POPULAIR MMS' 1 Dinsdag 24 Juni 1884. JNo. 294. FEUILLETON. Oplage 10000 Ex. HAARLEMS DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gelieel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en alyemeene Feestdagen. Bureau: KLEINE HOUTSTRAAT No. 9. Drukkers-Uitgevers: BOMAHS Co., te Haarlem. Hoofdagenten voor hef Bni/enland,-. Compagnie Générale de Publicité K/r/nu/ère G. L. DAVBE Co., J01I. F. JONES, Sncr., Parijs, g2his Faubourg Montmurtre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents'.' Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middag 12 uur. Rijk, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Schilderijen op het Paviljoen. Geopend op werkdagen van 10 tot 4 uur; op Zon- en Feestdagen van 12J- tot 4 uur. Kinderen teneden de S jaar hebben geen toegang, kindereu van 8 tot 12 jaar alleen onder geleide. Toegang vrij. Koloniaal museum óp het Paviljoen. Ingang Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der NederlandscUc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van* diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum, van kunstnijverheid op het. Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandschc Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijcu toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk Museum voor kerkelijke, oudheid, kunst, en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopcnde toegangskaarten voor een geheel jaar. it 1 gulden.' Museum dér stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 10—8 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 12—4 uur. de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in liet geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend"dagclijks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen var 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Org el-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag vau 12 en Donderdag van 23 tiur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrij. 21 Juni 1884. Treurigja dubbel treurig was de mare, die zich Zaterdag middag, ua 2 ure, door het gansche land, van uit de Residentie verbreidde. Kon de slag ook onverwachter en treffender zijn? Hoewel de doctoren, met de zorg over den geliefden zieke belast, in hunne laatste bulletins nog hoop op herstel gaven, ja, het zelfs onnoodig oordeelden dagelijks een bulletin af te geven, is de dierbare laatste manlijke afstammeling van onzen geëerbiedig de» Vorst heengegaan! Hoe diep moet deze tijding elk rechtgeaard Nederlander hebben ge troffen. Hij, de Prins, in wien alle hoop gevestigd was, dat hij het Vor stenhuis in stand zou houden, heeft nu door zijn afsterven deze zwakke hoop van zijn geliefd Ncderlandscli volk ten gronde doen gaan tenzij 's Konings echt nogmaals door een stamhouder mocht gezegend worden Doch, keeren wij tot onzen gelief den doode terug. Wie kent niet en kele trekken uit het karakterleven van den helaas te vroeg ontslapen Oranjetelg Helaas, Z. K. H. was niet sterk van gestel, en dus moest hem het overnemen van de taak van zijn oudsten broeder wezenlijk zwaar val len. Daarbij kwam nog, dat de Prins steeds gebogen ging onder de smart over 't verlies van geliefde betrekkin gen, en 'twas deze smart die hem uit gezellige kringen, ja als 't ware uit zijne omgeving verbande. Toch leefde bij met zijnen tijd mede; ja, ontging hem niets, zijnen tijd maar bovenal zijn dierbaar va derland betreffende. Doch helaas, zijn leven moest kort zijn, zeer kort. Slechts 38 zomers zijn over zijn hoofd- gegaan, als wanneer de onverbiddelijke dood, langzaam maar zeker zijn slachtoffer ondermij nend hem uit de rijen der levenden en daarmede uit de armen van velen die hem diep, zeer diep beminden, losrukte; maar zelfs zijn stoffelijk omhulsel, in vrederustend, zooals het daar neder ligt, is nog een voorwerp van de hoogste aanhankelijkheid voor een .man bij wien wij, konden wij hem aanschouwen, zeker menig traan langs de verweerde krijgsmanstrek- ken zouden zien rollen, als even zoo veel opwellende gedachten, die hij slechts aan zijn geliefden meester zou hebben kunnen mededeeleu. Doch ook het Nederlandsche volk treurt met hem mede, bij deze. on verwachte beschikking' der Voorzie nigheid. Onze staatkundige horizontot dusverre vrijwel helder gebleven, is plotseling als met eeu donker floers overtogen. Nederland verkeert in die pen kommer, wanneer zij aan de toe komst van haar Vorstenhuis denkt! Wat zal zij ons vaderland baren? Moge het volk voor ondergang be hoed blijven! De BURGEMEESTER van Haarlem