomen, heeft hij zich des nachts vrijwillig bij de politie aangemeld. den, dat in de vorige week bij on geluk door een geweerschot getrof fen werd, aan de gevolgen der verwonding overleden. Te Oploo ging een paard, voor een kar gespannen, op hol. De be stuurder der kar, een knaap van ongeveer 15 jaar, viel hij zijn po gingen om het paard tot staan te brengen er af, en het gevolg was dat hij na eenige oogenblikken, zon der weder tot bezinning te zijn ge komen, den geest gaf. Woensdag vervoegde zich bij den wachtmeester der maréchaussée te Breda zekere D., naar hij zeide tot het voldoen van eene oude schuld. Later bleek dat hij eenige jaren ge leden door de arrondissements-recht- banlc te 's-Bosch veroordeeld was tot cellulaire gevangenisstraf', welke straf hij had weten te ontkomen door de wijk naar Duitsehland te nemen. Onmiddellijk werd hij in hechtenis genomen en naar 's-Bosch gebracht. Op een boerenerf op den Hoogen Alen onder Mortel, gemeente Gemert, ontstond Woensdag-nacht een felle brandde bewoners moesten in aile haast vluchten. Een paard, drie koeien, een kalf, zestig schapen met hunne lammeren kwamen in de vlam men om; degeheele inboedel verbran de. De vrouw des huizes bekwam bij het redden van een koe hevige brand wonden. Het vee is niet verzekerd. De aangrenzende boerderij van den heer Yan der Willigen bleef ge spaard. Gisteren in den afgeloopen nacht is in de R. K. kerk en pastorie te Bakel bij Gemert (N. B.) ingebro ken. Er werd gestolen: 1 zilveren remonstrant, 2 dito kelken, 1 gou den kelk, 1 zilveren wierookvat, 1 dito wicrookpotje, 1 deksel van een giborie, 2 zilveren relikwieën, 1 dit© willerbrorders, 1 Onze Lieve Vrou wenbeeld, 1 gouden stel voor het allerheiligste en 1 blauw kleed voor de communiebank. Ook den voor handen wijn hebben de dieven zich toegeëigend. Op de kerkdeur stond geschreven.: Wij zijn met ons achten, Eu gaan alle nachten; Wij zijn te lui om te werken Daarom bestelen we de kerken. Geheel tegen de regelen der na tuur heeft ziek in de gemeente Nije- veen een haan belast met de zorg voor jonge kuikens. Een kip aldaar had kuikens van 4 h 5 weken oud, die door haar verlaten werden om dat ze opnieuw begon eieren te leg gen. Heer haan kreeg blijkbaar me delijden met de verlaten kindertjes en heeft ze onder zijn hoede geno men. Men geniet nu het zeldzaam verschijnsel van een haan met kui kens te zien wandelen, terwijl ze 's nachts ook zorgvuldig door hem gekoesterd worden. Door de politie te Leiden is pro- Woensdag is het meisje uit Beeg- i ben. Jk wil niet sterven zonder mijne j bruid te hebben gered. Kazil bedacht zich eenige oogen blikken, daarop hernam hij I Wij zullen beginnen met af te I stijgen en onze paarden een kluister aan te leggen om hun het wegloo- pen te verhinderen. Wij kunnen ze dan rustig laten grazen onder de boomen, want zij zullen reeds spoe dig hunne krachten weder noodig hebben. Ik ga alleen verder en gij wacht hier mijne terugkomst af. Howatriep George uit, laat gij mij alleen? Ja, het moet! Onder de jongere bedienden van den radjah is er èen die nog door familiebanden aan mij is verbonden. Hij is een neef van moederszijde, die zal ik opzoeken en hem behendig zien uit tehooren,... ik zal van hem wel wat verne men en ten slotte wel een mid del vinden om u ongemerkt in het paleis te brengen, zonder de aan dacht te trekken of wantrouwen op te wekken. Meester, ik bid u, ver laat u op mij. Ik kom spoedig te rug. Ga dan, mijn jongen, maar haast uantwoordde George, bedenk dat met ieder oogenblik dat wij laten voorbijgaan, het gevaar waarin Mary Burtell verkeert, ver meerdert en dat gevaar is voor haar erger dan de dood, en dat ik, als gij lang wegblijft, die spanning niet zal overleven. Kazil deed de paarden hun hoofd stel af, legde hen de kluisters aan, welke hij in zijn gordel bij zich droeg, en snelde daarop heen in de richting van het paleis. George staarde hem na zoolang hij hem kon zien, en viel daarna op het gras onder een reusachtigen boom neder in eene stemming, die wij niet behoeven te beschrijven, de wijl onze lezers zich eveneens lich telijk zullen kunnen voorstellen van De justitie uit Hoogeveen heeft te Hollandsche Yeld een kinderlijkje laten opgraven en door 2 doctoren laten onderzoeken. Aanleiding hier toe was gegeven omdat zich te Hol landsche Veld het gerucht verbreid de, dat zekére Kikkert aldaar zijn dochtertje van 11 jaren zoodanig gekastijd had, dat het aan de gevol gen daarvan overleden zou zijn. Dit gerucht was reeds zoo algemeen i welken aard de overpeinzingen wa- 1 ren, waarin hij zich verdiepte. Wij zullen nu Kazil vooruitgaan en eene der zalen binnendringen van dat gedeelte van het gebouw, hetwelk de vrouwen uit den harem bewoonden. Het was eene groote zaal met Oostersche pracht, weelde en over daad ingericht. Groote divans met kostbare stoften bekleed, stonden in de rondte langs de wanden geschaard. Slechts aan drie zijden was het ver trek besloten; de vierde gevormd door twee boogvormige openingen in Moorschen stijl opgetrokken, ver leende toegang tot de binnenplaats van het vrouwen badhuis, en kon zoo noodig door zware gordijnen van dezelfde stof als de divans gesloten worden. Op het oogenblik dat wij den drempel dezer zaal overschrij den, waren zij geopend en onttrok ken zij slechts ten deele de binnen plaats aan onze blikken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 2