i Gelezen een schrijven van den Commissaris des Koning-s in Noord- Holland van 22 dezer No. 69/5756 le afd. betreffende de sluiting tot en met 28 Juni e. k. van de Tooneel- voorstellingen, wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje; Doet le meten: dat de Tooneelvoorstellingen in deze Gemeente tot en niet 28 dezer worden GESLOTEN. Haarlem, 23 Juni 1884. De Burgemeester voornoerna E. A. JORDENS. ALGEMEEN OVERZICHT. Het nieuwe Belgische ministerie begint al terstond na zijn optreden met het houden eener geduchte op ruiming onder de hooge ambtenaren, door het vorig kabinet benoemd. De goeverneurs der provinciën Luxem burg en Henegouwen hadden ter stond na de geweldige staatkundige omwenteling, door de jongste ver kiezingen teweeg gebracht, hun ont slag aangevraagd, wat hun dan ook aanstonds werd gegeven. Datzelfde evenwel was niet het geval met de goeverneur van Brabant en Oost- Vlaanderen. Door hen waren geen stappen gedaan om van hun ambt te worden ontheven, doch de regee ring heeft den eersten eenvoudig eervol ontslag toegekend en den tweeden op non-activiteit gesteld. Natuurlijk zullen thans zoo spoedig mogelijk de opengevallen plaatsen worden bezet, en wel door geest verwanten van de tegenwoordige be windhebbers. Insgelijks is reeds een aanvang gemaakt met de onderhan delingen betreffende de wederaan stelling van een Belgisch gezant bij D JELLA DB GEMASKERDE PRINSES. EEN ROMAN DIT ENGELSCH INDIË TAN XA VIER DE MONTÈPIN. 112) Derde Gedeelte. DE SLUIER EN DE RING. Toen zij Doorgal bemerkte, ver schrikte zij niet, maar haar geheele houding teekende verpletterende ver achting en edele verontwaardiging. In stede van terug te deinzen ofte beproeven te vluchten, naderde zij den radjak eenige schreden. Hebt gij mij om mij opnieuw te kwellen, hier heen doen komen? zeide zij met vaste stem. Een jong meisje onverdiend aldus te fol teren is laf, is wreed. het Yatikaan. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, was de afschaffing van dien post een der voornaamste grieven tegen het kabinet. Binnen enkele weken hoopt men de zaken daartoe geregeld te hebben, zoodat men de definitieve benoeming van den persoon, die den Belgischen vorst bij Z. H. den Paus zal vertegen woordigen, zeer spoedig zal benoe men. Wat het ministerie met de onderwijswet en de wet op de mili taire organisatie zal beginnen, is nog niet bekend. Hier en daar zullen stellig enkele wijzigingen worden aangebracht; doch men betwijfelt het sterk of men wel zoo spoedig eene algeheele omverwerping dezer be palingen kan verwachten. Yolgens sommigen, heeft de koning zich uit drukkelijk verklaard tegen elk wets voorstel, hetwelk de beginselen dier nog jeugdige wetten zou aantasten. De bekende Mormonen-secte in den Staat Utab der Yereenigde Staten van Noord-Amerika zal zich wel dra door het jongste besluit van den senaat in moeilijkheden gebracht zien. De eigenaardige maatschappe lijke toestanden, welke, onder die lieden heerschen, die geenszins in overeenstemming zijn met de alge- meene landswetten, werden tot heden oogluikend toegelaten. Thans even wel is heslist, dat dit niet langer zoo mag voortduren. De heeren Mormonen zullen gedwongen wor den zich te onderwerpen aan alle bepalingen, die voor al de bewoners der republiek geldig zijn, en desnoods zal de sterke arm der politie wor den ingeroepen om hen daartoe te noodzaken. Gemakkelijk zal dit zeker niet gaan. Gelijk altijd, wanneer om de eene of andere reden de gods dienst in het spel komt, zullen zij zich krachtig- tegen hunne gelijk- Maryriep Doorgal uit, hoe kunt gij dat zeggen, kwel ik u dan met te zeggen dat ik u bemin? Ja, antwoordde het jonge meisje, want gij heleedigt mij met uwe betuiging-en van liefde. Beleedig-en? Zekergij weet zeer goed, dat ik u niet kan behooren, zonder het verachtelijkste schepsel te worden dat er bestaat. Maar Marygij kent de maat mijner liefde nog- niet, gij begrijpt niet. Ik wil niets begrijpen! Indien gij eens wist. Ik wil niets weten. Maar hoor mij dan tenminste j aan Neen. Doorgal stampvoette van woede. Toch zal ik spreken, riep I hij uit, en gij zult mij aanhoo- ren, of gij wilt of niet! Mary, gij 1 noemt mij wreed, maar weet gij wel stelling met de anderen blijven ver zetten en bet is zeer goed mogelijk, dat nog enkele oproertjes het gevolg zullen zijn van de pogingen, die de regeering zal aanwenden om het besluit van den senaat tot uitvoering te brengen. Over het geheel evenwel vinden die lieden in Amerika zeer weinig- sympathie onder de bevol king, zoodat zij op den duur wel voor de overmacht zullen moeten wijken en zij eenvoudig te kiezen zullen hebben tusschen hunne on derwerping of eene landverhuizing op groote schaal naar andere landen, waar men zich met hen minder zal inlaten. Thans beginnen ook de demo craten voorbereidende maatregelen te nemen voor de aanstaande pre sidentskeuze. Daar hHnne kansen nog nimmer zoo gunstig gestaan hebben, als dit heden het geval is, ten gevolge der verdeeldheid welke onder de republikeinen heerscht, driDg-en de hoofden der partij er op aan, dat men een goed aaneenge sloten geheel zal trachten te vor men. Onder de kandidaten, welke reeds genoemd worden, schijnt de heer Cleveland, goeverneur van New- York de meeste kans te hebben. Onderscheidene staten hebben zich reeds voor zijne verkiezing verklaard, en men heeft alle hoop. dat de te genstanders, die hij nog mocht heb ben om het groote gewicht, hetwelk eensgezindheid thans hij de verkie zing heeft, zich vrijwillig terug zul len trekken. Iets beslister valt hier omtrent echter nog niet te melden, daar eerst in het laatst dezer week de definitieve keuze der kandidaten zal geschieden. Enkele afgevaardigden van den Duitschen Rijksdag, drukten bij de behandeling van het wetsontwerp i ter subsidiëering der stoombootKjneh op andere werelddeelen, de v rees uit, dat de aanneming dezer bepa- llingen gevaarlijk voor den toestand der schatkist zou kunnen worden. Voor de eindstemming verzoeken zij daarom van de regeering eenige in- lichtingen omtrent de rijksmiddelen, I en uit het antwoord hetwelk de heer Burchard op deze vraag gaf. blijkt, dat de toestand der financiën voor dit oogenblik bevredigend mocht heeten. De belastingen, zoowel de j directe als de indirecte, brachten aanmerkelijk meer op. dan de ra ming bedroeg, wat voornamelijk toe te schrijven was aan den vooruit gang, welke bij den handel en de nijverheid was op te merken. Wel stond tegenover die vermeerdering een verlies van ft1/} millioen, dat door de mindere opbrengst der be lasting op de beetwortelsuiker was veroorzaakt, doch over het geheel' behoefde meu zich omtrent de schat kist niet zoo ongerust te piaken. Met groote belangstelling houdt de regeering van Egypte zoowel als die van Engeland het oog ge richt op den mudir van Dongola. Van de houding, welke dit Soeda- I neesch stamhoofd tegenover den op- i stand zal aannemen, hangt zeer veel ivoor de toekomst af. Bekend toch is het, dat hijzoowel om zijne krijgskundige bekwaamhedenals om den grooten aanhang dien hij i bezit, een zeer begeerd bondgenoot ivoor elk der beide partijen is. Tot heden bleef hij der regeering ge trouw en weigerde hij gehoor te verleenen aan de verschillende aan zoeken, hem door den Mahdi ge daan, om zich bij de oproerige be weging aan te sluiten. Blijkens de berichten uit Caïro, ontving hij nog weer deze week een wat gij mij doet lijden? Weet gij wel, dat gij mij het hart doet bre ken? Is het dan een misdaad u te beminnen? Kan ik dan helpen dat gij zoo schoon zijt? Is het dan mijne schuld, dat uw schoonheid mij van liefde doet verteren? Mijn eenige misdaad is dat ik niet blind ben geweest! Gij spreekt mij van schande en eerloosheid, gij zegt een verachtelijk schepsel te zijn, indien Igij mij wüdet toebelioorenMaar is het dan onteerend wat ik u aanbied? j Ik ben vorst en bezit onmetelijke I schatten; welnu is dat schande indien ik u mijn naam, titel en fortuin aan- biedZeg mij is dat schande? Ik wijs uw aanbod af. zeide Mary, nu en altijd. Omdat g-ij door wantrouwen verblind wordt, hernam Door- gal-Sahib. Omdat gij nog geen vertrouwen in mij kunt stellen en j achter al mijn woorden een valstrik zoektGeloof mij. zet die dwaze gedachten van vrees uit uw hoofd. Stem er in toe mijne vrouw te wor den en ik ben bereid mij aan de for maliteiten en vormen die uwe wet- I ten en uwe godsdienst bij een hu- I welijk voorschrijven, te onderwer- pen. Ik verlang niet anders dan die [band hecht en onverbreekbaar te I maken. Ik weet dat de zeden van nw land slechts het bezit eener wet- jtige vrouw toestaan. Welnu! van heden af aan, binnen een uur, da- delijk zelfs, indien gij het verlangt j ontdoe ik mij van mijn gansehen harem en allés wat daartoe behoort. Gij ziet Mary, dat ik bet oprecht I met u meen, dat ik niettegenstaande mijne hartstochtelijke liefde u de grootste achting toedraag en dat mijn liefste wensch, mijn groots tg g-eluk zou zijn, u mijne echtgenoote te mogen noemen. Gij weet zeer goed dat het onmogelijk is, antwoordde Mar;. Waarom?

Haarlem's Dagblad | 1884 | | pagina 1